Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Jo.sef 5. 6. 2023 12:32

Přemýšlel jsem rovněž o R6 MK II, ale nakonec jsem vzal nekompromisní R3 a jsem spokojen. Ostření je úplně jinde, než bylo na 1Ds, hlavně se to vlastně ani nedá porovnat. Lahůdky typu, že foťák ostří jen na zájmovou osobu se může DSLR jen zdát. Hlavně se mi líbí i ten JPG výstup, to mají udělaný fakt pěkně, včetně úpravy vinětace, opravy zkreslení optiky atd.
Jo.sef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 6. 2023 14:04

Myslíš to přiřazení preference konkrétního obličeje ?

Zkusil jsi to v praktickém použití ? Já se k tomu ještě nedostal.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Jo.sef 5. 6. 2023 16:43

Ano, vyfotí se preferovaný obličej a on na něj pak ostří. V praxi jsem to ještě nedělal, protože teprve dnes se chystám na update firmware z 1.2.1 na 1.4.1, takže pak vyzkouším.
Jo.sef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 6. 2023 10:50

Je to celkom boj s R6II (alebo 5D4?). Snáď každé tlačidlo je inde, podľa mňa si do roka kúpi aj druhé telo R6II, lebo vedľa 5D4 je to ako úplne iná značka fotoaparátu.
Menu namiesto info, prepínač videa namiesto zapínania, prezeranie a lupa tiež inde.
Zaujímavé je, že som sa zmýlil asi len 2-3x, až kým neboli tie telá vedľa seba kvôli aspoň čiastočnému zladeniu nastavenia a menu... potom to prišlo a mal som chuť zahodiť ich :D

Samotný fotoaparát je vynikajúci vzhľadom k cene - rýchlo sa zapína, má nádherne tichú mechanickú uzávierku a úplne bez problému funkčnú elektronickú (tam kde robí Sony A7R3 banding od 1/125s dovolí R6II fotiť aj na 1/250s bez náznaku pásikov).
AF je pri sledovaní objektov ako úplne z iného vesmíru, pripomína mi to A7IV a novšie modely.
Trocha ma sklamala "tenkosť" a výška gripu, chýba tam nejaká hmota, čo znie dosť divne od Sony používateľa zvyknutého na kadečo. Doštička Smallrig to istí.
Celkom som nepochopil niektoré nastavenia AF, kedy som skúšal zapínať a vypínať tracking po celej ploche a detekciu objektov - stále sa mi tam niečo z toho pchalo aj keď to malo byť vypnuté a aj po namapovaní na tlačidlo so všetkými srandičkami vypnutými sa raz za čas niečo z toho v hľadáčiku objavilo.
Je to parádna mašinka, dúfam že po spoznaní funkčnosti bude majiteľ nadávať menej, ako to bolo pri prvom chytení do ruky a zistení, že všetko je tam inak... :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 6. 2023 12:19

No, k tomu AF ti musím říct, že je tam taková podle mě chyba v logice, oproti třeba R3.

Jde o to, že nastavení subjektu "Žádný" ve skutečnosti znamená "Jakýkoli" v tom případě, že je zapnuto Celoplošný tracking.

Když celoplošný tracking zapnutý není, tak "Žádný" znamená "Nedetekuj nic" a když zde nastavíš cokoli jiného, detekuje se to, ale pak ho sleduje jen v rámci bodu nebo aktuálně nastavené oblasti. Jakmile ti z ní subjekt vyjede, přestane se sledovat.

Když je celoplošný tracking zapnut, tak se subjekt vybírá bodem/oblastí, ale foťák ho pak sleduje po celé ploše.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 6. 2023 13:00

Vdaka za riesenie tejto logickej hadanky, nakoniec som nastavil - 3 volitelne velkosti AF oblasti (1 bod; velkost cca 4 body a velkost podobna ako vsetky body u 5D4), celoplosny tracking vypnuty, no rozoznavanie objektov zapnute (automaticke) = ked sa pohne s AF bodom vyraznejsie (na ine miesto), tak sa mu na ten objekt prepne aj automaticka detekcia.
Neskor, ked si trocha zvykne na novy system, mozem skusit celoplosny tracking a ine divociny (na lastovicky to bola celkom zabava).
Zo zaostrovania vyzeral byt nadseny, lebo z 20 fotiek zaostril dobre 20 - a o to v prvom rade islo :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 6. 2023 13:10

Davidof: Když je celoplošný tracking zapnut, tak se subjekt vybírá bodem/oblastí, ale foťák ho pak sleduje po celé ploše.

toto znie ako RealTime tracking na mojom fotaku, bodom/oblastou nastavim co chcem trackovat a uz to fotak sam nahana po celom snimaci (obcas to strati, v tom su lepsie ako novsie A7R5, A9II a A1), ale je to moj primarny rezim a dost spolahlivy.

vidno, ze Canon to ma detailnejsie nastavitelne, je tam trochu ina logika ako na mojom fotaku, ale principy su podobne.
a Wide area nemate? vtedy mi ostri v celej ploche na hocico co sa mu zda kontrastne/hybe sa, ale nie vzdy sa na to da spolahnut, tento rezim pouzivam najmenej (ziadny AF bod tam neviem nastavit, je to cista automatika, s moznostou zapnut/vypnut detekovanie objektov/Face/Eye)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jo.sef 6. 6. 2023 13:15

To ostření na pohybující se objekty je prostě parádní, v podstatě žádná fotka netrpí neostrostí, maximálně pár ze sta bylo pohybovou neostrostí, ale díky rychlosti toho snímání se to nemusí řešit, protože následná fotka je OK.
Jo.sef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 6. 2023 13:32

Je to ako u Sony - tracking začína z rôzne veľkých AF oblasti a následne funguje po celej ploche - na niečo podobné sa bude ťažšie zvykať majiteľovi fotoaparátu zvyknutého na jeden stredový bod a občas mierny posun vľavo či vpravo (tracking približne okolo zvolenej oblasti mu prišiel viac logický).

Myslím si, že pár fotení potrvá, kým si zvykne na samotné ovládanie fotoaparátu a potom sa môže učiť využívať AF trocha šikovnejšie.

U nových fotoaparátov to funguje parádne a veľmi spoľahlivo, keď je niečo chaotické, tak je skvelá aj celá AF oblasť hneď od začiatku
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 6. 2023 13:45

"vyhoda" u slusnejsich zrkadloviek a novsich bezzrkadloviek (kontast+faza) pri AF-C a 1 AF bode je vysoka spolahlivost. je ale nutnost umiestnit AF bod kam chceme ostrit a sledovat pohybom fotaku ten objekt.

naprogramovane inteligentne rezimy ako Eye a Face a object detection na bezzrkadlovkach (a zrkadlovkach pri LiveView zadneho LCD) je sice pohodlne = fotak sam nahana objekt po snimaci a ja nemusim hybat fotakom, ale nie je to neomylne. presnost sa zvysuje novsimi a vzdy drahsimi fotakmi, resp. top modelmi.
to si treba priznat.

R6II nie je "drahy", ale ten AF ako ho popisujete je na vysokej urovni, rychlejsi snimac by som na svojej A7IV hned bral, jedine to rozslisenie R6II by mi vadilo, ale keby bolo vyssie, zasa by Canon mal problem s predajom drahsich modelov ze ano :-)
Naposledy upravil lennyl_2 dne 6. 6. 2023 13:46, celkově upraveno 1
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 6. 2023 13:45

lennyl_2 píše:Davidof: Když je celoplošný tracking zapnut, tak se subjekt vybírá bodem/oblastí, ale foťák ho pak sleduje po celé ploše.

toto znie ako RealTime tracking na mojom fotaku, bodom/oblastou nastavim co chcem trackovat a uz to fotak sam nahana po celom snimaci (obcas to strati, v tom su lepsie ako novsie A7R5, A9II a A1), ale je to moj primarny rezim a dost spolahlivy.

vidno, ze Canon to ma detailnejsie nastavitelne, je tam trochu ina logika ako na mojom fotaku, ale principy su podobne.
a Wide area nemate? vtedy mi ostri v celej ploche na hocico co sa mu zda kontrastne/hybe sa, ale nie vzdy sa na to da spolahnut, tento rezim pouzivam najmenej (ziadny AF bod tam neviem nastavit, je to cista automatika, s moznostou zapnut/vypnut detekovanie objektov/Face/Eye)


Jo, je to asi jako ten RealTime tracking, taky jsem ho dal jako primární mód.

Té Wide area myslím odpovídá skupina bodů přes celou obrazovku a současně vypnutý celoplošný tracking a současně subjekt nastavený na Žádný ..., pak to detekuje jen jakoby takové kostičky :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 6. 2023 13:50

jo, to Wide potom mate, tiez mi to kostičkuje, akurat musite štuknúť 3 vecičky, hold Canon to ma detailnejsie nastavitelne ako som pisal O:-)

Sony je blba, nastavit toho ide ovela menej a bud to funguje alebo nie :D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 6. 6. 2023 14:53

Tu je ukazka, ako funguju jednotlive rezimy na Z8
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 6. 2023 08:29

Po dokupeni Smallrig dosticky je drzanie R6II vyborne, skoda, ze nie je zadna strana dosticky pri dlani trocha maksia, inak uplna parada.

Dotaz na majitelov - funguje vam spravne prepinanie z manualneho na automaticke ISO pomocou horneho kolieska? Jeho tocenim sa dostanem vzdy len po ISO 100 a dalej sa to nehybe ani ked tocim opakovane. Treba stlacit Menu, vratit sa naspat a az potom je prepnute na Auto ISO (bez toho aby som sa dotykal toho kolieska).
Sprava sa vam fotoaparat rovnako? Nahlasil niekto tuto chybu, ci ide o nejaky dobry umysel ktoremu ja nerozumiem?

Fotenie so starym 300/2.8L (1986) sa vdaka tejto masinke dostalo na uplne iny level, AF je az tak vyrazne lepsi od 5D4 ci 1Dx3, ze uz len kvoli nemu je majitel z novej masinky uplne nadseny.

Ked mi fotak doniesol na malu korekciu nastaveni, tak bol samozrejme prepnuty v rezime video, ale vraj si raz zvykne a ak nie, tak chyti izolepu a prelepi to...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 6. 2023 09:11

Tohle jsem taky řešil, v současné době se mě to netýká, protože kolečkem ovládám kompenzaci expozice (která se samozřejmě realizuje pomocí ISO) a tak vlastně z AutoISO nikdy nevyjedu.

ISO měním pomocí MFn + přední kolečko, a tam je přechod mezi specifikovaným ISO a AutoISO bez problémů.

Myslím, že je to vlastnost, a že se dá jen nastavit doba, po které to skočí zase do AutoISO, moc si to nepamatuju, ale když jsem koupil R6, tak jsem to hledal.

Odpoledne se ale ještě kouknu, jak to vlastně mám nastavené

-- 12. 6. 2023 10:31 --

tady je myslím ta tehdejší diskuse

https://www.dpreview.com/forums/thread/ ... t-64333064
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků