Kompakt/CSC pro foceni ditete

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kultus 9. 8. 2020 10:00

Zdarec, cekame mimco a doma mam na foceni jen FZ1000 a mobil, tak jsem premyslel ze bych koupil do interieru koupil nejaky budgetovy profikompakt. Necekam zadne profi fotky, spis lepsi kvalitu na vyssi ISO a lepe pomazane pozadi (lepsi kontrola nad HO), pouziti blesku se chci vyhnout.

Ma smysl brat neco jako Lumix LX100 nebo GX80/E M10 mark II/III? Nebo dava vetsi smysl az APSC napr. Sony A6000 se svetelnym sklem? Fuji muzu diky financim vyloucit uplne. Co jsem zkouknul srovnani na dpreview, nemile mne prekvapil ne tak velky rozdil (napr. na ISO3200) mezi FZ1000 a MTF olympusu resp. GX80 a dokonce ani A6000 zase tak moc nezazaril. Az A6100 ukazala vetsi odstup v sumu ta uz ma ale docela drahe telo.

Tak co vzit? Cenove se chci pohybovat kolem 15K keyby to byla nejaka pecka tak strop 20K. Pozadavky: EVF nutnost, alespon nejaka ergonomie a vic ovladacich prvku (bohuzel jsem zmlsany z FZ1000 kteremu chyby snad jen dotyk.displej). Dale aspon trochu slusny video. Najde se za ty prachy neco smysluplneho? Uplny zacatecnik nejsem, uz jsem mel NEX 5R, ale ekosystem sony nic-moc cenama ani vyberem skel. Cetl jsem ze LX100 ma zase multiaspect senzor takze to neni ani plnohodnotne MFT a na cca 50mm prepoctenych ma az f2.5.Kdyz to srovnam s MFT systemem kde se daji sehnat 25mm f1.7 nebo i f1.4 (otazka kolik se bude muset priclonit)...nebo ekvivalent 35mm f1.8 u Sony, tak jestli ma smysl o LX100 vubec premyslet. Diky za kazdou radu ci nazor, ktery mne nasmeruje.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 8. 2020 10:23

Hlavně LX100 nemá podle mě dotykový display, to má až mark II ale nemá ho výklopný.

Pokud chceš fotit momentky s dětmi a nechceš aby si tě všímaly, tak bych řekl, že výklopný dotykový display s dobrým funkčním dotykovým ovládáním může přinést spoustu super momentek.

Osobně mě LX100 m II úplně nepřesvědčila a nakonec jsem ji vrátit a místo ní mám tu GX80, kde máš několik dobrých a malých skel.

Na dpreview mi přijde ten šum u GX80 lepší, než FZ1000, ale budeš to ty, kdo to bude hodnotit (ale tvoje publikum si toho vůbec nebude všímat :-) ).

Pokud bys šel do MFT s tvým zadáním, tak já ti radím zkusit tu GX80 a nějaké pevné sklo dle vkusu. Super je třeba 15/1,7 ale ani s ostatními neuděláš chybu.

Jen pozor na 20/1,7 - kreslí velmi dobře a je to zajímavá ohnisková vzdálenost, ale neumí vůbec kontinuální AF a je pomalejší.

Jo a hledáček GX80 je spíš horší, těžiště ovládání je přes display. Ale podle mě to stojí za to.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod kultus 9. 8. 2020 12:42

Ono ze zacatku nebude problem fotecky porizovat, ale vyklopny displej beru uz jako samozrejmost a dotykovy bych taky rad. GX80 ma pry dost tragicky hledacek, osobne jsem se jeste nebyl divat.

Sum sleduji v nastaveni RAW protoze si fotky uz roky "vyvolavam" sam. GX80 je na tom o poznani lepe cca 1EV, ale EM10 II/III/EM5 II nemaji IMHO vetsi naskok nez 0.5EV coz mne vzhledem ke stari a velikosti snimace FZ1000 docela dostalo. To same A6000 hodne maly rozdil na APSC, to napr. XT100 je uplne nekde jinde.

S tema sklama pocitam u jednotlivych systemu kolem 50mm (ekv.35mm), ale uprimne nevim co bude nejlepsi. Ted se chci zamerit na mimco, se kterym to bude snazsi a ta prepoctena padesatka by mela do interieru stacit, neni tak dlouha a na zbytek nejaky setak. Rad si ale necham poradit i co se tyce ohn.vzdalenosti pokud ma nekdo primo zkusenost a navede mne kde bych treba mohl narazit. Spis to budou portrety a momentky z prvnich "akci"...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 9. 8. 2020 13:56

Jen poznámka k těm testům - mně tedy přijde FZ1000 už při ISO400 docela o hodně horší proti Olympusu E-M10III i Panasonicu GX85... Ono to na první pohled možná nevypadá, ale v reálu je to o tom, že FZ1000 to jako i jiné kompakty v JPG pro potlačení šumu rozmaže, takže to na první pohled nešumí, jenže rozlišení jde dopvryč.
V testech dpreview to je hezky vidět na těch textech uprostřed. V RAW si to člověk může trochu poladit, ale že je text jak v mlze je jasně vidět i tam.
Jinak ale nutno dodat, že FZ1000 je přístroj docela kvalitní a 1'' snímač už zas tak malý není, tak může být výsledek přijatelný i z něj. Na druhé straně ale k MFT se dá z druhé ruky sehnat už někde u 5000 objektiv jako je 17/1,8 či 25/1,8, což přidá proti FZ1000 k už tak lepšímu snímači ještě posun o víc než 1EV, což už cítit bude hodně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 8. 2020 14:10

Hledáček GX80 je malý. Určitě, pokud chceš fotit jako fotograf přes hledáček, tak je to spíš špatný.

GX80 je foťák, který je prostě vyroben k focení z ruky, s vyklopeným displayem.


Na druhou stranu bych se vsadil, že odezva GX80 na změnu ostřícího bodu je dodnes mezi nejlepšími.

Jak říkám, na momentky, street nebo jako lehký cestovní superkompakt je GX80 velmi dobrá.

Objektivy - máš k dispozici dvě pevné 50 (S5 u MFT) se světelností 1,7 a 1,8 a obě budou IMHO slušné. Já mám tu od Olympusu.

Jo a ten seťák 12-32 je velmi nadprůměrný co do kresby atd. Ale je to samozřejmě malá světelnost.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 8. 2020 16:07

GX80 je na focení dětí parádní. Sám ji mám a už 2,5 roku s ní fotím. V interiéru mi nejvíce vyhovoval lumix 25mm/f1.7, mám i PanaLeicu 15mm/f1.7, ale ta mi na momentky malých dětí už přišla většinou široká.
Jinak na focení dětí, aby byli přirozené, je ideální fotit s vyklopeným LCD "od pasu". Tak skoro vůbec nebudíte pozornost. Kdykoliv jsem fotil přes hledáček, tak foťák na obličeji budil pozornost a hned koukali co to mám...
také jsem zjistil, že nejméně nápadný je ten zadní výklopný displej, ten do strany už zase budí dost pozornosti...

-- 9. 8. 2020 17:08 --

Jinak šum v interiéru do cca iso800 v pohodě, ale hodně záleží na skle a hlavně správné expozici...

-- 9. 8. 2020 17:15 --

Jinak pokud nechcete utrácet za drahou 15mm PanaLeica tak se dá v pohodě pořídit lumix 14mm/f2.8.
Přikládám fotku z této parádní palačinky...
P1020463.jpg
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 9. 8. 2020 18:35

Diky za prispevek a podnetne rady. Taky to vidim na 25mm f1.7 nebo ekvivalent pro APSC. ISO800 vypada slibne, u techhle kompaktu je i ISO1600 pouzitelne. Zalezi jak moc mate prosvetleny byt/dum :) spravna expozice je uz v moji rezii ;) ctrnactka je uz pro foceni decek hodne sirokouhla. Otazka co mne trapi nejvic jestli se koukat po APSC nebo se spokojit s MFT, vim nejde jen o vykon ve spatnem svetle ale i jine veci jako mazani pozadi, ergononie, video...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 8. 2020 19:20

Ovládání má podle mě GX80 dobré, v kontextu kompaktů teda. Video má Panasonic podle jiných dobré.

Co se týká hloubky ostrosti, rozdíl oproti APSC s levnějším F1.8 sklem bude malý, ale něco tam je.

Určitě bych jako velmi slinou stránku GX80 dal výklopný display v kombinaci s dotykovým ovládáním. Za předpokladu, že jsi tomuto způsobu nakloněný.

A možná i cenu, dnes je za hodně dobré peníze.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 10. 8. 2020 08:14

foto1977 píše:GX80 je na focení dětí parádní.

Jinak pokud nechcete utrácet za drahou 15mm PanaLeica tak se dá v pohodě pořídit lumix 14mm/f2.8.
Přikládám fotku z této parádní palačinky...
P1020463.jpg


Len poznámka, tá palačinka je 14/2,5. Sú to len desatinky, ale každé svetlo dobré. Mal som ju a super skladné sklo to je.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 10. 8. 2020 17:20

Ano, nějak jsem se přepsal. A je už pěkně ostrá na plnou díru (f2,5), tedy ta první verze "made in japan" co jsem měl já...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 8. 2020 04:01

Ja by som bol za širší objektív, deti fotím veľmi často, či už na svadbách alebo rodinných foteniach. V interiéroch (izby domov, paneláky) mi oveľa viac sedí široké ohnisko (EQ 28-35), lebo sa deti hýbu kade-tade a je omnoho ľahšie prispôsobiť sa im.
Vonku sa to s EQ 35 dá celkom ľahko zvládnuť, stačí trocha natiahnuť ruky pred seba.
EQ 50+ je fajn najmä na von, pokiaľ človek nechce veľmi zasahovať do deja, no zároveň nebyť priveľmi ďaleko a skôr len pozorovať bez výraznej vlastnej aktivity - po pár rokoch som zistil, že mi omnoho viac sedí to fotenie so širším sklom, príde mi to také živšie, akčnejšie.
Na fotenie malého dieťaťa, cca 0-1r je asi vhodnejší EQ 50mm objektív (či výrez z 35), od 1r až pokým nezačne protestovať mi viac pasuje 35mm :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 11. 8. 2020 06:07

Diky za nazor, ted opravdu potrebuji spis neco na ten cca rok takze ta prepoctena padesatka by mela byt OK. Akorat premyslim jestli nenavysit rozpocet a nejit uz rovnou do APSC: Sony A6300, Fuji TX20 nebo alter. Nikon Z50? To uz bych ale pozadoval vic nez slusny AF abych uz po 2 letech nemusel menit telo...s tema 4/3 mam opravdu obavu o dostatecne promazany bokeh pri foceni portretu kratsim sklem v interieru jako je treba ta petadvacitka pan/oly. Na druhou stranu muze mit 4/3 vyhodu kdyz bude potreba ziskat vetsi HO nez jen cast obliceje. Hmm je to tezky kdyz to nemam doma, tohle clovek na prodejne moc nevyzkousi.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 8. 2020 06:26

Tak to si ale rozmysli, jaký sklo dáš na tu Sony APSC abys měl při EQ ohniskové vzdálenosti výrazně lepší bokeh. Sony se spíš věnuje FF a skla specificky pro APSC moc nedělá.

Pak se dobře poraď čím to vlastně zasklíš, abys měl nějakou dlouhodobější vizi.

Jediný, co pro tebe mohu udělat je dát ti sem nějaké fotky z GX80 a 25/1.8 pro scénář, který tě zajímá - řekni si vzdálenost subjektu a pozadí a já to zkusim cvaknout :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod kultus 11. 8. 2020 10:14

Tak zrovna u sony moc moznosti neni - SEL3518 a na fujinu jedine 35mm f2 nic za rozumne prachy neni. Nejsou to zadne profi skla, ale co jsem cetl ani zadny pruser...u sony je ted zajimava m9znost A6300 + 18-135mm a k tomu ta petatricitka.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 8. 2020 11:02

Na fujinu sa dá cez eglobal a podobne kúpiť 35/1,4 za nejakých 370 euro, a s tým sa dá narobiť hodne muziky. IMHO lepšia voľba ako 35/2,0. Okrem teda AF, ten je u 1,4 kapku pomalší.
bob222
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků