Canon EOS R6 nebo R7

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 12. 1. 2023 07:38

Zdravím. Vlastním Canon EOS R7. S ním objektivy Tamron SP AF 17-50 mm f/2,8 XR Di II (využívám minimálně), Canon ef 50mm f/1.8 stm, Canon ef 35mm F2 IS USM, Canon ef 70-200 F4 L USM. Přemýšlím, že bych z R7 přešel na R6. Fotím spíš portréty a různé lokace v přírodě, ze kterých potom skládám montáže Fine Art. R6 mě láká z důvodu možnosti nižšího šumu při vyšších hodnotách ISO a u portrétu nižší hloubka ostrosti. Otázka je, jestli by byly moje objektivy pro R6 použitelné? Samozřejmě počítám s crop faktorem 1.61 na R7, takže na R6 budou ohniska kratší. Ale jestli nebudou R6 s FF nějak limitovat. Rozpočet by mi nedovolil vyměnit i skla. Proto zvažuji, jestli na R6 přejít, nebo zůstat na R7 a co mám ušetřeno, tak investovat do Sigmy 85 mm f1.4. ART a šum řešit nějakým softwarem.
Díky za rady.
Michal Trávníček
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 12. 1. 2023 08:20

Použít půjdou všechny tvoje objektivy. Ale Tamron lze použít pouze v crop módu, tzn. výřezem ze snímače se ztrátou rozlišení na 7,7MPX(3408x2272). Nevím, jak to bude že stabilizací.
Ostatní objektivy jsou EF, tedy určené pro full frame DLSR. S redukcí budou fungovat bezvadně. Ale protože budeš používat kraje, které na R7 díky menšímu snímači nevidíš, dojde minimálně na nízkých clonách ke zhoršení obrazu v rozích. Ale všechno jsou to ve své cenové kategorii vynikající skla, není se čeho bát.
Zkrácení ohniska je samozřejmost.
Jestli přejít, je otázka. Za mě půjde o to, jak vysoké ISO běžně používáš a jak je velký finální výstup. V šumu je R6 lepší, ale nemusí to být nutně vždy poznat.
Malá hloubka ostrosti taky nemusí být vždy žádaná, navíc rozdíl bude jedna clona. Zjednodušeně to vychází f/2,8 na APSC = f/4 na FF. To není nic zásadního. Zvlášť pokud lepší několik fotek do sebe.
Za mě, pokud bych nefotil většinou na ISO víc 1600, nechal bych si R7.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2023 08:39

Myslím, že kdyby jsi se rozhodoval před koupí R7, tak by možná pro tvoje potřeby byla ta R6 o něco lepší.

Ale tou výměnou myslím získáš málo - pokud zachováš velikost subjektu ve fotce, tak bude rozdíl v pozadí neznatelný.

Ono i pokud porovnáváš fotky se stejným ohniskem s rozdílem jedné clony, tak ty rozdíly jsou docela malé- - a to je porovnáváš přímo po sobě.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 12. 1. 2023 09:11

No, ja jsem ve stejne pozici (mam APS-C (byt s cropem 1,5)) a zvazoval jsem FF. Myslim, ze sum a foceni na dlouha ohniska jsou i na APS-C velmi ok, tam bych zasadni rozdil nehledal. Vyhodou APS-C pro me bylo zejmena to, ze na nej byly kvalitni a rozmerove nevelke sirokouhle objektivy (11-18, 10-17), kde ja osobne fotim rad, ale ty tam "zastoupeni" nemas.

Podle me, nejzasadnejsi a v APS-C nenahraditelnou vyhodou FF je prostorove podani svetelných skel 28-35mm pri foceni zblizka. Pokud by toto mel byt hlavni argument, tak bych dokoupil levnou cca 35/2, koupil FF a zbytek skel klidne pouzival v crop modu. Mam na APS-C treba i Sigmu 18-35/1,8 a to prostorove podani na APS-C tam neni takove. Ale to pro me neni prioritou, to byly spise ty siroka skla, tak mam APS-C.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 1. 2023 09:14

Asi najviac zalezi od toho, ake ISO vyuzivas (do ISO 1600 by som to neriesil) a ako velmi treba este mensiu hlbku ostrosti.

Spolu s vymenou R7 za R6 bude aj tak treba dokupit ten 85/1.4 (prip. f2), lebo 50mm a FF je menej vhodna kombinacia na "kasicke" portrety. Zoom by som v tom pripade urcite predal (kombinacia 35+50+85 by ho zastupila), prip. nejaky FF setak by bol lepsi vzhladom k vyssie spomenutemu rozliseniu R6 v crope.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 12. 1. 2023 09:14, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Trávníček 12. 1. 2023 09:14

Tak pokud přechodem na R6 až tolik nezískám, rád zůstanu na R7, protože jinak je úžasný. Šum je daň za velikost čipu. Ale oproti Canonu 60D ze kterého jsem na R7 přecházel šumí R7 podstatně méně. ISO používám jak kdy. Když fotím děti, tak čas nastavuji min. na 1/200s aby nevznikla pohybová neostrost. Clona co nejnižší, ale právě kvůli času 1/200 při horším světle se člověk vyššímu ISO nevyhne. Ale vždy se snažím, aby byly světelné podmínky co nejlepší, pokud to jde nějak ovlivnit. ISO přes 2000 je už znát víc, tam už je potřeba větší zásah softwaru. Ale při tak vysokých ISO moc nefotím. Pokud to neni focení na nějakých akcích, kde se člověk spoléhá na světlo které se v lokaci nachází, tak při plánovaném focení už používám světla a tam si scénu nastavím tak, abych se udržel v nižších hodnotách ISO
Michal Trávníček
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků