Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 24. 1. 2023 07:14

Nikon Z50 firmware update version 2.40
https://nikonrumors.com/2023/01/24/niko ... ore-177839
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2023 10:15

To muze byt zajimavy update, asi v zavislosti na tom, jak velka bude mira tech vylepseni.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 1. 2023 13:03

Zfc a Z30 dostaly stejný HW ale vylepšený FW proti Z50 a srovnávači tvrdí, že to je na AF znát. Tohle asi bude narovnání situace.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2023 15:01

To bych se vubec nezlobil, hlavne kdyby tento trend drzeli i do budoucna. Navic .... mozna budu k smichu, ale ja vnimam dost rozdil, jestli se "taham" s Z6 nebo Z50, o to vice, paklize pripoctu "hubenejsi" DX skla. A zdaleka ne vzdy ten FF vyuziji.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 1. 2023 15:11

To je jasný. Kdyby se Nikon o DX staral a dělal atraktivní mini f/1.4 DX skla, taky bych se do FX nehrnul. ...Většinou po výletech tahám jedno, max dvě skla, a když jdu fotit cíleně, větší výbava mi nevadí, tak to aktuálně tolik neřeším. ...dokud se ve mně něco nezlomí a nepořídím si zase minikit od Fuji.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 1. 2023 16:15

Vy zjevně jdete cestou ladění Nikon Z sestavy, jsem zvědavý, na jakém řešení skončíte.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 25. 1. 2023 08:57

To bych u sebe uplne nerekl. Jen me potesila myslenka, ze i po 2+ rocich mi vyrobce nabizi zdarma vylepseni fotaku a mozna tak bude cinit i do budoucna.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 25. 1. 2023 09:21

Každá aktualizace je vítána, ve většině případů je to krok kupředu. Osobně by se mi i zamlouvaly změny typu jiné vyobrazení vodováhy nebo odečet sekund při dlouhých expozicích(tuším, že to má Z9?). Nic zásadního, pro krajináře ale příjemná záležitost. :)
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 25. 1. 2023 09:38

Souhlas. To jsou věci, které jsou standardem u Fuji od začátku a u Nikonu ne a ne ... Třeba i souběžné zobrazení vodováhy a histogramu najednou na Zku.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 25. 1. 2023 13:28

To je pro mě značka ideál. Takhle mám v hledáčku nastavenou vodováhu a na displeji histogram, jelikož se mi to nechce dokola přepínat.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 27. 1. 2023 11:08

Včera nahraný nový FW 2.40 do Z50 a teda výrazný rozdíl oproti předchozí verzi, to se jim povedlo. Ostření na oko je z mého pohledu opravdu rychlejší.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 1. 2023 13:08

Pamatuju si stejný pocit ze Z6, když přišel FW 3.0. V současném stavu mi ten foťák přijde dost schopný a použitelný na normální méně dynamické focení lidí a psů a necítím ani po 3,5 letech potřebu upgradu. Na druhou stranu Z6/7 II, Zfc a Z30 mají navíc Face-detection ve Wide-L oblasti, což je velmi praktický režim pro zalidněnější focení, je tak mnohem snazší ovlivnit výběr osoby, která má být zaostřená. Z6II si půjčuju na svatby a fotím tam s ním proto raději. Z6/7 a Z50 s nejnovějším FW mají Face-detect stále jen v celoplošném Auto-area, takže je třeba překlikávat joystickem na správnou osobu, což zdržuje/ nebo použít tracking či manuální výběr bodu jako postaru. Popravdě nechápu proč, když Zfc a Z30 taky s jedním CPU AF režimy ze Z6/7 II dostaly.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 27. 1. 2023 13:15

Jj, to Eye AF doWide-L area by neskutocne bodlo u Z6/7. Myslim ale, ze to tam nedaju...to by Z6/7 II neboli potom az tak zaujimave :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Titan_66 2. 2. 2023 21:09

https://nikonrumors.com/2023/02/02/niko ... neup.aspx/

No Nikon nepřekvapil, povolí více skel třetích stran, ale nesmí jim to lézt do zelí u toho co už mají. Takže zatím sbohem 1.4 Sigmy, nebo 100-400 další varianta. Když chceš teleobjektiv s takovým rozsahem, tak bez FTZ si musíš koupit objektiv za skoro 80k. To je teda super.

Jak to vlastně bylo v historii, když přišly první objektivy třetích stran pro F-mount, dělal z toho Nikon takovou vědu jako teď ? Povolil stejné alternativy hned, nebo až časem, co prodal dostatek nativních ?

Na druhou stranu, pořád to dopadlo lépe než u Canonu :-D
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 2. 2023 21:45

Je to rumor bez uvedení zdroje, na takovéhle závěry je brzy.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků