Nejlepší kapesní kompakt

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2013 12:25

Chci koupit rodičům nový kompakt ​(teď mají HP R707, který už je hodně za zenitem​). Chci co nejlepší obrazovou kvalitu a zároveň snadné ovládání a dobrý výstup do JPG i v auto režimu. Top foťáky z kategorie "profi kompaktů" typu Olympus XZ-2 a Panasonic LX7 s vystupujícím objektivem i v klidovém stavu jsou ale už moc velké a ve většině i zbytečně složité. Jako žhavý kandidát je Canon S110/S120. Poradí někdo ještě něco jiného nebo je to skutečně v rámci zadání to nej? Stojí S120 ve srovnání s S110 za tu výrazně vyšší cenu?
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 11. 2013 13:06

Sony RX100
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cindy557 25. 11. 2013 13:18

S110 je levnější protože se vyprodává, před půl rokem stál skoro stejně, jako dnes S120. S110 vlastní moje žena, ale sem tam ho používám taky. Rozměry jsou fakt kapesní.... široké ohnisko začíná na ekvivalentu 24mm, ono se to nezdá, ale proti 28mm je to, aspoň pro mě rozdíl. U delších ohnisek klesá světlost, ale myslím že to je u takhle miniaturních foťáků běžné.
Cindy557
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 25. 11. 2013 13:39

nepises cenovy limit...RX100 je vyborny ale zacina na 13K. Ja kdyz vybiral tak hlavne mezi Nikon P330 a olympusem XZ-10.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2013 13:52

Jasně, horší světelnost u delších ohnisek je v této velikostní kategorii daná fyzikou. RX100 je velikostně někde na půl cesty mezi S120 a většinou profi kompaktů, nicméně i tak je to velikostně (o cenťák tlustší) a hmotnostně (skoro 50 % - 100 g) přes tu R707, zatímco S120 je na tom plus mínus podobně, takže RX100 jsem vyloučil, je to pro ně zbytečné dělo za zbytečnou cenu.

Ale podobná kategorie jako S120 jsou Fujifilm XQ1 a Panasonic Lumix DMC-LF1, co vy na ně?

-- 25. 11. 2013 13:55 --

Představoval sem si do 10k, v opodstatněném případě bych dal 11, RX100 už je moc drahá, má zbytečně moc MPx a už je větší než to co mají teď a co si představuju.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 25. 11. 2013 14:22

Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2013 14:40

Dík za tip, ten sem přehlédl, P330 vychází cenově lépe, těch 11k za S120/LF1/XQ1 přeci jen není úplně málo.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod myšpulín 25. 11. 2013 15:04

Mám jeho předpředchůdce Nikon P300 a jsem s ním velmi spokojen, na foťák kolem 5000 dělá dobré fotky i za nízké úrovni světla což je plus třeba v interiéru.
myšpulín
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 25. 11. 2013 15:05

spatne ctes prispevky, psal jsem ti ho vyse... ;) osobne mi prijde ze prirozenejsi fotky dela XZ-10, P330 trochu vic priostruje a fotky mi detailem a kresbou prijdou trochu mobilacke...coz se nekomu muze a nemusi libit. Ja jej zavrhl kvuli celkove pomalosti pri foceni i jinych cinnostech, coz starsim lidem-rodicum nemusi vubec vadit...olympus ma ale taky mnohem lepsi svetelnost na delsim konci->vzhledem k malemu snimaci u obou (1/2,3" i 1/1,7") se s nim na delsim konci bude lip fotit v interieru (pamatky uvnitr budov a pod.) a exterieru kdy bude min svetla
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2013 15:32

Dělám tu víc věcí a sem zbrklý, XZ-10 mi byla doporučena i jinde, asi ji zvážím, i když má poloviční senzor oproti těm ostatním, pomalejším lidem s pomalým foťákem uteče ze záběru i barák, to chce naopak něco rychlého :-) Tu pomalost u P330 kritizují i v recenzi, takže jí dávám až nakonec seznamu.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 25. 11. 2013 16:04

no jestli je polovicni bych neresil, precti si na jednom nejmenovanem ceskem servru srovnani 1/2,3" a 1/1,7" snimace v praxi a uvidis ,ze takovy rozdil to zase neni, vic se ti v praxi bude hodit svetelnejsi objektiv. Pochybuji, ze budou Vasi koukat 1:1 jaka je tam kresba nebo jestli v LR ulovi o 1/3EV lepsi dyn.rozsah ve stinech...tak je to na tobe zkoukni recenze a uvidis ktery ti bude vic vyhovovat, a hlavne si je bez osahat, tam uvidis jak se s nima foti...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2013 16:26

Ten rozměr je úhlopříčka, čili poměr ploch je poměr druhých mocnin a to u 1/1,7 skutečně vychází skoro dvojnásobek oproti 1/2,3, což by teoreticky mělo poskytnout rozdíl 1EV při stejném rozlišení a technologické vyspělosti čipu, rep 24 MPx na 1/1,7 by se mělo chovat podobně jako 12 MPx na 1/2,3.

Se všema se fotí stejně - mačká se spoušť :-), rodiče fakt jen zapnou, zazoomují a zmáčknou spoušť.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 25. 11. 2013 16:59

ale ja vim, ze je to uhlopricka to ti nerozporuju...precti si radeji ten clanek treba se neco noveho dovis ;) pak bych za fotak vic nez 5-6000 nedal kdyz budou jen cvakat. TK fotky se u tech profikompaktu prave "vysava" z RAWu, hlavne dyn.rozsah. Na dlouhem ohnisku ti da XZ-10 naskok az 3EV tusim, takze tam si ani s vetsim ale stale malym 1/1,7" snimacem stejne neskrtnes ;) precti si recenzi a uvidis :) ja si myslim ze ani s jednym chybu neudelas (olympus XZ-10, Nikon P330) canon jsem sam z vyberu vyhodil jako prvni...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 25. 11. 2013 18:55

Kompakty jsou vesměs tragoška, profikompakt znamená občas něco nastavit, aby se využil potenciál. Pokud rodiče chtějí jen cvakat, tak bez další invence nemá smysl řešit kvalitu...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 11. 2013 19:37

xtonda: právěže to není úhlopříčka snímače, ale počítá se to nějak jinak, každopádně skutečný rozdíl velikosti snímačů 1/1,7" a 1/2,3" je jedna třetina což bych ale taky nebral jako nic, ale jako zásadní rozdíl na hraně použitelný/nepoužitelný

tak rady je to třeba: http://www.digineff.cz/clanek/pojmy/jak ... st-sn-ma-e
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků