Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Titan_66 14. 12. 2022 14:44

noxx: a jak ti to ostří ? Prý třeba Sigma 100 400 s FTZ je pomalá.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 14. 12. 2022 20:20

Titan_66: Na Z6 byl Tamron super, na Z7II už jsem názor trošku změnil, přece jenom 45mpx ukáže víc než 24. :) Ale nejlepší je na f8, což mi naprosto vyhovuje, na nižší clonu má rohy slabší. Přes FTZ je ostření opravdu slabší, pomalejší a při kontinuálním ostření a sériovém snímání jsem měl první ostrou, ostatní nedoostřený. Takže pokud fotím zřídka nějaký zvíře, fotím na AF-S a mačkám. :-/ Prý je ale jinak celkem rychlej, ale chce to nasazený na Fkový bajonet. Tohle je ta daň za FTZ adaptér, prostě to nefunguje jak má.

Koukal jsem po novém Tamronu 70-300 pro Ztka, ale výkon z testu mě nepřesvědčil, že bych si oproti 100-400 polepšil a 100mm na delším konci by mi asi chybělo.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 12. 2022 20:23

Pro můj účel použití, tedy převážně krajinu a občas provětrání v ZOO naprosto v pohodě a osobně nepozoruju žádný rozdíl oproti D750. Ale AF-C skoro nepoužívám, takže můžu mít zkreslený pohled. Ostrost je perfektní, tam nemám co vytknout.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 16. 12. 2022 06:56

Titan_66 píše:Kuba_M: Jo to jsem četl u víc recenzentů, přirovnávají 24-120 k 24-70 2.8, to už je co říct.

To asi ano, pokud nepotrebujes to clonove cislo navic.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 16. 12. 2022 07:40

pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 16. 12. 2022 07:43

chvd píše:
Titan_66 píše:Kuba_M: Jo to jsem četl u víc recenzentů, přirovnávají 24-120 k 24-70 2.8, to už je co říct.

To asi ano, pokud nepotrebujes to clonove cislo navic.


To určitě ano. Pro mou práci je to zbytečnost, to spíš u širokýho skla bych uvítal 2.8 na hvězdy. :)
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 12. 2022 08:18

Máme doma Z30 ve funkci malé lehké videokamery a AF-F přeostřování umí podle mého názoru ještě lépe, než Z50, i když se všude píše, jak je to stejné. Ale to je u Nikonu (a asi nejen u něj) tradičně pravda, že nová těla fungují lépe, i když na papíře to není. S 16-50 je to opravu kapesní záležitost, ale samozřejmě na dobré světlo když člověk nepožaduje ovlivnění HO. Na světelnou DX 24-ku si prostě počkáme, má být rozměrově podobná 16-50-ce podle obrysu a zatím holt funguje s FTZ II + 20/1.8, což je oproti tělu "obrovské sklo", ale zase funguje s AF-F hodně dobře, i když to AF-S ostření je mírně slyšet, když je ticho. Fakt nedává smysl, aby k tomuhle povedenému pidi-tělu nebyly skla. Kdyžtak to zařídí třetí firmy. Jako spojení firem Nikon-Fuji by nemělo chybu.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 16. 12. 2022 08:49

Ahoj, na světelnou 24 mm APS-C na Nikoun není třeba čekat, pokud stačí tahle 23 mm AF: https://www.fotori.cz/eshop/viltrox-af- ... on-z-aps-c

-- 16. 12. 2022 08:55 --

PS: A ještě něco širšího, třeba pro krajinkáře, mají hned vedle na stránce: https://www.fotori.cz/eshop/viltrox-af- ... on-z-aps-c
Ta 23/1,4 už mi dorazila, tak se budeme zkoušet skamarádit. :-)
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 12. 2022 12:26

Hmotnost 300g k té Z30-ce je moc - musí to být lehoučké do dámských rukou na deset minut bez klepání, těch 300 g je kvůli f/1.4. Nikon udělá DX lehčí f/1.8- f/2. A především to bude chtít Nikkor právě kvůli nesmírně vyladěnému AF-F. Přeci jen Viltrox to hackuje reverzním inženýrstvím....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 12. 2022 18:56

Tak jsem to čekání na DX 24/1.8 zkrátil nákupem Nikkor Z 28mm f/2.8 SE za 5 100 Kč z eBay z Mallorky. Aby měla žena lehké jakš takš světelné sklo na video. Až Nikon vyjde s DX 24/1.8, tak prodám 28/2.8 za 4900 Kč, kdo má předběžně zájem o lehoučké sklo na výlet? ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 18. 12. 2022 00:00

No, mezi námi, ono by se pro těch cca 14 deka navíc taky s prominutím asi nic nestalo. :-) To už normální člověk ani nanarve do batohu :-) takovou tíhu. Takže o lehoučký sklo alespoň já zájem nebudu mít, když už mám toho hnusnýho těžkýho Viltroxe. Otázka ještě je, kolik opravdu bude vážit ten budocí Nikoun 24/1,8. Ale proti gustu žádný dyšputát. :-)
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OnderCZ 18. 12. 2022 00:06

https://www.fotolab.cz/produkty/nikon-z5-z-24-50mm
Za 30 tisíc i s objektivem (pravda, základ), ale člověk získá FF, ta Z5 má pěkný výstup, s tím, že ta cena je opravdu fajn.

Momentálně mám X-T20, X-T30, 18-55/2.8-4, Viltrox 33/1.4, TTArtisan 50/1.2 a TTArtisan 40 mm f/2.8. Celkově jsem víceméně spokojený, vím, že systém dělají objektivy a ne těla. Přemýšlel jsem teď na pokusy o XC 50-230 nebo XF 55-200, nějaký tele objektiv mi chybí.

Ale i tak přemýšlím nad tím Nikonem Z5 s tím objektivem za těch cca 30 tis. Ten objektiv nebude nic extra, to je mi jasný. Jen si říkám, zda získám něco navíc. Určitě IBIS a dva SD sloty, to je plus. Fujiny si určitě nechám, respektive jedno tělo pak můžu prodat, bylo by asi zbytečné. S tím, že na Nikon bych určitě pak koupil nějaký objektiv. Příští rok by na Z mělo něco vyjít, Viltrox taky už Z bajonet umí, tak ta 50 by se nechala.

Nebo koupit tuto sestavu, dát 24-50 na bazar a místo toho koupit 24-70/4 s nějakým příplatkem?

Fotím tak nějak "výletově", rodinné akce, pomůžu si s autofocusem na Z5 proti X-T30? Asi spíš jo, co mám načteno a nakoukáno. Máte někdo k tomu co říct? Nebo dávalo by pak třeba smysl koupit ftz adaptér a k tomu po bazarech levně F objektivy? Jak říkám, fotím pro sebe, procházky, přírodu v okolí, rodinu doma, venku, občas nějaký portrét venku, u rybníka, na zahradě, v přírodě, doma s fotopozadím. Fujina to zvládla, šum mi nevadí, pořád lepší mít kvalitní fotku a trochu šumu a super výstup, než vyblité barvy a nic z toho.
Láká mě zkusit FF, FUJIFILM miluju z pohledu barev, to je špička. Ale Nikon je známý tím, že taky barvy umí dobře.

Pokud má k tomu cokoliv co říct, sem s tím, budu rád za diskuzi a pár vět. Zda to zkusit nebo se vyprdnout a koupit spíš nějaký další objektiv na FUJI. Ještě dodám další věc, peníze. Nechci vyhazovat zbytečně, určitě se daj použít případně jinak, zároveň nemusím šetřit každou korunu. Ale s malými dětmi (3 a 1 rok) taky zase nechci ládovat zbytečně do techniky. Manželka by si ráda přála spoustu věcí doma a tak různě, však to znáte, tak člověk to musí nějak rozumně vyvážit a zdůvodnit :D
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 18. 12. 2022 01:01

Díky za odkaz, zrovna uvažuji o pořízení Z5 a mám podobnou výbavu fuji jako ty. Také mě láká vyzkoušet FF. Akorát ten objektiv, nevím. Set Z5 + 24-70 vyjde nový na 41k,nevím jestli by se prodej a nákup jak píšeš vyplatil.
Máme nad čím přemýšlet :)

-- 18. 12. 2022 01:03 --

Musím prozkoumat recenze toho Z 24-50mm, doposud mě vůbec nepřišel namysli...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 18. 12. 2022 08:54

Já mám už skoro tři roky paralelně X-T2 a D750 a Z5. Fujinu bych neprodal, s pevnými skly je to fakt zábava fotit a výstup je taky pro mé potřeby naprosto dostačující. Z5 má čip z D750, tak výstup taky na pohodu. Ale že bych se rozhodoval co si zrovna vezmu na focení, jestli FF nebo APSC, to vůbec. V reále rozdíl nevidím, záleží opravdu spíš na sklech, než na tom, jestli FF nebo APSC. Na Nikona si asi těžko koupíte F/1,2 skla, ono i ty 1,4 na Zko vlastně neexistují (zatím). A jestli budou, bude to mi cenou, ale i váhou. Takže ten FF look je paradoxně někdy jednodušší vykouzlit na té Fujině ;-).
Ale zase sestava Z5 + 24-200 je kouzelná a nenahraditelná - viz i fotky od Landova.
Pokud si člověk chce hrát a měnit sestavy dle nálady, tak Nikon + Fuji mi přijdou sexy.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 12. 2022 14:36

Na paladixu je aktuálně Z5 s 24-50 za 23 tisíc Kč.
S Fujinami jsem fotil od roku 2014 do letoška (X-E1, T10, T2). Od roku 2015 mám FX Nikony (D750, nyní Z6). X-T2 jsem nakonec letos prodal, ale důvody byly spíš praktického rázu - rozdíly v ovládání, únava z neustálého rozhodování, který vzít, finance, protože k oběma systémům bych chtěl další a další objektivy. Označit některý systém za jednoznačně lepší podle mne nelze, záleží na použití. Platí to i pro obrazovou kvalitu, protože největší rozdíl udělá optika - zoom/pevné sklo/světelnost/rychlost AF. Imho Z5 s málo světelným 24-50 bude v interiéru zaostřovat hůř než X-T30 s 35/2 nebo 33/1.4. Z5 s 50/1.8 S bude naopak zase v AF lepší než Fuji sestavy, ale když se za Fuji dosadí tělo poslední generace jako X-T5, nemá Z5 šanci. Porovnávání systémů je pohyblivý cíl. Totéž bude platit pro krajinu. Z5 s 24-70/4 dá X-T30 s 18-55 na zadek v rozlišení do rohů, absenci CA, pružnost rawu je malinko vyšší, ale Fuji už má v pipelině 40mpix snímače, které po resamplu na 24 mpix hodně vad skryjí a výsledek může být nakonec lepší. Čili podle mne je nejlepší se soustředit na jeden systém a v něm si dopřát. Já jsem to tak udělal v Z systému a jsem hrozně spokojený.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků