Olympus XZ-1 vs Nikon 1 J1

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod David1330 14. 9. 2013 14:55

Dobrý den, rozhoduji se mezi těmito dvěma fotoaparáty, stojí přibližně stejně a nevím, jaký z nich si vybrat, jaký je kvalitnější, po stránce konstrukce, kvality výsledných fotografií. S fotákem moc neumím zacházet, na začátku budu fotit určitě na automatiku, než zjistím co a jak, ale pak si s tím plánuju i trošku hrát. U nikona by byl ten základní 10-30 mm objektiv.Jinak používat ho budu hlavně na momentky, nějakou dovolenou, taky by mě zajímalo, jaký bude fotit líp v noci. Za každou radu díky.
David1330
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod David1330 17. 9. 2013 13:12

Popřípadně olympus XZ-2, ale za ten bych musel dát o trochu více.
David1330
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 17. 9. 2013 13:44

Nikon 1 má podstatně větší snímač, solidní automatiku, hlavně ale výborný autofokus - ještě líp vychází verze s hledáčkem V1, 6k se seťákem, zaváděcí cena byla kolem 20k

X-Z1 nemá zrovna dobrou automatiku, nástupce je mnohem lepší, ovšem za více peněz

za velmi dobrou cenu pořídíš Samsung NX1000- v setu s 20-50 pod 7k... Sklo je sice bez stabilizace, zato vynikající a foťák má velký APS-C snímač - přitom je to fakt prcek
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 9. 2013 13:46

David:
http://www.dpreview.com/reviews/OlympusXZ1/10
Přidej si k tomu Nikon J1, XZ-2 a měň si ISO, JPEG/RAW, posouvej si výřezem, .... a koukej
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 17. 9. 2013 13:47

Nikon má určitě potenciál dělat lepší fotky díky většímu senzoru, ale XZ1 má zase světelný objektiv, takže v určitých situacích tedy za horšího světla to může být podobné, nebo dokonce bude lépe fotit XZ1. Pokud budeš fotit hlavně venku, tak bude lepší J1. Navíc k J1 si můžeš kdykoliv dokoupit lepší objektivy třeba 10 f2.8, nebo 18.5 f1.8. Pak teprve výrazněji vyniknou výhody bezzrcadlovky oproti kompaktu a to jak v ostrosti, tak ve výkonu na vyšší ISO.

-- 17. 9. 2013 14:53 --

FotoABC: Akorát u XZ1 si může ubrat ISO o dva stupně vzhledem k rozdílným světelnostem objektivů, jinak bude porovnávat pouze senzory nikoliv konkrétní přístroje.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 17. 9. 2013 17:45

David1330: Proč si vlastně nezahrnul i E-pm1 s 14-42?

http://www.megapixel.cz/olympus-e-pm1-cerny

Na jaře jsem zvažoval XZ1, EPM1 a J1 a NEX F3, XZ2 v té době stála 13000.

Podle mne lepší volba PM1 než Xz1, který tady MAJITELÉ moc nechválili, např. co se týče automatiky (tuším že si stěžovali na volbu délky expozice), šumu/odšumování a nízké kvality videa.

J1 10-30 trpí trochu neostrými rohy při širokém ohnisku (viz např. recenze řady J a V s tímto objektivem na ephotozine nebo digimanii), existuje ještě objektiv 11-27,5, ale ten nemá stab., šum je na tom podobně jako E-pm1, porovnával jsem mj i fotkama v obchodě při umělém osvětlení na donesenou SD kartu, možná o trochu horší u J1 (barevný šum), je tam méně kroků pro nastavení dodatečného odšumu (vyp/zap) - PEN má 4 kroky - vysoký, standart, nízký a vyp - fotím přírodu, takže používám posl. volbu, abych z toho vytřískal co nejvíc (v rámci JPG-do Rawu nefotím) -když si pak chceš prohlídnout třeba nějaký detail, co tě zaujal. Video má lepší J1-netrpí při zapnuté stabilizaci želé efektem, u PM1 kvůli tomu před natáčením videa stabilizaci vypínám.

Automatiky se u bezzrcadlovek nemusíš bát, většinou fotím na P,aby mi foťák neprasil barevné podání nějakým motivovým programem+případná korekce expozice, na horách dost často-PEn nemá problém s přepaly, jako většina kompaktů, ale má tendenci podexponovávat, aby nebyla obloha bílá, ale prokreslená s mraky, takže jsem v Tatrách dával hodně často korekci +1/3 až 1EV. Při běžném focení ve městě nebo oslavy atd není korekce potřeba.
Co mně ale zklamalo, tak program mód. pro tvorbu panoramat-pro mne nepoužitelné, švagrův UZ od Sony nebo kamarádův UZ Nikon (jenden z nich) je na tom mnohem lépe.

PS: ISO 1600 u PM1 při focení v místnosti bez blesku v pohodě použitelné, (přítelkyně s tím např. fotí psa :) a ten jako většina zvířat blesk moc nemusí), ale odšum bych asi zapl aspoň na nízký.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David1330 17. 9. 2013 18:27

Tak ten samsung ani olympus jsem nikde nenašel, leda v nějakých pochybných obchodech, jinak leda jako bazarové zboží( stejně jako ten odkaz). Ale když má třeba Nikon o dost menší čip než ten samsung, ale také dvakrát menší rozlišení, tak by to mělo produkovat podobné fotky, ne? I podle toho jak jsem koukal, tak mi to tak přijde, možná i ten nikon lepší než ten samsung, ale zas nejsem fotograf tak nevím, jestli to posuzuji dobře.
David1330
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 18. 9. 2013 14:49

Nevím, který Olympus jsi nenašel, XZ1 i E-PM1 jsou běžně k dostání v doprodeji,
Epm1 na megapixelu není bazar, Olympus to prostě za tuhle cenu doprodává, Olympus není Intel, aby zboží doprodával za vysokou cenu. já to koupil v aaronu na jaře právě za 7000 a to už byl taky doprodej. J1 10-30 stál taky v době uvedení kolem 12-13000...

zadej si ty foťáky do zbozi.cz a uvidíš

http://www.zbozi.cz/vyrobek/olympus-pen ... ejlevnejsi
http://www.zbozi.cz/vyrobek/olympus-xz- ... ejlevnejsi
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 18. 9. 2013 15:33

snímač v Samsungu NX je o třídu jinde než Nikon 1, nebo m4/3 snímače - i při dodatečném zesílení expozice o 2EV barvy drží pohromadě, což je celkem vzácnost
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod donerxkebab 27. 9. 2013 14:55

David1330 píše:Dobrý den, rozhoduji se mezi těmito dvěma fotoaparáty, stojí přibližně stejně a nevím, jaký z nich si vybrat, jaký je kvalitnější, po stránce konstrukce, kvality výsledných fotografií. S fotákem moc neumím zacházet, na začátku budu fotit určitě na automatiku, než zjistím co a jak, ale pak si s tím plánuju i trošku hrát. U nikona by byl ten základní 10-30 mm objektiv.Jinak používat ho budu hlavně na momentky, nějakou dovolenou, taky by mě zajímalo, jaký bude fotit líp v noci. Za každou radu díky.


Vyber si třetí možnost - něco, co je sice trochu dražší, ale nebudeš to muset za rok se ztrátou prodávat, až zjistíš, že výsledky jsou ve všem (pod)průměr. XZ 1 a 2 je myslím slušný kapesní doplněk k zrcadlovce, na co je Nikon 1 J1 opravdu nevím (není ani kapesní, ani extra výkonný, nabídka objektivů je mizerná). Zrcadlovka za 16 tisíc (nebo i mnohem míň) ti myslím udělá mnohem lepší službu. A pokud máš odpor k zrcadlovkám, jdi do M4/3, starší modely se vyprodávají za zlomek původní ceny.
donerxkebab
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků