Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JardaB1 7. 2. 2023 08:15

Nowe obiektywy Nikon Nikkor oficjalnie :
https://www.optyczne.pl/18515-news-Nowe ... alnie.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 7. 2. 2023 08:21

pemar. píše:Myslel jsem Z9 a všechny testované objektivy, ne všechny Z těla.

Ja to pochopil. Myslel jsem onu zkusenost, kdyz proste fotic zjisti, ze v takovych ci onakych situacich se dana sestava nechyta. Pokud ale myslis, ze jsi otestoval vsechny mozne situace, scenare...pak budiz. Me dovede muj Z system stale prekvapit.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 09:43

Ono se to ale nedá chápat absolutně: žádný fotoaparát nezvládne každou situaci, ani zrcadlovka, ani bezzcadlovka, výsledkem je, že nějaké fotek procento je na 100% nebo na 95 % zaostřených (a to je už ten první rozdíl, ve kterém se nároky uživatelů liší) a je tam nějaká konzistence (procento, ve kterém to foťák reprodukuje, ve kterém takto funguje). Do toho přichází nároky na systém podle toho, v jakých situacích a jak ho uživatel používá.

Výsledek se dá zjednodušil na “mně to stačí”. Což je úměra mezi tím, co očekává a mezi tím, jaký je reálný výkon. “Mně to stačí” je úměrné tomu, jak moc fotograf AF “trápí” a co jemu, případně jeho zákazníkovi stačí ke spokojenosti. Já jako trochu objektivnější měřítko používám měření konzistence v Reikanu Focal Pro, jako subjektivní měřítko používám, jestli narážím na špatně zaostřené fotky nebo ne, což odpovídá cca 97% konzistenci měřené Reikanem.

Z6 má svoje specifika, kvalita zaostření je závislá na tom, kolik procent subjekt zabírá v záběru, jak je daleko jak se subjekt pohybuje, jaké jsou světelné podmínky a jak je objektiv “předostřený”, s F objektivy je ostření výrazně zpožděné, takže třeba takový Nikon 200-500/5.6 je pak zkouška trpělivosti. S přechodem na 100-400mm Z se najednou situace přiblíží normálu a takové ty skla typu 35/1,8 S nebo 50/1.8 S jsou běžně použitelné.

Z9 nablízko fotí jako zrcadlovka, nemá zpoždění u F objektivů, ale měla problém zaostřovat skrz překážky ve srovnání s D850, měla horší přilepení subjektu. Hodně věci zlepšily updaty firmwaru, ale začaly trochu zlobit přepínání mezi AF módy, takže jsem aktuálně přešel na nastavení na Auto AF v kombinaci s 3d módem a není co řešit. Z9 jsem testoval se Z objektivy v módu rozpoznání subjektu (lidé, auta, ptáci) a nebylo co řešit. Testováno na závodním okruhu a ve městě.

Všechny scénáře jsem netestoval, jen ty, do kterých se potenciálně dostávám.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2023 11:10

viz poslední věta - To je podle mne jediný zdravý přístup.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 7. 2. 2023 13:27

Nikkor Z 85/1.2

https://www.youtube.com/watch?v=wFy7CdY2X0s

opticky to vyzera luxusne, bokeh jemny, snad ziadna aberacia, ostrost moc neukazali, ale verim ze to bude ok, protisvetlo nemali, snezilo im furt :-)
ale je to velke, pomalsie ostrenie a drahe to bude ako svina za nase EU "ludove" ceny ze.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 14:09

Vidím cenu $2,796.95.

To není tak hrozné, ale otázka je, kolik to bude u nás. Chce to asi najít i nějakou lepší recenzi, tihle šašci nemají o focení ponětí.
Naposledy upravil pemar. dne 7. 2. 2023 14:10, celkově upraveno 1
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 7. 2. 2023 14:10

u nas to bude isto aj 3000euro, to nie je hrozne za 85mm objektiv?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 14:12

Nikon Z 50 mm f/1,2 S stojí 63 tisíc korun.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 7. 2. 2023 14:14

Naposledy upravil Titan_66 dne 7. 2. 2023 14:35, celkově upraveno 1
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 14:19

CANON RF 85 mm f/1,2 L USM stojí po slevě 5 tisic 77 tisic korun.

-- 7. 2. 2023 14:21 --

Many Ortiz recenze:

https://youtu.be/-kYH8SKV37g
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 7. 2. 2023 16:53

pemar, Dolgor:
ja uz netestuji vubec, proste si reknu bud "mne to staci" nebo to nechci.
F skla na Z telech maji sve chyby pri ostreni, ale nikdy me neprekvapila tak, jak Z skla na Z telech. Posledni zazitek byl, kdyz jsem si poridil 28-75/2,8 proste proto, ze je to lehky a skladny oproti 24-70/2,8. A za umeleho osvetleni se objevila situace, kdy z urcite vzdalenosti proste na oci ostrit nebude, je treba jit dal neb blize. Nechci to rozepisovat a netreba to tady resit. Mi jde o to, ze to umi udelat opravdu necekany prekvapko a kdyz zrovna potrebuji, aby to fotilo, je blby, ze to nezaostri. Prezil jsem to, vyresil jsem to pohybem meho velicenstva a je to. Ale proste ten pocit....ze to umi kdykoliv prekvapit.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2023 17:01

Těžko k tomu něco říct. Mohl to být odlesk, který oslepil AF senzory, mohl to být efekt horizontálně orientovaných řad pixelů PDAF... Souhry okolností dokážou oslepit i ten nejlepší systém a pak si člověk musí připomenout, že hlavu nemá, aby mu nepršelo do krku ;-) Je dobré si vzpomenout, i když je chyba skutečně na straně techniky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 2. 2023 18:39

Když jsem se naposled bavil s ing. Kortusem, tak říkal, že si musel kvůli šeru v ateliéru koupit zbytečně Z9-ku, protože se Z7-kou zkazil zakázky, jelikož v šeru prostě neostřila, teda buď vůbec nebo tak blbě, že to bylo na smazání. Z9 se stejným sklem v pohodě, prostě vyměňoval skla na Z7 a Z9 a neostří-ostří-neostří-ostří.

Jinak MTF křivky 85/1.2 na f/1.2 jsou neuvěřitelné. Pokud nějaké sklo fakt má takovýhle výkon na plnou díru, tak holt ta cena asi odpovídá.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 18:50

Na Z9 jsou to fakt drobnosti, v 97-99% ostření mi funguje dobře, ale má to svoje specifika. Jedním z nich je, že ne všechny AF režimy fungují stejně (dobře), takže zrovna v souvislosti s 50/1.2 a 85/1.2 se doporučuje při ostření při otevřeném objektivu “na řasu” používat 3d a ne třeba Auto AF.

Opticky mám, co se týče 85mm ohniska 2 favority, Sigmu Art 85/1.4 a Otus 85/1.4, tohle by mohlo být třetí sklo tohoto typu, možná nejlepší. Tím ale, jak mám Nikon 105/1.4 a Zeiss 135/2, tak aktuálně necítím potřebu koupit 85/1.2, ale kdybych neměl 105/1.4, tak bych váhal.

Zatím mne mnohem více láká koupě Voigtlander Apo-Lantharu 65/2, protože na FF nemám nic na blízko nebo na makro. Byla by to i cestovní alternativa k Sigmě 50/1.4 Art, která je sice opticky fajn, ale velká a těžká.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2023 19:18

Doufal jsem, že 85/1.2 vrhne na trh nějaké ty zlevěné 105/1.4. Tak ne :)
Kortusovu Z7 jsem viděl na paladixu. Otázka je, proč mu to neostřilo. Mám obývákový ateliér se dvěma záblesky, kde si přisvěcuju jen 10W pilotními led záblesků, ještě přefiltrovanými přes difůzní textilie a voštinu, světla asi jako lampička na čtení. Na celofigury používám 50/1.8 S zacloněný na f/2.8, ISO 100, Manuální čas 1/160 s a EyeDetekci, prakticky 100% úspěšnost, Z6 mine jen příliš rychlý pohyb. Jestli pan Kortus cloní na f/8-11, přijde mi levnější do ateliéru přikoupit jedno video led světlo než Z9, záblesky ho v pohodě přesvítí. Faktor může být taky nastavení hledáčku. Je třeba vypnout náhled expozice, protože v té tmě s M časem je hledáček skoro černý a ostřit to pak prostě nebude.

-- 7. 2. 2023 19:39 --

85/1.2 vypadá skvěle, ale ta cena je prostě šílená a to i navzdory kontextu, kdy jediný přímý konkurent od Canonu stojí skoro stejně. Holt cena za exkluzivitu. ...A prostor pro naději, že se do obří díry mezi 1.8 a 1.2 ještě něco vmezeří:)
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků