Náhrada zrcadlovky canon 500D...rodinný foťák

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 20:43

Tak zkus napsat co nejvíc vlastností, které preferuješ. A pak se můžem pokusit napsat k nim, jestli a jak je GX80 a XT100 splňujou. A pak se (možná) uvidí :-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 1. 4. 2020 20:51

Do X-T100 bych už nešel. Jedině X-T200. Snad jsem pomohl. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 22:03

Čím dál líp :-)
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alešak 2. 4. 2020 07:40

Wikxzen: X-T200 už ale stojí 22 tisíc, což jednou tolik, co chce vysolit Meridius... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Meridius 2. 4. 2020 07:50

No právě....ten T100 je tak špatnej? V datartu je za fakt dobrou cenu mám tam ještě 500 dolů. Nebo je tam v akci i tento kompakt Sony Cyber-shot DSC-RX100 II černý

https://www.datart.cz/Digitalni-fotoapa ... 2-CE3.html

Ale nevím proč, nejspympatičtější je mi pořád ten gx 80....nemám žádný zvlaáštní důvod.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 2. 4. 2020 08:20

Tak bez do GX80 :) Foceni ma byt srdcovka ... ale musi i dobre padnout do ruky ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 2. 4. 2020 08:39

Tak tu Sony RX100 jsem měl půjčenou od kamaráda, je to dobrý strojek, ale na mě už moc malý a proto se mi nedržel a neovládal dobře. Fuji X-T100 mám a jeho velikost je pro mě už na hranici velikosti, pro pohodlné ovládání a používání. Kdyby tělo bylo o něco menší, tak bych ho už nechtěl. A jak píše cport, tak se ti také foťák musí líbit. Takže zajdi si někde do fotoobchodu, kde ty fotoaparáty mají a vyzkoušej jak padnou do ruky a jaký budeš z toho mít pocit. Tak ať se daří při výběru, hodně štěstí... :-)
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Meridius 2. 4. 2020 08:47

A s tou T100 jsi spokojený?
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 4. 2020 09:03

K té GX80 - pár postřehů.

Vzhledem k velikosti se podle mě drží dobře, grip je malý, ale adekvátní.

Foťák je vysloveně určený k převážnému focení přes display, hledáček je malý, ale třeba v ostrém slunci, nebo na sněhu je šikovný a použitelný.

Velmi dobře, skoro bych řekl nejlépe ze všech mě známých foťáků, je implementováno ovládání dotykem, zejména změna ostřícího bodu a to i s okem u hledáčku (teda pokud fotíš pravým okem). Je to rychlé, intuitivní a přesné.

Kontinuální autofokus je obstojný, na poměry kontrastního měření jistě nadprůměrný, ale není to foťák na sport nebo ptáky v letu. V kontextu PDAF strojků spíše slabina, ale dá se s tím žít.

Kvalita výstupu - je to MFT, hodně záleží na tvých požadavcích, pro web a pro prohlížení třeba na tabletu IMHO dostatečné. Ale je to prostě o něco horší, než APSC.

Je to trochu starší model, takže nemá třeba kompenzaci expozice v M režimu, nejdelší čas pro AutoISO apod.

Systém ovládání je podle mě velmi intuitivní, většina funkcí je na tlačítku na těle, foťák tě celkem obstojně vede - např. při nastavování ISO je hned nahoře vidět limit AutoISO a způsob jeho nastavení, Bracketing se nastavuje velmi snadno apod.

Foťák je to velmi nenápadný a výklopný display umožňuje fotit třeba děti od pasu - tedy ve výšce jejich očí - a ani si tě nevšimnou. Ideální pro rodinné momentky apod.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 2. 4. 2020 09:53

X-T100 je technologie z období 2016-2017, resp. komponenty, drátování, snímač, procesor(?) atp. X-T100 bych bral jedině z bazaru dnes - a tam to může být cenově (s ohledem na jeho dobovou výbavu) už přijatelné (např. za 5000 Kč nedávno inzerovaný).

X-T200 má kromě kontrastního i nově fázové ostření, ve videu došlo ke zlepšení 4K z 15fps na 30fps a 120fps pro slow-motion atp., a je pro video k dispozici nová elektronická stabilizace.
Zadní panel je plně artikulovatelný, oproti X-T100 větší a s lepším rozlišením, a věřím, že za jasného slunečného dne bude znatelně zřetelnější.
Díky novému drátování (měď) má X-T200 rychlejší vyčítání dat ze snímače, takže procesor zůstal nejspíše stejný jako v X-T100 (Fuji neuvádí), ale přesto celkový výkon fotoaparátu při focení/točení doznal zrychlení (údajně až 3,5x).
Ten nový malý grip, podobný jako X-T30, také hodně pomůže. Pro X-T200 navíc bude několik let platit podpora a vylepšování (firmware).

Já vím, že tu padla nějaká cenová hranice, ale víc mě praštilo do očí, že to má být dárek ženě, ať už překvapení nebo dohodnutý, a tam bych zkrátka šel cestou pro ženu to nej. :-)

Ale nevnucuju to, jen jsem poukázal na to, že když chci, aby něco vydrželo delší dobu a dopředu vím, že dlouho si fotoaparát nepořídím (krom snad jednoho až dvou skel), tak se primárně zaměřím na to nejaktuálnější.
Naposledy upravil wikxzen dne 2. 4. 2020 09:55, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Meridius 2. 4. 2020 09:55

Ten fuji můžu mít v datartu za 9k....nevím jestli má smysl řešit moje dojmy....dá se v globálu říci, že to bude lepší foťák? Paušálně...
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alešak 2. 4. 2020 10:21

Meridius: Ano, jsem s X-T100 spokojený, ale musím dodat, že nepoužívám dotykový displej, netočím video,
jsem jen v manuálním režimu, rychlost AF mi žíly netrhá, protože s manuálními skly stejně ostřím ručně atd.
Ale také mám ještě X-E3 a Pentax KP. No a myslím si, že X100 mi bude sloužit k spokojenosti ještě řadu let,
i když "morálně" bude zastaralá, tož tak nějak... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Meridius 2. 4. 2020 13:05

Já chápu, že T200 je jinej level, ale vysvětluju to hned na začátku....ženská měla velké oči a myslím, že nakonec 80 procent času vše nechávala na automatice. Ono nakonec, důležitý je, co je na té fotce, ne až tak to, jestli je tam na tom a tom ISO víc šumu....ale zase nechci opustit nějakou kvalitativní základnu.....a mobil to skutečně nesplňuje.

Jen mě udivuje, že se tu používá to, že GX80 fotí max na koukání na tabletu....nebo jsem to měl pochopit jinak? Pořád je to přístroj za 9k.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 2. 4. 2020 13:44

Ber to s nadhledem :) Nekteri tu prehani a cokoliv s cenovkou mensi nez 30 tisic je nepouzitelne :) On pritom vystupem je dostacujici jakykoliv fotak 5 let zpet.

Musis si sam rict, na co to budes pouzivat - jestli jen na fotky za dobreho svetla na sdileni telefonem a nevadi ergonomie, tak klidne staci ty penize vraz do telefonu s lepsim fotakem.

A jestli v tom budes hledat neco navic - lepsi ergonomii, ostreni, vystup (pozorovatelny treba na vetsim tisku), postupne sirsi rozsah ohnisek apod., tak ma smysl kupovat neco vetsiho s vymennymi objektivy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 4. 2020 13:53

Meridius píše:Já chápu, že T200 je jinej level, ale vysvětluju to hned na začátku....ženská měla velké oči a myslím, že nakonec 80 procent času vše nechávala na automatice. Ono nakonec, důležitý je, co je na té fotce, ne až tak to, jestli je tam na tom a tom ISO víc šumu....ale zase nechci opustit nějakou kvalitativní základnu.....a mobil to skutečně nesplňuje.

Jen mě udivuje, že se tu používá to, že GX80 fotí max na koukání na tabletu....nebo jsem to měl pochopit jinak? Pořád je to přístroj za 9k.


To mělo být v souvislosti s vysokým ISO, to tam vypadlo, sorry - když budeš třeba fotit na ISO 3200 nebo 6400 a obsahově to bude stát za to, tak (při správné expozici atd) ty fotky budou normálně koukatelný. Ale nebude to na pixel peeping a srovnávání se Sony A7-3.

Já většinu fotek prohlížím na IPadu, proto zmiňuju ten tablet.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků