od jizapo 29. 4. 2008 18:28
Jestli, mohu poradit. Pak LiIon akumulátory se chovají téměř shodně jako akumulátory olověné, tedy nabíjejí se do konečného napětí, které se pohybuje dle technologie výrobce 4,2 až 4,3V na článek, tedy u dvoučlánkové baterie 8,4 až 8,6V. Při tomto napětí je baterie plně nabitá. To znamená, že pokud je nabíječka OK je možno nabíjet článek kdykoliv je to nutné a nabíječka vždy ukončí nabíjení při 100% nabití, dál už jenom udržuje baterii nabitou. Dokonce bych řekl, že nabíjení při cca 40 - 50% vybití je pro baterii příznivější. Ono totiž hluboké vybíjení může mít za následek degradaci akumulátoru. Sice jak foťák, tak i baterie mají vnitřní ochranu proti hlubokému vybití pod 3V na článek, ale ta vnitřní ochrana akumulátoru je u některých starších typů jednorázová, tedy pak se může stát že, akumulátor již nenabijete.
NiCd a NiMH akumulátory, mají zcela jinou charakteristiku nabíjení a konečné napětí jako u olova nebo lithia není. Zde mohu poradit jen následující dlouholetou zkušenost: Pořiďte si nabíječku s velmi malým nabíjecím proudem menším než C20=(kapacita Aku/20) a polovybité akumulátory nabíjejte cca 15 - 20 hodin. Podstata tohoto nabíjení je, že akumulátory se přebíjením zahřívají jen o méně než 5°C nad pokojovou teplotu a tedy neztráceji kapacitu a životnost nadměrným ohříváním, jako tomu je u různých rychlonabíječek.
Určitě budou dotazy jaká je ta pomalá nabíječka. Na to přímo odpovídám: pořiďte si držák na baterky, kupte si nějaký bezpečný stejnosměrný zdroj cca 12V a k tomu za použití ohmova zákona spočítejte odpor, který vřadíte do série, aby nabíjecí proud byl právě akorát pro vaše NiCd a NiMH aku.