Grafická karta na fotky

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod peter01 17. 2. 2014 14:28

Zdravím všechny,
plánuji velký upgrade počítače se zaměřením na foto.
Procesor bude I5 4570 který má integrovanou grafiku...Původní představa byla že mi v novém PC zůstane původní grafika GeForce8600GTS.Ale aktuálně nelze mít procesor I5 bez integrované grafiky a to mne mate.
Můj obchodník s pc mi tvrdí že ta integrovaná bezpečně porazí již starší 8600GTS,kamarádi fotografové zase zdvihají prst "na fotky intefrovaná grafika z důvodu kvality zobrazení nepatří"! S tím že hrubý výkon není jediné co je důležité u práce s fotkou.Podotýkám nejsem hráč,hru nemám ANI JEDNU!Monitorem je S-PVA Eizo.
Co poradíte,zůstat u mojí grafiky a integrovanou vypnout,nebo spolehnout na integrované rešení,či zcela jinak a koupit i novou grafárnu.
Edit:Na Rawy PhaseOne-CaptureOne Express,pak PS Elements10
Díky
Naposledy upravil peter01 dne 17. 2. 2014 15:44, celkově upraveno 1
peter01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 2. 2014 14:49

Nemám pro to tvrdá čísla, takže jen úvaha. GTS byly okudlané karty a tato je poměrně obstarožní, takže by ji integrované řešení mohlo překonat. V tomhle může být rada tvého prodejce korektní, nicméně pro pohodlnou editaci fotek, ato havně RAWů z moderních 24 mpx senzorů, bych doporučil něco moderního, ne nutně špičkového, ale aktuálního. 60-sátkové řady u nVidie by měly stačit, možná stačí i o generaci starší. Samozřejmostí je i RAW konvertor, který to zvládne využít.

Rychlý test, v Zoneru Pro je RAW konvertor a v něm vestavěný benchmark. pro rychlou orientaci by mohl stačit. Moje 460-tka zrychluje 15x. integrovaná grafika v ntbk 5x (ale ta je podseknutá oproti desktopu)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 17. 2. 2014 15:37

peter01: Ono asi hlavně záleží v jakém softwaru budeš zpracovávat. Aby grafiku ten sw využil. A netroufnul bych si říct, že na fotky integrovaná nestačí, to spíš je důležitější zkalibrovaný monitor.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 2. 2014 17:30

Tu je vypis kariet urychlujucich pracu pre Capture One: http://www.phaseone.com/Search/Article. ... nguageID=1
Na pracu s fotkami v Elements (mam 11) alebo Lightroom je VGA zatial nanic...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 2. 2014 10:07

Integrovana grafika vs. externa grafika co sa tyka zobrazenia vzhladom na digitalny procesing je uplne jedno. Co ale nemusi byt jedno (a zrejme nebude) moze byt, ak je vystup analogovy, kvoli DA prevodnikom. Ale ak pouzivas displayport, tak si nemyslim, ze by integrovana grafika bola v zobrazeni horsia. To platilo pred mozno 10 rokmi. Ale nemam toto nastudovane, takze mylit sa mozem :)
Co sa tyka vykonu, tak zalezi na tom, co dokaze graficky editor vyuzit. Samotny Intel v poslednych ediciach sam ako procesor dokaze vypocty v grafike urychlit tak, ze aj totalne lowendove procaky rozdrtia starsie supervykonne procesory /kvoli novym instrukciam, ci sposobe spracovania/ a aj niektore starsie grafiky. Samotna integrovana grafika v procesore, ak nemas Haswell toho myslim vela nespravi. Externa grafiku , ktoru mas, ma podla specs 32 cores, tak cez CUDA nieco malo spravi. Ale inak ako priamym porovnanim asi mudrejsi nebude. Pokial tu kartu mas, nie je predsa problem to skusit cele prenurat, pretestovat a zistit vysledok.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 2. 2014 20:37

Já mám Haswell I5 4670K a používám pouze jeho integrovanou grafiku.
Zpracovávám RAWy z Canonů 5D Mark II a 450D, plus RAWy ze Sony NEX 3N v Lightroomu, DPP, Zoneru a Image Data Convertoru.
Rychlost je pro tyto účely naprosto v pohodě.
K velkému upgrade počítače jsem skeptický, raději bych postavil rovnou nový.
Za prachy za externí grafiku raději kup lepší základní desku nebo zdroj (nemluvě o SSD, to je povinnost).

Mluvím tedy pouze o případu, kdy je počítač primárně určen na úpravu fotek.

http://extrahardware.cnews.cz/recenze/i ... o-haswellu
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 2. 2014 21:12

feanoor: zajímavý info, já mám Ivy Bridge, tam to grafický jádro zas tak úžasný nebylo.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 19. 2. 2014 09:06

Já k integrované grafice v NTB (i5 2520M 2,5GHz, HD 3000, RAM 8GB) můžu napsat jedno. Při zobrazení v Zoneru 1:1 a potřebě posouvání obrazu dochází k neskutečným zásekům, půlení obrazu...
Netankuje mě to, protože fotky zpracovávám na desktopu s dedikovanou VGA a tam to cvrká normálně. Nic jiného než výkon IGP na to vliv asi nemá. Možná se mýlím, ale byl bych s doporučováním IGP opatrný.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 19. 2. 2014 09:34

Lotrandor
Ivy Bridge má jiné grafické jádro než Haswell
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 2. 2014 09:46

rousini: to budes mat nejaky zvlastny problem :hm , so Zonerom som nemal problem ani na notebooku s Pentium M Centrino, co je system stary 10 rokov a asi 100x pomalsi ako system i5 .

-- 19. 2. 2014 09:46 --

Lotrandor píše:feanoor: zajímavý info, já mám Ivy Bridge, tam to grafický jádro zas tak úžasný nebylo.

Haswell priniesol kopec vylepseni v grafike, tusim pridali aj nejaky dalsi hw support pre Direct3D/OpenGL, uz sa to dotiahlo na stare grafiky.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 20. 2. 2014 10:12

Tak jsem to ještě přezkoušel. Když přetahuju obraz pouhým chycením (prohlížeč Zoner), tak se to seká, pokud je k dispozici posuvník (editor Zoner), tak to jde hladce.
Asi výkon karty nebude mít vliv na úpravu fotek, pokud daný SW nebude umět využít její výpočetní výkon (CUDA, OpenCL).
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 2. 2014 12:40

Zoner 14tka uz by mal byt schopny pouzival CUDA a OpenCL.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 20. 2. 2014 15:08

peter01 - Tvůj Haswell již má integrovanou grafiku na velmi slušné úrovni, klidně to vyzkoušej a pokud bude něco zle, nezbývá než zakoupit dedikovanou VGA.

Ale předpokládám, že to nebudeš potřebovat.




Osobně zpracovávám 18mpix RAWy na 3GhzCore2 + GF9500GT + 6GB RAM a problém není.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 20. 2. 2014 16:07

feanoor píše:Lotrandor
Ivy Bridge má jiné grafické jádro než Haswell


no právě, já to psal pro doplnění, protož k výkonu Ivy Bridge se vztahovala moje rada, kdy jsem kartu doporučil.

Sakra, mám už starej hardware :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 2. 2014 23:25

ZPS mi nesekal ani pri ULV notebooku (11"), takze to bude problem inde... snad niekedy pride podpora grafickych kariet aj do Lightroomu, zatial je jedine zlepsenie SSD disk a cache nad 20GB
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků