Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 8. 2020 12:18

Děkuji za opravu. Za trest nebudu týden fotit. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2020 14:00

Naopak. Za trest do zítřka dvě pěkný fotky. :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 24. 8. 2020 15:00

Uvažuju na podzim/v zimě o pořízení nového objektivu (před jarní sezónou) a chtěl bych se poradit ohledně objektivu na focení květin na bílém pozadí+rostlin v přírodě/na zahradě+focení jídla+menší produktovky. Teď používám buď Oly OM 50mm f/3,5 macro nebo Fuji xf 18-135mm a rád bych něco ostřejšího.

Uvažuju o Fuji 60mm f2,4 nebo Laowa 65mm f/2,8, cenově jsem je schopný sehnat za cca podobné peníze.

Na fuji se mi líbí, že má (sice pomalejší, ale dle recenzí víceméně přesný) autofocus. A co jsem procházel recenze, tak je ostrý.
Na laowě mě zaujalo zvětšení (s makrem nemám moc zkušeností) a dobrá kresba. Zase co mám starší manuální "makro" sklíčko, tak při ostření na velmi krátké vzdálenosti je to někdy za trest i s focus peakingem a vadí mi občasné větší množství odpadu způsobené nepřesným zaostřením (a to i ze stativu, záleží co fotím a v jakém světle).
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2020 15:19

Koupil bych Fuji 60/2,4 kvůli AF a větší praktičnosti i pro jiné účely (např portrét). AF sice na makro není vyloženě nutnost, ale například při focení květin z ruky člověku ušetří práci a zvýší výtěžnost. Používám na Nikon Z přes adaptér Nikkor 105 VR s AF a Sigmu 180 bez AF. Z ruky raději fotím s Nikkorem, je to jednodušší, když se mohu soustředit jen na kompozici a nemusím řešit AF.
Co se týká zvětšení, Fuji 60 není pravé makro se zvětšením 1:1 (zobrazuje jen 0,5x), ale na zmíněná témata to nevadí. Vadilo by to u focení hmyzu, mnoho druhů je velmi malých, pak bych dal přednost Laowě. Je třeba dodat, že na hmyzí foto se zvětšením 2x to chce buď studio, nebo velmi flexibilní stativ + supr klidné podmínky + nehybný hmyz (+eventuelně focus stacking), nebo vhodný makroblesk (stačí obyč externí s velkoplošnou rozpytlkou). Focení květin, jídla atd. si obvykle vystačí s okolním osvětlením.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 24. 8. 2020 16:56

Ahoj mám dotaz (asi dost divný) ohledně nabíjení X-T30:
má někdo zkušenost, nebo alespoň myslíte že by šlo nabíjet foťák mobilem který použiji jako powerbanku?
Na celodenním výletě mi dle týdenního testování vydrží baterka u x-t30 tak akorát. Chtěl bych mít nějakou rezervu a napadlo mě pořídit OTG kabel usb-c/usb-c a moje xperia nabízí reverzní nabíjení. Má docela dobrou výdrž tak si říkám, že když budu mít ráno nabytý foťák a mobil (2800mAh) na 100% a třeba v poledne během oběda to zapojím na cca 30 min tak by mi to mohlo pomoci dobít na potřebnou rezervu. Ale nevím jestli ten mobil vůbec dokáže utáhnout při dobíjení ten foťák. Nechci kupovat kabel abych pak zjistil, že to nejde.
Nemáte někdo podobnou zkušenost?

-- 24. 8. 2020 18:04 --

p.s. máte někdo zkušenost s touto očnicí na x-t20/30? Má to cenu pořizovat? Slibuji si od toho lepší viditelnost v hledáčku bez odlesků a odstup nosu od LCD.
https://www.daganet.cz/ocnice-a-okulary/13210-jjc-fujifilm-ke-xt20-ocnice.html
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 8. 2020 17:20

Spíš bych koupil ještě jednu baterku. Nemusí být originální, dobře prý fungují Patona.
https://www.fujifoto.cz/ostatni-produkt ... -platinum/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 8. 2020 17:50

"Problém" s 1:2 u XF 60mm F2.8 by se dal částečně vyřešit mezikroužky.
Obrázek
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 24. 8. 2020 19:45

Díky. Upřímně, těch 1:2 mi na 99+ % fotek bude stačit, takže to za problém nepovažuju.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 24. 8. 2020 19:51

Dolgor píše:Spíš bych koupil ještě jednu baterku. Nemusí být originální, dobře prý fungují Patona.
https://www.fujifoto.cz/ostatni-produkt ... -platinum/

Díky, druhá baterka je logické řešení. Ale problém je, že u GX80 jsem si také pořídil druhou baterii, ale vždy když jsem jí potřeboval tak byla někde doma v brašně a já měl foťák "nalehko" přes rameno...
Mobil sebou tahám pořád a ten kablík se dá mít stále třeba smotaný v peněžence...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 25. 8. 2020 05:18

Chtel bych se zeptat na srovnani rychlosti a spolehlivosti AF+tracking u 35mm f1.4 vs f2? Cetl jsem asi rok a pul stare srovnani a f2 je pry rychlejsi a spolehlivejsi. Akorat uz bylo starsiho data a updaty mohli prinest nakou tu zmenu. V testu bylo receno, ze ikdyz je f1.4 celkove ostrejsi, pri foceni deti a pohyb.se predmetu jsou ostrejsi fotky z f2. Ma nekdo osobni zkusenost?
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 8. 2020 06:26

O své tehdejší bezprostřední zkušenosti s F1.4 vs F2 jsem napsal kdysi zde:
viewtopic.php?p=11986210#p11986210

Dnes bych to jen aktualizoval s tím, že F2 verzi jsem předal v rodině dál společně se starším X-T20 a zatím spokojenost.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rhinos 25. 8. 2020 07:20

to je strasne slozita otazka ;-)
Zalezi na situaci. Ja s 35f1.4 normalne deti fotim. Nemyslim klidne fotky...ja klidne deti nemam :-)
Ale je fakt ze v horsich svetelnych podminkach je to trochu narocnejsi.
Nicmene pokud s tim nechces vylozene portretovat apod tak bych se zamyslel i nad tou f2 verzí.
Ceny jak nového tak bazarového jsou docela rozdilne. Paradoxne...ja pred par lety kupoval 35f1.4 jako bazarovou a od te doby bazarova cena je vyssi nez za jakou jsem kupoval :-)
MacBook Pro RETINA/15.4"/
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 25. 8. 2020 07:51

Ahoj a co si myslíte o té XC verzi 35mm? Někde jsem četl, že je opticky stejná jako XF, ale nemá clonový prstenec ani není WR, což oboje nepotřebuji, tedy WR by mi nevadilo :)
Nová XC stojí skoro polovinu méně.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 25. 8. 2020 08:28

Dik za odkaz. Precteno a je to na zamysleni. Jeste mam cas,zeptam se i na nejakem zahr.foru, kde bude potencialne vetsi zakladna. Je pravda, ze na konkurencnim webu nebyla f1.4 na plnou diru uprostred tak ostra a kontrastni jako po pricloneni na f2 (ale treba mel borec jen horsi kus). Zamerim se radeji na AF, ktery je u decek dulezitejsi a na ty hratky vemu neco delsiho co vyuziji i jako portretak...nakou tu padesatku treba i manualni. No uvidime...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 8. 2020 09:12

Také jsem četl test XC verze a je až na plastovější konstrukci stejná jako f/2WR, takže asi není důvod se jí bát.

Na f/1.4 verzi nedám dopustit. Je sice konstrukčně starší, což je vidět na výkonu = rychlost AF, barevné aberace na plnou atd. Nicméně je to charakterní objektiv a jak už tak u nich bývá, někomu se to líbí, jinému ne, mně rozhodně ano. S kvalitou obrazu jsem velmi spokojený, ačkoli po přiclonění je vidět nárůst rozlišení a méně "duchů" na kontrastních přechodech. Můžu eventuelně vyhrabat pár fotek na plnou, až se dostanu domů. Také s tím fotím děti, AF-C při relativně rovnoměrném pohybu ke mně funguje obstojně, vždycky je pár dobře zaostřených fotek. Chaotický pohyb je horší, na to ten AF motor není stavěný a vyžaduje update nebo zvolit 35/2.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků