Zrcadlovka +-15 000,- (hlavně focení přírody)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 25. 11. 2013 01:10

Na předváděčce Nikonu v jednom plzeňském obchodě jsem si vyzkoušel nový Nikon D5300 + nový Nikkor AF-S 18-140 VR. D5300 má autofokus původně vyvinutý pro D7000, ale přes modely D600 a D610 na něm bylo evidentně zapracováno a na té D5300 na mě dělal vysloveně dobrý dojem.
Ve spojení s novým Nikkorem 18-140 se spolehlivě chytal i ve špatném světle a ta tam je i pomalost starých těl s 18-105-kou. Na to, že jsou to vlastně low-endy nebo skoro low-endy, to fakt nepůsobilo špatně. Ono se všechno postupně "neviditelně" zlepšuje, i ten hledáček je zase o kousek větší, očesanost funkci menší, jako nebyla to vůbec špatná sestava. Samozřejmě pro zhýčkané ergonomií D300 a D7100 to není, ale jinak až to nebude novinka a spadne cena, tak to opravdu bude docela doporučeníhodné. Určitě je to docela vzdálené nějakému D3100 + 18-55, i když teoretici, co to nedrželi ani v ruce, to budou házet na jednu hromadu. Snímač to má z D7100 a výsledné obrázky prostě pokrok proti D5100/D7000 jsou ač přetrvává z jakéhosi důvodu dojem, že 16MPx snímač v D7000 byl to nelepší, co bylo. Nebyl. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nephilim 25. 11. 2013 13:02

FotoABC píše:Na předváděčce Nikonu v jednom plzeňském obchodě jsem si vyzkoušel nový Nikon D5300 + nový Nikkor AF-S 18-140 VR. D5300 má autofokus původně vyvinutý pro D7000, ale přes modely D600 a D610 na něm bylo evidentně zapracováno a na té D5300 na mě dělal vysloveně dobrý dojem.
Ve spojení s novým Nikkorem 18-140 se spolehlivě chytal i ve špatném světle a ta tam je i pomalost starých těl s 18-105-kou. Na to, že jsou to vlastně low-endy nebo skoro low-endy, to fakt nepůsobilo špatně. Ono se všechno postupně "neviditelně" zlepšuje, i ten hledáček je zase o kousek větší, očesanost funkci menší, jako nebyla to vůbec špatná sestava. Samozřejmě pro zhýčkané ergonomií D300 a D7100 to není, ale jinak až to nebude novinka a spadne cena, tak to opravdu bude docela doporučeníhodné. Určitě je to docela vzdálené nějakému D3100 + 18-55, i když teoretici, co to nedrželi ani v ruce, to budou házet na jednu hromadu. Snímač to má z D7100 a výsledné obrázky prostě pokrok proti D5100/D7000 jsou ač přetrvává z jakéhosi důvodu dojem, že 16MPx snímač v D7000 byl to nelepší, co bylo. Nebyl. ;-)


S tímto závěrem lze jedině souhlasit. Tato diskuse ale vznikla se zadáním finančního limitu okolo 15 tisíc. Jistě, 30 tisíc je v jistém smyslu také částka okolo 15. ;) Pokud se ale vrátíme zpět k meritu věci a chceme odpovědně poradit, tak jak se dá od Nikonu koupit "víc muziky" za 15 tisíc než D5100 + 18-105? Úsporou na těle, tj. jít do D3100 se nedá získat tolik, aby si tazatel mohl koupit lepší objektiv. Takže znovu, co lepšího můžeme poradit?
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 11. 2013 16:04

No ono tých 15000 zrejme vzniklo buď:
- že pýtajúci sa netuší aká je skutočná cena foťáku, tak vygooglil cenu prvej zrkadlovky a zaokrúhlil ju
- alebo proste 10 a 15 tisíc sú štandardné psychologické hranice
(aj môj brácho tak začínal: co najviac do 500 euro)

Skrátka: po masívnej reklamnej kampani "Nie som taký bohatý aby som si dovolil kupovať lacné veci" sa dnes takmer všetci riadia zásadou "druhý najlacnejší" (hoci nemajú žiaden problém ani priplatiť si)

Podobne som sa cítil, keď som chcel bráchovi na narodky kúpiť ľadové/slamové víno:
- Máte ľadové alebo slamové víno?
- Áno tu {pozrel som si cenovky: od 16 do 36 euro}
- Poraďte mi dáke za 20 euro...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 11. 2013 16:07

Nephilim napsal : Pokud se ale vrátíme zpět k meritu věci a chceme odpovědně poradit, tak jak se dá od Nikonu koupit "víc muziky" za 15 tisíc než D5100 + 18-105? Úsporou na těle, tj. jít do D3100 se nedá získat tolik, aby si tazatel mohl koupit lepší objektiv. Takže znovu, co lepšího můžeme poradit?


Už jsem napsal. Mám to zopakovat ?
Tedy pokud bude majitel fotit .

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Unzoned 26. 11. 2013 18:32

Děkuji všem za své příspěvky a názory, ale nejspíš to vypadá na Nikon D5100 kvuli kvalitě fotky, vyklápěcí displej, dobrej univerzální oběktiv a idealní cena.

Díky všem.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nephilim 26. 11. 2013 20:16

Puntík píše:
Nephilim napsal : Pokud se ale vrátíme zpět k meritu věci a chceme odpovědně poradit, tak jak se dá od Nikonu koupit "víc muziky" za 15 tisíc než D5100 + 18-105? Úsporou na těle, tj. jít do D3100 se nedá získat tolik, aby si tazatel mohl koupit lepší objektiv. Takže znovu, co lepšího můžeme poradit?


Už jsem napsal. Mám to zopakovat ?
Tedy pokud bude majitel fotit .

Zdravím


Na tebe jsem nereagoval, tak proč se čílíš?
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 26. 11. 2013 21:30

No Ganče, tak nějak to funguje. A to je špatně?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 11. 2013 23:11

Nečílím se, jen to asi tak vypadá. Prostě mi přišlo divné, že by se měla, jako odpověď na tvoji otázku
Nephilim napsal : Pokud se ale vrátíme zpět k meritu věci a chceme odpovědně poradit, .....takže .... co lepšího můžeme poradit?
znovu opakovat celá diskuse (včetně reignova provokativního rejpání), ve které, ač to zapadlo, už ta odpověď byla.
Pak jsem si sice uvědomil, že ani já nečtu celá vlákna od počátku a stačí, že tohle si -unzoled- jistě ve svém zájmu pročetl, ale už se mi nechtělo víc reagovat. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 11. 2013 23:57

Radek71 píše:tak nějak to funguje. A to je špatně?
Áno.

Znamená to, že foťáky sú už v štádiu keď ich takmer nikto nedokáže odlíšiť:
- ľudia si nevyberajú foťák podľa toho čo naozaj chcú, ale len podľa predsudkov .. a ceny
- alebo podľa určitého parametra, ktorý v skutočnosti môže byť absolútne nepodstatný
(najpredávanejší je Canon, možno kvôli jeho názvu .. tu je najodporúčanejší Nikon, asi kvôli DxO marku)
- teda výrobcovia sa ani nemusia namáhať so skutočným vývojom, stačí len urobiť dojem

Vo výsledku to môže skončiť takto (už som to tu linkoval): Nizka vydrz baterie NIKON d5100

PS: Muž zaplatí 200 korún za 100-korunovú vec, ktorú chce.
Žena zaplatí 100 korún za 200-korunovú vec, ktorú nechce.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2013 00:07

a jejda, Ganec zase vidí zástupy nesvéprávných a chtěl by jim dělat doktora... A předepisovat Gancovky.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nephilim 27. 11. 2013 08:43

Puntík píše:Nečílím se, jen to asi tak vypadá. Prostě mi přišlo divné, že by se měla, jako odpověď na tvoji otázku
Nephilim napsal : Pokud se ale vrátíme zpět k meritu věci a chceme odpovědně poradit, .....takže .... co lepšího můžeme poradit?
znovu opakovat celá diskuse (včetně reignova provokativního rejpání), ve které, ač to zapadlo, už ta odpověď byla.
Pak jsem si sice uvědomil, že ani já nečtu celá vlákna od počátku a stačí, že tohle si -unzoled- jistě ve svém zájmu pročetl, ale už se mi nechtělo víc reagovat. :-)

Zdravím

V žádném případě jsem neusiloval o zopakování diskuse. Nic nového by to nepřineslo.
Reagoval jsem na Gance, který kritizoval doporučení, které v diskusi vykrystalizovalo do podoby D5100+18-105VR a který si stěžoval, že nedoporučujeme něco jiného.
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2013 09:13

tak Ganec by si i v diskusích o doporučení nejlepšího českého bylinného likéru stěžoval na opakované omílání Becherovky a na naprostou ignoranci kvasnicového piva :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 11. 2013 11:00

Nephilim píše:doporučení, které v diskusi vykrystalizovalo
No ono to na tomto fóre vykryštalizuje vždy:
- vďaka DxO marku je Canon mimo hru
(predtým ich tromf bola najlacnejšia pevná 50-ka a najlacneší F4 teleobjektív)
- Sony už zrkadlovky nerobí
- Pentax sa na Čechách a Slovensku takmer nepredáva a keď, tak len so záklaďákom
- ak by som spomenul bezzrkadlovku, tak sa hneď ozvú reakcie že "veď napísal že chce zrkadlovku!"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 27. 11. 2013 12:07

Nephilim, rozumím, to jsou úskalí internetová diskuse. :-)

Ale k jedné věci se přece jen vrátím. Psal jsi, že výměnou objektivů na zrcadlovce se snadno zapráší čip. Zkušenosti jsou ovšem i poněkud jiné. Člověk by neměl měnít objektivy hned vedle právě odstřelené barabizny, pak vážnější příčinou zaprášeného čipu jsou objektivy, které se při ostření a zoomování vysouvají a tím mění vnitřní objem komory. A čím větší výtah, tím hůře. Používám převážně pevné palčinky (logicky ve městě měním mnohokrát za odpoledne) a za dva roky jsem nemusel čistit čip ani jednou. Občas si jen přístroji řeknu o kontrolní obrazec prachu na čipu - a spokojenost.
Vzpomínám si, už nevím co to bylo za foťák, kdy při rychlé změně zoomu to až foukalo hledáčkem nepříjemně do oka, někudy ten vzduch musí ven/dovnitř. Staré pevné objektivy mají vnitřní plochy čoček stále většinou čisté (sice někdy zažloutlý balzám), ale starší používané zoomy bývají naopak uvnitř mezi posuvnými skupinami zaprášené, což je krásně v ostrém světle i vidět. Ovšem - na rozdíl od čipu - je zevnitř neumyjeme. Takže i z tohoto důvodu vidím lepší dva, než jeden dlouhý, pokud nemá vnitřní ostření a při zoomování se vysouvá.
Ale Nikon má na čištění čipu poukázky v ceně.... :-)

Zdravím

Moderátor by tu měl nějakou práci.....
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 11. 2013 12:46

Puntíku, tady s tebou souhlasím na 100%! U CSC jsem se děsil výměny objektivů už kvůli absenci zrcátka a vono v pohodě - měnil jsem snad denně s grifem pistolníka (jenom pevná skla) a ani smítko, bordel na snímači jsem měl jen na zrcadlovce. A že hlavně levný zoom je pumpička na ofukování oka skrz hledaček můžu taky potvrdit. K tomu Nikonu D5100+18-105 se tady dostanem vždy při požadavku na univerzální sklo, ta cena je bezkonkurenční a po stránce provedení je to samozřejmě kompromis.
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků