Nejlepší kompakt-cena je až na druhém místě...

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 22. 8. 2009 20:21

Odklizec:
díky. Ještě než jsem napsal mé otázky, už si mi na některé odpověděl :-)

Na to srovnání bych si počkal. Nicméně cca do 2.-4.9. musím objednat nějaký nový stroj.
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2009 20:21

PetrGa píše:k té cloně:
Měl jsem za to, že čím je clona více otevřena, tak jde na snímač více světla. Není teda třeba taková délka expozice(snímek není rozmazaný) a ani vysoké ISO(obrázek není tak zašumělý).
Proto jsem si myslel, že více otevřená clona(at už na jakkoliv veliký snímač), musí vest k lepšímu obrazu,ne?

To je pravda, jenže vyšší číslo znamená větší uzavření clony a tedy méně světla. Tebe by naopak mělo zajímat nejnižší možné clonové číslo, neboli světelnost. Např. F200 má F3.3, což není úplně slavné, ale dnes bohužel v téhle kategorii normální. LX3 má F2.0, což je naopak vynikající a v praxi to znamená cca 2,5x víc propuštěného světla oproti F200 -> můžeš fotit s 2,5x nižší citlivostí -> budeš mít na fotce míň šumu.

PetrGa píše:Od Canonu mě ještě zaujal IXUS 100 IS, popř. IXUS 110 IS. Co vy na tento kousek?

Na to, že mají snímač jen 1/2.33, nezachází se šumem úplně špatně, ale F200 je lepší: http://www.dpreview.com/reviews/fujifil ... page17.asp Také nemají manuál.

PetrGa píše:U F200EXR jsem tím že má ISO 100 myslel, že začíná na 100. Není tam těch 80. A protože má rychlost závěrek jen od 1/1500, mohli by být fotky neustálé přesvětleny(tod můj názor laika).

Od toho je právě clona, aby přesvětlení zabránila. Jistě by bylo lepší, kdyby F200 nabízel i kratší časy, ale osobně v tom problém nevidím. Jinak mezi ISO80 a 100 je v praxi minimální rozdíl.

Ukázkové fotky z FX550: http://www.photographyblog.com/reviews/ ... le_images/

Na monitoru je bohužel vidět šum podstatně lépe než na papíře, je to zkrátka velká a hrubá plocha. Dost taky záleží na způsobu, jakým konkrétní prohlížeč fotku zmenší.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 22. 8. 2009 20:41

PetrGa píše:Jak si vede v dynamickém rozsahu F550 v porovnání s F200exr a běžnými kompakty?
Děkuji


Ukázky jsou třeba tady:
http://www.fotografovani.cz//images3/fu ... cf2643.jpg
http://www.fotografovani.cz//images3/fu ... cf2643.jpg
A celá recenze:
http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... 00EXR.html

Na druhou stranu není rozšíření DR u F200 všemocné, když bude kontrast příliš velký, dojde k přepalu tak jako tak, ale ta hranice je zkrátka o něco dál.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 22. 8. 2009 20:43

Aby jsme tu jen neteoretizovali, tady je par mych obrazku z GRDII. Samozrejme se jedna o zpracovany RAW. GRDIII je podle vsech informaci lepsi uplne ve vsem (rychlost, mene sumu, svetelnejsi objektiv, atd...) ;) Ale opakuju, ze LX3 je pro zadavatele dotazu lepsi volba.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 22. 8. 2009 21:20

A trocha OT a legrace :D :D LG KC 550 Punkevní jeskyně Obrázek
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 22. 8. 2009 22:52

Prohlížeč používám ten widlácký(prohlížeč obr.a faxů)

K té cloně: Aha? tento fakt mi unikl. Díky za objasnění.
Taky díky za stránky a fotky.

Po zhlédnutí spousty fotek od f200 a Panák LX3/fx550, se mi subjektivně více líbí Panácké fotky. A to o dost. Ten šum je v mém případě u Lx550 akceptovatelný .
F200 má dle mého názoru silnou aberaci. U LX550 sem ji nepozoroval tak často.
Škoda na F200 té DR funkce. Je zajímavá a účinná. Nicméně i běžné fotky na mě působí nepěknou kresbou. Takže mám o jeden kus na výběr méně.
Zatím vede FX550, i když na LX3 sem ještě nezanevřel na 100%. Počkám na srovnání GRIDIII s LX3.
A snad se objeví nějaké bližší info o Canon s90, než odjedu na začátku září do Londýna.Jako jestli se vyplatí počkat do října,než vypustí ten zázrak a tím pádem si foták do L od někoho půjčit...
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 23. 8. 2009 09:59

Dovolím si ještě pár poznámek- snímky z FX550 v mém odkazu jsou všechny focené na nízké citlivosti- podle nich poznáš, jak se foťák chová v běžných podmínkách, ale o snesitelnosti šumu při špatném světle toho moc neřeknou. Naproti tomu řada fotek z F200 na fotografovani.cz , je focena při zvýšené citlivosti.

Dále- asi jsi to zjistil sám, ale ještě jsi to nezmínil, tak pro jistotu- FX550 má ovládání založené na dotykovém displayi. Neřikám, že je to dobře nebo špatně. Je to zkrátka dosud neobvyklé, ale myslím, že kdo zahodí předsudky, nebude mít problém si na tohle ovládání zvyknout. Osobně jsem byl dlouho odpůrcem dotykových displayů, ale poslední dobou mi přijdou jejich možnosti vzhledem k omezenému počtu tlačítek čím dál tím zajímavější.

Btw, neuvažoval jsi o koupi foťáku až v Londýně? Mohl bys dost ušetřit a čekal bych, že čerstvé novinky tam seženeš snáz než u nás (může někdo potvrdit/vyvrátit?). Nejspíš bys ale nedostal záruku platnou v ČR, takže bys případně musel foťák poslat na reklamaci do zaharaničí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 23. 8. 2009 10:07

Záruka by měla platit.V značkovém servisu.
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 23. 8. 2009 10:11

janfran: dotykový displej mi vyhovuje. Mám zkušenosti z kamery, kde jsem spoko.
Jinak jsem toho nezmínil více. Žiju v Anglii a do L jedu na výlet :-). I proto mi vyšší cena nepřipadá nejdůležitější ;-)
Na kameře mám taky foták, ale ty fotky jsou děsné...
Večer jsem usínal s pocitem, že FX550 je to co bych potřeboval, jenže dnes jsem si doplnil nějaké znalosti o úměře dynamického rozsahu a šumu. Čím větší šum, tím nižší DR. A FX 550 má malý čip, moc pixelů a tedy i moc šumu(který samotný mi moc neva-ale snižuje DR, což už jsou 2 zápory najednou :-( )
Zřejmě mi z této rovnice vychází, že počkám co ten s90 a v L použiju na focení kameru.... Brrr....

Prosím o zhodnocení DR u FX550, vzhledem k jiným přístrojům(stejné třídy), ale ne s F200, tam je to jasné...
Děkuji
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duusha 23. 8. 2009 10:43

Doma používáme zrcadlovku, nyní bych si rád koupil pracovní kompakt. Měl by vydržet drsnější zacházení, nestát byťoh, a dělat slušný fotky pro prezentace na netu a občasný tisk. Vybral jsem dobře Canon PowerShot SX200?
duusha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Obyvatel 23. 8. 2009 10:57

Canon SX200 ma trvale vysunuty blesk po zapnuti, pomerne blbe.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duusha 23. 8. 2009 11:06

A jakou by jsi mi doporučil alternativu?
duusha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 23. 8. 2009 11:10

PetrGa:
Posoudit DR FX550 je složité, někdo by ho musel vlastnit a současně s podobnými foťáky. V recenzích kompaktů se obvykle na DR moc nezaměřují (není to zrovna jednoduché). Vzhledem k tomu, že má stejný snímač jako zhruba polovina letošních kompaktů, bude na tom nejspíš podobně.
S DR je to celkově dost složité, záleží hodně na tobě, jak moc se o něj chceš starat. Vyšší DR se totiž v základním nastavení nemusí projevit, foťák ho zkrátka zahodí ve prospěch kontrastu, aby byla fotka "líbivá". Při cvakání na automat se budeš potýkat s přepaly často, ale už jenom kompenzací expozice je můžeš dost omezit. Často taky pomůže snížení kontrastu.
Samotnou kapitolou jsou pak úpravy na PC- můžeš třeba podexponovat, tím zabránit přepalům, a stíny potom zesvětlit v editoru. Od toho je právě dobré mít co nejmenší šum, protože ten při zesvětlování rychle naroste. Hodně velkou výhodou pro rozšíření DR je ukládání fotek do RAWu ( FX550 neumí, ale S90 ano). Zase to ale předpokládá ochotu RAWy "vyvolat" na PC, nestačí je jenom skopírovat na disk, jako JPEGy.
Abych to shrnul- ani přístroje s vyšším DR ho nenabízí zadarmo, spíš ho umožní "vytáhnout" vhodným nastavením a zpracováním fotek.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 23. 8. 2009 11:55

janfran: Já se postupem zkušeností snažil uživat kompenzaci exp.(to +- na křížovém obládači) a to většinou do mínusu(tak kolem -0.7). Asi před rokem jsem začal používat photoshop element na zesvětlování/ztmavování potřebných míst. Není to ale všelék, i když často pomůže dramaticky... Jsem rád, že mi byla potvrzena má cesta :-)
Díky za objasnění DR. Stále více to vypadá na s90(RAW a menší než LX3(i když jen o něco) )
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 28. 8. 2009 10:15

Neustále nad tím přemýšlím a napadla mě jedna šibalská věc. Nejprve koupím FX500. Není to ideal(pro mě), ale myslím že bude na 80% stačit. S ním to nějakou dobu "vydržím" a až vypustí s90, tak ho koupím a FX500 na ebay prodám :-)) Záměrně nekoupím FX550, protože jeho 2 výhody oproti FX500 nestihnu využít. První je ZOOM při videu a druhý je výdrž baterie. Navíc by měl FX500 nabízet teoreticky lepší obr. qality, neb má jen 10MPx na stejném snímači. FX500 má taky polomanual.funkce(což mě zajímá dost(už se na to těším)a má taky dotykový displej :-)
FX500 nemá RAW, ale za to má nastavení "noise reduction".
K tomu mám pár jednoduchých otázek.
1.Pokud bych snížil Noise reduction na min. s tím, že to doladím v PC. Mohu takto nahradit RAW v této oblasti?
2.Joistik na ovládání: má někdo zkušenosti s tímto ovládačem? Jak pracuje po delší době? Nemá to tendenci ke snížení citlivosti(po delším úžíváni přístroje)

Děkuji
Petr
PetrGa
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků