Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JardaB1 30. 12. 2022 19:47

Canon RF-S 11-22mm f/4.5-5.6 IS STM coming in the first half of 2023 :
https://www.canonrumors.com/canon-rf-s- ... f-of-2023/
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 12. 2022 09:09

Zdravím vespolek. Měl bych dotaz ohledně rychlosti zpracování (převodu) RAWu v programu od Canonu Digital Photo Professional (DPP4). Konkrétně u modelu Canon EOS R6.
Používám Canon EOS RP a u něho trvá na mém PC převod jedné fotky caa.18sec. U R6, kterou zvažuji pořídit trvá převod caa.30sec.
Překvapilo mě, že i když má R6 nižší rozlišení (20MPX), trvá převod déle, než z RP(26MPX). Celkově je i práce v programu pomalejší.
Vím, že DPP není žádný rychlík, ale jsem na něho zvyklí víc jak 15let, měnit to nechci. Na hrubý převod a Canoní barvy bez práce je to super. Zbytek dělám v Zoneru X a Photoshopu. Zatím se mi nepovedlo nějak jednoduše napodobit výstup z DPP, hlavně pokud jde o pleťovou barvu a zelenou.
Naopak v Zoneru X je situace lepší, převod z RP 11sec. Z R6 9sec.
PC mám 8let Intel i5, SSD disk, 16GB RAM.
Zajímá mě právě ten DPP, pokud máte někdo zkušenosti.
Obecně, má smysl vyměnit RP za R6? Na tu je Caschback a vychází za celkem pěkně peníze. Líbí se mi výstup a ovládání, rychlost moc nevyužiju a focení je jen hobby.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 31. 12. 2022 09:37

Ak by som ja menil RP, tak urcite za R6II. Neviem, aky zaner fotis, ale kazdy v postprocese trosku orezava, no a 20MPx je uz dost malo.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 12. 2022 09:54

Rozdíl mezi R6 a R6II je zatím 24000kč(1000€). Fotím všechno možné pro zábavu, teď nejvíc malé děti a výlety. Párkrát za rok se dostanu na krajinu. Těch 20MPX se zdá málo, ale snažím se fotit tak, abych řezat nemusel. Pokud jo, je to pár pixelů. A tisk pouze kalendář max.A3. Mě by stačilo i rozlišení 12MPX, ale to už je fakt extrém. Ale i dneska občas tisknu fotky z Canonu 450D(12MPX) a je to perfektní.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 31. 12. 2022 10:25

Jasne, kazdy si musi zvazit pre/proti. Ja sa pokusam fotit aj WL a tam je mojich aktualnych 24MPx silne limitujucich. Orezy su velke.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 12. 2022 10:34

U wildlife platí znát dokonale fotografovaný druh, zvyky jednotlivce a naučit se přiblížit se k němu. Ale prakticky je vysoké rozlišení obrovská výhoda pro ořez. Já jí nevyužiju.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 12. 2022 10:51

K té rychlosti převodu - podle má R6 větší barevnou hloubku (což mimo jiné umožňuje vyšší DR), takže i přes méně mpix může být soubor reálně větší než u RP, to není nějak moc v rozporu s teorií.
Ale jinak souhlasím s landov - mě přijde 20mpix na FF strašně málo, to je vyloženě "reportážní foťák", kde je výhodou rychlost a do jisté míry i o něco menší nároky na ostření (a teoreticky i nižší šum při vyšším ISO). Pro styl focení u normálních amatérů to ale není ideální, to už se dnes (mimo DOF) dá pomalu lépe dělat s APS-C atd.
On je spíš problém v tom, že R6II zas tak moc neřeší, posun na 24mpix je dost malý (a nárůst ceny R6II je opravdu nemalý). V tomhle bylo dobře trefených těch 30mpix u 5DIV a R či nyní 33mpix u Sony A7IV - to je takový dobrý kompromix mezi "tradičními" 20-24mpix a vyloženě higres někdy i dost nad 40mpix.
Ale Canon tohle holt v nabídce nemá (EOS R bych už dnes vůbec nezvažoval), tak se s tím je nutno nějak srovnat... Ve všem ostatním mimo rozlišení asi budeš s R6 spokojený či přímo nadšený, tak to asi zkousnout jde, ale ideální to fakt není.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 12. 2022 11:09

tomashr píše:K té rychlosti převodu - podle má R6 větší barevnou hloubku (což mimo jiné umožňuje vyšší DR), takže i přes méně mpix může být soubor reálně větší než u RP.

Oba mají14bit RAWy
Jinak souhlas s rozlišením, pro mě ideální RP s čipem z Rka(5DIV).
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2828 31. 12. 2022 18:24

pokud fotíš to co píšeš a nefotíš sport a akční věci, tak já bych si nechal RP (vlastně mám RP a na sport R7)
když přišlo DPP4 tak export z rawu se časově skoro zdvojnásobil oproti DPP3, dřív to bylo rychlejší ale stejně ho používám dál
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 31. 12. 2022 19:09

2828 píše:pokud fotíš to co píšeš a nefotíš sport a akční věci, tak já bych si nechal RP (vlastně mám RP a na sport R7)
když přišlo DPP4 tak export z rawu se časově skoro zdvojnásobil oproti DPP3, dřív to bylo rychlejší ale stejně ho používám dál

Nechat si RP je taky varianta. Počkat ještě 2-3 roky a pak třeba vyměnit za R6II, nebo RPII, pokud bude. Z rychlých věcí fotím jen děti a tam to není jen o foťáku. Tam silně nestíhám ani já. Zvlášť pokud hlídám a fotím zároveň. Zatím vše ok, jenom jeden pád prcka z gauče :-)
To zpomalení DPP nechápu.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2828 31. 12. 2022 19:30

já už full frame používám jen když je málo světla
https://zdenekdivis.cz/2022/09/janek-ledecky/
na sport R7
https://zdenekdivis.cz/2022/10/celtic-l ... lesnice-b/
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 1. 2023 10:56

Uvidíš sám, jestli tě 20 Mpx bude nějak omezovat.

Já osobně při focení s 20 a 24 Mpx absolutně nevnímám rozdíl v “cropovatelnosti”. Pro účely webovských galerií má člověk 7x nebo 8x více pixelů, to je pořád slušná rezerva.

Jiné je to ovšem v porovnání s R5, tam je ten rozdíl zřetelný. A je pravda, že 45 dobře zaostřených Mpx dává víc možností, co s daným materiálem udělat (např. vytvořit detail atd.).

Čekat na R6 II bych nedoporučoval, ty dva roky můžeš vesele fotit a užívat si :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 1. 1. 2023 11:25

Davidof: právě že taky moc nevnímám rozdíl ani mezi 26MPX vz.20MPX. To jsou tak malé rozdíly, že to nejde skoro poznat. Pro web vůbec a při tisku A3 taky ne. Leda při ořezu je o chlup víc prostoru, ale.... Psychologicky jo, ale prakticky zanedbatelné, pokud je vše správně zaostřené.
A je fakt, že se mi nechce čekat roky na nástupce. Ale je i fakt, že mi RP v něčem zásadním neomezuje a R6 mi lepší fotky v naprosté většině případů neudělá. Ale jsou případy, kdy jsem s RP silně litoval, jak je pomalá. Děti jsou prostě nepředvídatelné. A je fakt, že RP mám 3roky, výměna se blíží a červíček začíná hlodat.
R6 je po caschbacku za 49500kč, po odečtení prodeje RP je to zkousnutelná cena.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 1. 2023 18:02

Uvidíš - skutečný přínos nového foťáku člověk většinou ocení až po chvíli užívání. Podle mě bys měl ocenit minimálně tu rychlost, výdrž baterky a podle mě i ergonomii. A možná i použitelnou elektronickou závěrku.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 1. 2023 08:00

Upřímně si myslím, že by u R6 mělo být vidět proti RP zlepšení i přes menší rozlišení - DR je lepší o cca 2,5EV a to už je fakt hodně. RP je v DR fakticky dokonce docela znatelně horší i než MFT přístroje - tohle myslím naprosto vážně!!! Nevadí to u všech motivů stejně, ale minimálně to úplně vždy zlepší možnosti posprocesu. A někdy to je na výsledku poznat docela dost.
Z hlediska výsledků při vyšších ISO si RP zas tak špatně nestojí, taky je tam R6 lepší, ale tady to není zas tak zásadní (nejvýš 1EV), u DR to je daleko výraznější.
Jinak bych vůbec nepodceňoval tu reálně využitelnou elektronickou závěrku u R6 jak píše davidof - tohle je u MILC strašně návykové. Bohužel to zdaleka ne všechny mají dost rychlé na to, aby to opravdu šlo použít, ale pokud to jde, tak se to využije dobře. R6 není v tomto dokonalý, ale už je v rovině "použitelné přijatelně" a tuhle funkci podle mne po seznámení se s možnostmi ocení úplně každý. Ono se to špatně popisuje, tohle je něco, co z testů a popisu plně neoceníš, to zní jen jako "je to potichu, a co", v reálu ale i odpadnou jakékoli vibrace, zrychlí se odezva na spoušť atd... Ale když si to zažiješ na něčem použitelném, tak prostě užívát začneš :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků