Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Titan_66 22. 2. 2023 15:00

To je jedině dobře, APS-C nabídka je u Nikonu Z tragická, takže tohle je určitě dobrá zpráva.

Jaký to bude mít další vývoj co se týče FF, to teprve zjistíme.

Myslím, že FOTOABC bude mít z toho velkou radost.

Ještě mi tam akorát chybí 23 1.4, nebo že by to Sigmě típli kvůli Nikon verzi, která má vyjít. Tam ale to může být 1.8
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 2. 2023 15:38

ja by som moc neohŕňal nos nad tymi troma Sigmami, ak je ponuka v Nikon AF Z APSC tragicka.
nie je to tak extra davno, co sme skoro vsetci fotili na APSC a boli sme radi za kazde slusne f1,4 sklo (snad len Fuji bola napredu).

sam som si pozeral tu 16/1,4 aspon z bazaru (aj ked nie je uplne mala), na moju A6000, bolo by z toho pekne ohnisko na reportaz, ale nateraz som od APSC upustil, kedze sa paradne naplna FF ponuka, kde clovek nevie "co skor" si moze kupit.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 2. 2023 15:42

Nejde o ohrnování nosu nad konkrétními skly, tyhle Sigmy na APS-C nejsou špatné.
Jde ale o to, co to znamená pro vstup dalších výrobců do Z-mount a tam bych upřímně byl zatím hodně opatrný, zatím to teorii o "licencování jen toho, co se Nikonu hodí" spíš potvrzuje...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 22. 2. 2023 16:01

Co sa Nikonu hodi alebo nie je v tomto pripade uplne druhorade. Nikon ziadne podobne skla nemal ani pri DSLR ani MILC, takze je to naozaj super sprava a potlesk Sigme, za takyto pocin.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 2. 2023 21:35

Tak radost rozhodně mám, jen stále musím koukat na hmotnost a rozměry, aby to žena furt považovala za lehký foťáček. Kdyby to bylo pro mě, tak si 16/1.4 koupím úplně určitě, ale 405 g je už dost. Uvidíme. Rozhodně koupím 56/1.4. 280 g je v pohodě a setový zoom končí na 50/6.3, takže lehká 56/1.4 je prostě povinnost, to by mě taky mohli zavřít do vězení pro ignoranty, kdybych to nekoupil. :-D No a pokud nebude Sigma 23/1.4, tak škoda, ale Nikon 24/1.8 nebude zas tak o moc horší, nebude-li lepší, takže:

DX Z 16/3,5 (na seťáku)
FX AF-S 20/1.8 přes FTZ II
DX Z 24/1.8
FX Z 28/2.8 (když už to máme)
DX Z56/1.4
DX AF-P 70-300/4.5-6.3 přes FTZ II - lehoučké tele

To je pro ženskou až až. A na video nakonec taky, možná přeci jen potom i Sigmu 16/1.4 koupím pro sebe na video.
Fotit si se Z30 zakazuju, protože jsem investoval do foťáku snů D500. :-D :-D
(starých snů, ale já nakonec taky nejsem mladej, že jo)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 2. 2023 21:50

No a měl jsi aspoň možnost tu D500 pořádně vyvětrat ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 2. 2023 22:10

Jsem rád, že se to trochu rozjíždí. Teď máme k Viltroxům i Sigmy a podle dnešního Thoma Hogana prý mají přijít i skla od dalších výrobců (Tamron?) a mezi nimi i f/2.8 zoom. Od japonských výrobců bude mít všechno plnou licenci včetně podpory profilů atd. DX začíná vypadat trochu životaschopně a snad přijde i nová generace těl.

Na druhou stranu licencování asi bohužel znamená, že od Sigmy, Tamronu... neuvidíme všechno, hlavně jejich high-end. Aspoň ale určitě přijdou různé contemporary s podivnými specifikacemi 45, 65..., které jsou kompaktní, zajímavé a bezvadně vyniknou na Zf tělech. Absence high-endu od Sigmy bude asi vadit hlavně novým zájemcům o systém, je to prostě viditelná nevýhoda systému. Mně osobně chybět nebudou a časem to Nikon může přehodnotit, když ucítí, že má lepší nabídku, například pokud se rozhodně rozšířit portfolio o 1.4 verze v kompaktním kabátě jako Sony.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 2. 2023 22:32

Davidof: Na podzim jo, ale od prosince se střídá extrémní práce a infekční choroby, děsivej kolotoč.
Od března budeme stavět bazén na zahradě a pak kultivovat zahradu a dělat na ní i hřiště pro vnoučata, tak si zafotím hodně, ale takové ty vysloveně rodinné a dokumentační fotky. Ale pokud se podaří udělat nějaká zajímavá zákoutí na zahradě, tak dám fotky. Zkusíme si třeba udělat kaskádový vodopád poháněný solárem. Ale D500 nejspíš využiju na nějaké sportovní akce kolegů. No a taky v ZOO už jsem dlouho nebyl. A synovec si koupil bazarovou 300/4, tak s ním možná půjdu na ptáky. Vyzkouší si rozdíl AF-S 300/4 na své D3200 a na mé D500 a bude mně nadávat, že zase má za co utrácet. Tu 300/4 jsem mu poradil já, půl roku čekal na slušnou cenu a s tělem jsem ho varoval, že to nebude ono, ale zatím je kupodivu spokojený, i když 300/4 na totál low-endu ... no...
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 2. 2023 23:19

300/4 AF-S ED mám a mám z něj dobrý pocit při focení i PC hraní. Bylo by bezva mít víc času na něco, nač se hodí:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 23. 2. 2023 06:57

Já jsem kdysi o 300/4 AF-S ED také uvažoval, opticky byl Ok, ale neměl stabilizaci, což mi vadilo ani ne tak při focení, ale spíše při prohlížení obrazu v hledáčku (stabilizace obraz zklidní). Ale jinak je to parádní objektiv za výbornou cenu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 23. 2. 2023 09:13

Voigtlander bude nabízet NOKTON 55mm f/1.2 SLIIs pro Nikon F bajonet, takže teď nevím, jestli koupit tohle nebo VOIGTLÄNDER 65 mm f/2 Macro Apo-Lanthar pro Z bajonet.

NOKTON 55mm f/1.2 SLIIs je zajímavý tím, že je to první standardní objektiv vybavený elektronickými kontakty se světelností F1,2, která byla obecně považována za nemožnou pro bajonet Nikon AI-S . Výhodou tohoto objektivu je světelnost, možnost používat na obou bajonetech a nízká hmotnost. Zatím jsem neměl možnost vyzkoušet, jak jsou na tom opticky. VOIGTLÄNDER 65 mm f/2 je na hraně akceptovatelnosti, co se týče hmotnosti, ale bude mít zase typické vlastnosti makro objektivů.

Pro mne by to byla cestovní MF verze 50mm objektivu, alternativa k pro některé účely příliš těžké Sigmě 50mm Art. Ta F verze je pak zajímavá i tím, že umožňuje použit lehčí F těla.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 2. 2023 16:19

Prý se máme těšit, ale trpělivě ;-)
https://nikonrumors.com/2023/02/23/niko ... ore-178671
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 2. 2023 16:43

Tedy metoda frustrační kompozice ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Viaggi 23. 2. 2023 18:14

Som zvedavý :-) hlavne aby bolo čo fotiť.
Viaggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 23. 2. 2023 18:16

no jo, stacilo mi precitat zaver:

Now, you have to understand that Nikon will milk everything out of the new Nikon Z8 camera announcement or whatever else they are planning to release. Expect first a development announcement, an official release, then a notice of shortage because of the large number of pre-orders, and finally shipping. I just don’t see anyone getting a Z8 before the summer or maybe even later.

...cize Nikon setri kde sa, na skladovych zasobach, na vyvoji, vo vyrobe. inak si neviem predstavit, ako moze napr. Sony kazdu chvilu daco realne nove predavat, detto Sigma a iny vyrobcovia skiel.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků