pemar. píše:Optimalizované teleskla na DX by mohly být lehčí, menší, … .
A to je právě jeden z dokola omílaných omylů - právě že téměř nemohly... U teleobjektivu je velikost dána v podstatě jen ohniskem a světelností (průměr čelní čočky je f/F u každého snímače), přes to nejede vlak. U DX se mírně může lišit zadní skupina členů, ale vliv na velikost u teleobjektivu je fakticky nulový. Celé "zmenšení" je o cropu, kdy 400mm je pro APS-C vlastně 600mm, což je významné. Ovšem skla o skutečném ohnisku 400mm pro různé formáty se liší velikostí jen minimálně.
U kratších ohnisek je to trochu složitější, tam už vliv té zadní části objektivu na celkovou velikost může být znatelný, zas ale z druhé strany není tak podstatné zmenšení přímo díky cropu.
-- 16. 2. 2024 12:56 --Davidof píše:To zhoršení práce AF je podle mých zkušeností reálně nesouvisí se světelností objektivu, ale s jeho způsobem provedení.
Světelnost vliv na AF má. Když je spousta slunce, tak je to (relativně) jedno, ale pokud něco fotiš v šeru dost na hraně, tak zkrátka má každý AF limit (udávaný jako určité EV), což se ale přirozeně mění podle světelnosti. Takže pokud tělo x bude slušně ostřit v šeru se sklem F4 či 5,6, tak opravdu není jisté, že to dá i s F9.
Naokraj, zrovna u té Canoní 200-800 Wegener reportoval horší AF s R7 proti FF tělům, což vůbec nemusí být o horším algoritmu, jak si myslel, já bych si docela vsadil právě na o něco horší citlivost těch ve srovnání s R5 i R6 "menších dualpixelů"...