Začněte hodnotit objektivně

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Duroslav 1. 11. 2008 12:57

Ja osobne do hodnotenia galérií neprispievam, ale problém je asi v tom, že keď je fotka zlá a/alebo nezaujímavá, tak väčšinou o ňu nikto ani nezakopne a nikto ju ani nehodnotí. Tým pádom v celovom priemere chýbajú práve takéto nižšie ohodnotenia.
Duroslav
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paklik 1. 11. 2008 13:07

rosťo problém je velmi široký a mohli bychom začít (a skončit) jen u toho co nazýváme špatné a dobré foto, to je totiž tak prudce subjektivní záležitost.... já se poslední dobou uchyluji spíše ke slovům než číslům, neboť cítím že nedokážu rozlišit "dobré" a "špatné" ale jen to co se mi líbí a nelíbí.... nejsem objektivní hodnotitel a těch je na DA velmi málo myslím... takoví jako jsem já jsou nuceni si "vymýšlet" známky aby byli "vyvážení", no já nevim jestli neblábolim... u mě je to umocněno tím, že hodnotím jenom "svoje" infantilní kategorie o kterých vím že jsou některými zdatnými fotografy už z principu přehlíženy...
paklik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cikorsky 1. 11. 2008 13:37

tak tak, tohle je mnohem složitější než upravit systém hodncení a trošku se obávám, že to bude jen obtížné řešitelné...

každý totiž hodnotí subjektivně na základě svých zkušeností a toho co se mu líbí... ti, co s focením začínají, prosté dávají skoro na každou fotku 8-10 ikdyž je to mnohdy prumerna fotka. Lidi, co do foceni pronikli trošku vice už se snaži hodnotit přísněji. Vétšinou si ale stejne vybereš k hodnocení fotku, která té osloví - tedy většinou nejakou tu lepší, zajimavější.

Ja se snažim hodnotit alesoň trošku kriticky, ikdyž nekdy je to problem - ale vetšinou hodnotim fotky, které jsou určite nadprumerne a mužu rict, že u mě prosté teméř neni rozdil mezi 9 a 10 - to se mi foto libi opravdu hodně. 7-8 davam na nadprumerne kousky, s drobnou chybkou nebo když mi neco nesedí... zbytek je prumer nebo nadprumer...
cikorsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 1. 11. 2008 13:42

Kdyby byla někde tabulka...

10 - fotka ze které padnu na zadek.
9 - super fotka, ale na zadek jsem z ní nepadl
8 - dobrá fotka, nemám co vytknout
7 - dobrá fotka, ale mám nějakou výhradu
6 - o malinko lepší než průměrná fotka
5 - o malinko horší než průměrná (průměr je 5,5, takže proto takhle)
4 - podprůměrná fotka špatně technicky, nebo kompozičně
3 - nevidím co by mě mělo zaujmout... nechápu proč to bylo vyfoceno
2 - asi by si autor měl o focení něco přečíst
1 - totální výcvak

...bylo by to super :-D
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 1. 11. 2008 13:52

Fotím zásadně 1-4.Ale vůbec mi to nevadí :D
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 1. 11. 2008 14:47

Když tak objektivně a ne oběktivně :D :D :D
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Strider... 1. 11. 2008 15:04

Rosťo, máš pravdu, tabulka není z mé hlavy... souhlasím, že nás musí být více, aby se lidé nemstili...
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomaserban 1. 11. 2008 15:29

je to jednoduchý (ovšem premisou je body sčítat):

0 - podprůměrná fotka

1 - průměrná

2 - nadprůměrná s určitou vadou

3 - nadprůměrná bez vady

a neni co řešit, do těhle mezí se vejde naprosto každá fotka
tomaserban
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cikorsky 1. 11. 2008 15:49

rosti: tak tak, s tim hodnocenim je to na dlouhý běh... človek by rád hodnotil slovne i ty horší fotky, ale to by tu pak musel být celý den a život by ti utekl, už tak si řika, že človek travi moc času hodnocenim ostatnich fotek, zatimco by mohl dělat smyslupněnší věci :D
cikorsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n_o_x 1. 11. 2008 16:33

hodnotit objektivne...to sa na DA nepodari uplne..lebo niekto s niekym je kamarat a podobne a nadrziavaju si a placaju sa po ramenach aki su machri..dalej su tu zacioatocnici ktori davaju same 9-10..cize zase z toho nic nebude..a ak clovek sa snazi hodnotit celou stupnicou tak je znenavideny a opovrhovany...Rostislav-viem o com vravim...neraz sa mi nevyplatilo povedat to co si myslim...pokial tu budu sami namysleni "fotografi" nema vyznam hodnotit poctivo..lebo by DA padlo pod neunosnym natlakom vyhrazani..opovrhovania a podobne.. snad sa najde este par ludi co bude hodnotit poctivo a nie len bodmi od 7-10...good luck
n_o_x
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 1. 11. 2008 22:11

V týdnu zkusíme hodnotící tabulku dostat přímo k hodnotícímu boxu, snad to pomůže. Když tak se zkuste shodnout na nějaké nejlepší verzi
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gallileo66 1. 11. 2008 22:23

Oa ta tabulka je sice dobrý nápad, ale lidi nevědí co s tolika bodama - nachápou že 5je průměr a fotka tedy ještě není k zahození. Velký roszah bodů svádí k tomu dávat větší číslo... Stupnice 0 - 5 přece jenom odpovídá lépe - vědět že průměr je tři - to už pochopí i ti co se vztekají... dnešek byl zkouškou, zkusil bych nepřestávat i za cenu výcvaků, které bychom musely shazovat...
Gallileo66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strider... 1. 11. 2008 23:29

Marek L. píše: ...


:tleskani :tleskani musím opět zatleskat... jde vidět, že jste se konečně ujali své administrátorské práce za správný konec... a jsem za to opravdu vděčen...

myslím, že snížení bodové stupnice (0-5) by nebylo až tak dobrým řešením... nebo si spíš myslím, že by to stálo hodně práce a výsledek by se moc neovlivnil...
myslím, že 10-ti bodová stupnice je dobrá...
Canon EOS 400D, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II set + B+W cpl, home-made TS na hajzlgumě, odrazné desky 5in1, plastikovej stativ z Polska...
Strider...
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 1. 11. 2008 23:49

není
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 2. 11. 2008 12:04

Tady je můj pohled, nejprve objektivní popis, v hranaté závorce subjektivní pocit:

1 - fotografie zcela nevhodná k vystavení [už to nechci znovu vidět!]
2 - vysloveně špatná fotografie [trpím]
3 - nepovedná fotografie [nechápu]
4 - technicky nebo kompozičně nepovedená fotografie [příště lépe]
5 - horší průměrná fotografie [spíš se mi nelíbí]
6 - lepší průměrná fotografie [spíš se mi líbí]
7 - dobrá fotografie s vadami [jsem spokojen]
8 - výborná fotografie s drobnou vadou [obdivuji]
9 - výborná fotografie bez chyb [jsem okouzlen]
10 - po všech stránkách výjimečná fotografie [tají se mi dech]

Líbilo by se mi, kdyby to bylo zpracováno v tabulce s barevným podkladem, který by odděloval pásma, například po dvojicích 1+2, 3+4, 5+6, 7+8, 9+10...
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků