Doporučené objektivy na fotografování jídla pro Nikon D7100

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2013 09:15

Baví mne vařit a pokud se nějaké jídlo podaří i vizuálně, pak si ho rád fotografuji. Fotografování mne neživí, dělám to jen pro zábavu. Zatím jsme se dostal do stádia, že fotografuji jídlo v kuchyni při denním světle (nemám fotografický stůl ani nic podobného), jako pozadí mám jen lehce vzorovaný ubrus a nemám žádné speciální nádobí nebo food stylistu.

Fotím Nikon D7100 ze stativu, používám předsklopení zrcadla (MUP) a komponuji a zaostřuji to přes WMU nebo DLSR Dashboard na 9 palcovém tabletu připojeném přes WIFI (WU-1a), díky čemuž vidím výsledek lépe, než přes Live View.

Jako další krok hledám vhodný objektiv. Nemám zatím bohužel žádný Micro Nikon, zatím nejvíce používám Nikkor 35/1,8 G a dnes jsem dělal pokusy s Nikkor 70-200/4.

Zvažuji koupi Nikkoru-Micro 105/2,8, nebo Nikkoru-Micro 60/2,8 Micro nebo Tamronu Makro 90/2,8 jen si kladu otázku, jestli to pro daný účel nebudou vyhozené peníze. Z porovnání fotografií na ohnisku 35 a 135mm vidím, že pro fotografování jídla mi ohnisko cca 135 mm poskytuje ideální pohled na jídlo, ale hloubka ostrosti je při cloně 5,6 tak malá, že příliš velká část fotografie je neostrá. Chtělo by to clonu tak 11, ale na tom mám málo přirozeného světla, musel bych řešit přisvícení. U ohniska 35 mm je hloubka ostrosti na clonách okolo 5,6 až 8 podle mých představ, ale musím dělat výřezy a bokeh není podle mých představ. Co byste mi doporučovali?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Umbrella 8. 9. 2013 09:45

pemar píše:Fotím Nikon D7100 ze stativu, používám předsklopení zrcadla ..... vidím, že pro fotografování jídla mi ohnisko cca 135 mm poskytuje ideální pohled na jídlo, ale hloubka ostrosti je při cloně 5,6 tak malá, že příliš velká část fotografie je neostrá. Chtělo by to clonu tak 11, ale na tom mám málo přirozeného světla, ...



A co Ti brani na tom stativu pouzit delsi cas ? To je tam tak malo svetla, ze na ISO200-400 a f11 bude cas delsi nez 10-30 sec?
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2013 10:11

Určitě by to šlo, ale ten můj stativ mi připadá spíš jako plastová hračka pro kompakty :-) Když jsem na to dal D7100 a 70-200/4, tak to bylo hodně na hraně, obávám se, že kdybych kupoval Nikkor-Micro 105/2,8, tak musel koupit ještě nový stativ. Proto dávám časy okolo 1/60 a ISO zase chci mít cca do 250.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 8. 9. 2013 10:25

Pokud chceš mít dobře zaostřený hlavní objekt a zároveň pěkně rozostřené pozadí, můžes zkusit složit víc různě zaostřených fotografií do jedné. Je to technika používaná hlavně u makra, ale tady by měla dobře posloužit. Hledej pod pojmem focus stacking.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 8. 9. 2013 10:33

Nikkor 105 je dost velky-tezky, pokud je stativ tak spatny, obavam se ze uzitecne bude vlozit penize i do nej. Jinak lehci a mensi jsou treba nektere stare M42 objektivy s manualnim ostrenim, to je na zvazeni kdyby se Ti nechtelo porizovat novy stativ.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2013 11:38

Stativ byl určený pro D50 a plastový objektiv. Další se mi nechce kupovat proto, protože už mám 2 :-)

To ale neřeším. Otázka pro mne je, zda mám kupovat další objektiv (makro) pro fotografie jídla. Na zahraničních forech jsem se dočetl, že i profesionální fotografové fotí jídlo s Nikkorem 50/1,4, a 50/1,8 G i s 35/1,8 G nebo s 105/2,8 Micro. Docela mne láká koupit Tamron 90/2,8, protože makro objektiv jinak moc nevyužiji a Nikkor 105/2,8 není opticky o moc lepší. Láká mne fotit na jídle více detailů, na to by makro dávalo smysl. Nemá někdo z Vás zkušenost s produktovými fotografiemi? Nejsou nároky na objektiv podobné?

Zatím mám:

Nikkor 18-55/3,5-5,6 ED (s tím se fotit zblízka dá)
Nikkor 18-105/3,5-5,6 (na fotky jídla mi připadá méně vhodný)
Nikkor 35mm/1,8G (zatím u mne nejpoužívanější, jen by se mi hodila větší ohnisková vzdálenost)
Nikkor 12-24/2,8 G (zatím jsem ho na fotky jídla nezkoušel)
Nikkor 70-200 / 4 (dnes jsem ho zkusil, připadá mi hodně ostrý, problém je jen s hloubkou ostrosti)

Doporučili byste mi koupit ještě nějaký objektiv nebo mám experimentovat s tím, co mám? Ideální fotka je na 3/4 talíře, s detailem nejlépe vypadající části jídla, z úhlu asi 30 až 40 stupnů, jako kdybych se na to díval přirozeně před začátkem konzumace.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Umbrella 8. 9. 2013 12:15

Samozrejme padesatkou se da velikost talire fotit take a dobre, ja fotim treba velikostne flasky, to je podobne. Na detail uz by ta padesatka chtela nejaky krouzek, takze delsi makroobjektiv poslouzi i tam. Avsak na delsi ohniska se Ti komprimuje hloubka ostrosti, takze pricloneni nebo skladani vice fotek se nevyhnes. V Tvem pripade by se dalo jidlo fotit i treba 35mm obj.

Konec koncu ohnisko a clonu si muzes prave vyzkouset na tom 18-105. A podle toho se rozhodnout.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 9. 2013 12:26

Opravdu nechapu, jak muze byt problem s HO u 70-200, kdyz ohnisko pri shodne clone a shodne kompozici nema na HO prakticky zadny vliv.
Take nechapu to fnukani, pardon, nad stativem, ktery je zjevne uplne na prd -> potrebuju rychly prujezd zatacek, ale mam zvedly podvozek a pneu s hrubym vzorkem. Pomuze mi vymena motoru za vykonnejsi?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 8. 9. 2013 13:17

To by mohlo být zajímavý.

Obrázek
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 9. 2013 15:51

pemar, experimentovat s tím co máš ti nezbývá, pokud jsi bez peněz. Jinak tvé problémy vyřeší i do budoucna na př. toto :
http://www.zenit-camera.com/mc-80mm-til ... -nikon.htm

Přijde levněji, než originál a vykoná práci stejnou. :-)

Nicméně slušný stativ se mi jeví jako naprostá nezbytnost.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2013 17:30

Těžké stativy jsem nekoupil proto, protože mi vadí se tahat s těžkým stativem do města, dříve jsem neměl objektivy, které váží 1 kg. Kdybych vyhodil ten nejmenší, který jsem dostal za věrnost u České spořitelny, asi by vznikl prostor na nákup nového, i když ještě nevím jakého.

Neomezují mne ani tak finance, jako fakt, že začínám mít na můj vkus moc objektivů, stativů, ... takže pomalu končí fáze, kdy jsem nutně potřeboval kvalitní tele, širokúhlý objektiv nebo základní pětatřicítku. Co se týče focení jídla, hledám optimální kompozici a nasvícení a nevím, jestli volím vhodný objektiv.

Kdybyste fotili guláš s knedlíkem, jaký objektiv, jakou kompozici a jakou vzdálenost od objektu byste volili?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 9. 2013 17:56

Volili bych objektiv, který jsem ti doporučil. S ním lze dosáhnout celkového prostření mnohdy i na plnou díru. A není potřeba jiný. Pokud ti nevadí MF, dá se využít i jinak (krajina).
Nasvícení - klasika , jedno světlo (či dvě) a odrazka. Při vhodné dispozici prostředí se to dá i v denním světle.
Kompozice taková, aby nechyběl příbor s ubrouskem, sklenice, kuvér, případně květina, svíčka, či další rekvizity, které již mohou být částečně i mimo ostrost. Prostě spíš jako zátiší, než fotka do katalogu. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 9. 2013 18:07

Kvalitni stativ neni jen o tom, ze ma unest tezky objektiv. Kvalitni stativ je predevsim o jeho kvalitnim zpracovani, o radosti s nim manipulovat.

70-200/4 musi byt na fotky tohoto typu (kde se foti cely talir), pokud si obeznamen s perspektivnim "zkreslenim", naprosto dostacujici. V krajnim pripade, pokud by byl zadouci vetsi detail, postaci mezikrouzek. Nakup makroobjetivu pro tyto ucely je podle meho nazoru zbytecnost.

Kdysi jsem v casopisu zahledl nejakeho profika co foti dezerty, ten si vylozene liboval v minimalni HO, takze tam prijde vhod sklo s f1.8 a nizsi, tedy v pripade DX snimace.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2013 18:30

Dekuji. S tilt-stift objektivy nemam s nimi zkusenost, neumim s nimi pracovat, take mi pripadaji mi jednoucelove, musel bych si je nejprve vyzkouset.

Ta 70-200 vypadá opravdu nadejne.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 9. 2013 18:48

Inu, T/S má ve výbavě každý, kdo se zaobírá produktovkou. Umožňují velkou hloubku ostrosti při otevřené cloně a menší tvarové zkreslení, než objektivy běžné. Za to se dají (stejně jako objektivy běžné) používat i k jiným účelům. Tedy s výhradou, že jsou MF.
Ale nejsi profík, neživíš se tím, dělej tím co máš. Jen že ses ptal a oproti originál Nkonům jsou prakticky za pusinku.
Přeju pěkné fotky. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků