zvláštní kvalita fotky

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Daf 28. 8. 2013 09:21

Malý ohebný stativ je nanic to je skoro lepší ten foťák na něco pevného položit. Určitě vypni stabilizaci a použij alespoň 3s samospoušt. Takhle si to rozhýbeš samotným zmáčknutím spouště. Stejně tak stabilizace když nemá co stabilizovat to může trochu rozostřit. Nepoužívej výcebodové ostření bude si to ostřit kam chce a né kam chceš ty. Ostři ideálně jedním bodem, který si posuneš přeně kam potřebuješ a nebo manuálně při maximálním zvětšení na displeji.
U těch nižších clon je vidět že jsou některá místa ostřejší než jiná takže část neostrosti je dána malou hloubkou ostrosti. Zkus dát f16 a postupuj podle toho co jsem psal výše.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dkokos 3. 9. 2013 08:32

Ahoj,
tak jsem zkousel postupovat podle rad a vypada to lepe (teda alespon si to myslim). Nahral jsem dalsi testovaci fotku. Vypnul jsem stabilizaci a fotil na samospoust 2s s tim ze jsem fotak polozil na zem bez stativu. Ostreni jsem zvolil tedy pres jeden bod. Mel bych jeste dotaz ohledne toho ostriciho bodu. V pripade ze zvolim konkretni ostrici bod jak to ostreni funguje? Vse co je vzdaleno od toho bodu bude mene ostre?
Přílohy
f16_test2.jpg
f16_test2
dkokos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 3. 9. 2013 09:15

Podle mě je to dobrý. Dalo by se to po finálním zmenšení ješte softwarově lehce doostřit a bude to super. Co se týče toho bodu, tak ostré bude kromě místa zaostření to co je v hloubce ostrosti. Tedy nejaká část před bodem a za bodem ostření. Proto je dobré neostřit na nejbližší bod (tak většinou funguje automatika), ale zhruba do jedné třetiny toho, co chceš mít ostré. Jinak na výpočet hloubky ostrosti existuje spousta online kalkulátorů. Zkus napsat do vyhledávače DOF CALC.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 9. 2013 09:24

Daf píše:Tedy nejaká část před bodem a za bodem ostření.
chce tým povedať: všetko čo je v rovnakej vzdialenosti od foťáka ako ten zaostrený bod
(plus pár centimetrov hore/dole, ktoré si vypočítaš podľa DOF kalkulátora)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 9. 2013 09:33

Ganec: len tak mimochodom, Daf napisal nieco ine ako Ty. Ale preco sa musis montovat to vsetkeho ? To ti zato platia ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 9. 2013 09:49

samozrejme, za tie milióny sa mi to oplatí... :-D
Naposledy upravil Ganec dne 3. 9. 2013 12:01, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Umbrella 3. 9. 2013 10:48

Ganec píše:samozrejme, za tie milióny sa mi to oplatí...



aha, tak bych prosil z diskuzi vystrihat vsechny placene prispevky a jako duvod brat je jako nezaplaceny reklamni prostor, dekuji adminum :D
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 3. 9. 2013 11:13

máš smůlu, jedeme na procenta :-D
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 3. 9. 2013 11:31

safra :D
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dkokos 5. 9. 2013 07:43

Daf píše:Podle mě je to dobrý. Dalo by se to po finálním zmenšení ješte softwarově lehce doostřit a bude to super. Co se týče toho bodu, tak ostré bude kromě místa zaostření to co je v hloubce ostrosti. Tedy nejaká část před bodem a za bodem ostření. Proto je dobré neostřit na nejbližší bod (tak většinou funguje automatika), ale zhruba do jedné třetiny toho, co chceš mít ostré. Jinak na výpočet hloubky ostrosti existuje spousta online kalkulátorů. Zkus napsat do vyhledávače DOF CALC.


Dival jsme se na ty kalkulatory a princip je jasny. Spis me zajima jak to vypada v praxi jestli se to resi tak ze to nekdo premeruje nebo jenom prostym odhadem? A nebo pouzit manualni ostreni a podivat se co je opravdu ostre?

diky
dkokos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 5. 9. 2013 08:18

Samozřejmě odhadem pochybuji, že to někdo přeměřuje. Prostě to vyfotíš a zkontroluješ na displeji. V případě potřeby pořídíš další snímek kde víc přicloníš, nebo přeostříš blíž či dál.
Daf
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků