L systém - Leica, Panasonic a Sigma

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2023 07:32

Ondřej - nevím jestli sis všiml, ale o tom MC-21 adaptéru jsem psal o kus výše u jednoho jiného videa, tam ten test taky dopadl slušně...

Je to hlavně o PDAF, tohle mám vyzkoušeno i s EF adaptérem u MFT - s tělem jen s CDAF funguje jen AF-S a upřímně nevalně, s PDAF tělem se to zlepší zásadně. Najednou jede jakžtaž i AF-C a vše výrazně zrychlí. Rozdíl proti S5II je ale v tom, že u MFT adaptéru to došlo do stavu "použitelný, ale pořád s nezanedbatelnými výhradami", zatímco na těch ukázkách pro S5II mi to přišlo fakt hodně dobré, v dost oborech bych možná řekl až "použitelné bez výhrad".

Musím říct, že to se mnou docela zahýbalo, pořád ještě mám nějaká slušná EF skla a tohle působí dojmem, že by je šlo použít opravdu hodně dobře. A třeba 200/2,8L přitom není žádný kompromis v kvalitě, na 24mpix snímač stačí naprosto v pohodě...

Jinak ale jedna kritická (ale snad dočasná) poznámka - koukal jsem na víc recenzí a zdá se, že S5II vylezl s ne úplně odladěným firmwarem (je snad zatím i přímo značen jako "prerelease". Našly se nějaké nesrovnalosti kolem IBIS (specifika videa, na focení je v pohodě a mimochodem výborný), pár nesmyslů v menu atd. Tohle jsou věci, které budou na 99% opraveny (něco už snad je), jen je třeba být malinko opatrný při sledování prvních testů, evidentně se některé věci mohou změnit rychleji, než by se zdálo.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 1. 2023 07:39

Nezaregistroval som to, len obcas sem pridem a velmi sa nevraciam v diskusiach (ak nieco konkretne nehladam).
Je to skvela moznost pre majitelov DSLR, ktory chcu skusit nieco ine. FW budu musiet este odladit, u Panasonic je ale skoro iste, ze to este znacne vylepsia.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 2. 2023 06:22

Nove lahsie a (relativne) lacnejsie objektivy Leica Summicron SL 35/2 ASPH a SL 50/2 ASPH - dost sa podobaju objektivom Panasonic s clonou f1.8 https://www.reddotforum.com/content/202 ... ph-lenses/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 9. 3. 2023 15:54

Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 :
https://www.optyczne.pl/18614-news-Leic ... 5-6.3.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 3. 2023 14:42

Na Leicu je ta 100-400 až podezřele levná (pomalu nejlevnější Leica pro FF L mount), skoro mi připadá, že to bude podobně jako Zuiko 100-400 od OM nějaký "remake" Sigmy... To teda není vyloženě špatná zpráva, zrovna zmíněné Zuiko je opticky podařené docela hodně, u "Leicy" se podařilo i sladění s designem SL těl, ale tedy k tomu "tradičnímu" názvu Elmar bych byl zatím docela dost rezervovaný...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 4. 2023 07:31

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 12. 2023 09:57

Tak se nám pomalu scházejí roční shrnutí a dá se říct, že Panasonic s S5II(X) opravdu zabodoval... V kategorii video je zcela běžně na prvním místě, přičemž to není žádné první nadšení, ale už názor založený na roce zkušeností, přijde mi, že chvála spíš roste.

Zajímavá nová informace pak je to, že byla zřejmě stopnuta produkce S1R, tady uvidíme. Může to být předzvěst uvedení nového "highres fotocentrického" modelu s PDAF (což bych si hodně přál), ale taky by to mohlo znamenat i prostou redukci nabídky, uvidíme...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 12. 2023 18:38

ProLaika ma obrovské zľavy na fotoaparáty Panasonic, taký S5II vyjde pod 1300€ (zľava + Cashback).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 12. 2023 09:33

Ty slevy jsou na více místech - sleva 20% plus cashback. Cashback má být minimálně do konce února úplně všude, tam není spěch.
U té slevy mi přijde, že to nějak "cirkuluje" - měli u Škody a už není, teď to má Megapixel (asi do zítřka) a tak. Alza má pro změnu u Panasonicu slevy cílené podle těla a třeba S5II mají teď reálně nejlevněji - sleva před cashbackem sice jen 11%, ale narozdíl od Megapixelu to mají skladem.
Prostě "turecké tržiště" a postup podle hesla "hledej šmudlo" :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Johnnny64 22. 12. 2023 11:42

Asi este trochu zaujimavejsia cena: https://www.alza.sk/panasonic-lumix-dc- ... rAQAvD_BwE
Johnnny64
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 12. 2023 11:48

Johny - to je ale S5, ne S5II!
Těch cca 24 tisíc CZK za S5 je cena slušná, ale ne zas vyloženě zázračná, pod 30k je prakticky všude a často třeba za 26k. Sleva v Alza je zajímavá, ale řekněme "v normální výši"...

EDIT - jinak původních S5 je spousta na MPB za ceny v přepočtu 18-20 tisíc, přičemž za těch 20k jsou to přístroje fakt jako nové. Do bazarů jich totiž šla spousta od různých vloggerů, kteří to leckdy měli víceméně trvale na stativu ve studiu, takže opotřebení bazarových je obvykle daleko menší, než je v bazarech obvyklé, to je trochu specifikum. Popravdě sice mám rád nové věci, ale zrovna tady mi i u té slušné akce Alza přijde těch 4-6 tisíc proti bazaru zbytečných, tady opravdu není problém koupit kusy ve skvělém stavu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 12. 2023 21:51

Pôvodný S5 mi príde ako nezaujímavý fotoaparát, no S5II je vďaka PDAF úplne o niečom inom. Pre veľa fotografov na digiarene to môže byť zaujímavý systém.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 12. 2023 22:18

Ono to PDAF je zásadní hlavně ve videu, tam byl s původním CDAF/DFD Panasonicu problém vždy (takové to "dýchání" AF vypadá ve videu blbě). U fotek je to problém u akčních věcí v C-AF, ale upřímně třeba u krajiny, většiny travelu a dost dalších věcí to reálný problém nebyl vůbec.
Podle mne ale S5 II posunuje nejen AF, ale i další věci. Třeba hledáček v S5 byl hodně ošizený, v II je o dost lepší, vylepšili IBIS, zrychlili sekvenční snímaní, pro video je tam unikátní aktivní chlazení pod hledáčkem atd. V podstatě je až trochu nefér u S5II mluvit jen o AF, práce na tom odvedli dost i jinde. A umím si představit i uživatele, který by posun ocenil, i když ho zrovna AF vůbec netrápil, naopak ale ocení třeba hledáček atd.

Já mám s Panasonicem momentálně jediný problém - absenci a i vcelku nejasnou perspektivu nějakého fotocentrického modelu s vyšším rozlišením jako byl S1R. Ten už se nevyrábí, ale vůbec není jasné, kdy a jak ho Panasonic nahradí, což dělá díru v pokrytí jedné skupiny zákazníků.
Jinak ale po nástupu S5II je L-mount hodně zajímavý, jde i o skla. Mě se třeba moc líbí, v jak skvělé kvalitě jsou vcelku levné 35, 50 a 85 s f1.8 - ta skla jsou všechna vyloženě vynikající a přitom opravdu cenově dostupná.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 23. 12. 2023 11:00

Mel jsem velky zajem o S1r, takze jsem toho nacetl a nakoukal hodne i o L-objektivech, vyhoda L-mount je hlavne pritomnost Sigmy v alianci. Panasonic F1.8 pevna skla mi moc zajimava neprijdou, jsou nemastne neslane. Nemaji nejak charakterni obraz, obrazove spis prumer, zpracovanim obycejne plastaky, tady bych rozhodne koukal spis po Sigme a jejich i-series. Mam doma 24mm F3.5 na E-mount a je vazne skvela, v pristich dnech mi dorazi 35mm F2 a tam ocekavam to same. Dneska uz je k dispozici od 17mm do 90mm, takze si bezny krajinar vystaci skoro absolutne jenom s touto radou.

Jinak u me zajem o S1r ztroskotal vyrazne na tom, ze nemaji zadny excelentni travel zoom, 24-105 pro krajinareni na snimaci s vysokym rozlisenim az tolik neexceluje, je to jenom prumer a cokoliv s F2.8 je zbytecna vaha. Pokud by Sigma konecne prisla s nejakym ultimatnim F4 travel objektivem, tak by to hodne menilo podminky a nejaka bazarova S1r za dobrou cenu by mohla byt sen kazdeho krajinare.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 12. 2023 12:16

U těch 1,8 od Panasonicu s tebou souhlasím v jednom bodě - opravdu to jsou skla dost neutrální a nedá se u nich mluvit o nějak výrazném charakteru. Což je ale tedy otázka, zda to vadí, leckdy to je spíš klad...
Naopak u zbytku dost nesouhlasím, právě že obrazově jsou hodně slušné a na provedení také nevidím nic špatného. Zrovna proti podobným Sony jsou podle mě o poznání lepší, hlavně 50/1,8 od Sony je proti Panasonic 50/1,8 bídná a je fakticky nezbytné jít na něco jako 50/1,4 GM, což je ale už dost jinde jak velikostí, tak cenou. 85/1,8 by u Sony ještě šlo, 35mm ale zase moc ne.

K dalšímu - souhlas, že Sigmy jsou leckdy asi fakt lepší (u Sony určitě, u Pana je to na diskusi), ale těch je většina pro E i L mount, takže jako argument pro jednu či druhou stranu nemají význam. S tím travel zoomem je dost otázka, co konkrétně člověk chce. S 24-105/4 máš asi pravdu, mně se naopak u Pana docela líbí ten malý 20-60 jako širokoúhlejší kompaktní řešení, to je sklo na svou velikost a cenu hodně dobré. Tady je ale těch kombinací více na obou stranách a bude to strašně individuální podle požadovaného rozsahu atd.

Já spíš jsem lehce rozpačitý z S1R jako takového, přijde mi to tělo zbytečně velké a těžké, snímač je taky "jak se to vezme" (top v high iso a barevné hloubce, naopak ale o něco menší DR), k tomu ten horší AF, byť samozřejmě na krajinu a podobné věci to je fuk. Kdyby udělali "S5R" se snímačem z S1R doplněným o PDAF (ideálně trochu doladěným i v DR atd.) ve stejném těle jako S5(II), tak by to bylo super, ale to právě zatím není vůbec jisté :-(

Prostě Panasonic hodně udělal pro L-mount letos příchodem S5II, to nemá chybu, ale chtělo by to ještě jeden podobně úspěšný krok v tom vyšším rozlišení. Sice téměř jistě bude příští rok Leica SL3, kde se očekává hodně dobrý výsledek (naznačují to zkušenosti s Q3), ale cena bude pro běžného zájemce šílená, takže tohle stačit nebude...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků