PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 23. 4. 2021 15:41

Já nemohu říci, že bych Apple fan, ale nejsem ani Apple hater. Doma jedeme na více OS, u sebe jsem uvažoval o přechodu na Apple, ale cena hardware od Applu byla u desktopu úplně mimo. Ale tablet nebo notebook od Applu mi přijdou jako hodně dobrá volba.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 23. 4. 2021 18:57

Ferin píše:Ad covid, u vás se hotely teď chtějí hojit na klientech? Díval jsem se teď, že hotel v Blavě teď stojí v nýmlich stejným (letním) termínu jako loni o přesně 50 % (!!) víc. A to přitom loni to bylo s menším předstihem.
To mi přinde dost šílený. A nejsu si jistej, jestli je to teď ten nejlepší způsob.

Mal si to cez booking? Skús priamo...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 4. 2021 22:03

Jj, ale je to prašť jak uhoď!
Napřímo dokonce ještě o nějaký éčko dražší.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 4. 2021 05:43

Nechcete to radši diskutovat ve fotohospode? To téma mne také velmi zajímá, kam vyrazit v době (post) covodivé. Ale do PC to fakt nepatří.

-- 24. 4. 2021 06:46 --

Zvažoval jsem 12 jádro Zen 3 s RTX 3090, mají to jako komplet v Alze za cca 120 tisíc. Ale nevím, zatím jsem rozhodnutý upgradovat iPad Pro na verzi s M1 a pak se ukáže.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 26. 4. 2021 09:42

Dát tolik za počítač na úpravu fotek mi přijde šílený. Ale asi jsem až příliš orientovaný na poměr cena/výkon. Nechce se mi sypat moc peněz do techniky, která bude mít za pár let sotva poloviční hodnotu.

Můj současný počítač mě stál cca 16 tisíc - šestijádro Ryzen 5 2600, 16 GB 3200 ram, nvidia GTX 1650, 500GB Kingston SSD, Fractal skříň, MB Gigabyte, chladič Silentium. Využil jsem zdroj a HDD ze starého PC.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 28. 4. 2021 22:51

Flor.cz: to mas myslim stale slusnu zostavu, ked sa nerobia brutal narocne veci, tak staci.
...inak pemar ma financne posunute hranice, takze jeho "potreby" su zasa inde :-)


dnes som si bol v Alze po Lenovo Legion 5 Pro (dva predosle s R5 5600H+RTX3060 piskali).

ale zobral som nateraz najvykonnejsiu variantu co sa da kupit (vseobecne je uz aj problem s notebookmi).
Ryzen 7 5800H + 16GB DDR4 3200MHz + 1TB M.2 PCIe3.0, RTX 3070 8GB 140W, 16"2.5k IPS za 1.539 €

paradna masina. vykon si nezada s dektopom co mam (R7 5800X, 32GB DDR4 3600MHz + 1TB M.2 PCIe4.0, GTX 1660 Super 6GB).
jasne, ze desktop ma rychlejsie RAMky aj disk, ale to co som chcel, mat solidny notebook na obcasne prenasanie tak to mam - ako nahradu za desktop s Ryzen 5 3600.
- RBG na notebooku svieti ako na kolotoci, da sa to prepinat aj programovat, vyhram sa s tym
- disk je v pohode rychly
- display je paradny, ale skalibroval som ho (na 99%sRGB) lebo tahal do zlta
- vstavane repraky v notebooku su bieda, ale mam na stole repraciky BOSE takze pohoda
- este si nainstalujem par hier, ale uz na tej predoslej ntb RTX 3060 isli nad 60fps na 2,5k a Ultra detailoch vsetky, RTX 3070 ma mat este o cca 20-25% lepsie skore
- notebook ma inak skvelo urobene porty, je ich vela a su dobre rozmiestnene
- mechanicky - klavesnica + tuhost pantov vyklapania LCD mi tento kovovy Lenovo Legion 5 Pro pride lepsi ako Asus ROG Strix/HP Omen (ten je este aj nedostupny) ako som studoval testy na yotube

notebook vs desktop
procesor.jpg


podsvietenie a kalibracia
lenovo.jpg


rychlejsia pamat a PCIe4.0 disk na desktope je vidno (horny riadok je notebook, spodny zasa desktop)
testy.jpg
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2021 04:32

Já bych na to peníze měl, ale vadí mi aktuální situace ohledně grafických karet, dostupnost a výběr jsou zoufalé, takže lidi grafické karty zoufale přeplácejí a výběr je omezený (ono podobné je to i s CPU pro auta, kde se mi kvůli to u prodloužila dodací lhůta o půl roku a to jsem měl štěstí, že mi akceptovali objednávku s digitálním panelech a dalšími prvky, které vyžadují řídící jednotky. Stejná situace je i tabletem IPad Pro M1, čeká se na možnost ho objednat (snad zítra) a dodání bude někdy v polovině května.

Navíc jsou na spadnutí desky s DDR5 paměťmi a novou architekturou, takže je podle mne lepší počkat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 4. 2021 04:54

Len tak pre info: Vcera som po 3.mesiacoch (od kupy a prveho dobitia) denno denneho niekolko hodinoveho pouzivania v ramci HO, dobijal klavesnicu Logitech Craft.
Som prijemne sokovany vydrzou.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 29. 4. 2021 05:26

landov: tak to si dobry! ja som asi po tyzdni po kupe nabijal Logitech MX keys klavesnicu aj MX3 Master mysku.
klavesnica ma uz jednu minutu palicku z troch po tyzdni, ale mam stale aktivovane podsvietenie, ked prikladam ruky.

kazdopadne aj keby som to dobijal kazde dva-tri tyzdne, tak to akceptujem, kedze som si rychlo zvykol na tu kvalitu oproti beznym plastovym klavesniciam :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 4. 2021 05:33

lennyl_2 píše:mne Apple nevyhovuje. Jednak tym systemom, cenou a 13" ci ake maju uhlopriecky, aj 15,6" mi je nekomfortnych.

Paci sa mi celkom HP Omen s R7(5.gen.), 1TB,3070,ale ma tiez iba 15,6" co uz a hlavne je kovovy. Tie peniaze zan dam.


Já to nějak nechápu - to chceš uhlopříčku ještě větší? To mi upřímně přijde až jako nesmysl, ty velké notebooky se 17inch (jeden jsme doma taky měli) jsou podle mě omyl vývoje, proti pořádnému desktop monitoru pořád směšně malé, ale zároveň to je už bída pro opravdu mobilní použití. On i ten 16inch Macbook Pro už je docela monstrum a to je v této velikosti prakticky nejmenší (menší než většina 15-15,6inch).
Za mne je optimum u notebooku 13 palců s opravdu kvalitním displejem a doma přirozeně externí monitor...

Jinak k Applu - zrovna jejich notebooky nijak drahé nejsou, pokud se porovnává s něčím v aspoň trochu porovnatelném provedení, tak leckdy vyjdou i levněji. A z hlediska fotografa přitom i nejlevnější MB Air M1 má LCD s opravdu velkým barevným rozsahem a velice nadprůměrnou kalibrací, to se u "klasických NB" prakticky nevyskytuje... Celkem bych souhlasil s kritikou Apple desktopů, dobrý je Mac Mini, ale to je pořád nižší třída, naproti tomu MacPro a do značné míry i iMacy cenově výhodné nejsou. Notebooky jsou ale nejen perfektně provedené, ale kupodivu i poměrně cenově zajímavé (některé i hodně zajímavé).

-- 29. 4. 2021 06:39 --

pemar píše: Stejná situace je i tabletem IPad Pro M1, čeká se na možnost ho objednat (snad zítra) a dodání bude někdy v polovině května.


Zrovna iPad Pro M1 s tímto nesouvisí, to je prostě novinka a Apple avizoval něco s jistým předstihem před výrobou již víckrát (již před covidem a "čipovou krizí"). Dodání v půlce května (tedy ani ne měsíc po uvedení) je u Applu velmi slušné, třeba iPhone X dávno před covid měl zpočátku čekání klidně až 3 měsíce...
Ono je to dokonce spíš opačně - v podstatě Apple má na problémech s čipy jistý podíl, protože s přechodem na vlastní CPU Apple Silicon vykoupil obrovské procento výrobních kapacit TSMC a další zájemci pak mají smůlu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 29. 4. 2021 05:53

tomashr: vcera som si obzeral v Alze tie MacBook Air M1 s 13,3" a fakt mi to prislo male oproti tomu co mam teraz 16" s pomerom stran 16:10.
nerobi sa mi pohodlne s nicim mensim. ano, na stole mam 27"2k monitor, ale ked zoberiem ntb mimo, tak by som nebol spokojny.

inak tie MacBooky boli az neskutocne tenke aj lahke. to je na prenasanie luxusne.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2021 05:59

Máš pravdu, trochu jsem smíchal jablka a hruška, s tím iPadem Pro M1 to má jiné příčiny. Ale výsledek je stejný = čekám.

S tím Apple notebookem mám stejný názor: vynikající displej, velmi dobrá mechanika a solidní výkon. Zatím nikdo z rodiny nepořídil Surface, ale všechny standardní notebooky zatím měly výrazně horší displeje a běžely pomaleji, než bych od jejich HW čekal. S tím lehké si nejsem úplně jist, MBA podle mne váží cca stejně, jako moje firemní HP, nějakých 1.2 kg, to je pro mně pořád hodně proti 500g iPadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 4. 2021 06:16

lennyl_ píše:landov: tak to si dobry! ja som asi po tyzdni po kupe nabijal Logitech MX keys klavesnicu aj MX3 Master mysku.
klavesnica ma uz jednu minutu palicku z troch po tyzdni, ale mam stale aktivovane podsvietenie, ked prikladam ruky.

kazdopadne aj keby som to dobijal kazde dva-tri tyzdne, tak to akceptujem, kedze som si rychlo zvykol na tu kvalitu oproti beznym plastovym klavesniciam :-)

To bude tym podsvietenim, ja ho mam stale vypnute. Inac ano, ta kvalita klavesnice aj mysi je velmi navykova .
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 4. 2021 06:42

lennyl_ píše:nerobi sa mi pohodlne s nicim mensim. ano, na stole mam 27"2k monitor, ale ked zoberiem ntb mimo, tak by som nebol spokojny.
inak tie MacBooky boli az neskutocne tenke aj lahke. to je na prenasanie luxusne.


Jsem si celkem jistý, že to je jen otázka zvyku, já jsem na malé NB přešel už dávno a není s tím problém. Jako první jsem měl Apple ještě Powerbook G4 12inch, pak různé další 12-13,3 (nejen Apple). Nebylo to marné nikdy, ale od příchodu Retina displejů to prostě nemá chybu - zkrátka mobilní notebook, který člověk opravdu může nosit všude. Navíc u Applu je to ještě podepřené tím, že má "odjakživa" opravdu slušnou výdrž na baterku, už ten historický PB12 dal skoro 6 hodin v době, kdy se "běžné Windows NB" pohybovaly reálně tak mezi 2-3h a takto se to drželo pořád, současné M1 to dovedly až do extrému (výdrž klidně hodně nad 10 hodin už se sune spíš do zvyklostí tabletů).
Mě právě přijde, že u "Windows NB" se na docela dlouhou dobu vývoj vyloženě zvrhnul do jakýchsi "převozitelných desktopů", kdy se valná většina notebooků užívala v kancelářích na napájecím zdroji a mobilita šla kamsi. Výjimkou bylo snad jen již mrtvé Sony Vaio, tam se snažili o trochu podobné pojetí jako Apple již před rokem 2010, v tu dobu to ale mimo Apple byl vyloženě unikát. Teprve po jasném úspěchu Macbooků Air (myslím hlavně model 11,6, někdy kolem roku 2010, který velikost hodně srazil) se začali probouzet i další výrobci a dnes už se najdou dost slušné přenosné NB i u "běžných výrobců", ale ten posun přístupu nebyl nijak rychlý a pořád převládají spíš "obludy".

Jinak k té hmotnosti a srovnání s tabletem jak zmiňuje pemar - ono je to hodně o tom, nakolik člověk opravdu vystačí s "čistým" tabletem, nemyslím jen případné limity OS (to se stále zlepšuje), ale hodně je to i o absenci klávesnice atd. On třeba iPad Pro je opravdu krásně tenký a lehký sám o sobě (pod 500g 11inch, pod 700g 12,9inch), jenže na druhé straně s přídavnou klávesnicí je najednou hmotnost vyšší než u MB Air, dále jsou k tabletu častěji třeba nějaké doplňky, které taky porovnání trochu naruší atd. Tohle je hodně individuální...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2021 08:08

Na klávesnici pro iPad Pro se mi práší ve skříni, pracuji bez ní.

Jediný limit iPadu je prozatímní fakt, že třeba DxO zatím na iPadu nejde spustit, ale to je hlavně způsobené tím, že není hotová verze pro ARM.

Na druhou stranu, úpravy typu retušování fungují na iPadu lépe, než na notebooku nebo i desktopu.

Z doplňků často používám čtečku SD karet a Apple Pencil.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků