Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod OnderCZ 9. 11. 2022 14:24

Používám jakýkoliv adaptér, co je zrovna při ruce a zatím bez problémů (X-T30 a X-T20, cca 2 roky).
Clona u FUJI jde přehodit na zadní roller, jak u kterého. U X-T30 to na zadní jde, u X-T20 myslím jen na přední. Ale není nad objektivy s clonovými kroužky, měnit clonu na těle nemám rád.

X-S10 bohužel nemá ten krásný ovladač na změnu AF-S, AF-C a M, který lze krásně poslepu ovládat jak u T20, tak i T30.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 9. 11. 2022 15:02

FOTOABC:

Tady na Paladixu v super stavu X-S10 dokonce za 16500:
https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/pr ... film-x-s10

No jo, s tím se holt musí počítat, ztráty tam vždycky budou. I ojeté auto prodáš za mnohem méně než původně. Výhoda ale je, že u objektivů bezzrcátek se na ceně tolik neztrácí. Např. Fuji objektivy se dají snadno prodat a to s malou ztrátou. U těl je to s tím propadem ceny o něco horší, ale taky to není žádná katastrofa. Je to zkrátka investice do budoucna, protože pak jde už jen upgradovat těla a objektivy si nechat. Tohle je prostě ta změna ze zrcadlovky, který končí na aktuální bezzrcátka. Ale jak říkám, pak bys měl zase už prostě klid a měli byste s manželkou stejný bajonet. Nová verze 23 1.4 a 56 1.2 vypadá parádně (první verze byla před 8 lety, takže předpokládám, že na dalších 10 let v klidu), kdybys k tomu měl X-T5 (nebo X-H2), případně i zoom na cestování, tak co by ti chybělo. Tele je skvělý 70-300. Manželce by podle mě stačilo k X-S10 i 18-55, která je super, sám jsem jí měl a kresba i autofocus byly v pohodě. Širokáč 10-24 je taky bezva na krajinky, i když se říká, že to nevykreslí plný potenciál toho 40mb snímače, tak ty výsledky jsou v pohodě.

Pokud vím, tak clonu šlo nastavit i na voličích, rolerech. Ale já si hned navyknul na ovládání clony kroužkem na objektivu, kde máš i číslo clony, to mi právě na Fuji přijde parádní, že rychle změníš clonu a nekoukáš vůbec na display. Stejně tak voliče pro čas a ISO (ISO je teda na X-T řadě). Tím jsem nemusel skoro vůbec do menu a spoustu věcí si nastavil rovnou. V tomhle u Nikonu Z6II ještě občas bojuju, že to není tak intuitivní jako u Fuji.

To přepínání mezi AF-S a AF-C bude asi bohužel přes menu, u klasickýho retro ovládání byl vždycky switch na přední straně, kde se to dalo rychle přepnout.

Jo to potvrzení joysticku mi takhle fungovalo i na X-T3.

Používal jsem myslim u AF-C Zone, ale já hlavně teda fotil na AF-S. Přišlo mi přesnější.

Dynamický rozsah se určitě týká JPEG, filmový simulace taky. U HDR si nejsem jistý, tam původně to bylo pro JPEG, ale pak i Fuji přišli s možností pro RAW. To ti asi lépe řekne někdo kdo tu má Fuji.

Jinak ty filmový simulace jsou naštěstí dostupný i v editoru, např. Lightroom nebo Capture One, když děláš s rawem.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 11. 2022 22:30

Když jsem točil videa ve špatně osvětleném klubíku, tak jsem pevné 1.2, 1.4 a 2 objektivy (XF 16/1.4, 23/1.4, 35/2, 56/1.2 či 90/2 stejně clonil až někde k f4 až f5.6. ISO bývalo v rámci nastavení od 2000 až 6400. A to bývala někdy tma jak v pytli. Mechanická závěrka obvykle 1/50-60, tak aby nevznikaly pruhy z umělých slabých světel v prostoru, To lpění na pokud možno nejsvětelnější skla docela chápu, ale v praxi to stejně "dopadlo jako vždy". Namísto blesku do sáněk prdnout nějaký stálý příjemný LED světlo a hotovo.
S klidným svědomím bych na X-S10 nasadil ten 18-55 zoom. Je to univerzální řešení a zpravidla pro některé i konečné. Leč za cenu větší velikosti (a váhy). Na druhou stranu jsem si prošel tím martýriem, kdy jsem v klubu musel kvapně měnit pevná skla a už bych se k tomu dnes nerad vracel.

Já pochopitelně řešil spíše externí mikrofony, abych měl dobrej zvuk. Interní mic ve fotoaparátech obvykle za moc nestojí. Točil jsem s X-Pro2 (bez stabilizace snímače) - rozklepaný obraz řešil až dodatečným zpracováním na počítači. I za cenu menšího ořezu. Někdy jsem to ponechal bez úpravy, případ od případu.

Typické moje video, tuším že s XF 16/1.4 přikloněné někde až k f4. Dodatečně asi odšumované a přidaná nějaká barevnost, možná trochu zatlačil i na kontrast, nevím už. S profilem Provia.
Ostření AF-S s tím, že jsem ostřil spouští závěrky do poloviny a joystickem určoval místo zaostření. Někdy to šlo hned, někdy to zahaprovalo s ohledem na světelné podmínky.


Zde pro změnu s dodatečně přidanou stabilizací v iMovie.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 11. 2022 00:57

Všem díky!
wkxzen: jo, světelné podmínky fakt hodně špatné, takže ani neumím říci, jestli je těch omylů v zaostření překvapivě málo nebo ne.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 10. 11. 2022 17:11

FotoABC: Do toho ještě přijde Sigma 18-50 2.8 pro Fuji, pro Sony na APS-C už nějakou dobu je. Má 290g. Měla by být ještě tenhle rok a má o 20g méně než Fuji 18-55 2.8-4.

https://www.fujirumors.com/sigma-18-50m ... me-report/

Sony verze má pozitivní recenze:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... html/specs
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sidonio78 12. 11. 2022 22:14

Sidonio78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 13. 11. 2022 10:53

Hezký den,
stále pošilhávám po něčem dlouhém na focení zvířat ve volné přírodě a nemůžu si vybrat. Mám to trošku jednodušší v tom, že používám dva systémy (Nikon F a Fuji X) a tím pádem pestřejší nabídka. Z Fuji mě nejvíc zaujala 100-400 a uvažuju, jestli ji pořídit (event. i s TC 1.4X), nebo jestli počkat s čím příjde eventuélně Sigma nebo Tamron pro Fuji, nebo koupit Nikon 200-500 (není úplně na tohle vlákno). Nová 150-600 od Fuji vypadá dobře, ale nelíbí se mi f/8 na dlouhém konci. Nějaké tipy?
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 11. 2022 11:14

Ještě si to zkomplikovat o Nikon Z a nadcházející 200-600 :) Pokud neplánuješ přechod na Z, už bych do Nikon F neinvestoval. Pokud ano, dává smysl si koupit nějaké pěkné tele a dál ho používat přes FTZ. Konkrétně 200-500 nemá moc rychlý AF, dal bych přednost některému pevnému sklu. Dlouhodobě je Nikon Z vhodnější na WL než Fuji, protože se na sport a WL Nikon specializuje (zatím hlavně objektivy, ale levnější těla už taky brzy přijdou).
Fuji není klasická volba na WL, ale evidentně to jde. Beztak je to hlavně o fotogtafovi:
https://www.michalkrause.com/radosti-a- ... im-kruhem/
https://www.michalkrause.com/wildlife-s ... lm-ois-wr/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 13. 11. 2022 11:56

Ty fotky má ten Michal Krause luxusní. Přechod na Z spíše neplánuju, ten systém mě nějak neoslovil. Spíš pořád uvažuju o tom veškerou Nikon výbavu jednoho dne prodat a Fuji výbavu doplnit o nějaké jedno Leica M nebo Fuji GFX tělo a pár objektivů, které by mi po prodeji Nikon systému pochyběly. Právě koukám, že Fotori v Brně už půjčuje Tam 150-500 pro Fuji, asi vyzkouším :-)
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LoboC 13. 11. 2022 14:23

Fuji 70-300+X-T20
Přílohy
DSCF0906_DxOw.jpg
DSCF0911_DxOw.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 11. 2022 15:47

PalmTungsten píše: Nová 150-600 od Fuji vypadá dobře, ale nelíbí se mi f/8 na dlouhém konci. Nějaké tipy?


No už jsem si o tom psal přímo s Michalem Krausem (známe se osobně) - s tím f8 je problém malinko jinde.
Nejde ani tak o to, že by bylo blbé DOF a zdaleka vždy nebude problém ani s časy a tím nutností velkého ISO. Problém je ale v tom, že s clonou 8 už je u jakéhokoli skla pro APS-C kvůli difrakčnímu limitu (to je holá fyzika, o které moc nejde diskutovat) v podstatě nemožné využít 40mpix rozlišení u nových Fuji těl (do důsledku vzato ani 26mpix, ale tam je to dejme tomu "v normě"). Jestliže Fuji tohle sklo dokonce deklaruje jako "vhodné pro 40mpix", tak je to upřímně řečeno trochu zvláštní a až hraničící s vyloženou neseriózností (alespoň na dlouhém konci, na krátkém při f5.6 dejme tomu).
Pozor - to neznamená, že z toho budou špatné fotky - to jistě ne, může to být (a taky je) velmi slušné, jen je trochu zbytečné s ním užívat X-T5...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 13. 11. 2022 20:10

Vyzkouším ten Tamron asi, dík :-)
Jinak dneska jsem docela užasl - jen tak ze srandy jsem přiložil TT Artisan 50/1.2 pro Fuji před bajonet full frame Nikona, cvakl a ono to kupodivu ani nevinětuje a pokryje to celý snímač :-) Nečekal jsem. Samozřejmě kvůli rozdílné flange s tím jde fotit jen makro, ale i tak mě to překvapilo.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosonozka 14. 11. 2022 10:48

Už jsou první recenze té Sigmy 18-50mm na Fuji - tady na X-H2:
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 16. 11. 2022 14:00

Fuji X-T20+70-300, Iso 12800 (foceno přes sklo)
Přílohy
DSCF0535.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 11. 2022 17:26

Ještě bych se chtěl zeptat: do interiéru budeme zkoušet tu lehkou sestavu X-S10 + 23/2, do exteriéru za dobrého světla by ale proti lehké variantě Z50 + 16-50/3.5-6.3 měla stát obdobně lehká varianta X-S10 + 15-45/3.5-5.6. Jenže u tohoto skla jsem hodně četl to, že se do krajů ale hodně moc zhoršuje a na 45mm také. Ovšem našel jsem z tohoto objektivu pouze jednu fotku full res na 15/3.5 a na ní ty kraje byly fakt děs-běs, nicméně zkažená fotka fakt zdaleka nemusí znamenat špatnou techniku, většinou je to o fotografovi a postprocesu. Proto by mě zajímalo jak 15-45/3.5-5.6 doopravdy. Nikon 16-50/3.5-6.3 je - pokud se to při té tmavosti vůbec dá říci - hodně slušný.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků