Canon G15 vs Fuji X20 vs Fuji X10

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 5. 2013 16:11

I takovyto muze hypoteticky nastat rozdil mezi fotkou z X10 a X20, ktera jiz nedisponuje rezimem rozsireneho dynamickeho rozsahu, tim padem dojde casteji k prepalum.

Obe fotky jsou z X10, ale u te spodni je nasimulovane, jak by vypadal vystup z X20 (neni tam pouzit zvyseny dynamicky rozsah pri iso100):
Obrázek

Obrázek

Ovsem X10 umi jeste vice rozsirit dynamicky rozsah a vysledek vypada pak takto (lze to prirovnat prakticky k HDR fotografii, ktera je u ostatnich fotaku resena skladanim z vicero -typicky tri- fotek, coz je nepouzitelne napriklad pro pohyb):
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Janovsky 12. 5. 2013 19:52

Petře, prosím, jak jsi měl u těch fotek nastavenu tu X10?
Ondrej Janovsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 5. 2013 21:24

Vsechno je to podrobne v EXIFu ;) Nastavil jsem manualni rezim, zvolil velikost fotky M (6Mpix.), cimz lze nasledne nastavit i pri iso100 zvyseny DR az na 400%. Cili iso100, cas 1/800 a clona f5.6. S temito parametry jsem udelal prvni fotku. Nasledne jsem nastvil velikost fotky na L, cimz zmizela moznost fotit se zvysenym DR a poridil tak druhou fotku. Tedy s naprosto identickyma expozicnima hodnotama, jako vznikla fotka prvni.
X20 neumi fotit ve zvysenem DR na iso100. Umi to od iso400 vyse, ale pak se nejedna o hardwarove zvyseni DR, ale softwarove, neco na zpusob active d-lightningu co ma Nikon. A samozrejme fotit za slunneho dne na iso400, kde fotak nema vestaveny ND filtr, je znacne, znacne problematicke. Ono i to iso100 nas pak nuti clonit objektiv, natoz iso vyssi.
Treti fotka pak vznikla v EXR rezimu (tedy v tom, ktery X20 postrada), kde jsem nastavil DR na 1600% a korekci expozice dal na +2EV.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 12. 5. 2013 22:31

ako je to s nocnym rezimom u tychto troch?
anonymni

Odeslat příspěvekod reign 12. 5. 2013 23:30

choděj spát včas
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 5. 2013 00:04

:D Fuji ma treba "Pro low light" rezim, kde udela 4 snimky za sebou a ty pak spoji. Vysledkem je pak velmi dobre vypadajici 6Mpix. fotka i na iso3200, bez nadsazky. Muzu dat ukazku, bude li zajem.
Nevyhoda je, ze krome korekce expozice nejde v tomto rezimu nic nastavit a zuzi se zorny uhel, takze z 28mm ohniska je odhadem cca 32mm ohnisko.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Janovsky 13. 5. 2013 13:56

Petr Luňák píše:Vsechno je to podrobne v EXIFu ;)

Používám Linux a v prohlížeči se mi exif u obrázku nedaří zjistit. Ale zkusil jsem si tvé popisované dnes na X10 a funguje to tak, jak jsi popsal.

Už jsem to zkoušel dříve, ale lezly mi ty fotky divné a teď najednou se na to dalo koukat.
Škode jen, že ten DR režim je jen 6Mpx.
Ondrej Janovsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 5. 2013 21:28

reign - :D
petr, diky za info. Bol som si ich aj obzriet v obchode a prvy dojem je pozitivny zo vsetkych. Velkost a rozlozenie ok, ovladanie na prvy pohlad logicke. Nemal som ale moznost urobit poriadny test. Myslim, ze sa potesi viac ludi ak tu taka ukazka bude :)
anonymni

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 5. 2013 22:33

Tak tedy 3 ukazky Pro low light rezimu X10. Vse ISO3200.
Zatazena obloha:
Obrázek
Zarovka:
Obrázek
Zarovka v kombinaci s malou hloubkou ostrosti:
Obrázek

Fotky bez uprav, rovnou z karty v origo velikosti. Bohuzel mi u tech fotek nejde precist exif v PC, nevim proc.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubu2 17. 5. 2013 18:18

Tak jsme se byly podívat na G15 a Fujifilm X10/20. Rozhodování je nyní mezi X10/20. Bohužel jsme narazily na podavače, který o nich zase tak moc nevěděl(na jednu stranu chápu, že nemůže znát všechny foťáky, ale proč to tedy nemají rozděleno podle značek :oboze . postávalo jich tam víc. )
Foťáček se nám moc líbí - zpracování, držení, velikost. Jediný rozdíl, co jsme schopny laicky poznat bylo jiné zobrazení menu - dle nás u X20 lepší - poloprůhledné - je vidět scéna a info o čase a cloně v hledáčku. Je divné, že to bylo zobrazené jen černě - špatně vidět. Četla jsem, že to má být zelené případně červeně - varování - a také se má ukázat místo zaostření.
Bohužel podavač o tom nevěděl vůbec nic. :shock: . Takže jediný závěr z návštěvy odborné prodejny je ten, že G15 je sice pěkná, ale chceme Fuji.Teď jde o to, kterou koupit.
Už jste zde dali nějaké poznatky, ale byla bych vděčná, kdyby jste mi ještě s výběrem pomohli jestli X10 nebo 20. Berte to tak, že to chceme na běžné snímky - obrazový záznamník se slušnou kvalitou - fotky a kratičká videa.
Ve své podstatě - asi - jde o ten hledáček, dají se ty informace oželet?
Ostření jste psali, že je skoro stejné.
Ještě nějaké podstatné rozdíly? Vyjma jiného čipu.
Díky Bubu.
bubu2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 17. 5. 2013 19:16

...ostření není stejné. Asi bychom se za chvilku opakovali, raději si to projdi ještě jednou - no a hledáček je z těch rozdílů asi ten s nejmenším významem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2013 19:24

Muj nazor:
X10 - rezim se zvysenym dynamickym rozsahem, viz moje ukazky.
X20 - vyssi rychlost ostreni, ale pouze tehdy, jeli aktivovano fazove ostreni. Kdy se tak deje bohuzel nevim, to musi poreferovat ti, kdo maji s X20 delsi zkusenost. Pri ostreni pomoci kontrastu jsem osobne rozdil v rychlosti zadny nepoznal.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 17. 5. 2013 19:34

je to jak píšeš - na to, aby se projevila rychlost AF umělé osvětlení nestačí, neexistuje ani žádný údaj při jaké hladině osvětlení funguje detekce fáze. Asi bych se rozhodoval podle toho, v jakém světle se bude převážně fotit - dobré světlo = X20, horší světlo = X10
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2013 19:42

Kdyz za dobreho svetla zas u te X10 je k dobru zmineny EXR rezim.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubu2 17. 5. 2013 19:43

reign píše:hledáček je z těch rozdílů asi ten s nejmenším významem.


Právě že uvádějí hledáček X20 jako významná změna k lepšímu. Neumím však posoudit.

X20 - vyssi rychlost ostreni, ale pouze tehdy, jeli aktivovano fazove ostreni.
To je to co jsem četla.
X10 - režim se zvyšeným dynamickým rozsahem - není toto pádný důvod se pro něj rozhodnout?

Ještě chci dodat, že do RAW určitě fotit nebudem. Třeba je to velký prohřešek a škoda, ale u nás by byl další problém výkoný PC, čas a hlavně to neumíme.

-- 17. 5. 2013 20:46 --

Petr Luňák píše:Kdyz za dobreho svetla zas u te X10 je k dobru zmineny EXR rezim.


Ten se používá jen za dobrého světla?

-- 17. 5. 2013 20:52 --

reign píše:v jakém světle se bude převážně fotit - dobré světlo = X20, horší světlo = X10


Jak píšeš, dobrá myšlenka a rada. Jen asi bohužel zde nedokážem najít tu hranici.

Fotit se bude jak v interieru, tak venku. Těžká volba :oboze
bubu2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků