Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 8. 2016 13:39

Ganec píše:Petr Luňák: krásne je, že na tvoju otázku o praktických možnostiach (ktorú by si nedal, keby si o nejakej vedel) som zfleku vymenoval 2 nezávislé príklady. Aj s ukážkami (hoci tá druhá nevznikla elektronickou uzávierkou, vypadala by s ňou podobne .. a ty to vieš; aspoň mal by si vedieť).

Zato ty, keď som ťa vyzval aby si mi uviedol nejakú reálnu praktickú ukážku využitia prepočítanej clony alebo fyzického ohniska, žiadnu si neuviedol. Len teoretické tliachanie.

Proste 14fps u Fuji je čosi ako 4K photo u Panasonicu (hoci s menším framerate, ale vo väčšom rozlíšení).
Na ich webe máš kvantum ukážok záberov v pohybe robených elektronickou uzávierkou.

Môžeš ešte miliónkrát napísať, že niečo neviem; nezmení to nič na fakte, že o foťákoch a ich možnostiach vieš omnoho menej ako ja.


Prvni priklad je naprosta kravina a uvadet kravsky zdeformovanej obraz jako kreativni vyhodu muze jenom Ganec a jemu podobne fotolamy. Nehlede k tomu, ze takhle zku*vit obraz je ve fotokramu otazka par sekund. Druhy priklad neni fotka vytvorena elektronickou zaverkou, takze si zadny druhy priklad nedal.

Co se tyce prakticke ukazky s prepoctenou clonu, tak jsem ukazek naflakal hned nekolik, sam si sem do fora jednu dokonce kopiroval. Jo a mimochodem, nikde jsem nikdy nerozporoval smysl prepocteneho ohniska, pouze jsem kritizoval neprepocet clony. Ty ses vazne hnup, ze malokdo se ti vyrovna, snad jen ten radoby profi fotograf, co si maze vlastni clanky (zatimco ty si je "pouze" prepisujes), z posledni doby se ti uspesne blizi...

Hele Gance, co takhle udelat interview na tema fototechnika? Pekne bez strihu, bez googlu po ruce... jdes do toho? Vavra me nejdriv tahal k nemu, ze prej si popovidame osobne a kdyz jsem mu nabidl totez, tak okamzite zaradil zpatecku, zbabelec. To ty ale urcite nejsi a hlavne toho vis o fototechnice a jejich moznostech MNOHEM vic jak ja, takze co nekde posedet ve slovenske hospudce, bez internetu po ruce... :D :D ... to das z fleku, ne?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 8. 2016 15:55

kozakm píše:Výhodu 14 fps s elektronickou závěrkou jsem demonstroval na fotce, která nevznikla se 14 fps ani s elektronickou závěrkou. Hm
Lepšie sa nedalo: príklad z X-T2 by som aj tak nemohol použiť, lebo ten foťák nevlastním (dokonca sa ešte ani nepredáva)

Na rozdiel od Luňáka som ale jeho požiadavku splnil:
- chcel len vedieť "načo to môže byť v praxi dobré" (nepožadoval ukážku), tak som mu to vysvetlil
(fotky som vôbec nemusel dávať; no keby som ich nedal, isto by ich vyžadoval, tak som ich radšej vyhľadal, nech sa zbytočne nezdržiavame)

No on moju požiadavku nesplnil:
- nepredviedol žiadnu "praktickú ukážku použitia" prepočítanej clony:
-> neukázal žiaden záber, ktorý by sa bez nej nedal zhotoviť
-> dokonca ani len záber, pri ktorom by bola aspoň nápomocná
- mal dokonca tú drzosť ukázať cvaky, na ktorých sa prepočítaná clona vôbec nepoužila!
=> čím vlastne potvrdil moje slová: že sa v praxi nepoužíva, dá sa využiť iba na teoretické porovnávanie a na trollenie
(navyše: zase zo seba urobil "nechápajúceho", ktorý nerozumie pojmu "praktická ukážka k téme")

-- 10. 8. 2016 17:28 --

Inak skúsil som pohľadať nejaké fotky z X-T2 (či tých 14 fps náhodou niekto netestoval) a narazil som na galériu na dpreview, kde sú aj fotky zo stolného tenisu:
https://www.dpreview.com/reviews/fujifi ... s-review/7
Zaujalo ma, že boli fotené pevnou 90-kou F2
Naposledy upravil Ganec dne 10. 8. 2016 17:41, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 8. 2016 16:56

"neukázal žiaden záber, ktorý by sa bez nej nedal zhotoviť"

WTF??? To je vazne demence tohle to.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Němec Jan 10. 8. 2016 17:05

Melancholický Trol píše:Proč by to nemohla být sinusoida?

Nechci být OT, ale jak je to s tou strunou?
Němec Jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 10. 8. 2016 19:01

Struny samozřejmě kmitají podle sinusovek. Aby struna hrála, musí být napnutá, takže konce jsou pevné v čase a prostoru (říká se jim "uzly") no a mezi těma uzlama kmitá struna podle sinusovky. Záleží na materiálu a dalších parametrech, ale základní stav je takový, že obálka maximálního vychýlení struny vypadá jako symetrický oblouček. Prostřední část obloučku kmitá s největší odchylkou a proto se jí říká kmitna. Těchto obloučků (které jsou vlastně polovinou periody), může být na vlně obecně libovolný celočíselný nezáporný počet, ale v praxi je tento počet shora omezený materiálově-pevnostníma charakteristikama použitého materiálu struny a taky odporem prostředí.
No a toto jsou jenom základní (školní) druhy kmitů. Prvně jmenované je kmitání se základní frekvencí, další jsou tzv. vyšší harmonické. A tyto kmity se dají skládat a tvoří celkem zajímavé vzory. A pokud se vrátíme k ukázkovému obrazci, tak jde vidět, že je na něm zachycena interference minimálně dvou stojatých vln - jedna má hodně velkou periodu - ta představuje obloukové prohnutí struny a na ní je namodulováno kmitání o znatelně kratší periodě. No a protože obě mají koncové uzly společné, jde vidět krásně i periodicky se světšující a zmenšující amlituda kmitání struny, avšak s rostoucím trendem směrem nahoru.
Tak, a já jdu pro mlíko.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 10. 8. 2016 19:10

Tá "kreatívna fotka" je hudobný nástroj? Ja som myslel že je to tkalcovský stav na koberce... :-O
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Němec Jan 10. 8. 2016 19:12

MT: Diky za odpověď. PL se zdál být hodně jistý...

Bob: to je originální fotka :)
Němec Jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 8. 2016 19:20

Němec Jan píše:
Melancholický Trol píše:Proč by to nemohla být sinusoida?

Nechci být OT, ale jak je to s tou strunou?


Pokud to, co je na fotkach nize, nekdo povazuje za realne zobrazeni prubehu rozkmitane struny, tak bych jej pozadal o fyzikalni vysvetleni, dekuji.
Obrázek
Obrázek

Vzhledem k tomu, ze jsou tu mnozi, kteri symetricky pad budovy rychlosti volneho padu, postavene na ocelovych nosnicich, vysvetluji pozarem kancelarskeho nabytku, tak by nejaka struna s prehnanym, presne ohranicenym "aliasingem", mela byt hracka.

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 10. 8. 2016 20:03

Z čistě fyzikálního pohledu jde každý (i sebehnusnější) průběh vlny složit z dostatečného počtu sinusovek o vhodných posuvech, amplitudách i frekvencích. Říká se tomu Fourierovský rozklad. Stačí dostatečně "volná" struna a vhodný počet oscilátorů.
(Na reálných houslích s napnutou strunou by se to patrně nepodařilo).
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 10. 8. 2016 20:12

Dneska bylo venku hnusně, tak jsme fotili vevnitř...

Obrázek
https://500px.com/photo/167228643/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 10. 8. 2016 20:13

Budovy NTC padli riadenou demolaciou, to je vidno prakticky okamzite na videu :) Okrem ineho je tam vidno aj ina vec, ktora sa neda dosiahnut inak ako termitom. Ale to len na okraj.

Co mna ale zaraza je, ze dadajax napise, ze 14fps elektronickou zavierkou sa da horkotazko fotit staticka vec (co je v podstate nieco ako oxymoron, fotit statiku s fps), dalej popise, co to robi s modelkou ked sa pohne a Ganec argumentuje fotkou z fotenia akcnej sceny klasickou uzavierkou a ten dalsi problem chce riesit 5-osovou stabilizaciou. Tak toto mi vazne uz hlava nepobrala. Tak pokrutene myslenie sa ani neda naucit... to musi mat clovek vynimocny talent /ledaze by 5osa stabilizacia vedela stabilizovat foteny objekt, ale o tom myslim zatial press-releasi mlcia/

No, ale aspon Ganec priznal, ze fotke nerozumie (podla toho co popisuje ohladne PL), ale to nie je nic nove, zial nerozumie ani technike. Ale aspon to vie napisat zabavnou formou :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 8. 2016 21:03

Melancholický Trol píše:Z čistě fyzikálního pohledu jde každý (i sebehnusnější) průběh vlny složit z dostatečného počtu sinusovek o vhodných posuvech, amplitudách i frekvencích. Říká se tomu Fourierovský rozklad. Stačí dostatečně "volná" struna a vhodný počet oscilátorů.
(Na reálných houslích s napnutou strunou by se to patrně nepodařilo).


Proc to neni videt na zpomalenem videu?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 10. 8. 2016 21:25

dadajax píše:Dneska bylo venku hnusně, tak jsme fotili vevnitř...

Obrázek
https://500px.com/photo/167228643/

Prečo ma jednu ruku tmavú?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 8. 2016 12:50

...me teda vic nez tmava ruka pritahl oci pant dveri. A slecnu podle vseho take.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 11. 8. 2016 18:24

Proč je ta ruka tmavá netuším, to bude nějaká anomálie když byla ta ruka blíže u světla. Dokonce jsem ji při úpravách ještě trochu zesvětloval, ale nechtěl jsem to přehánět. Tak nějak jsem spoléhal že ležící ruky si nikdo všímat nebude...

A pant mě ani nenapadlo retušovat. Tohle zrovna neměl být úplně čistý snímek. Chtěl jsem to zabrat trochu z jiného úhlu, než jak to fotím doma obvykle. Což mi dává alespoň naději, že se tady dá ještě vymyslet něco nového na tom cca 1,5m2. Přeci jen se blíží zima, takže pak bude zase období kdy tady budu fotit častěji :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků