Kompakt kolem 10tis.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Nivelle 1. 8. 2013 21:57

Ahoj,

přemýšlím o koupi foťáku. Před rokem mi bohužel odešel Canon PowerShot A610, se kterým jsem si krásně vystačil - fajne makro, fakne fotky, málo šumu, výklopný otočný displej (!!!)... Koupil jsem si levného šunta, nadočasně, a už mě štve :)

Fujifilm FINEPIX X10 - můj favorit (9000Kč), ale žena ho odmítá kvůli "zastaralému designu" :)
Panasonic Lumix DMC-LX7 (10500Kč)
Olympus XZ-2 (11500Kč) - ten už je trošku moc, ale 16GB karta k tomu...
Nikon COOLPIX P7700 (10000Kč)
Panasonic Lumix DMC-GF5 černý + PowerZoom 14-42 mm (10000Kč)

Co fotím - makro, rodinu, sem tam zvíře (málokdy), hodně doma, hodně venku. A fotí i žena (ať žije režim AUTO). Pročetl jsem si forum, a tyhle ty výše uvedené foťáky mi vyšly nejlépe. Zrcadlovku nechci - velikost, cena, velikost, velikost. Navíc vím, že objektivy si nikdy nekoupím.

Fotky si nechávám tisknout 10x15cm. Plakáty tisknout nebudu. Ale mám velký FullHD displej (a na starých fotkách se projevilo špatná úprava :) ).

Fotil jsem na 5 nebo 6mpix, nebo kolik ten můj canon měl, a stačilo to. A teď hledám něco, co mu bude sahat aspoň po kotníky. Poradíte?

Díky!
Nivelle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod T-Lama 1. 8. 2013 22:17

Zrcadlovku nechceš, ale bezzrcadlovka se do výběru vešla? :-)

Na tisk 10x15cm stačí dneska i lepší mobil, ze zmíněných modelů v tomhle ohledu nezklame asi žádný. Takže bych je všechny vyzkoušel, jak se mi ovládají.. pak se zeptal ženy, který se jí nejvíc líbí.. a koupil ten, který se nejvíc líbí mně. :nenapadne
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nivelle 1. 8. 2013 22:23

Ony už existují i bezzrcadlovky? :D Já se mezi foťáky nějakou dobu nepohyboval... až budu kupovat foťák příště, koupím si bezkompakt. :)

Zatím se mi nejvíc líbí XZ-2. Ale ta cena mi přijde moc.. za to už si čipnu auto. Ale foťák je potřeba. Třeba ještě někdo z místních něco nahodí, nebo poradí.
Nivelle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 1. 8. 2013 22:37

GF-5 umí vyměňovat objektivy, ale nemá zrcátko a tudíž ani optický hledáček.

Jinak všechno co je tam napsané jsou dobré foťáky. Určitě doporučuji zajet někam, kde se to dá ošahat.

Taky tady někde běží dost podobné diskuze, je tam hromada infomrací, doporučuji projít.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 2. 8. 2013 07:12

Fuji X-10: najdi si o něm třeba tady na fóru, myslím že už toho bylo napsáno dost
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 2. 8. 2013 08:58

Nivelle píše: až budu kupovat foťák příště, koupím si bezkompakt. :)


Rekl bych ze ten uz mas od te doby co odesel ten Powershot :D
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nivelle 2. 8. 2013 11:40

reign - x10 je můj favorit, ale žena nepřenese přes srdce ten design.

rozhodnu se mezi LX7 a XZ2
Nivelle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oniiicek 2. 8. 2013 13:15

Chlape, daj na svoj čuch...Fuji X10 je dobrá voľba...ovládanie, hľadáčik, kvalita výstupu atď. Kto s ním bude viac fotiť, ty či žena, alebo rodinný foťák? Opýtam sa inak, kto ho bude platiť :D a podľa toho sa rozhodni...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://ok-fotografia.blogspot.sk
http://software-elektronika.blogspot.sk
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 2. 8. 2013 13:21

Nivelle píše:reign - x10 je můj favorit, ale žena nepřenese přes srdce ten design.

rozhodnu se mezi LX7 a XZ2


jo zeny holt nejsou stari brichati duchodci, kteri po retru porad slintaji, protoze s nim kdysi v praveku fotili :D

tak mne napada, kdyz chces neco maleho, ale aby se to libilo zene, tak co ruzovy Nikon J1 se zakladnim setackem a sundat ten objektiv muzes klidne jen jednou az budes zene ukazovat zda je ruzovy i uvnitr. :)
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nivelle 2. 8. 2013 20:08

Výborné reakce :D MOje žena naštěstí není hloupá blondýna, ale chytrá brunetka, takže růžový nikon nehrozí (leda bych chtěl, aby mě jím umlátila).

Fotit s tím budeme oba, cca stejně, žena možná víc - přeci jen je s malým celý den. škoda, že X10 neudělali i v ne-retro verzi, možná by se divili, jak se prodává..
Nivelle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 2. 8. 2013 20:22

pokud je chytrá, tak ty foťáky společně vyzkoušejte a ještě ráda ten design překousne - vzhledem k tomu jak co padne do ruky možná ještě před pořízením prvního snímku :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 2. 8. 2013 20:29

Před časem jsem zvažoval mimojiné P7700 a XZ2, Panasonic zelená mi nesedí, takže ten jsem škrtl.
P7700 měl sice super ostrost/kresbu, ale dost to kazila aberace, fotím hlavně v přírodě, takže by mi vadily fialové větve atd.

U XZ2 mi zase vadilo poměrně agresivní odšumování, viděl jsem např. v recenzi fotku potoka a při zvětšení byly jednotlivé kapky hranaté ne kulaté.

Nakonec jsem vzal ve výprodeji E-pm1.
Sice občas uskočí stabilizátor (fotka je méně ostrá-zmiňováno i v recenzích předchůdců na digimanii) a video musím točit s vypnutou stabilizací, jinak je tam želé efekt), ale jinak spokojenost, moc pěkné barvy, ohodně rychlejší ostření a kvalitní jpeg - dodatečný odšum jsem úplně vypnul a oproti předchozímu panasonicu lx2 se dají na fotce prohlížet i detaily-tráva vypadá opravdu jako tráva a ne jak potah biliáru. :) Někdo by řekl, proč rovnou teda nefotím do rawu, ale jak už jsem tady psal dřív, nemám čas, ani pc, abych si s rawem hrál.

PS: V jednom obchodě, tuším megapixel, jsem viděl vedle sebe GF5+14-42 powerzoom a LX7 a velikost byla velmi podobná.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 8. 2013 20:43

Mozna by stalo zato vysvetlit zene, ze fotak MA vypadat jako fotak a ze se nevybira podle barvy.

Obrázek

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nivelle 2. 8. 2013 21:49

Barva je to nejmejší :) Zkusím ji vytáhnout do nějakého města, kde foťáky mají, a uvidíme. Slečně ten foťáky vyloženě sluší :)

Ten E-pm1 je taky varianta? A teď ženo raď :D

reign - to je svatá pravda. Ale pokud neudělám chybu ani s jedním ze zmiňovaných, tak se jí (možná) i podřídím. Nebo prostě řeknu, že ostatní jsou prostě drahé, a koupím tu x10
Nivelle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pe100 3. 8. 2013 07:23

Osobně - pokud někde u foťáku poslední dobou vidím napsáno retro, asociuje se mi to se slovem normální, použitelný...
A naopak - moderní tvar je co? Tohle: http://www.aaron.cz/img/casio-exilim-ex-n10-93048_3.jpg ?
V kategorii "profikompakt" (= mobil ho nenahradí) je fotokvalita poměrně vyrovnaná. Pro fotky velikosti pohlednice jsou jakékoli fotografické vady pod mezí rozlišitelnosti asi u kteréhokoli. Přichází pak na řadu ovladatelnost, pohotovost atd...
Např. doba nutná pro zaostření a uložení fotky se liší od 0,5 do 2,5 sec, optický hledáček se může hodit... No a jediná Fuji má mechanický zoom ;-)
Ach jo, retro... co tohle, to je dost moderní: http://camerapro.net.au/blog/wp-content/uploads/2012/09/P9180140.jpeg?
Pe100
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků