Nastaveni kvality jpg

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod colgate007 6. 9. 2013 12:23

Uz delsi cas premyslim, jak funguje nastaveni kvality JPG fotografii.
Jde mi o to, ze kolikrat nechci fotit na "large" s 18MP a staci mi "medium" s 8MP.
Jakym zpusobem probiha downsample z 18MP na 8MP? Je kvalitnejsi delat downsample v editoru?
(do RAWu forim vyjimecne, takze me jde opravdu jen o JPG)
Diky za nazory.
Canon EOS 600D+grip, Canon 17-35 F2,8 L, Canon 70-200 F4 L, Canon 50 F1,8, Speedlite 430ex II
colgate007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 9. 2013 12:49

Jedná se o dva paralelní procesy:
1. zmenšení v rozměrech počet pixelů krát počet pixelů
2. míra ztrátové komprese
Oba způsoby zahazuji nějakou obrazovou informaci, ale oba úplně jinou.
Ten první sníží podrobnost detailů, ale ponechá přesnost kresby a barev na nižším rozlišení
Ten druhý ponechá vysoké rozlišení, ale sníží pestrost detailů tak, aby se barvy a textura co nejvíce opakovala a šlo to zkomprimovat.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 9. 2013 14:32

Proc se ptas na neco, co si muzes sam behem okamziku vyzkouset a videt tak vysledek na vlastni oci?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 6. 9. 2013 14:58

petr luńák: čti lépe - ptá se jakým "způsobem probíha downsamlpe....."
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 9. 2013 15:33

metyn: cti lepe - vzapeti se pta: "Je kvalitnejsi delat downsample v editoru?"
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod colgate007 6. 9. 2013 15:57

Mozna jsem tu otazku nepresne polozil. Zajima me, jakym zpusobem zpracovava fotoaparat data z 18 MP sensoru, aby na vystupu byl 8 MP JPG. Tzn. jak dela interne ten downsample...
Naposledy upravil colgate007 dne 6. 9. 2013 16:16, celkově upraveno 1
Canon EOS 600D+grip, Canon 17-35 F2,8 L, Canon 70-200 F4 L, Canon 50 F1,8, Speedlite 430ex II
colgate007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 9. 2013 16:15

To ako funguje foťák pri zmenšenom výstupe vedia len tí ktorí robili jeho software.
My ako koncový používatelia si to môžeme len domýšľať.

colgate007 píše:Je kvalitnejsi delat downsample v editoru?
Presne ako píše Petr Luňák: kým nevyskúšaš nezistíš...
(navyše to môže byť u každého foťáku iné)

Ja som si voľakedy robil takýto test:
- odfotil som voľačo na pôvodnom rozlíšení (X1) a zároveň na zmenšenom (X2)
- potom som porovnával X1 zmenšený editorom (IrfanView, lanczoss resample, bez doostrenia) s X2
=> ak nevidíš rozdiel tak môžeš kľudne fotiť na menšom rozlíšení
- potom som resamploval (zväčšil) X2 na veľkosť X1
=> ak nevidno rozdiel tak sa vôbec neoplatí fotiť na full rozlíšení (zvyčajne u kompaktov)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mutt 10. 9. 2013 17:45

FotoABC píše:Jedná se o dva paralelní procesy:
1. zmenšení v rozměrech počet pixelů krát počet pixelů
2. míra ztrátové komprese
Oba způsoby zahazuji nějakou obrazovou informaci, ale oba úplně jinou.
Ten první sníží podrobnost detailů, ale ponechá přesnost kresby a barev na nižším rozlišení
Ten druhý ponechá vysoké rozlišení, ale sníží pestrost detailů tak, aby se barvy a textura co nejvíce opakovala a šlo to zkomprimovat.

Nezkoušel si jak konkretně se to chová u d7100? Pokud by si něco vyfotil na 24 a na 12 Mpix a to porovnal s následně zmenšenou verzí 24Mpix, jestli je tam nějakej rozdíl ve ztrátě detailů apod.?
Mutt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 9. 2013 18:37

Ne, nezkoušel a ani to nemám v plánu.
Beru to celé tak, že existují dvě možnosti: JPEG z foťáku nebo zpracování RAWu. Tím to dělím na dvě zásadní skupiny z hlediska priorit.
Pokud nemám čas nebo chuť vyvolávat fotky z RAWu na počítači, takže se musím spokojit s JPEGem z foťáku, se kterým už dál vůbec nic nedělám, jen ho příslušným způsobem použiji pro cílové účely. Jsem si vědom toho, že z RAWu získám technicky kvalitnější obrázek, vyladění barev a kontrastu více na míru a pokud mně jde o maximální kresbu detailů, tak taky z RAWu bude možnost doostření kvalitnější, než JPEG ve foťáku. Pak se u JPEGu z fotoaparátu soustředím na to, abych aspoň nějak strefil vyvážení bílé buď přes AutoWB nebo přes konkrétní nastavení a budu se zabývat tím, ve kterých situacích je dostačující AutoWB a kdy je lépe dát ručně zataženo. Pak se budu zabývat funkcí Active D-Lightening a jejími důsledky, Picture Control ve foťáku, mírou doostření ve foťáku, kontrastem, odšum nebo bez něj a dalšími věcmi a JPEG bych asi nastavil na nejlepší možný. Rozhodně ale vyvážením bílé nebo jinými výše uvedenými věcmi toho zkazím víc, než nastavením JPEGu.
Pokud by JPEG 24MPx Fine byl z nějakého důvodu moc velký nebo objemný, tak prostě nastav ve foťáku menší - menší rozlišení třeba kvůli tomu, že na Webu se stejně zmenší na 800*600 nebo tak nějak, případně horší kompresi JPEG pokud by byla nějaká extrémní nouze o diskový prostor či rychlost uploadu, v dnešní době spíše neobvyklá. Já osobně bych větší kompresi JPEGu nedělal, pokud by to jen trochu šlo. Existují různý software a různě kvalitní zmenšení rozlišení JPEGu a ve foťáku bude spíše ten horší (výkon procesoru se musí šetřit).
Ovšem pohybujeme se v rámci bodu 1., což znamená "Nechci co nejlepší výsledek z RAWu, stačí mně JPEG". Pak už řešit, jestli zmenšovat JPEG ve foťáku nebo na PC, považuji za nekonzistentní přístup. JPEG jsem si vybral abych měl co nejméně práce a nemusel používat PC, takže zmenšit ve foťáku, protože mně jde o čas, prostor na kartě a na disku a na nějaké detaily kašlu. Správný postup je nejprve zmenšit nedoostřenou fotku a pak doostřit. Pokud použiješ JPEG z foťáku a ten zmenšíš, tak to budeš dělat opačně: nejprve doostří foťák 24 MPx a ty to pak zmenšíš. A doostříš znovu??? To je blbý, doostřovat naplno 2x. Když nedoostříš, tak zmenšení bikubickou či jinou transformací nedá tak ostrý výsledek. A když budeš produkovat nedoostřené JPEGy z foťáku, tak přicházíš o výhodu hotového JPEGu z foťáku a musíš doostřovat po zmenšení každou fotku.
No a to už pak můžeš rovnou používat RAW, protože přestává platit, že nechceš fotky upravovat na počítači.

Takže znovu:
1. nechceš se s fotkami patlat na PC = JPEG a hezky všechno ve foťáku
2. chceš dosáhnout maximální kvality nebo mít možnost vyladit barvy, kontrast a podobně na PC = RAW
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod colgate007 10. 9. 2013 18:50

FotoABC: Diky za odpoved. Takhle to prave delam, jen jsem si nebyl jisty, zda-li je to za danych okolnosti nejlepsi postup. :)
colgate007
Kolemjdoucí