D. zrcadlovka do 10 000,- ?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 11. 2013 15:45

Dobrý den,
byl by tu požadavek pro nový foťák. Osobně se v tomto vůbec neorientuji, tudíž doufám, že tu s něčím přijdete, klidně se pusťte do kamenování - foťák není pro mne, ale pro rodiče.
Vlastnosti ideálně:
:arrow: digi. zrcadlovka
:arrow: ideálně (v rozumné míře) nějaká odolnost vůči nárazům
:arrow: nic "velkého" (tzn., žádná monstra, čím kompaktnější, tím lepší - na druhou stranu, ne na úkor vlastností zrcadlovky)
:arrow: podpora rychlosekvenčního focení (focení zvířat v pohybu, off-roadů, atp.)
:arrow: nějaký lepší zoom pro focení v horách / focení krajiny
:arrow: měl by to být "foťák pro laika (blbce :D )"

Naši s tim chtějí fotit na dovolených a takové věci, žádný profi focení, na druhou stranu "klasickejch kompakťáků" už maj plný zuby, takže prej něco lepšího.

Cena ideálně do 10 000,-

Prozatím vcelku zaujal Nikon D5100, ale jak říkám, mám v oblasti foťáků jen mizivé znalosti.

Předem děkuji ;-)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 11. 2013 16:35

No to jsi dost nízko, pokud nesáhneš k tomu nejlevnějšímu v doprodejích, nebo bazarech. Nejlevnější zrcadlo s rozumnou ergonomií (2 rolery), je asi toto -
http://www.vkfoto.cz/pentax-k-500-da-l- ... ck-700-kc/

Na lepší zoom už budeš muset rezignovat. Ten bude mnohem dražší, než samotné tělo.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 11. 2013 16:44

Ta podminka "zrcadlovka" je kvuli optickemu hledacku?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 11. 2013 16:45

D5100 + 18-105. Už se to tu několikrát řešilo, vždy se stejným výsledkem
http://digitalni-zrcadlovky.hledejceny. ... f-s-dx-vr/

Alternativně
D3100 + 18-105
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz ... vba280kz07
(třetí řádek od konce)

Zvážil bych nákup profi-kompaktu za podobnou cenu. A to obzvlášť v případě, že se nepočítá s nákupem dalších objektivů. Je to menší, skladnější, v cenové kategorii do 15k chybí hledáček (fotí se přes displej).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 13. 11. 2013 16:54

milsimr píše: :arrow: nějaký lepší zoom pro focení v horách / focení krajiny


nejlevnější zoom většího rozsahu (než běžný seťák 18-55) je Nikkor 18-105

nejlevnější set s tímto sklem je Nikon D3100 +18-105 za cca 11k, D5100 + 18-105 cca 14k

pokud je to příliš a zároveň trváš na větším rozsahu zoomu, raději kupte Nikon P7700 (a neboj, není to běžný kompakt)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 13. 11. 2013 17:07

Já bych šel cestou bezzrcadlovky. Je to ideální kompromis mezi kompaktem a DSLR. Předpokládám, že rodiče doposud fotili kompaktem, jsou zvyklí na focení přes displej. To by se nezměnilo, pracovali by stejně jako doposud, akorát by foťák rychleji ostřil (stíhal by ostřit zmiňovaný rychlejší pohyb) a výsledky by byly o poznání lepší díky většímu snímači použitému v bezzrcadlovkách. O možnosti natáčení HD videa ani nemluvě.

PS. Nekopu za bezzrcátka, používám zrcadlovku, ale vidím to na vlastních rodičích, rodičích přítelkyně a vlastně na komukoliv, kdo mi s tím "profi" fotákem chce udělat "pěknou fotku". Když jím půjčím zrcadlovku, tak první co chtěj, tak zapnout displej a fotí přes něj. Pak se diví, "že to ostří hroozně pomalu" a následně vychválí kompakt do nebes s tím, že si mysleli, že takovýhle profi foťák by přeci měl fotit sám od sebe automaticky a skvěle. Když pak zkusí fotit přes hledáček, tak jim dělá problém výběru ostřícího bodu (kam zaostřit, co mít ostré...).

Ne každý jsme stejný, někdo se chce učit, ale návyky jsou návyky...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 13. 11. 2013 17:51

bezzrcátko se zoomem středního rozsahu ?

csc zatím drahá sranda
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 11. 2013 18:14

Za čtrnáct ( v tomto případě za třináct) tisíc už je K-500 ve dvojsetu :

http://www.vkfoto.cz/pentax-k-500-da-l- ... ck-700-kc/

A pokud nejde o výklopný displej, ergonomicky nadstandard. Málo co by mohlo být lepšího. Rozhodně tím není Nikon P7700 :-))

měl by to být "foťák pro laika (blbce )", naši s tim chtějí fotit na dovolených a takové věci, žádný profi focení, na druhou stranu "klasickejch kompakťáků" už maj plný zuby, takže prej něco lepšího.


ISO na 1600, volič režimu na "p", jeden roler clona, druhý čas, když se bude blížit k 1/100 tak zmáčknout knoflík blesku a ze sta procent 95 povedených. :-))


Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 11. 2013 19:15

kelav: udělal jsem podobnou úvahu, ale s tím limitem mám trochu obavu, že se vejdou jen výprodejové kusy. Tam bych váhal s ohledem na kvalitu. Ale možná mě někdo přesvědčí. Zatím zbývá počkat, zda tazatel potvrdí požadavek na optický hledáček, či připustí focení přes displej. Od toho bych pokračoval dál.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 11. 2013 21:14

reign, práve pozerám že na megapixeli sú akurát do 10000 (teda za 9990) až tri kombinácie s E-PM1:
Olympus E-PM1 + 12-50 mm
Olympus E-PM1 + 14-150 mm
Olympus E-PM1 + 14-42 mm II R + 40-150 mm R

Asi zisťujú o ktorý objektív (alebo kombináciu) je najväčší záujem.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 11. 2013 21:48

Ten poslední je prakticky ultrazoom :).

Ale jsou to výběhovky
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 13. 11. 2013 22:53

Ganec: umíš nějak spočítat, kolikrát jsem ti už napsal, že E-PM1 má opravdu mizerný výstup? :-)

Puntík: vycházím z požadavku na větší rozsah zoomu ( a zároveň z předpokladu neochoty měnit skla) - jinak bych v relaci do 10k doporučil třeba Sony SLT A58
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 11. 2013 23:10

Reign, já zas respektoval požadavek :
nic "velkého" (tzn., žádná monstra, čím kompaktnější, tím lepší


Pro většinu rodinného využití je krátký seťák vyhovující a podstatně menší, než stále krátký 18-105, který by patrně stejně musel být druhým objektivem doplněn. Jinak by byl ideálem 18-250.
Sony A58 je potřeba doporučit také, a nejen ten. Snad se ještě někdo další s něčím jiným najde. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 11. 2013 23:14

Mizerný výstup to (teraz) je len pre nás (ktorý už majú čosi lepšie), ale pre väčšinu bežnej populácie (zvyknutý na kompakty a mobily) to už stačí. Vlastne pred rokom to stačilo aj mne (keďže som mal E-P3, ktorý má rovnaký chip/výstup).

Veď ani nepíšem že ho doporučujem, len že existuje...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 13. 11. 2013 23:48

Puntík: 18-105 je pro běžný použití dost a dost. Já fotím 95pct fotek na 16-85 a 70-300 nasadím jen na psi, nebo "portrét". a to druhý jde stejně dobře s 16-85, akorát je na telezoomu lepší clona. Požadavek krajina mi naopak u seťáku přijde jako něco, co má limity, protože ten delší konec na nějaký ten detail či "přitáhnutí" použije.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků