střízlivý širokáč pro Nikon na krajinky

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sítek 23. 1. 2014 20:12

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem levnějšího širokáče na krajinky pro Nikon D5000. Dosud používám záklaďák 18-55 3.5-5.6 VR a rád bych se poohlédl po něčem lepším. Jelikož D5000 nemá v těle ostřící motorek a krajina není zrovna dvakrát hbitá, bohatě si vystačím s manuálním ostřením. Připadne mi také jako hloupost investovat do světelného širokáče, když mám v plánu užívat větší clonová čísla kvůli HO, spokojím se přebohatě se světelností F4. Nepotřebuju ani velmi široká ohniska, ani zoom, ideálně bych šel do 18-19mm (24 nejhůř).
Protože má tělo "jen" 12Mpx, nepotřebuju shánět něco, co vykreslí detaily do 20Mpx, stačí, aby ostrost byla úměrná možnostem těla. Rád bych ale, aby to mělo alespoň trochu lepší přenos kontrastu, hezké barvy a dobré chování v protisvětlu (rád fotím při západu). Není to na architekturu, takže zkreslení mi nevadí, vinětace mě snad nezrujnuje a bokeh ať je klidně třebas i kosočtvercový...
Nějakou dobu jsem hledal mezi staršími manuálními skly, ale nenašel jsem nic zajímavého s bajonetem Nikon F (nechci používat redukci Nikon-M42 s optickým členem kvůli vlivu na kvalitu, bez optického členu zase nezaostřím na nekonečno). Nejvíce mě asi zaujal Vivitar 19/3.8, ale to bych si zřejmě proti seťáku ani nepolepšil. Existuje vůbec nějaký levnější, nesvětelný, široký objektiv, který když si pořídím, tak opravdu zaregistruju zlepšení, aniž bych musel zaplatit 10tis a víc? Říkám si, když jsou schopni vyrobit nesvětelný zoom-seťák se širokým počátečním ohniskem za 5000 Kč, proč někdo nevyrobí za tu cenu také širokoúhlý nesvětelný "seťák", který by díky absenci zoomu mohl mít lepší optické vlastnosti...
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 23. 1. 2014 20:41

co Samyang 14/2,8?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sítek 23. 1. 2014 20:52

Je pravda, že není špatný... ale spíše než takto vysokou světelnost bych potřeboval závit na filtry a to tento Samyang nemá. To už bych šel raději do Voigtlander Color Skopar 20/3.5 ,kdyby se našel za rozumnou cenu...
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 23. 1. 2014 20:59

asi nejlevňeji pujde sehnat tokina 12-24 pripadne tamron 10-24. Osobne ale koukam po tokine 11-16. Proc jsou tak drahy Ti povi ABC (muze za to konstrukce) stary asi ani nehledej, to co bylo drive brano jako ultrasirokac je dnes na dx zaklad
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sítek 23. 1. 2014 21:11

Jn, ono taky 20mm na FF už je hodně široké ohnisko, obzvláště při starších konstrukcích. Ideální by asi skutečně bylo něco novějšího pro formát APS-C, jenže to spíš asi pojede čert na kole do práce. Aktuálně to taky tak vidím, že nemá smysl jít do ničeho jiného než ta tokina 12-24 či tamron 10-24 a pod.
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 23. 1. 2014 21:29

ono tie starsie kinofilmove objektivy maju jednu "chybu" - nie su optimalizovane na odrazy pri digitalnom snimaci (zadny opticky clen).

skus zohnat sigmu 10-20/4-5,6, ja ju mam z bazaru za 230euro. Zavit na filtre to ma sice 77mm, ale mozes na tom pouzivat kludne aj stvorcove prechodaky (na 10mm treba tu SLIM verziu od Cokin pre P velkost).

moje fotky z neho (snad vzdy na 10mm/f10)
http://www.lennyl.com/fotogaleria/#imgp5199-jpg
http://www.lennyl.com/fotogaleria/#imgp5246-jpg
http://www.lennyl.com/fotogaleria/#imgp0776-jpg
http://www.lennyl.com/fotogaleria/#imgp6934-jpg
http://www.lennyl.com/fotogaleria/#imgp0338-2-jpg
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 1. 2014 15:21

No a novej Samyang 16/2? :D zavit ma a svetelnost ber jako bonus kdyz bys chtel zacit fotit nocni oblohu :D ale ten uz stoji skoro 10k
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 24. 1. 2014 15:37

jinak možná by se dal najít ještě šlo použít toto http://www.megapixel.cz/samyang-8mm-f3-5-nikon-ae-csii
nebo jiný pevný fish, pak to oříznout, srovnat... Ale osobně si raději složím pano záklaďákem než se patlat s tímhle
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sítek 24. 1. 2014 16:01

Nn, rybí oka jsou možná dobré, ale já je nemám rád. To zkreslení už je moc velké a pokud to má nějakou dobrou ostrost, tak se to tím násilnějším narovnáním trochu pokazí. To už bych taky raději zůstal u starého dobrého skládání pár snímků na šířku, pár snímků na výšku a detailově na tom budu nakonec nejlíp. Jenom už mě to občas začalo dost štvát - složenina z 12 či 20 fotek a ještě k tomu každá 3x nebo 4x různě exponovaná... to je tak celý den u Photoshopu jen abych to dal dohromady a poloviční infarkt pokaždé, když doma zjistím, že jedna z těch fotek je mázlá, protože jsem si drbl do stativu :D
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 24. 1. 2014 16:19

pak zjistis ze tohle nepasuje jak ma, tady je problem to spojit a tady to dela duchy... zname a chapu, ono pokud clovek nedela nejaky extra zvetseniny, pripadne nechce jo velky uhel zaberu je s tim az moc prace. ale kdyz se to umi, stoji to za to.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sítek 24. 1. 2014 16:31

Ano, ano, přesně... tak jsem si říkal, že skládat jen "jednu" několikrát různě exponovanou širokoúhlou fotku by ulehčilo hodně práce a člověk by nemusel řešit, že něco někde nesedí, jde to blbě napojit nebo napojení jde moc vidět. Nu, zkusím něco vymyslet ... Díky všem za názor!

-- 24. 1. 2014 18:01 --

Tak jsem před chvílí našel na aukru něco jako to, co jsem přesně požadoval a za rozumnou cenu - Sigma AF 18/3.5 pro Nikon - de facto seťák zbavený zoomu. Byl tam i odkaz ke stažení srovnávacích fotek v plném rozlišení na různých clonách, pořízených s Nikonem D700 při 12Mpx. Ostrost mi připadne na chlup stejná jako u mého seťáku, barvy a kontrast těžko takto z fotek říct, podle toho, co jsem, četl, tak to asi nebude špatné. Nenašel jsem ale žádné echo, jak se objektiv chová v protisvětle. Sečteno podtrženo, nevím, jestli bych si pozorovatelně polepšil...
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 24. 1. 2014 20:24

Pokud si hodláš nechat ten seťák, tak Sigma 10-20 F4-5.6 s HSM.
Tamron 10-24 osobně považuju za hodně nepovedený. Na krajích neostrý na jakoukoli clonu.

Já pořídil ze stejného důvodu Tokinu 12-24 F4 DXII, a jiný záklaďák nemám. Na 24mm se s Canonem už dají dělat i běžné fotky.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 24. 1. 2014 22:29

to uz bych radeji vymenil za 18-105 on se ten dlouhy konec i v krajine hodi, byt pro praci v protisvetle, obvzlast v nasich podminkach, ti ho s klidnym srdcem taky nedoporucim. pevna 18 budou vyhozeny penize, aspon z meho pohledu. ty starsi skla obecne trpi na prenos kontrastu v protisvetle, byt to nemusi byt zrovna tento pripad.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sítek 24. 1. 2014 22:59

No, pokud jde o tohle, mám i seťák 55-200 VR, takže delší ohniska mám pokryta a musím uznat, že to není špatné sklo, na seťák rozhodně ne. 18-105 je sice hezké univerzální sklo, ale na krátkých ohniscích není samozřejmě o nic lepší než 18-55, ba horší.
Sítek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 25. 1. 2014 10:14

Předpokládám že hledáme hlavně širokáč.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků