Nikon Z8

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2020 05:59

Na konci roku nebo na začátku příštího roku má přijít Nikon Z8, slibující 60 Mpx a 14 fps. Souběžně má přijít i zrcadlovka D880, pravděpodobně se stejným senzorem a AF modulem z D6.

Zatím jsem neviděl oficiální parametry, jen wish-list:

Senzor: 45 nebo 60 MP + BSI CMOS senzor s vynikajícím dynamickým rozsahem
Pixel Shift: 8-16 image pixel shift to get 200 MP + images
Nativní ISO: 64-25 600
IBIS: 5osý IBIS, stejný nebo lepší než Z6 / Z7
AF: Hybridní AF (kontrast + AF s fázovou detekcí)
Video: 6K + 12bitové RAW video
Karty: Dual CFexpress Type B
Vyrovnávací paměť: doba nepřetržitého fotografování 5 a více sekund při plné rychlosti
Rychlost synchronizace blesku: 1/250
LCD: Výklopný dotykový LCD displej
Ergonomie: Větší tělo s osvětlenými tlačítky
Bateriový grip: Plně vybavený bateriový grip, který může používat baterii EN-EL18c
USB: USB 3.1 typu C.
Jiné: GPS, Bluetooth a Wi-Fi

Za sebe bych přidal výdrž baterie na úrovni D850 bez gripu (1,000 fotek s prohlížením na LCD, 3,000 fotek při sériovém snímání), AF na levelu aspoň D850 (čekat level D6 není realistické), buffer na 200 RAWů (na sportovní fotky, jsem na to zvyklý z D500 a D850) a co nejméně lagujici EVF. Uvítal bych tělo identické s D850 a možnost používat grip s baterkou z D5.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 9. 2020 07:59

ten Nikon Z8 by mal byt mysleny ako TOP sportova verzia oproti DSLR ? 60MPx by bolo pri 14fps asi masaker na vypoctovy vykon a aj chudak baterka by zakapala pri extra nadupanom EVF a poriadnom bufferi, pokial by sa to nemalo stalo uspavat kvoli uspore, hm
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2020 08:04

Ty nároky u Z8 na výpočetní výkon mi také připadají hodně vysoké, byl by to oproti D850 obrovský nárůst, takže čekám spíše něco ve stylu a7R IV + 15-20% navíc. I kdyby se jim to podařilo, tak si to asi vybere daň v oblasti chlazení a výdrže baterie, baterie by šla řešit přídavným gripem a baterií z D5.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 9. 2020 08:55

Tak hrozne to nebude. R5 ma 45mpix, ale snimkov spravi za sekundu 20. 4 roky stary Olympus ich za sekundu zvladne 60, akurat s tretinovym rozlusenim. Problem je len buffer.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2020 12:40

Nikon D850 také umí 30 fps, ale o ono je to o tom, jak přitom funguje měření expozice, AF a další věci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 5. 9. 2020 17:48

U DSLR je to snadnější v tom, že měření i AF obstarává celkem hloupý senzor pod zrcátkem, který má jen kolem 180k pixelů (dle modelu) tím pádem výpočtově méně náročné než u MILC, kde už se vytěžují obrazové data z celého senzoru (pohyb, detekce obličejů atd.). Žádná další věda v tom není.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 9. 2020 18:01

Měření není žádná velká věda ani u MILC, nehledě k tomu, že je otázka, nakolik vůbec dává smysl hýbat expozicí mezi snímky při 30 či dokonce 60 sn/s...
Problém je AF, tam ale zase nemá až tak zásadní rozlišení 20/40/60mpix, AF ne tomto závislý není (aspoň u PDAF). Aktuálně jsou limity pro AF mezi snímky někde mezi 18-20sn/s - E-M1III, Sona A9 a není důvod, aby byl přístroj s vyšším rozlišením pomalejší...
To velké rozlišení má vliv u sekvence hlavně na buffer a následně na ukládání na kartu, u UHS-II je limit zápisu něco pod 300MB/s, u XQD 400MB/s, u CF Express pak i přes 1000MB/s, počet RAW uložitelných za sekundu si každý dokáže spočítat sám a ano, tady už je rozdíl mezi 20mpix Olympusem a třeba 61mpix A7RIV značný, zrovna tak hraje roli komprese RAW. A úzkým hrdlem se snadno může stát právě karta...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 9. 2020 20:46

Podle mých dlouhodobých zkušeností se zrcadlovkami (D500/D850) a krátkodobými testy bezzcadlovek na prodejně (Z7/Z6) to vidím trochu jinak, vnímám viditelné zpomalení strojů s vyšším rozlišením. Projevuje se to různě podle způsobu použití, někdy více a někdy méně, hodně to závisí na nastavení foťáku, protože v některých režimech foťák před fotkou nebo před ukládáním něco koriguje nebo přepočítává. A někdy se prostě opravdu narazí na úzké hrdlo, jako třeba na buffer nebo rychlost karty.

U D500/Z6 je jedno, co mám nastavené, potřebuji jen XQD s 400 MB/s. U D850 stojí za to využít banku nastavení pro různé situace (Sport, Portrét, Krajina) a pro Sport na D850 se mi osvědčilo nasadit grip, při sériovém snímání použít XQD s 400 MB/s. Vypínám přitom korekce optických vad a ukládání do zmenšených RAWů, souběžné ukládání na SD kartu a odšum.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 9. 2020 22:06

Já tedy pouze psal, že vliv rozlišení není na AF u MILC - reálně i moderní MILC aspoň v C-AF prakticky vše dělají přes fázové body, jejichž počet je daný a nemá vazbu na rozlišení.

Jiná úzká hrdla jsou naopak jasná, já psal ty karty, ale může toho být i více, včetně vlivu různých funkcí postprocesu... Ono i u toho Olympusu má RAW 15-20MB, jinými slovy bez bufferu nemá na UHS-II s reálnou rychlostí zápisu 250MB/s šanci psát více než cca 15obr/s, aby se daly ty extrarychlé režimy použít, tak si mákne buffer až dost. S dvoj či trojnásobným rozlišením to začíná být docela problém a popravdě nasazení CF Express je pro rychlý přístroj s velkým rozlišením jako třeba EOS R5 žádoucí, ani XQD nic moc neřeší...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 9. 2020 05:38

pemar: ja som snad nikdy nepouzil na DSLR/MILC rezimy sceny. v com to ma byt lepsie-rychlejsie, ako ked si v priorite clony vypnem automat.korekcie pre JPG napr. kvoli urychleniu ukladania fotiek na kartu?

inak sa mi zda, ze aspon papierovo sa Canon s R5/R6 dost vysvihol, aj objektivy uz ponuka zaujimavejsie (f1.2, zoom f2) aj ked draho.

Nikon ako keby "spal".
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 05:56

Podle mne hraje zatím velkou roli výkon hardware a jeho co možná co nejmenší spotřeba. A protože komponenty takový výkon při dostatečně nízké spotřebě zatím nenabízejí, musí výrobci hledat kompromis a nějak to obejít / vyřešit. Jedna možnost je zmenšit objemy zpracovávaných dat, další možnost je zvětšit tělo a chladicí plochy. U Nikonu jede i odšum RAWu a korekce optických vad, a u bezzcadlovky se musí výpočetně “živit” i EVF.

Je to krásně vidět na tom, jak stoupl výkon AF u D6 po přechodu na “bezzcadlovkové” Expeed, a přitom u bezzrcadlovek tyhle moduly nevytáhly ani zdaleka to, co se dalo vymáčknout ze starších Expeed na D5. Další vyzvou je chlazení, zatím se diskutuje přehřívání u Canonu a Sony, ale docela by mne zajímal nárůst termického šumu po hodině foceni nějakého sportu (vzhledem ke graduálnímu charakteru to ale nebudou lidé moc vnímat), ale u většího těla se to při focení asi uchladit dá, u D850 jsem po nafocení cca 2,000 fotek v sériích cca během hodiny nebo dvou žádné větší zahřívání nebo šum nezaznamenal.

Takže i když mám rád možnost cropu, raději bych na sport volil něco s 20 Mpx, Z8 v tomhle ohledu moc nevěřím.

Lennyl_2: To si nerozumíme, režim scény trochu upraví barvy, já myslím něco jiného, kompletně překopané nastavení, AF-C ON na tlačítko, jinak nastavené korekce vinětace, automatické ISO, jinak nastavené ukládání do RAWu a na karty, ... Protože nejvíce fotím Sport/Wildlife, mám jednu banku nastavení na Sport, kde řeším přepínání AF-C režimů a rychlost fotoaparátu a druhé mám na Auta, Krajinu, Architektutu a jídlo, kde maximalizuji optickou kvalitu, mám zapnuté korekce optických vad, ukládám paralelně na SD kartu a přenáším do iPhone/IPadu, prostě nechám foťák využít vše a fotit pomalu. Třetí nastavení, které zatím nemám nastavené, by bylo pro foceni v tmavých interiérech, s jiným nastavením měření expozice, jiným maximálním ISO, ... Má to výhodu v tom, že z foťáku dostanu víc a nezapomenu něco nastavit.

Co se týče spaní Nikonu tak částečně souhlasím, Nikon nikdy nebyl žádný rychlý inovátor, ale na druhou stranu, když vezmu do ruky D6 a Sony A9, tak je vidět, jak suprový foťák je D6, jak se posunul od D6 a jaký je Sony Playstation a jak se druhá generace málo posunula od první. Nikon si méně hraje na technické parametry a marketingové fičury a více dotahuje reálné fungování foťáku. V tomhle ohledu Nikonu docela věřím, že Z6s a Z8 udělají krok dopředu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 9. 2020 06:40

pemar: aha, uz chapem. proste si nastavis fotak co najviac na situacie. ja to mam podobne, ale vyuzijem ked tak iba uzivatelske rezimy U1 az U3 priamo na otocnom volici (nemusim chodit nikam do menu a klikat)
U1 - fotenie krajiny na jednu fotku pri AF-S (zapnute infra dialkove, max. RAW kvalita atd.)
U2 - fotenie krajiny na 3x bracketing po 1EV...
U3 - fotenie sportu na AF-C + lock on AF ci ako sa to vola, RAW 12bit, high+ snimanie, maly JPG atd.
inak mam nonstop nastavenu prioritu clony alebo M rezim s AutoISO, AF-C s jednym AF bodom + aktivne EyeAF (v tomto je asi Sony lepsie urobene ako Nikon) a max kvalita RAW+JPG, medium rychlost snimania. proste bezny rezim co fotim skoro stale momentky.

spat k teme. tiez mam rad dobre pevne vhodne velke telo. ci uz kvoli tlacidlam, gripu. taky Pentax K-1 II bol ako tank (ok, vazil kilo), paradne drzanie, paradne materialy, podsvietene tlacidla, pevny a uzitocny mechanizmus vyklapania LCD. po prechode na Sony A7R3 som si pohorsil uplne v tomto. ale isiel som do ineho systemu vyhod bezzrkadlovky (lepsie ostrenie na oko, viac moznosti objektivov oproti PX).

ukazka je novy Panasonic S5, mensie telo ale tlacidlo AFon moc blizko joysticku, AF sa Panasonicu vobec nedari ako to skace a nestiha pri jednoduchych veciach, taky fotak je pre mna "nepouzitelny" snad aj oproti zrkadlovkam co som mal.
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo

ak sa bude snazit Nikon Z8 a dalsie modely zrychlovat a pridavat rozlisenie/lepsie EVF tak to bude velmi drahe a bezny ludia tolko penazi isto nechcu davat na foto konicek.
Z6 je myslim celkom fajn fotak, daco zvladne a ani nie je predrazeny.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 07:30

Ty U1, U2, U3 jsem přestal používat, lépe mi vyhovuje to mít pojmenované, jednou to přepnu v Menu a mám to nastavené, včetně mapování tlačítek a nemůže se mi stát, že omylem zapnu Krajinu místo Sportu.

Na Face detection nebo Eye-AF mi vadí to, že přenechávám příliš pravomocí foťáku, raději si sám určím, na koho a na co se bude ostřit. To by se mi líbilo, kdybych měl možnost určit, že to má ostřit prioritně na moji dceru, ... Druhá věc, co se mi na tom nelíbí, je aktuální stav AF-C na bezzcadlovkách, vám to asi přijde Ok, jste na to zvyklí, ale poté, co jsem držel v ruce D6, bych foťák s takovým AF rovnou dal do bazaru nebo do skříně, protože na BIF a Sport je to 100 let pozadu. V tomhle bezzcadlovkáře kolikrát překvapí i D500, a to také není žádná žhavá novinka.

Z8 se musí přiblížit v této oblasti D850 více, než se přiblížila Z6. Ideální by bylo držet krok s D880, ale to asi není realistické, na to nebude HW.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 9. 2020 08:27

Myslím si, že s tým AF to už pár rokov nie je pravda, no hádať sa nebudem. Zrejme ide o vlastnú skúsenosť či ochotu prijať niečo iné/nové.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 9. 2020 08:36

pemar píše: To by se mi líbilo, kdybych měl možnost určit, že to má ostřit prioritně na moji dceru, ...


No ale zrovna tohle třeba E-M1III umí - tam si po detekci FaceID vybereš osobu a ono jí to drží, dokonce i když na chvilku vyběhne ze záběru a vzápětí se vrátí, tak se ji opět chytne detekce a nepřejde jinam.
Jiné značky zase mají lépe jiné věci...
Také mi jako Ondřejovi připadá, že jsi trochu ve fázi "popírání" :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků