se, 'reklama19_webu_cz8' => '
Novela zákoníku práce: Chystané změny přehledně. Co bude jinak?
Novela zákoníku práce: Chystané změny přehledně. Co bude jinak?
Mzdy v Polsku strmě rostou. Česko ve srovnání ztrácí
Mzdy v Polsku strmě rostou. Česko ve srovnání ztrácí
Práce na dva zkrácené úvazky: Jak na výpočet čisté mzdy, odvody a daně?
Práce na dva zkrácené úvazky: Jak na výpočet čisté mzdy, odvody a daně?
Jak virtuální sídla redefinují pojem „pracoviště“
Jak virtuální sídla redefinují pojem „pracoviště“
Důchodová reforma počítá s nižším zdaněním pracujících důchodců
Důchodová reforma počítá s nižším zdaněním pracujících důchodců
', 'reklama19_webu_cz4' => false, 'reklama19_webu_cz5' => false, 'reklama19_webu_cz6' => '
Nejlepší akce na PlayStation 5 Slim. Konzole včetně hry Horizon Forbidden West je teď za 11 977 Kč
Nejlepší akce na PlayStation 5 Slim. Konzole včetně hry Horizon Forbidden West je teď za 11 977 Kč
Vivat Slovakia, městská akce odehrávající se v Bratislavě, vychází v předběžném přístupu
Vivat Slovakia, městská akce odehrávající se v Bratislavě, vychází v předběžném přístupu
Vigor od Bohemia Interactive se chystá na PC. Předběžný přístup na Steamu odstartuje v květnu
Vigor od Bohemia Interactive se chystá na PC. Předběžný přístup na Steamu odstartuje v květnu
Hry zadarmo, nebo se slevou: Festival stříleček a pestrobarevná adventura The Big Con zdarma
Hry zadarmo, nebo se slevou: Festival stříleček a pestrobarevná adventura The Big Con zdarma
Kingdom Come: Deliverance II vyjde už letos. Jindřich se vrátí ve dvakrát větší hře a bude mluvit česky
Kingdom Come: Deliverance II vyjde už letos. Jindřich se vrátí ve dvakrát větší hře a bude mluvit česky
', 'reklama19_webu_cz3' => '
Mladí mají chytrých věcí plné zuby. Přecházejí na obyčejné mobily, oblíbené jsou tyto
Mladí mají chytrých věcí plné zuby. Přecházejí na obyčejné mobily, oblíbené jsou tyto
Výlet, na který jen tak nezapomene. Američanovi při cestě do Evropy vyčíslili roaming za 143 tisíc dolarů
Výlet, na který jen tak nezapomene. Američanovi při cestě do Evropy vyčíslili roaming za 143 tisíc dolarů
Vodafone spustil 90 nových vysílačů. V jeho síti dodnes volají i pěkné mobilní vykopávky
Vodafone spustil 90 nových vysílačů. V jeho síti dodnes volají i pěkné mobilní vykopávky
Sto tisíc iPhonů určených k sešrotování se nakonec prodalo v Číně. Proti vůli ekologicky smýšlejícího Applu
Sto tisíc iPhonů určených k sešrotování se nakonec prodalo v Číně. Proti vůli ekologicky smýšlejícího Applu
Co nového v aplikaci WhatsApp. Díky filtrování chatů najdete rychleji důležité zprávy
Co nového v aplikaci WhatsApp. Díky filtrování chatů najdete rychleji důležité zprávy
', ); $this->var_expires = array ( 'config' => 1745106039, 'reklama19_webu_cz10' => 1713573641, 'reklama19_webu_cz7' => 1713573641, 'reklama19_webu_cz8' => 1713573642, 'reklama19_webu_cz4' => 1713573655, 'reklama19_webu_cz5' => 1713573654, 'reklama19_webu_cz6' => 1713573650, 'reklama19_webu_cz3' => 1713573655, ) ?> Fujifilm X a GFX - DIGIarena.cz

Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 4. 2021 17:43

Holt, k přicházející nové generaci fotoaparátů (třeba X-T5/X-H2/X-Pro4/X-S20...) v následujících dvou třech letech už to chce modernizovat starší skla. Vlastně se tím už začalo...
Krom WR samozřejmě se čeká moderní ostřící DC motorek vč. zapojení/elektroniky pro pružnější komunikaci s foťákem a účinnější FW aktualizace. Možná clonový kroužek u obou mkII dostane také zámek jako nový 18/1.4, který se jeví jako zajímavý a všestranný. Asi bych už nepočítal s tím, že mkII 23/1.4 bude stále vybaven cvakacím ostřícím kroužkem(?). A možná celkově modernější vzhled objektivů.
Z hlediska optiky bych čekal méně změn, snad o něco lepší ostrost v rozích a lepší ostrost na "plnou díru".
Nicméně si třeba momentálně nemyslím (rád bych se však mýlil), že 23/1.4 i 56/1.2 dostanou do výbavy ostřící systém LM typu (prý by to do takového optického návrhu nešlo aplikovat?).
Rok 2022 však ukáže.


Jinak, už někdo s GFX100S fotil svatbu, fotky zatím nevyvěsil. Nicméně jeho stručný report, citace z jiného fóra:
13 hodin focení. 3700 snímků nafoceno v nekomprimovaném formátu RAF + Normal JPEG zabralo 4 karty Prograde 256 GB - 300MB/s. Celkem spotřeboval 4 baterie. Tělo bylo nastaveno do režimu spotřeby Normal.
Použité objektivy převážně 80/1,7 a 45/2,8.
PDAF u typu 100s ostří asi tak na úrovni modelu X-T3, takže práce s AF nepředstavuje již žádné zpomalení při focení akcí. Jen se to trošku pronese, protože 100s + 45/2,8 váží 1,39 kg.
Pozitivní zjištění - foťák se velmi rychle probudí, když se automaticky sám uspal. Při intenzívním focení 800-1200 snímků/90 minut stačí jedna baterie.
Velká výhoda v postprocesu - i když se použije jen 1/4 plochy snímku, je to stále 25MPx.

Pozn.p.č.: 3700 snímků RAF+JPG = 1850 cvaků a dříve fotograf používal sestavu Sony A7RIII + Contax 645-digiback
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 29. 4. 2021 21:19

Mám pocit, že som jeden z mála ľudí, kto nie je nadšený z XF 56f1.2 a X-T20. Akože sem tam padne bombová fotka ale často mám pocit, že neostrí najpresnejšie a do f2 nie je zrovna ostrá, prípadne aberuje tak, že som si až spomenul na Canon 50mm f1.8. Ale je pravda, že boli teraz ťažké svetelné podmienky a kontrastné hrany na oblečení. Tak trochu rozmýšlam skúsiť 90f2 alebo 85f1.8 od Viltroxu. Nefotí niekto portéty na 135mm eq?
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 4. 2021 09:44

XF 90/2 je skvělý, ale možná ti bude stačit ten Viltrox. Akční foto asi neděláš, video zřejmě také ne...
Nicméně AF modul (LM) v 90/2 dává rychlé ostření i u starších fotoaparátů jako je ten X-T20. Do vnitřních prostor je to ohnisko už docela limitující. Na ven vyloženě dobré. V šeru či špatných světelných podmínkách u starších fotoaparátů s 90/2 bude někdy dýchavičný AF. Je to však už docela macek pro X-T20 tělo, skoro jako dva 56/1.2 za sebou - doporučuji přidavný grip. Platí i pro ten Viltrox, který je sice o něco kratší, ale zase "buclatější" a těžší než 90/2. Viltrox má také i jiný typ ostřícího systému (STM) - očekával bych o něco pomalejší a hlučnější AF v porovnáni s 90/2. V detailech (pixelpeep) je 90/2 lepší.
Co je trochu blbé, tak s ohniskem 90/2 už je lepší si čas nastavovat od 1/160 a kratší ideálně, aby fotka byla ostrá. Bez stabilizace je práce s takovým ohniskem někdy oříšek...
Pokud by šlo o video, tak 90/2 je rozhodně lepší volbou, ostří tiše a rychle.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 08:55

177348813_805180500394797_3197984090228316621_n.jpg
Nazdar fotografové. Jelikož mám už dva týdny doma Fujifilm X-E4 s pancake Fujinon 27mm f2,8 a něco jsem s ní nafotil, tak se pokusím sesmolit takové neodborné uživatelské shrnutí. Aparát je vskutku dost malý a s tou palačinkou se dá strčit do větší kapsy. To první co mě zaujalo při prvním uchopení do ruky, byl ten opravdu minimalistický design a absence předního i zadního gripu a oproti předchozím X-E odstranění několika tlačítek a zadního rolleru. Já jsem si na to poměrně rychle zvyknul a přizpůsobil jsem si ovládání (tak jak jsem zvyklý s X-Pro2) a do menu již nemusím pro nic jít. Stačí do Q menu, nebo na dvě fn tlačítka a přední roller. Pro ty, co jsou zvyklí na větší těla zrcadlovek i bezzrcadlovek s velkými gripy, asi bude problém držet v ruce něco tak plochého a malého. Fuji sice nabízí přídavný přední grip a opěrku palce do sáněk blesku, ale to podle mě postrádá logiku, koupit si malý foťák a pak si ho zvětšovat nějakými přílepky. To samé platí o objektivech, asi není to pravé ořechové na E-4 používat velké a těžké teleobjektivy a zoomy, na to tento aparát není primárně určen. Ale jasně, každý si může používat a na své foťáky nasadit, co mu libo. Jak už jsem zmínil výše, zvyknul jsem si rychle, AF je s 27/2,8 docela svižný a obrazový výstup se mi líbí. Jen si musím zvykat na to 27mm ohnisko, protože pořád používám 23mm se kterým jsem sžitý. Když se dívám střídavě do hledáčku Pro2 a E4, tak tam žádný rozdíl nevidím, zdají se mi oba stejně velké a dobré. E4 má výklopný displej, což rád využívám při focení s nadhledu, či podhledu. Jen nevím, jak odolný proti nechtěnému přetržení je ten plochý a tenoučký káblík, kterým je spojen displej s tělem. To se mi jeví, jako docela choulostivá záležitost. Ale snad se mýlím a Japončíci ví co tam dali. Ale také mám výtku, sice nepodstatnou a týká se to pokud vím, všech Fujin. Nejde namapovat na kolečko kompenzace expozice (tuto funkci nepoužívám) něco jiného. No a to je tak v kostce asi vše. Pokud někdo po X-E4 pokukuje a nebude mu vadit její fyzický vzhled a odlišná ergonomie od jiných Fujin, tak by to mohla být možnost. Hlavní využití E4 vidím v její nenápadnosti v pouliční a dokumentární fotografii...
Děkuji za pozornost :-).
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 12:10

Kdyby tě "setový" 27mm objektiv začal v blízké budoucnosti nudit, tak bych jej eventuálně vzal, ať mám aspoň nějakou krytku pro X-Pro2. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 12:30

wikxzen: Nemyslím si, že bych se s 27 nudil a určitě si to sklíčko ponechám, maximálně si časem k ní pořídím 18/2. Jinak 27 vypadá na X-Pro2 srandovně, něco jako zátka do vany. A naopak Viltrox 23/1,4 na X-E4 už je moc velký a vypadá tam nepatřičně. Prostě každá jedna věc má své místo a určení, kde ji to sedne a sluší. A pokud to tak je, tak i focení je větší radost a potěcha... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 12:41

Původní verzi 27 na X-Pro2 jsem už zkoušel v obchodě na počátku r. 2017 a tehdy jsem z toho nebyl moc na větvi. Nicméně mě zaskočilo, že to docela vrzalo při AF, tak jsem dal přednost X-Pro2 setu s 35/2.
Po nějakém čase na jednom z Fuji srazů tu původní 27mm měl kolega na X-E3 a tam se to při AF chovalo naprosto tiše a ještě to vypadalo s X-E3 docela dobře i na pohled.
V každém případě je stěžejní pro mě hlavně to, že je nový 27 už s WR, takže utěsněný X-Pro2 by byl ve větším bezpečí s WR objektivem.
Akorát se mi nechce nový 27mm kupovat samostatně nebo v setu s tím X-E4, který bych pak musel zas prodávat na bazaru. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 13:59

Tak tomu rozumím a chápu to. Já "vyměnil" E3 za E4 hlavně kvůli tomu výklopnému displeji.
A v tom setu ta 27 vyšla na 6 tisíc, místo 12 za samostatný kup. Mám na Pentax 30, 43 a 85mm.
Ale na můj styl kontaktního focení, jsou ta skla dlouhá a tak je beru jen na potulky v přírodě.
Pak mám na Fuji dva 7artisany 35 a 7,5 ale to jsou spíše takové hračky pro zábavu. A jestli si
pořídím tu 18, tak budu mít ohniska na Fuji pokryta... :-))
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 15:03

No jo, já měl pokryté vše a nyní mám už jen tělo X-Pro2. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 16:02

A jak si k tomu přišel, že nemáš na X-Pro2 nic? Nějaká totální obměna zasklení, či co?
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 16:39

Už jsem nafotil vše. A dneska fotí každý, tak to vždycky někdo vyfotí místo mě. Žádná škoda. :-) :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 16:44

Já myslím, že to škoda je.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 17:44

wikxzen: :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 5. 2021 19:49

To ja bych spis cekal posun ... nekde vejs :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 7. 5. 2021 19:48

A nebo čeká na ten vysněný ultrazoom 10-1000mm F1.2 v pancake provedení... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků