Nový foťák pro nový začátek?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vstan 9. 12. 2013 23:51

Zdravím vespolek,
je mi jasné, že tohle téma se tu probíralo mnohokrát, ale vzhledem k tomu, že se jedná o celkem individuální záležitost, která je pro každého jiná, dovolím poprosit o radu, no co se zaměřit?

Kdysi (v době kinofilmu a formátů klasických zrcadlovek) jsem hodně fotil. Pak na to nebyl čas a na dlouho jsem z toho vypadl. Teď se chci k focení znovu vrátit, ale čím více o tom čtu, tím jsem z toho víc zmatený. Fotil jsem a opět chci fotit především krajiny (hlavně hory a lesy), zajímavé urbanistické stavby (budovy, mosty, infrastrukturu,...) a portréty lidí. Drtivou většinou venku, ne v ateliéru. Video pro mne není rozhodující, chci hlavně fotit, ne natáčet.
Výstupy by měly být schopny reprodukce na veké formáty.
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iggi 10. 12. 2013 00:20

Starsi FF fotak + par pevnych skiel + dobry stativ a daky ten filter
2000€
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 10. 12. 2013 00:48

Nevim proc hned FF :) na krajinky nema zadnou vyraznou vyhodu, zalezi na financich kolik do toho chces vrazit, to je docela dulezite.
Taky je dobre vedet jestli se chces tahat s tezkou dslr do lesu a na hory, protoze starsi FF nejsou nejlehci...
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 12. 2013 01:03

Taky filter za 2000EUR je dost drahy.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2013 01:52

Ještě chybí jeden údaj. Finanční rozvaha. Pokud tě to netrápí, tak :
http://www.megapixel.cz/pentax-645d

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 10. 12. 2013 06:12

Nekdy premyslim jestli Ganec s m4/3 nebyl mensi zlo :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 10. 12. 2013 07:14

Puntík: no ten Pentax je úplně mimo moje finance :)

Moje představa je, že bych do toho pro začátek vrazil tak kolem 30 tisíc bez DPH. - Později bych to pak rozšířil o další skla, případně kdyby se moc dařilo tak za nějaký rok bych vyměnil tělo...
Já vím, že to vypadá divně, ale dostal jsem požehnání od manželky a nechci to hned s financema přestřelit...
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 10. 12. 2013 07:36

Nikon D5300 + 16-85 VR. Objektiv je fajn a to tělo je osazeno asi nejlepším APSC senzorem s vysokým rozlišení, vysokým dynamickým rozsahem a navíc je bez AA filtru.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 10. 12. 2013 07:59

U tohohle modelu bych měl dostupný tento set.
Ale objektiv není 16-85, ale 18-85???
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 10. 12. 2013 08:02

Ako fotografovi naučenému na nastavovania všetkého z čias kinofilmu by som doporučil pre začiatok skôr niečo v triede D7100. K tomu pre začiatok 18-105 (potom sa uvidí) a prípadne 35 alebo 50/1,8G.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vstan 10. 12. 2013 08:03

Ještě upřesním dotaz - má pro mne smysl pro mé účely nezbytně vyžadovat FF?
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 10. 12. 2013 08:23

Pro tvé účely bude ideální ten dražší 16-85. Prodává se samostatně asi za 15k. Má širší začátek, má lepe korigovanou soudkovitost a po mechanické stránce je to o dost lepší než setové objektivy. 18-55 má otáčecí přední člen, což není ideální pro používání filtrů a poměrně dost soudkuje na širokém ohnisku. Stejně jako 18-105 který je jinak docela dobrý. FF má jisté výhody, nicméně pro tvé účely by to bylo akorát lepší dostupnost širokoúhlých skel a né tolik vysoké nároky na rozlišení optiky. Nižší šum na vysoké ISO a práce s hloubkou ostrosti spíš nevyužiješ.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 10. 12. 2013 08:26

Podle me nema, FF ma smysl kupovat jen pokud vyzadujes hodne vysoke pouzitelne iso, malou hloubku ostrosti i na sirokych sklech a hlavne pokud na to mas.
Ty pises 30k bez dph, hadam ze to asi vezmes nejak na firmu, takze bazar asi nema smysl (fakt hadam) nicmene kdybys chtel ff za ty prachy tak ti to zbyde leda tak na Canon 5D mkII nebo Nikon D700 + 50mm objektiv, to mi prijde na krajinu a portret neprakticke.
Byt tebou jdu cestou mensiho snimace se setovym objektivem a pokud v budoucnu budes chtit FF tak krom setoveho skla kupovat uz jen FF kompatibilni objektivy, nicmene ta krajina se da uplne vpohode fotit APS-C zrcadlem a moc omezeni proti FF nevidim, protoze stejne hodne clonis tak s malou hloubkou ostrosti si nevyhrajes, fotis na nejnizsi iso a ten DR stejnak staci nebo budes fotit bracketingem...

edit: setovym objektivem nemyslim 18-55, to neber, kdyz chces hodne suetrit, tak 18-105, ale jinak doporucuju spis tu 16-85, pokud se bavime o nikonu, u canonu je vychalovany 18-135 STM (musi tam byt to STM, verze bez je horsi)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 10. 12. 2013 08:51

Hádáš dobře, vezmu to oficiálně jako foťák pro dokumentaci, ale chci se vedle toho hlavně vrátit ke svému koníčku...
pokud se bavíme o setovém skle, tak 18-105 je třeba o D7100, ale tam už jsem cenově nahoře a když budu k tomu chtít dokoupit nějaké pořádné sklo, tak jsem přes limit. Takže zatím tedy vidím dvě rady:
1. D5300 plus 16-85 (cena cca 29K)
2. D7100 v setu s 18-105 (cena cca 28K)
Umí někdo porovnat tyto 2 varianty?
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 12. 2013 09:01

ty 2mm na krátkém konci jsou k nezaplacení, rozhodně 16-85

koupil bych D7100 a sklo z bazaru - dá se za 10k v perfektním stavu

...na druhou stranu Nikon má minimálně na statické scény a pomalejší děje v pohodě použitelné ostření i v live view a na architekturu se hodí výklopný displej u D5300, jen je holt rozdíl v provedení těla a AF modulu
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků