Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 3. 2023 18:43

Prvé skúšanie Sony 50/1.4 GM: objektív je extrémne malý a ľahký, pri fotení pôsobí o dosť ľahšie, ako Tamron 28-75 G2 (asi kvôli dĺžke), pri prenášaní sú si viac podobné.
AF nepočuť vôbec, veľmi rýchly je najmä pri preostrení veľkej vzdialenosti. Presnosť záleží od tela, nevidím v tom rozdiel oproti iným objektívom (na A7R3).
Ostrosť je podľa očakávania výborná na akúkoľvek vzdialenosť a clonu, no úplné rohy sú mierne slabšie od zvyšku obrazu (aj podľa testov), vycentrovanie vyzerá byť v poriadku. Aberácie má menej ako na 50 ZA, no nedá sa povedať, že by nebola žiadna. Zajtra pridám nejaké fotky a musím cvaknúť 50 ZA na bazár...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 22. 3. 2023 20:04

ja myslim, ze budes spokojny. ved si zober, akej optickej kvality sme mali donedavna AF DSLR 50/1,4ky a najkvalitnejsie MLC 50tky tiez neboli najmensie.
...s 50/1,4GM si dostal male rozmery, rychly AF a velmi dobru ostrost. myslim si, ze budes mat vacsiu radost taky objektiv pouzivat.
a to ze nema uplne rohy absolutne ostre je podla mna nepodstatne. sice som videl testy, kde Sigma 50/1,4DG DN bola ostrejsia aj v rohoch od GMka, ale to je "zaujimave" iba pri testoch, realne fotenie ma mat ine priority (svetlo, obsah fotky, moment..)

ked budes mat neskor novu generaciu tela, viac ocenis benefit modernych skiel v AF.

ja budem dalej premyslat nad 24/1,4GM, podla vyplaty teda :-D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 23. 3. 2023 06:15

New Samyang 35-150mm f/2.0-2.8 mirrorless lens to be announced soon :
Read more: https://photorumors.com/2023/03/22/samy ... z7wksObXdw

Optická konstrukce + MTF křivky.
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2023 07:16

Dnes budem pokračovať v skúšaní, Sony 50mm f/1.4 GM je vo väčšine obrazu približne o 0.2EV svetlejší ako Sony 50mm f/1.4 ZA, no úplné okraje majú mierne silnejšiu vinetáciu (rozdiel asi 0.1EV). Sony 50/1.4 ZA má trocha dlhšie ohnisko.

K objektívu som objednal aj filter Hoya Protector HD II, zvyknem ich mať aspoň na svadobných sklách (20/1.8G a Tamron 28-75G2 sú zatiaľ bez filtrov).

Na bazoš som dal inzerát na 50/1.4 ZA, neskôr tam doplním aj fotky. Ešte ho chcem naposledy vyskúšať :)

Tu je zopár ukážkových fotiek - vynulovaný Lightroom, defaultné doostrenie (40,1,25,0), korekcia objektívu vo fotoaparáte zapnutá, v LR úplne vypnutá.
Export na 24Mpx, kvalita 70, bez doostrenia.
https://1drv.ms/f/s!ArKU9lBMqxbMn9EyQR7 ... A?e=7o1Erp
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 23. 3. 2023 08:51

Ondrej: dobre ti kresli to GMko. je ale vidno, ze je to moderne sklo, cize uhladenejsi vystup to ma (co je aj dobre, nevyskakuje nic rusive).
ked si porovnam svoje nedoostrene fotky z 50DG DN v LR, tak moj kus je mozno celkovo o nieco ostrejsi, ale tvoje GMko ma velmi dobre korigovanu tu farebnu aberaciu (akurat na jednej fotke detailu ruky s kvietkom som si vsimol silnejsie odstranenu aberaciu - linku, na hrane ruky).
...takze ked nacitas RAWy do LR a mas zapnutu korekciu vo fotaku, to sa berie iba do JPGu nie? ci aj RAW je korigovany?
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2023 09:08

Aberaciu som nijak dodatocne neodstranoval, pri vypnuti korekcie vo fotoaparate (z auto na off) je vidiet v RAWe mierny rozdiel vo vinetacii. skresneli a lateralnej aberacii (v rohoch obrazu - napr. na sirokom ohnisku zoomu), no nieco ako defringe na hranach to nerobi (fotoaparat to nevie). Vinetacia je vtedy asi najvyraznejsi rozdiel.
Korekcia v LR vyrovna vsetky tieto veci este viac, no opat bez defringe. A pri tomto skle to asi velmi nebudem musiet riesit, skor sa bojim, ci mi nezacnu v tomto viac vadit 24 GM a 85 GM :D

Dnes si vezmem na jedno telo 50GM, na druhe 50ZA a skusim fotit aspon trocha podobne fotky. Kedysi som si takto skusil 50ZA a 55ZA (na zaklade toho som si vybral 50 ZA) a v roku 2019 aj s 35G a 35ZA, kde sa mi ZA pacil viac.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 23. 3. 2023 09:13

no hej, moja 35GM aj 85DG DN su v podstate bez farebnej aberacie, tak je to vykorigovane, plus su ostre, az sa zacinam "bat" ked si kupim Sony 24/1,4GM ze ci nebude zaostavat :D O:-)

na 35GM mi ludia napisali, ze je strerilna (plocha), aj tu na DA. a videl som par reakcii inde, ze 35GM po vyskusani predali a vratili sa neviem ci zrovna k 35ZA.

mne je luto predavat (menit) 35GM za hocico, pretoze to sklo nie je velke-tazke a je spolahlive. ludia co dostanu fotky neriesia taketo "mudrosti" ako my.

EDIT: nechavam si teda uz aj ja zapnute korekcie objektivu vo fotaku (okrem zosvetlovania tienov ci co to tam je). mozno original Sony objektivy su lepsie korigovane cez fotak, ako Sigma objektivy, iba hadam, nepreveroval som to..
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2023 09:54

Teraz mam modernu kombinaciu 20 + 50 a "polomodernu" 24 + 85 - a k tomuto vsetkemu dost dobre ladi aj ten Tamron G2 - vsetky objektivy su extremne kvalitne, vobec sa to neda porovnat s tymi z minulosti, ale to platilo aj o objektivoch co som mal uz predtym na Sony, len boli menej svetle alebo trocha tazsie :)

Ten bokeh je na novsich sklach fakt jemnejsi a je to ine, no nove 50mm Sigma aj Sony sa mi zdaju byt celkom prijemne, neodrezavaju subjekt tak extremne od okolia, aspon som nemal zatial ten dojem z fotiek. Paci sa mi, ze konecne zacali robit objektivy rozumnej velkosti a hmotnosti, vsetky tie posledne Sigma, Tamron aj Sony skla su v tomto vynikajuce a je radost s niecim podobnym fotit.

35 GM by som na tvojom mieste nemenil... je to skvely a velmi univerzalny objektiv.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 23. 3. 2023 10:06

35GM beriem ako jedine sklo s fotakom do brasnicky, tak na vsetko, univerzal. v tom je super.

premyslam ako si napisal, ze by som braval kombo 20/1,8G + 50/1,4DG DN (a nekupovat 24GM).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 3. 2023 20:17

Skúšal som GM vedľa ZA. Len tak narýchlo asi 100 fotiek, ostrosť v strede je len mierne lepšia u GM, ku krajom sa rozdiel dosť zvyšuje.
Aberáciu majú v mieste zaostrenia malú, mimo neho (najmä na kruhoch v bokehu) je GM lepší. Bokeh je jemnejší a čistejší u GM, celkovo mi príde "look" dosť podobný, no menej nervózny.
AF je cez deň rovnako presný, skôr to záleží od fotoaparátu. Vyššia rýchlosť je cítiť najmä pri preostrení veľkej vzdialenosti, no viac vnímam to ticho a akoby kľud (pohyb šošoviek nie je nijak cítiť). Manuálne ostrenie sa mi páči viac na ZA. Všetky GM majú až priveľmi ľahký chod. Kontrast v protisvetle si drží lepšie GM.
Keby si vyberám objektív čisto na základe obrazu, tak by som si za nový GM asi nepriplácal takú sumu, aj keď je asi vo všetkom o kúsok lepší a navyše mierne svetlejší, čo ma príjemne prekvapilo.
Najviac sa dá vnímať rozdiel vo veľkosti, hmotnosti a tichu,...
Zajtra skúsim nahrať zopár fotiek, aj keď tie ktoré som urobil nevyšli úplne ideálne (boli len z ruky a nie vždy veľmi presne).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 23. 3. 2023 20:41

lennyl_ píše:na 35GM mi ludia napisali, ze je strerilna (plocha), aj tu na DA. a videl som par reakcii inde, ze 35GM po vyskusani predali a vratili sa neviem ci zrovna k 35ZA.

Ano, to je přesně i můj případ.
35GM mi přišly fotky strašně nudné, u 35ZA mi brutálně častěji naskakuje na mysl WOW
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 3. 2023 06:59

Mne sa 35ZA dosť páčil, škoda že nemal ani z ďaleka tak univerzálne dobrý obraz ako 35GM a jeho veľkosť a váha boli priveľa (vzhľadom k ostatným optickým vlastnostiam).
Ten zaujímavejší obraz sa ukázal len vo veľmi malom rozsahu kombinácie clony a zaostrovacej vzdialenosti (približne f1.6-2.5, zaostrenie medzi 0,5-2m). Podľa mňa vedia byť tieto nové objektívy často užitočnejšie a funkčnejšie pre väčšinu ľudí, aj keď urobiť s nimi na prvý pohľad rovnako atraktívnu fotku v tých "špeciálnych" podmienkach, chce trocha šikovnejšieho/skúsenejšieho fotografa.


Do galérie s 50/1.4 GM som pridal 3 portréty a od kníh začína porovnanie so Sony 50 ZA (nie je to zaostrené vždy na rovnaké miesto - napr. búdka pre vtáky):
https://1drv.ms/f/s!ArKU9lBMqxbMn9EyQR7 ... A?e=7o1Erp

edit: doplnil som tam aj zopár DNG fotiek v ZIP súbore.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 24. 3. 2023 08:37

Ondrej: pozrel som aj tie pridane fotky, zaujimali ma portrety a ta farebna CA.
20230322_171548_DSC06370 vyzeral pekne, prijemne vykreslenie. inak neviem ci sa mi to iba zda, ale fotky portretov na vysku ako keby mali jemne mikro roztrasenie na ociach, ked som si to zvacsil a pozeral presne iba na oci, pritom cas zavierky si mal dostatocny s prehladom a ani daky FF/BF som neregistroval.

farebna aberacia ma "prekvapila", ze obcas vyskocila aj na GMku, ale ZA ju ukazovalo vyraznejsie (musel som si to este skontrolovat v EXIFe, ktora fotka je z akeho skla)

vymenou 50ZA za 50GM si dostal podla mna dost benefitov - nizsiu hmotnost a mensiu velkost, lepsiu ostrost do dialky a lepsie korigovanu CA.
...ja som v podstate aj rad, ze som za tu oficialnu nizsiu cenu zobral 50DG DN (oproti GMku) s tym, ze ozeliem velkost/hmotnost (stale je v pohode akceptovatelna), ale ostrost sa mi velmi paci na mojom kuse, aberaciu hold musim obcas rucne v LR odstranit
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 3. 2023 11:51

Možno je to kvôli zmenšovaniu bez doostrenia.
S nákupom som spokojný, príjemne ma prekvapilo, ako sú si podobné.
Už len rozumne predať 50 ZA, potom skúsim zrátať koľko táto 50mm sranda vyšla od roku 2015 (55ZA-50ZA-50GM). Každý jeden mal niečo do seba v danom období.
Na konci galérie sú aj veľké DNG na stiahnutie, nech si každý môže podľa svojej úpravy zhodnotiť, ako by mu pasoval ten objektív.
Neskôr možno ešte dačo pridám, ale na teraz dám tomu chvíľu pokoj :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 24. 3. 2023 12:33

aha jasne, nevsimol som si to rozlisenie 24mpx co si daval fotky, tak to je asi ono potom.
ja som na Sony mal Sony50/1,8, Samyang45/1,8, 50/1,4DG HSM ART a teraz 50/1,4DG DN, to som od teba asi aj usetril :D O:-)

EDIT: dalsie prerostle hovadko, ale lacnejsie ako Tamron...
https://www.sonyalpharumors.com/new-sam ... -e1179-00/
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků