Upgrade Canonu 500D a fotovýbavy

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 24. 11. 2019 15:47

Ahoj všem, poslední dobou mám čím dál více škuby vyměnit zrcadlovku za něco novějšího. Aby to mělo význam vybírám něco, co pro mě bude určitý posun a však z řad nabídky "z druhé ruky"...

Nyní mám: Canon 500D + Sigma 17-70mm f/2,8-4 DC Macro v první verzi (asi rok 2007 nevím teď) + Tamron AF SP 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD Canon

Canon+sigmu jsem koupil za 6000kč před asi 6lety z druhé ruky. Pak jsem přikoupil zánovní Tamron asi 5000kč.

Nejčastěji používám (asi 98,753%) sigmu a tamron sebou ani netahám, použití je na výlety - příroda,město, rád fotím řeku a vodní plochy vůbec, zeleň apod.
Dost často se mi ale kostel nevejde do hledáčku a někdy je 70mm zase malé přiblížení. Nicméně s tím žiju a když nestojím někde na kraji propasti, abych dostal do hledáčku zámek, nebo na břehu po kolena ve vodě abych vyfotil parník, tak to stačí. Jsem dost pohodlenej a tahat dva objektivy se mi moc nechce to dělám jedině účelově, když jedu jak se říká za fotkou (asi 2x za rok) ale jinak ne. To jen abychom si rozuměli co od toho všeho očekávám.

Co bych moc rád využil je otočný display, protože selfie, focení něčeho blízko země nebo nad hlavou je díky tomu jen pokus-omyl, to bych měl u foťáku moc rád.
Další věc je že mám rád ostré fotky ale osobně jsem na to levej a naštěstí vše fotím 5x takže tam vždycky ta jedna ostřejší je. Z toho důvodu jsem se začal dívat na foťáky které mají víc jak 9 ostřících bodů, něco pro blbce aby to ostřilo dobře.

Několikrát se mi stalo že když fotím buď někde ve tmě (třeba v dole v Krumlově) tak nejsem schopen udělat fotku jinak než přepnutim na manuál, objektiv furt přeostřuje a nic prostě nedokážu vyfotit. Taky se mi to stalo když jsem potřeboval vyfotit stropy v domě, když už bylo trochu šero (nemam na baráku dodělanou elektriku, tak bych to asi nafotil - kdyby tam bylo světlo), nakonec jsem jen udělal několik neostrých fotek na manuál... dopálilo mě to!

Nyní mám vybrán Nikon D5200 nebo 5300 (to je už jedno podle mě) a nebo Sony alpha a68 (jenže ta moc nejde sehnat a když tak to už dost peněz).

Jenže tělo je jen jedna věc, co objetiv ... je šance koupit zatím redukci - je nějaká a funkční pro objetivy canon na nikon?? Někde píšou, že objetiv nemusí umět ostřit nebo ostří špatně... nevím no.

Pokud bych měl vybrat buď jeden univerzání objektiv do začátku abych finančně nevykrvácel, tak co vybrat... bude lepší volit 18-8X (105 až 140) a další objektiv koupit až když zjistím, že to rozsahem nestačí nebo spíš volit kratší délku a naučit se tahat druhý? Mám šílené dilema jestli spíš koupit jen tělo a dokoupit konkrétní objetiv nebo spíš snažit koupit konkrétní sehnatelnou variantu a ušetřit.

koukal jsem na tenhle ale nevím:
https://www.softcom.cz/eshop/nikkor-...r_d137547.html

A na okraj bych potřeboval doporučit levný objektiv na focení vnitřních prostor, tak abych zabral co největší část místnosti ale rybí oko nechci, je to fakt na občasné focení tzn. nějakou lepší amateřinu...

Každopádně za rady díky....
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 24. 11. 2019 17:01

Když píšeš o Nikon DX DSLR, tak levný a kresebně výborný objektiv je:
https://www.megapixel.cz/nikon-10-20mm- ... af-p-vr-dx
Za ty prachy je to hodně dobrá koupě. Sám mám 10-24/3.5-4.5 za 21 000,- Kč, nemůžu si ho vynachválit a tenhle objektiv za méně, než 1/3 ceny, je sice trošku méně světelný, ale podle informací určitě nekreslí hůř.
Záklaďák 18-140/3.5-5.6 je sice příjemně dlouhý, ale světelnost je horší, než Tvá Sigma. Těch 18mm na Nikonu je zhruba jako 17mm na Canonu a kdybys pořídil 10-24, tak ten málo široký začátek nebude vadit, pokud budeš nosit oba.
Vzhledem k tomu, že teď jsou mezi fotoaparáty modernější bezzrcátka, má u zrcadlovek smysl hledat úžasně výhodné koupě. Například z Irska by to mělo jít bez cla a tady jsme na polovině ceny, za kterou jsem to kupoval já. A z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit.
Takovéhle sklo za 16 000,- Kč je pohádka, kterou k moderním modelům prostě nekoupíš:
https://www.ebay.com/itm/NEW-Nikon-AF-S ... SwY8tdzMhf
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 24. 11. 2019 18:07

Ten první cos poslal vypadá fajn, krom zámku se hodí i dovnitř a myslím že když budu hledat dlouho tak by se dal najít za 3000kč-3500kč z druhé ruky, díky za tip. Dávám do záložek. Ten druhý to už je přeci jen dost peněz, ale paramaetry teda super to jo...
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 25. 11. 2019 15:04

Canon 500D nie je zlé telo, dlho mi veľmi verne slúžil a slúžil by doteraz keby som si nespravil radosť fujinou. Redukcia Canon -> Nikon neexistuje.
Na tvojom mieste by som zvážil zostať u Canonu. Dobrý deal je 200D. Ostrenie cez hľadáčik ale nebude o moc lepšie. Ďalej v poradí by mohlo byť 800D, ktoré už ostrí dobre. Problémy s ostrením ale čiastočne môže riešiť Dual pixel AF v živom náhľade, čiže fotení cez display. Zatiaľčo tvoje 500D ostrí cez live view mizerne, tak nové canony sú vynikajúce. Selfie screen samozrejme majú a aj dotykový.

Dobrý a lacný širokáč na Canon je 10-18 STM. Ostrý, stabilizovaný, dobrý aj na video.

PS: Na strop miestnosti ti nezaostrí asi žiadny foťák a už duplom nie v zlom svetle. Autofocus sa potrebuje chytiť nejakého kontrastu. Jediná možnosť nájsť stredovým bodom kontrast skúsiť zaostriť a potom prekomponovať. Alebo manuál, live view, zväčšiť na kontrastné miesto a zaostriť.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 25. 11. 2019 18:30

Jako upřímně jsem přemýšlel, že to vše ještě tak o dva roky posunu a koupím pak nějakou Canon D800 nebo D77 z druhé ruky, protože dneska jsou ceny tak kolem 15 000kč jen za tělo a to prostě nedám. Na druhou stranu mě nikon bude stát sice méně ale musím komplet vyměnit objektivy a výsledná suma bude nakonec podobná jako to tělo. Jenže pokud bych původní výbavu prodal, tak by ten upgrade nemusel být tak drahý hlavně pokud vyberu chytře objektivy co bazarově seženu a nejsou špatné. Proto jsem přemýšlel o seťáku 18-140 co by mi zatím vynahradil jak sigmu tak tamron (co beztak nepoužívám), sigma mi nestačí hlavně na dlouhém ohnisku... víc jak těch 100 už by bylo stejně jen machrování pro běžnou výletní fotku takže jsem koukal i na 18-105 v seťáku ale ta v testech dopadla hůř. No ještě to promyslím...
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 25. 11. 2019 20:25

ještě se zeptám jakou alternativu k sigmě byste mi doporučili abych si pomohl ?...
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 11. 2019 21:53

DR.AKEN: prodávám svůj Canon 70D s objektivem Canon EF-S 15-85
odkaz: https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=584422
S tímhle univerzálním objektivem si dokážu představit mít jen tento, pokud bych nechtěl fotit v interiérů bez blesku. Rozsah je úžasný, rozdil oproti sigmě bude znat, hlavně na širokém konci. Kresba výborná, o fous lepší, než sigma a rychlost ošetření perfektní. 70D je oproti 500D úplně jinde v ovládání, držení a trochu i obrazově.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 26. 11. 2019 18:34

CHápu ale tohle je přes můj ropočet... to bych si koupil tu D77 s cashbackem a na objektiv si došetřil...
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 11. 2019 18:47

Za mě nevidím smysl prodávat Canona a kupovat lowend Nikona. O moc dál tě to neposune a bude to jen stát zbytečné peníze za nová skla.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 26. 11. 2019 21:20

Trochu hejt, ale 70D podľa mňa nie je v ničom až tak super. Nemá ešte nový 24 mpx snímač, nemá joystick, iba jeden slot, ak by si chcel vyššie telo, tak by som hladal D7200 od Nikonu.

Ak si premýšlal o 18-140, tak Canon má dobrú 18-135 STM. Prídeš ale o svetelnosť oproti sigme.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 11. 2019 21:37

chodec80 píše:Za mě nevidím smysl prodávat Canona a kupovat lowend Nikona. O moc dál tě to neposune a bude to jen stát zbytečné peníze za nová skla.

:tleskani
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 26. 11. 2019 22:04

Noldo: a co u Canonu pod 90D/6Dm2 má joystick? A dva sloty? Zase má ale dva rollery (což by mělo být na všech foťácích jako základ) a min. čas závěrky 1/8000 a 98% pokrytí hledáčku. Možná má 200D nižší šum, ale nedá se to držet v ruce, má to mizerné ovládání a v hledáčku je prd vidět. Já bych 70D zas tak neodsuzoval, zvlášť, když má na Canona skla. Spolu s 80D je to pro něj nejlepší upgrade při zachování skel.
Pokud chce vše hodit za hlavu a začít znova, tak D7200 je cesta (až na ten otočný displej). Ale to je i nějaké malé bezzrcátko.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 27. 11. 2019 19:57

No tak jsem to posunul zatím tímto směrem... nikon nechám nikonem. A koupím sklo 10-18 pro doplnění rozsahů. Pak jsem našel rok starý D77 za 10 000kč s 14 000 nacvakanými. Nicméně ten upgrade asi odsunu až ceny budou o krapet níž a až zase něco našetřim. Mezi hledanými je 80D, 800D a 77D. U 70D mě stejně štve, že nemá otočný display jinak jsem ho našel za dobrý ceny 8000kč i se seťákem apod. Dvě paměťovky nebo dva rolery mě nevadí jestli budou/nebudou. Znáš to, když nevíš o co přicházíš tak je ti to jedno :-), zase berte že žiju s 500D už 6 let a už tehdy to byl bazar a zas tak smutnej nejsem, jen si člověk občas potřebuje udělat radost i když to nepotřebuje :-).
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 27. 11. 2019 21:40

Canon 70D má plně otočný displej do všech směrů. Nepleteš si to s tím Nikonem D7200?
Dva rollery ti umožní ovládat clonu, čas i ISO bez chmatání na displej a lození do menu. Taky ti umožní výběr ostřících bodů v obou osách - prostě je to základ rozumného ovládání.

Je i otázkou, jestli tím novějším foťákem uděláš lepší fotky než tím 500D. Na bílej strop ti nezaostří nic ;-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 27. 11. 2019 21:42

NO JO pravda má tak - to jsem se fakt spletl...
DR.AKEN
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků