Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 3. 2023 09:55

To jo, je trochu škoda, že se Nikon nerozhodl pro klasický formát těla, klidně trochu větší, a volitelný kvalitní batery grip.

Moje zkušenost s R5 jsou v tomto jen pozitivní, foťák je vhodný jak na street, tak na wildlife s velkým objektivem.

Třeba bude Z8 něco podobného.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 3. 2023 10:26

Thom Hogan by asi řekl, že ogripovaná těla s velkou baterií jsou dimenzovaná na použití v prachu, dešti atd., kde fotograf nechce/nemůže otvírat krytky. Pro ostatní je to samozřejmě overkill, stačí jim normální tělo a přídavný grip.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 3. 2023 12:16

Mě to s těma dvěma baterkama v přídavném gripu vydrží určitě celý den focení. Ale ta spára tam je a zrovna nedávno jsem grip čistil od prachu z motokrosu. Sice to k baterii nedosáhlo, ale oproti R3 je to trochu minus.

Přesto taky patřím k těm, pro koho je výhodnější normální tělo a přídavný grip.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 16. 3. 2023 12:40

Já jsem měl ogripovaný Nikon D850 a kromě přepálené ceny gripu jsem nezaznamenal žádný technický nebo uživatelský problém, nikdy jsem ho ve spárách nebo jinde nemusel čistit. Proto by mi to nevadilo ani u Z9. Ale dovedu si představit výhody integrovaného řešení.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 16. 3. 2023 15:25

Velikost Z9 absolutně chápu, protože je to foťák primárně předurčený na akci, tudíž dlouhá nebo profi skla. Ale jako foťák na focení krajiny bych ho teda nechtěl ani náhodou, tudíž ani nemám pocit, že bych měl o nějakém větším těle toužit skrz držení a vyvážení, když na takový foťák dávám skla ve většině případů od 14 do 120mm. To stejné platí pro cestování a běžné užívání foťáku. Sám mám velké ruce a nemám pocit, že by se mi Ztko špatně drželo, naopak. Nechci ani pomýšlet, že mám několik dní pověšený foťák na popruhu batohu a je to větší než Z6 + Z 24-120, už tak je to dost. :)

Holt pokud vezmeme takovou Z7, díky rozlišení ji pasuju primárně do role foťáku produktů, architektury a hlavně krajiny, tudíž nesmysl to zvětšovat nebo dovnitř cpát skládané snímače a rychlejší odečet dat. Tím chci říct, že všichni toužíme po univerzálním těle co zvládne všechno. Potřebujeme to ale všichni? Většina z nás absolutně ne... To je ale jiná pohádka. :) Budeme si tu svoji kategorii muset každý zvolit a podle toho vybírat.

Mimo jiné, teď se docela bavím v tomto přechodném období u nás na zahradě focením sýkorek a čížků s kombinací Z7II + 100-400 (Tamron) a nemůžu říct, že by se mi s tím špatně fotilo nebo drželo (o rychlosti objektivu přes FTZ adaptér se raději nebavím) :D
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 16. 3. 2023 16:50

Servis Nikonu je 20.3.2023 uzavřen kvůli školení zaměstnanců. Že by nové modely opravdu už klepaly na dveře?
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 16. 3. 2023 21:35

Thom Hogan píše že se Z8 nemáme teď počítat.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 3. 2023 08:03

Davidof a Pemar - pánové já mám jeden zcela vážně míněný dotaz - opravdu vnímáte nějakou přidanou hodnotu v držení atd., když k R5 resp D850 přidáte dodatečný grip? A prosím o skutečné zamyšlení s odstupem, ne klasické "musí to být dobré, protože to všichni říkají"...
Já totiž postupem času došel k závěru, že je mi externí grip fakticky k ničemu, už u DSLR EOS 5D jsem ho posléze fakticky odložil, u Olympusu jsem si vše připomněl na M1X s integrovaným gripem a k "běžným tělům" už jsem ani nekupoval...
Pro mne je zkrátka držení i u dlouhých skel bez gripu v pohodě - asi nepatrné plus pro grip vnímám, ale opravdu jen malé. Co je horší, nějak si neumím plně zvyknout ani na přehmatávání pro vertikální snímání, kde by teoreticky byl přínos větší, běžně se přistihnu, že i M1X držím na výšku "seshora" místo abych šel na vertikální grip. Nevím možná jsem divný, ale prostě to tak mám... Tak by mne zajímalo, co vás vede k tomu přístupu, že je použití gripu samozřejmost ne-li nutnost - kde nastává rozdíl?
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 17. 3. 2023 08:24

U všech těch větších skel, co mám, vnímám rozdíl mezi středním tělem typu D750 a tzv. profi tělem typu D850 nebo D5. D750 ani s gripem není to pravé ořechové na velké skla, ten jeden zvětšený rozměr to dostatečně nevylepší. Tím neříkám, že třeba D7100 a 400/2.8 nelze použít, to ne, ale vyvážená sestava to fakt není.

U D850 je to jiné v tom, že i bez gripu je to s velkým sklem typu Sonnar nebo Sigma Art tak akorát do ruky, vyvážené. Na focení s 400/2,8 z ruky to není, těžiště je nepříjemně směrem k teleobjektivu, ale ona ta stará F-ková 400/2.8 je tak jako tak o dost horší na focení z ruky a přes Gimbal se dá celkem dobře vyvážit. S 500 PF mi přijde focení s gripem o kousek lépe vyvážené, ale ten rozdíl není nijak zásadní.

U Z9 je to jiné v tom, že to tělo bez gripu by bylo malé, je to takový návrat k velikosti cca D7100, prostě střední tělo, co se hodí do města, do letadla nebo na túry, ale když se na to nasadí něco jako 200/2, tak je vymalováno. S těmi Z objektivy to ale není zase takový průšvih, relativně dobře k tomu tělu pasují, ale když na Z6/Z7 dám FTZ a třeba Sigmu 28/1.4 Art, tak je vidět, jak to k sobě nepasuje (ono to spolu ani moc nefunguje, ale to je na jiné téma). Se Z9 je ta proporce lepší, ale i tak mi na Z9 chybí nějaký ten cm oproti D850 nebo D5. Na druhou stranu ale musím přiznat, že D5 nebo D6 se mi do fotobatohu už nevejdou, zatím Z9 tam natěsno nacpu, proto byl můj ideál D850 s gripem.

Co mi aktuálně vadí ergonomii Z9 je spoušť na vertikální foceni, dost často se mi děje, když mám Z9 zapnutou na řemenu, že při binkání Z9 o moje tělo je aktivována spoušť a udělá to snímek, aniž bych chtěl, nevím, zda to lze vypnout.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 3. 2023 09:09

Já mám ten úchop s přídavným gripem rád, asi proto, že mi vyhovuje to prodloužení a současně skutečnost, že na konci gripu (ve vertikální orientaci) je zarážka pro malíček. Takže ruka neklouže dolů a tak nějak mám jistější úchop.

Co se týká toho focení na stojato, tak to vůbec nevyužívám, vertikální tlačítka mám vypnutá (tak se mi stávalo, že jsem o ně zavadil a fotil). Když fotím na stojato, tak nepřehmatávám. To dělám stejně jako ty.

Nevím proč, když chytím foťák vertikálně, tak jsou ty tlačítka trošinku jinde, objektiv a hledáček jsou v jiné poloze, než jsem zvyklý a celkově se mi zdá ten foťák takovej nakřivo :-)

Většinou fotím na dvě nebo tři těla a grip mám jen na R3 (ten nesundavám nikdy :-) ) a s tou fotím delším sklem. Na širší ohniska fotím bez gripu - překáží mi to při snímcích od země a blbě se vyndavá z tašky.

Včera jsem koupil cca 10mm prodloužení gripu na R5/6 a uvidím, jestli se mi to bude líbit.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 3. 2023 09:17

Zrovna tu polohu tlačítek a joysticku udělali hodně dobře u E-M1X, tam je to na obou úchopech fakt stejné. Ale stejně to úplně nevyužívám, asi je hlavní fakt ten moment "přehmátnutí", kdy člověk chce vertikálně fotit jen chvíli - k tomu se nedokopu.
Když už fotím vertikálně souvisle déle, tak to občas přeci jen použiju.
Ale třeba k OM-1 přídavný grip nechci mimo jiné právě proto, že tam už poloha joysticku stejná není ani náhodou (grip nemá samostatný a hmatání na ten základní prostě stejná pozice není).

V čem se asi lišíme je v tom, že já až tak moc neřeším přínos v držení těla. Když o tom přemýšlím, tak může být tím, že fotím fakt desítky let a začal jsem na analogu bez AF, čímž se u mne stala pro držení fakt zcela dominantní levá ruka na objektivu (v MF minulosti byla primární pro ostření, tak se užívala zkrátka více, než je nutné dnes). Pravou ruku mám skutečně spíš jen na spoušť a "kolečka", v držení s ní ale spíš jen tak "směruji"... Ve výsledku pak nejsem tak háklivý na tělo, kdysi jsem měl občas dokonce nasazenou 300/2,8 na extramalém EOSu 200D a v podstatě mi to nijak moc nevadilo - třeba pro pemara by to podle jeho popisu musela být noční můra :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 17. 3. 2023 10:22

Já držím foťák primárně pravou rukou za tělo, objektiv podepírám také, ale jen kvůli pevnějšímu držení (aby se obraz méně třásl).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 18. 3. 2023 13:21

Dnes sa mi potvrdilo, ze investicia do Z 100-400 mala zmysel. To, ako paradne kresli s TC1,4 je uzasne.
Fotka je na plnu dieru: 560mm, f8
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 18. 3. 2023 14:41

Problém s kresbou jsem s tímto objektivem neměl ani při použití 2x telekonvertoru.

-- 18. 3. 2023 14:49 --

Z komentáře v Z9 skupině na Facebooku, Eric Klees: Firmware 3.10 ano nebo ne? 100% ANO! Zachycení 3D AF a sledování/lepení je o další úroveň výš. Jediný problém, který jsem měl se Z9, byla rychlost akvizice AF, která byla u mé D500 (nebo většiny DSLR) rychlejší, ale s verzí 3.10 už tomu tak není. Nyní je snadno stejně rychlý jako byl s DSLR, ne-li rychlejší.

Tohle podepisuji, kromě onoho ostření na statický subjekt někde daleko se zlepšilo i 3D AF. Co se AF týče, tak kvůli tomu už D850 nebo D500 do fotobrašny už na ptákoviny nebo sport neberu, Z9 to bez větších problémů už také dává a ty slabší místa mizí s každým novým fw.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 18. 3. 2023 18:57

Vidno, ze sa Z9 Nikonu naozaj podarila. Dufam, ze aj bezgripova alternativa bude podobne uspesna.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků