Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod LoboC 16. 3. 2023 15:06

Tak rychlé porovnání v DXO 6.4

PRIME XD vs Prime Fuji X-H1
Obrázek
Obrázek
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bron B 18. 3. 2023 12:22

UFO Lens od 7Artisans 18mmF6.3 na Fuji X-E3.
Přílohy
DSCF0941.JPG
Bron B
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 18. 3. 2023 14:19

Vzdy mne zajimalo, jaky ma vyznam takove sklo-skladnost? A co ta vinetace?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 3. 2023 08:18

Jednak skladnost, ale pak někdy i záměrná nedokonalost... Do extrému to máš u analogu ve fenoménu Holga/Diana, kdy se fotí "objektivem", který má 1-2 plastové čočky - při měření totální šmejd, ale leckdy z toho vypadnou docela zajímavé výstupy, které působí daleko zajímavěji, než "sterilní digitál". Ve výsledku se v tom netočí právě zanedbatelné množství peněz, tak se asi nelze divit, že se brzy začaly objevovat věci, které podobným směrem jdou i u digi.
A není to vždy jen levný styl jako "UFO", jsou i docela drahá řešení typu Petzvalu https://shop.lomography.com/eu/new-petz ... i-art-lens či remake achromátu ve stylu "praotce" Daguerra https://shop.lomography.com/eu/daguerre ... n-ef-mount .
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 19. 3. 2023 10:56

LoboC píše:Tak rychlé porovnání v DXO 6.4

PRIME XD vs Prime Fuji X-H1
Obrázek
Obrázek


asi jsem slepej, ale já tam skoro nevidím rozdíl...

Chci se zeptat někoho, kdo používá COne. Vedle Lightroomu mám ještě COne 20 pro Fuji a dneska jsem chtěl jen odšumit hodně zašumený jpeg z mobilu a ikdyž jsem dal v COne odšum na max, neviděl jsem skoro rozdíl, na druhou stranu stejnou fotku LR úplně "rozmazal" a mohl jsem si najít rozumný poměr detailu a šumu. Úplně nechápu, proč nebyl odšum u COne účinný. Poradí někdo?

Ještě bych se zeptal, který z programů je dneska TOP co se týče odšumu a zachování detailu? Jsem zvyklej na LR a ovládáním mi vyhovuje úplně nejvíc z toho co jsem zkoušel. Ale asi všichni víme, jak je na tom s odšumem resp."červama" v detailu... Úpřimně nechci trávit zbytečně moc času odšumem v jiném programu, tak bych třeba zkusil něco jiného, COne mě celkově moc nepřesvědčil. Na druhou stranu, kdyby měl někdo zajímavou kombinaci (max dvou programů) kdy by se v jednom odšumilo a ve druhém fotka dodělala, třeba bych to aspoň zkusil. Bylo by to hlavně na hodně zašumené přip. lehce mázlé fotky, které mi stojí za to ponechat. Samozřejmě chci pracovat primárně v RAWu příp. pár jpegů z mobilu. Předem dík.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 3. 2023 12:02

No popravdě trochu slepej jsi, třeba na břiše kavky je rozdíl vidět celkem snadno :-) A to jsem osobně spíš odpůrce nějakého velkého pixelpeepingu a podobné věci vnímám spíš podprůměrně.

Jinak ale (to už je i k další otázce) je u podobných sw problém v tom, že při detailním porovnání jsem nikdy ani vzdáleně neviděl situace, aby jeden program vyhrál na všech motivech, je to vždy ve stylu "X je nejlepší pro 5 fotek, Y pro 3 a Z jen u jedné, ale aby to bylo ještě složitější, tak na ní to totálně zválcoval". A navíc se žebříček přelévá bez velké nadsázky po každém updatu...

Já bych velmi opatrně řekl, že v tomto okamžiku je nejlepší DXO Pure RAW pro workflow typu "předem optimalizovat RAW a pak teprve ladit" a Topaz PhotoAI pro postup "primárně LR a nakonec odšumět a doostřit". Ale klidně to za tři měsíce může být jinak, může také zesílit některý "vyzyvatel" (třeba moduly ON1).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 19. 3. 2023 21:26

Tak samozrejme nejaky rozdil tam je, ale proto pisi "skoro" a prijde mi to jako zanedbatelny rozdil, mozna na jinem prikladu...

Predpokladam, ze Topaz uz pracuje pouze s jpegem vygenerovanym z napr. LR. Nevim, treba mne nekdo presvedci o opaku, ale prijde mi logictejsi odsumit resp. doostrit uz predem upraveny snimek protoze nekterymi upravami (vytahovani stinu, pridavanim expozice atp.) se sum zvyraznuje. Nekdo zpatky resil neco podobneho a videl to opacne...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 3. 2023 21:55

Nene, Topaz umí oboje - proces předem přímo v RAW i po (druhý případ se přirozeně dělá přes TIF s plnou barevnou hloubkou, JPG jde taky, ale není to logické).
Popravdě ale k tomu RAW u Topaz mám jisté výhrady (ale pořád se to lepší).

Ad před nebo po - ono to prostě není jednoznačné, to by bylo na dlouhý komentář. Záleží na tom, co se při úpravách dělá, kolik je předem šumu a tak. Já osobně preferuje spíš použití až jako poslední krok, ale toto pravidlo má své výjimky, ideální je mít řešení pro oba případy...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 20. 3. 2023 16:33

Takze v nem neni problem odsumit a doostrit RAW a pak naimportovat do LR a dodelat zbytek? To by bylo taky skvely...az bude cas tak to musim vyzkouset...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 3. 2023 16:43

Ano, jde to o takto.
Jen upozorňuji, že to RAW v Topaz nemám ověřeno s Fuji, které má u řady modelů dost specifický demosaic... Vůbec nevím, jak si s tímto stojí Topaz (DXO to vyřešeno má určitě). Takže pro tento případ jsou mé zkušenosti nepoužitelné. Odšum "na konci" bude v pohodě, tam problém není.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 20. 3. 2023 18:16

Pro Fuji určitě můžu, po mém testování, doporučit DXO PureRAW. V LR to funguje skvěle. Buď RAF dám exportovat - v nabídce je přímo DXO (ale pak se musí přepnout export do JPG) nebo - a to je pro mě daleko lepší, protože mi to nenaruší přednastavený export do JPG - FILE/PlugIN Extras/Process with DXO PureRAW. Tím si to samo otevře PureRAW, nabídce způsob zpracování RAWu, poté samo zavře a LR si sám DNG (nebo TIFF) naimportuje do oddělené složky DXO, kterou si vytvoří (to jde uživatelsky měnit). Výsledky jsou, za mě, úplně super.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 21. 3. 2023 05:46

No zacal jsem koukat ruzne recenze a srovnani Topaz/DxO PureRAW 3 a musim rict, ze ty vysledky jsou nekdy az neskutecne. Tak ciste fotky s vysokym ISO bez ztraty detailu, to je neco. Asi mi bude vic vyhovovat prace LR+plugin DxO, na druhou stranu opravy mazlych fotek v Topazu vypada taky dobre...bohuzel ted nemam tolik casu snad pres vikend. Jesteze odkladam RAWy fotek co si nechavam i po exportu do JPG, nektere focene na vysoke ISO budu chtit urcite vycistit a doosttit.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 24. 3. 2023 22:06

Konecne jsem se dnes dostal k zpracovani par starsich RAWu v DxO PureRAW 3 (nastaveni deepPrimeXD) a je to MASO! Zkousel jsem hlavne vic zasumene a ne 100% zaostrene fotky, kde jsem predtim musel volit kompromis mezi detailem a sumem a v tak ciste a detailne fotky jsem snad ani nedoufal. A to jsem tech oslavnych recenzi cetl vic nez dost.

Bohuzel ten strojovy cas je na NTB (i7 6850HQ + 16GB RAM + nVidia M2000m) kde zkousim trialku dost dlouhy, takze se vyplati predelavat jen ty nejmene kvalitni/nejhodnotnejsi snimky. Zkusim jeste Legiona s i7 10500H a GTX1650Ti ale o moc lepsi to IMHO nebude. Topaz uz asi ani nebudu zkouset, DxO plugin + LR classic mi docela vyhovuje, mozna jeste zkusit DxO lab jak se v tom bude delat, ale opoustet LR se mi po takovych letech nechce...
kultus
Návštěvník



Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků