Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod NevimAVM 28. 5. 2023 11:10

landov píše:Nerozumiem v com ?


Tak podle mě je MNOHEM užitečnější mít na prstenci kolem spouště např. nastavení expozice, co člověk používá neustále, jako to má třeba Olympus. Aby takovou skvělou pozici zabírala funkce vypnout/zapnout mi přijde naprosto zbytečné.
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 11:19

Na co potřebuji ve foťáku pořád měnit nastavení expozice ?
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 5. 2023 11:24

Tiez nerozumiem - naco je to potrebne ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 11:37

Asi mu to v Olympusu nefunguje :-) (Sorry !)
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 28. 5. 2023 11:54

No mě by zajímalo, kterej Olympus prstenec kolem spouště má. Mám jich doma několik a prstenec nemá ani jeden :-D .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 28. 5. 2023 14:29

Tak nevim, co to mate za Olympusy. Ten muj prstenec ma. Akorat s nim nejde hejbat.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 28. 5. 2023 15:38

Už som si myslel že je nový Olympus. :)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NevimAVM 28. 5. 2023 19:22

landov píše:Tiez nerozumiem - naco je to potrebne ?


Nevim, hak ostatni, ale ja korekci expozice u wildlife pouzivam velmi casto a je super to mit hned "na spousti", kdy si bleskurychle koriguju. K cemu mi je, aby se mi misto toho u spouste motalo on/off vazne nechapu. Promarnena supr pozice na kruhovy ovladac jako to ma Oly.
NevimAVM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 5. 2023 19:25

Asi stále nerozumiem, pretože nikon to ma vyvedené na samostatné tlačidlo korekcie expozície. Takže ešte jeden pokus?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 5. 2023 19:33

Občas to použiji, když fotím ptáka sedícího na větví proti slunci, ale v 99% Nikon exponuje dobře a maticové měření stačí. Mám na funkčním tlačítku i přepnutí režimu, ale po počátečním nadšení jsem zlenivěl a přestal to používat, využiji tlačítko na korekci expozice a zvýším třeba na +2 EV. Nesmí se to ale přehnat, snadno se takhle vygenerují přepaly. A nesmí se zapomenout to vrátit zpět :-).

Ale pro normální focení je to fakt zbytečné.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 5. 2023 20:06

NevimAVM píše:Nevim, hak ostatni, ale ja korekci expozice u wildlife pouzivam velmi casto a je super to mit hned "na spousti", kdy si bleskurychle koriguju. K cemu mi je, aby se mi misto toho u spouste motalo on/off vazne nechapu. Promarnena supr pozice na kruhovy ovladac jako to ma Oly.


Jak jsem pochopil z jiné diskuse, tak ty znáš z Olympusů jen E-M1III a přijde mi, že trochu nechápeš, jak to přední kolečko funguje i jinde... Ano, E-M1III má klasické přední kolečko kolem spouště, ale upřímně to je jen určité designové řešení, už E-M1X a pak OM-1 má stejný prvek řešen velmi podobně jako Nikon, tedy tím "polozapuštěným" kolečkom kus pod spouští. V reálu se to ovládá prakticky stejně, ergonomicky je to řešení u OM-1 (a to samé u zde debatovaného Z8) spíš o něco lepší (mám osobní porovnání), rozdíl ale není velký.
A co je podstatné, funkčně je to úplně stejné - prostě jedno kolečko pod spouští (nebo kolem ní), druhé vzadu a na to se namapuje, co chceš. Já osobně to mám tak, že korekci expozice mám na zadním a na předním mám změnu času v S resp. clony v A režimu, ale to je jen otázka osobních preferencí.

Ale co je podstatné - takhle se to užívá u valné většiny značek stejně, není v tom žádný rozdíl - prostě dvě kolečka, jen se lehce liší konkrétní ergonomie. Sony to má pro zajímavost u dost modelů jako kombinaci, kdy přední vypadá jako u OM-1 či Z8 a naopak zadní je spíš styl jako u E-M1III, princip je ale zase stejný.
Tedy občas je to ořezané u lowendu, který tahle "točítka" nemá vůbec či má jen jedno, ale od střední třídy to je prostě standardem defakto u všech...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 29. 5. 2023 05:52

Můj německý kolega, který se pár let živil natáčením videa a testováním, si před týdnem koupil Z8 a tvrdí, že je to bezzrcadlovkový Nikon D850. Ještě všestranější, ještě výkonnější a přitom lehký a kompaktni a za na ten výkon za dobrou cenu. Že kdyby dělal recenzi, tak by Nikon Z8 dostal “highly recommended”.

Jako slabinu vidí menu, může to být věc zvyku, je zvyklý na Sony.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 5. 2023 06:25

Taky jsem měl možnost si tu Z8 osahat, vypadá hodně robustně, drží se dobře, je hodně těžká (s 70-200/2,8), odezva systému vypadala velice dobře a 3D tracking nezapře nikoní kořeny, zdál se hodně dobrý.

MCH říkal, že ten 3D tracking má jako základní 90% mód a že díky tomu zase přešel na ostření předním tlačítkem.

Celkově v jeho teamu nikdo nekouká zpět, jako hlavní výhodu Z9/Z8 vidí to, že už nemají spoustu fotek poloostrých ale mají ostré v podstatě všechny. Což zároveň vidí jako “nevýhodu”, která jim komplikuje výběr
:-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Kuba_M 29. 5. 2023 07:07

Když udělám výňatek ke stories Jana Stárka v Monte Carlu, tak byl s focením Z8 velmi spokojený, přirovnal to ke starým dobrým časům D850. :) Jako i hlavní výhodu psal, že díky rozměrům Z8 může na cestování přibalit ještě další sklo. Inu Z8 byla asi trefa do černého. A byť jsem se nestal majitelem Z8, jsem rád, že Nikon datum prodeje dodržel a první objednávky se vyřídily. :)
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 29. 5. 2023 08:36

To, ze splnia termin dodavok som im veril, vsetko tomu nasvedcovalo a asi sa pouculi z dodavok Z9.
Ja som kvoli hmotnosti (a nutnosti FTZ) predal Tamron 70-200/2,8 a cakam na Z 70-180/2,8 (co bude zrejme prezleceny Tamron).
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků