Teleobjektiv pro Nikon D3100, do 6tis

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod LukynB 20. 12. 2013 23:06

Zdravím,
sháním teleobjektiv na svůj Nikon D3100, chtěl bych jím fotit hlavně zvířata (zejména ptactvo), cenou nejlépe kolem 6 tis., pročetl jsem asi milion recenzí a diskuzí na různé objektivy a mám z nich v hlavě akorát guláš, jelikož se v problematice objektivů ještě moc nevyznám (jsem fotograf začátečník), děkuji za všechny rady a tipy ;)
LukynB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 12. 2013 00:00

Asi nejlepší v poměru cena ku kvalitě je Tamron SP AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di VC USD, ale ten je nad rozpočet. Jedině zkusit mrknout do bazaru, ale řekl bych, že zrovna tenhle kousek se moc neprodává.

Ale když na to tak koukám, tak kdyby se ti podařil splašit odpočet DPH a vzal jsi to na netu, tak je nad limit jenom nepatrně a to už by stálo za hřích.

Nicméně diky ne zrovna ideální světelnosti na dlouhém konci to na ptáčky moc není, tam ani stabilizátor nepomůže. Samozřejmě záleží na nárocích.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LukynB 21. 12. 2013 08:17

ten Tamron nevypadá zle, asi dám na vaši radu a ještě přišetřím, nechtěl bych kupovat úplný lowend, nároky nemám moc vysoké, rozhodně mi nejde o dělání fotek z netradičních úhlů apod., spíš chci fotit tak nějak "dokumentárně"
LukynB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 12. 2013 12:10

Asi bych to otočil. Při vysokých nárocích na fotografa ten Tamron při zamýšlených nárocích na fotku zcela určitě vyhoví. Správný postup je tyhle dvě věci spojit. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 12. 2013 12:23

S tím asi můžu souhlasit :D
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 12. 2013 14:05

Když jsem si koupil výletní teleobjektiv Nikkor 55-300 a zkoušel jsem ho, tak jsem v parku nafotil tohle:
http://www.tomx.eu/Foto/Zvirata_ptaci_r ... index.html
S tím Tamronem to bude podobné.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 21. 12. 2013 14:58

Už jsem to psal v mnoha vláknech tady a začínám vypadat jak Tamronfil, ale v tomhle případě ber Tamron :-)

Ty levné telata kolem 3000 stojí za houby (možná tak na portréty do velkého ateliéru s konstatními světelnými podmínkami).

Je levnější než Nikon a:
-má mnohem lepší stabilizaci a troufám si říct, že stabilizuje minimálně o 1ev víc než Nikon, možná spíš od 2ev
-od 200 výš je na nižší clony ostřejší než Nikon
-na 300mm a f8 je ostrý jako břitva, přičemž o Nikonu se povídá, že až tak f11
-občas i na plnou díru je to přijatelně ostré i na 300mm viz moje lvice v galerii
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... oto=163270
ale na druhou stranu mám spoustu fotek na plnou díru, kde bych to viděl raději ostřejší, takže trochu clonit to chce, ale když je dobré světlo, tak neřešíš. Malou hloubku ostrosti ti to na takový ohnisko udělá i na f8
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LukynB 21. 12. 2013 17:48

paráda, díky moc za tipy, přesně takový rady jsem potřeboval :)
LukynB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 12. 2013 20:30

Bartyx: asi 7 let fotim s Nikkorem 70-300VR, znam ho lip jak vlastni boty. Znamy si ted na me doporuceni, s ohledem na cenu, poridil diskutovany Tamron. Tak jsem jej samozrejme prubnul. Ona stabilizace rozhdne ucinnejsi neni. Pouze se tak subjektivne jevi, kdyz se clovek diva do hledacku. Tamron obraz skoro doslova zasekne, Nikkor nikoliv. Nicmene nejaka extra vyssi ucinnost rozhodne u Tamronu na vysledne fotce neni. Naopak pri panningu je stabilizace u Tamronu dost otravna, clovek se s ni musi "pretahovat". To u Nikkoru neni, ten ma navic moznost prepinani na typ stabilizace.
Konstrukcne je Nikkor lepsi, predevsim co se tyce chodu zoomu. Navic ma tesnici gumu kolem bajonetu, Tamron nikoliv.
Kdybych si mel nyni ja sam pro sve potreby vybrat tele teto kategorie, opet vyberu Nikkor i pres jeho vyssi cenu (bazarovy neni problem koupit kolem 9tis., casto i se zarukou).
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 12. 2013 20:37

Ten Tamron není špatná volba, jen podotknu, že je prakticky na všech ohniscích měkčí než Nikon, na druhou stranu netrpí úbytkem ostrosti do krajů tolik, jako Nikon. Nikon je vždy ostřejší uprostřed. Na DXO mají prakticky stejné hodnocení.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bartyx 21. 12. 2013 21:00

Petr: V každém testu, který jsem viděl vycházela ta stabilizace líp. Osobně to ozkoušené nemám, ale hodně jsem ho zkoumal, než jsem ho koupil.
Jinak ano, paning je na houby, to souhlasím. Ale přecejen je to spíš (jak někdo už tady na fóru podotknul) myslivecký sklo. Těsnící guma člověka s D3100 nemusí trápit. Konstrukce je možná lepší, ale to je spíš podle mě otázka pocitu. Opticky jsou téměř totožné.

Lotrandor: To rozhodně ne. Od 200 výš je Nikon měkčí a to mi potvrdí snad i tady Petr.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 12. 2013 21:35

Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 12. 2013 21:59

Tesnici guma je na objektivu proto, aby se nedostaval bordel do utrob fotaku pres bajonet. To nema s pracho/vodotesnosti fotoaparatu nic spolecneho.
Je dobre upozornit, ze ten test na makofoto je na plnem policku, tedy FX. A jak kresi objektiv kraje zaberu u FF jaksi majitele APS-C snimace nemusi celkem zajimat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 22. 12. 2013 00:44

Nejde o formát, v testu je zmíněn i autofokus.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 22. 12. 2013 08:02

Tamron 70-300/Di VC USD se nevejde do limitu 6 tis., navíc není tak úžasný, jak je mnohde prezentováno. Zaostřování je pomalé, stabilizace má vlažný nástup se zpožděním, obraz opravdu jakoby zamkne, ale což je spíše na škodu. Při horizontálním pohybu škube ( chybí přepínání směru stab.), použitelný rozsah je 70-200, potom jeho ostrost slábne, nebo hodně clonit. Vysouvání tubusu je lapač na prach, který pak ochotně vtáhne dovnitř objektivu, nehledě na to, jak se nechutně prodlužuje jeho délka.
Tak tohle byly důvody proč jsem se ho po roce "užívání" s radostí zbavil a pořídil Ca 70-200/f4L z bazaru za 10 tis.

PS: svůj názor nikomu nevnucuji, ale musel jsem to napsat ;)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků