Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 7. 1. 2023 09:09

besonoska: a je opravdu tak nutné to "označení" WR? Já odfotil Island s 18-55 a to bylo občas fakt hnusně, že jsme byli mokří od hlavy až k patě a X-T2 + 18-55 posloužila naprosto spolehlivě. Žádné zamlžení objektivu (jen snad jednou hledáček foťáku), vlhkost uvnitř nebo něco podobného. Řekl bych, že i ta stávající 18-55 je velmi dobře udělaná a utěsněná, jen prostě nemá označení WR ;-). A hlavně, když vydají novou, tak bude stát třeba 25t. Za tu cenu máš možná 4ks bazarové (ve stavu nového) 18-55 ;-)
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 7. 1. 2023 11:56

Wikxzen: Adaptéry se určitě používat nechystám, to už radši tu Sigmu, v létě nebo na podzim by mohla být akce nebo případně už častější v bazaru...

kultus: že nemá OIS vim, mám IBIS :)

noxx: Já jsem na výbavu háklivej a snažím se neriskovat (už jsem o nějaké fotky přišel, protože jsem se bál o fototechniku), přece jen objektiv není levná záležitost - kdyby byla xf 18-55mm II wr v setu, tak ji dřív nebo později dá někdo na bazar a ta cena taky bude úplně jinde, ale nikde jsem na internetu nečetl, že se chystá, tak proto ten dotaz.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 7. 1. 2023 12:43

Poptávka po MKII 18~55 v anketách na FR nebývá výrazná. Namátkou po MKII zatoužilo 2% z cca 15 tisíců hlasujících v jedné velké anketě na Fujirumors před pár lety. A Fuji reps tyto ankety tiše sledují.
Více se píše o nevyrovnanosti kvality optiky dle toho z jaké linky 18~55 vyjel (Japonsko, Filipíny, Malajsie, Čína...) a jak velký důraz byl kladen na kontrolu kvality v dané "montovně".
I Japonské verze 18~55 nebyly vždy 100% seřízené. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 1. 2023 08:31

D.A. a jeho recenze na: XF 30mm F2.8 LM WR Macro + galerie fotek.



EDIT:

Něco pro fajnšmekry...

Stará skla na GFX50 s různými adaptéry. Je tam i několik odkazů ke stažení hi-res vzorků.
http://www.paulschilliger.com/Temporair ... tests.html
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 1. 2023 08:04

Údajně významný posun v AF v novém FW 3.00... zatím pro X-H2s.
Fujifilm X-H2s New Autofocus Firmware Tested (Huge Improvement)

Promo:



+

X Summit bude v dubnu v rámci Fujikina 2023. Už jedou spekulace, co nového se objeví.
Za sebe bych očekával aspoň ohlášení vývoje X-Pro4 (s předpokladem uvedení do prodeje v II. polovině tohoto roku, nebo počátkem ledna/února 2024).

Nový objektiv (např. XF 8mm f/3.5?) a snad zmínka či dokonce ohlášení některého z nižší řady fotoaparátů X-S20, X-T40... uvést nový malý objektiv k novému fotoaparátu se přímo nabízí.

Aplikace (od základu zcela nová) do telefonu/tabletu se očekává už hodně dlouho, stávající je už docela zastaralá a pomalá (byť pro naprostý základ asi ještě stačí).
A nějaké další FW budou po FW do X-H2s také následovat do zbylých fotoaparátů páté generace.

Cokoliv nového z GFX systému nejspíše nebude nic (jen ta grantová soutěž), spíše v rukách Fuji reps bude nějaký ten mockup budoucího produktu, např. GF 55mm f/1.7 a GF30mm f/5.6 T/S + GF 100mm f/5.6 T/S Macro...

A nějaké pozdně novoroční kecy kecy...
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 13. 1. 2023 18:47

wikxzen píše:Může se ti maximálně a náhodně stát, že celníci budou dělat nějakou novoroční namátkovou cha-cha kontrolu pro splnění kvóty namátkových kontrol v zaměstnanecké tabulce a napíši ti e-mail, abys nákup/platbu doložil dokladem z AliExpressu.

Dnes dorazila prvni zasilka, objednano 2.1. takze docela rychlovka, dokonce zabalili dve objednavky do jedne extra bublinove obalky, az jsem se pri rozbalovani lekl...to se mi za dlouha leta nestalo ani jednou. Zrejme je to pro ne jednodussi. Tak asi to zase funguje, coz je spatna zprava pro moji penezenku :-D
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 1. 2023 20:41

Kultus, z alíka v pohodě do 20 dnů vždy doma. Dokonce před vánoci obal na mobil za 12 dní a to dorazil 22.12. :) V létě jsem kupoval sluchátka za 200$ a žádný problém, akorát jsem si pro to musel na poštu, do schránky dali jen lístek nezastižen...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 14. 1. 2023 19:20

No kdyz jsem na Ali naposledy objednaval ja, zasilky trvaly i mesic-dva. Nerikam, ze vsechny, ale pritom mnozstvi to nebylo vyjimecne...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 1. 2023 19:31

V posledním roce jsem tam nakoupil víc spíš drobnějších věcí, nádobí k čaji, fotopozadí, spony, nejdražší byly asi softboxy s voštinou. Všechno z Číny došlo do 3 týdnů, většinou do 2 a Godox softbox měli někde na pobočce ve Francii, takže tu byl za 3 dny.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 1. 2023 20:17

Aliexpress nyní chodí fakt spíš rychleji. Poslední věc mi přišla v pátek a bylo z 29.12., tedy cca 14 dní.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 1. 2023 08:54

Po 15mm f/4 přichází NiSi do obchodů s 9mm f/2.8 také i pro X-mount.
2.8/9mm ASPH Super Wide Angle Lens For APS-C



Dřívější zhodnocení objektivu pro Sony E.
wikxzen
Pokročilý


Odeslat příspěvekod karel7305879 16. 1. 2023 16:57

Dnes jsem byl pracovně v Děčíně. Foceno X-T30 a Viltroxem 56/1,4. Poskládané ze tří fotek.
.

Obrázek
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 1. 2023 10:25

Foceno z horkovzdušného balónu? :-)

Watch Out, Sony - Fujifilm X-H2s Firmware 3.0 Tracking Tests Show 95% Hit Rate in Tough Conditions
K tomuhle nemám moc co říct, protože mi je to šumák...

V jedné DPreview diskusi jsem však zachytil toto v plkacím tématu ohledně budoucího X-Pro4 (a jaký vlastně snímač by měl/může mít):
https://www.dpreview.com/forums/thread/4670287
Leica has already hinted that their next M (12) will have a stacked sensor for the various benefits it will bring. For the X-Pro 4 the benefits would include: Silent operation, superior C-AF & face detection to bolster or replace zone focusing, more internal space (omitting the mechanical shutter like the Z9) for ibis and accommodating the larger X-T4 battery.

Yes, it will make the X-Pro more expensive and that's fine. It's Fuji's aspirational camera and is a limited production model by design. It's a street camera that's edgy, not intended for vanilla photographers.


Jako vyloženě nesmysl se mi to nezdá, zároveň si třeba nemyslím, že to bude případ pro X-Pro4.

Ale nějak mi šrotí v hlavě brouk ohledně více pravděpodobnější varianty budoucího X-Pro s aktuálním 40mpix snímačem, co už je v X-T5 a X-H2 a následně té méně pravděpodobné možnosti užití dražšího vrstveného 26mpix snímače.
Zkrátka, pro ryze reportážní fotoaparát na street by mi to dávalo větší logiku(?).

Je to můj pohled, který je nyní ovlivněný dost mou situací, kdy držím dva systémy. Myšlenka z DPreview je však pro mě osobně zajímavá - drahá, fajnšmekrovská i kontroverzní - ale o tom tak nějak ta X-Pro řada je. :-)

EDIT: Pro doplnění, odkud tu myšlenku ohledně Leica M12 původně ten pisatel má.
https://gmpphoto.blogspot.com/2022/06/w ... d-why.html
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 1. 2023 10:53

Je si dobře uvědomit, k čemu je dobrý vrstvený snímač... A odpověď je prostá - je to čistě o rychlosti vyčítání, tedy přínos v menším rolling shutter u videa a minimalizace omezení při užití elektronické závěrky. Naopak ale (zatím?) jsou vrstvené snímače přes všechny pokroky horší v obrazové kvalitě. Je to v přímém srovnání vidět u Sony, kde 24mpix A9(II) je prostě o něco horší než 24mpix A7III, to samé u OM, kde o dvě generace novější stacked snímač v OM-1 je v obrazové kvalitě proti "starému" se stejným rozlišením lepší jen nepřímo (lepší charakter šumu), ale v absolutní měřené hodnotě je i přes ten vícegenerační posun jen fakticky identický.

Z toho, co cituješ z dpreview je pravdivá ta část o lepším silent shutter, ale třeba s tím vlivem na C-AF už to je jen hodně nepřímý vliv.
Jak si to přeložíš pro potřeby Fuji ekosystému je na diskusi, já bych tedy u X-Pro4 viděl logičtější spíš ten "klasický" 40mpix, ale umím si představit i argumenty vedoucí jiným směrem.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků