Nikon 1 J1 vs Olympus PEN E-PM1

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pan_Lukas 5. 5. 2013 11:58

Zdravím, nemůžu se rozhodnout, který objednat, je to fotoaparát pro strýce, focení a občas video, časem by chtěl ještě nějaký objektiv (kolem 200mm) dá se něco takovýho sehnat i na Nikon, našel jsem jen pár objektivů a max do ohniska 100mm, díky moc
pan_Lukas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 5. 5. 2013 12:08

Nikon 1 má crop faktor 2,7, tedy 100 mm sklo se na něm (s výjimkou hloubky ostrosti) chová jako 270 mm na fullframu nebo jako 180 mm na zrcadlovce s APS-C čipem.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pan_Lukas 5. 5. 2013 12:09

Aha, to jsem nevedel, diky moc...a pro jaky by ses rozhodl Ty, z techto dvou?
pan_Lukas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 5. 5. 2013 12:12

Mě takové rozhodování nečeká... Podíval bych se za prvé na kvalitu výstupu, za druhé na výběr objektivů (tedy ne na to, kdo má víc objektivů, ale jestli jsou k dispozici takové, jaké potřebuju).

Abych doplnil: Olympus PEN jsou foťáky systému micro 4/3, mají crop faktor 2. Tedy 100 mm sklo na nich má obrazový úhel jako 200 mm na kinofilmu/fullframe. Objektivy na ně jdou od Olympusu a Panasoniku, něco málo má i Sigma.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pan_Lukas 5. 5. 2013 12:32

A ještě se zeptám, jak je to s manuálním ostřením? U Nikonu jsem četl, že jde jen přes tlačítka ve fotoaparátu, nikoliv na prstenci objektivu, ten Olympus ale vypadá, že má manuální ostření přímo na objektivu, je tomu tak? Díky
pan_Lukas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 5. 5. 2013 12:40

je tomu tak
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 8. 5. 2013 12:35

Ad manualní ostření u Penu - přepneš na manual focus MF a ostřícím kroužkem na konci objektivu ručně ostříš - jakmile začneš točit zaostřovacím prstencem na objektivu, tak se střed snímané scény zvětší 10x, přestaneš točit a po cca 1,5-2s zvětšení na displeji zmizí a můžeš si doladit kompozici a fotit.

A teď obecně k Pm1 tj i EPL3:
Pm1 trpí při zapnuté stabilizaci u videa želé efektem, bez stabilizace je to zase takové doskákané.
Zatím jsem videa moc netočil (kupoval jsem ho hlavně na fotky), ale lze to řešit dodatečnou stabilizací v sw editoru http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p ... &t=1190404

Nicméně u stabilizace jsem zpozoroval 2. problém a to že je v některých případech stabilizace kontraproduktivní (nebavím se o focení ze stativu, tam je vypnutý stab. jasná věc).
Stabilizace občas fotku lehoučce mázne při čase cca 1/250s a pomalejším.

Asi časem vyměním seťák Oly 14-42 za Panasonic 14-42 s optickou stabilizací v objektivu a vyřeším tak i želé videa. Želé efektem trpí i videa u novějších epm2, epl5 atd,
při 14mm se to dá, ale při 42mm se to už vlní dost. Viz třeba ukázka videa s tramvají v Brně
na stránkách megapixelu u epm2 nebo epl5 (teď nevím a nechce se mi to hledat).

Bohužel problémy se stabilizátorem u fotek pozoroval recenzent i u nikonu V1. Takže si vyber.
http://www.ephoto.sk/fototechnika/recen ... o-v-praxi/
Pri vyhodnocovaní fotografii som bol prekvapený veľkým odpadom. Množstvo fotografii bolo jednoducho neostrých. Skontroloval som exify, či som nepoužíval príliš dlhé časy. Nebolo tomu tak. Čo už neudržím fotoaparát stabilne? Urobil som bleskový test, vyšiel som na redakčný balkóna odfotil budovu oproti s a bez stabilizátora. Fotografia bez stabilizátora bola výrazne ostrejšia! Toľko zbytočne vynaloženej námahy, aby som napokon zistil, že stabilizátor je skôr destabilizátor. Posledný deň testovania som sa vybral opäť do mesta, aby som fotoaparát pretestoval ešte raz, s vypnutou stabilizáciou. Keď som sa prestal spoliehať na stabilizáciu, moja úspešnosť sa výrazne zväčšila. Verím, že problémy so stabilizáciou vyrieši najbližšia aktualizácia firmveru.


seťák od Nikonu 10-30 má při 10mm dost mázlé rohy (viz recenze seťáku na digimanii a hlavně fotky z praxe u Nikonů 1 s 10-30 v recenzích na ephotozine.com)
11-27,5 má kresbu pěknou, ale zase nemá stabilizaci :-( Po zkušenostech s Penem vím, že je ta stabilizace občas potřeba.

Závěr: Za tu cenu Pm1 fotí luxusně, ale je to s určitými kompromisy, co se týče stabilizace. Pokud by to bylo hlavně na videa, tak bych vzal Nikon1. Mám to hlavně na focení přírody , fotím do jpg, dodatečný odšum vypnutý (na raw nemám čas ani pc). Je tam možnost Vyp, nízký, standart a vysoký. Trávu to moc nerozmývá, třeba Panasonic řady TZ, jak doprodejový, tak nová řada, sice na ultrazoom fotí pěkně, ale co se týče odšumu i na základní ISO při fotkách trávy je to nebe a dudy. Prostě 1/2,33" čip... BTW: ISO 1600 v místnosti v pohodě použitelné, případně je možné nechat přiblísknout nasazovacím bleskem, co je v příbalu. Má jemné odstupňování výkonu, takže lidi v popředí nejsou na fotce opražení do bíla.
PS: Přešel jsem z Pana LX2. Třeba focení s LX2 v místnosti bez blesku bylo scifi. Jeden člen fóra má taky LX2 a uvažuje o upgradu, tak jsem mu posílal porovnávací fotky lx2 vs Oly.
S kvalitou seťáku jako takového jsem spokojený, ostrost víceméně srovnatelná s LX2.
Ostření mnohonásobně rychlejší (když jsem teď fotil ty porovnávací fotky, tak jsem si u LX2 pomale mohl dát kafe). Lepší prokreslení stromů a zeleně v pozadí, u LX2 je to proti tomu takové jakoby v mlze.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Panzer.Dragon 8. 5. 2013 20:24

já sem si koupil 1j1 a sem spokojenej, nemůžu porovnat s tim druhym, ale sem rád že mam NIKON :-) a ne olympus

mam dva objektivy 10-30 a 30-110 ale plánuju po vzoru mnoha majitelů koupit redukci ft-1 a k tomu objetiv Nikon 55-300mm f/4.5-5.6G AF-S DX VR


http://www.amazon.com/Nikon-3613-FT-1-F ... ft-1+nikon

a nějakej pěknej tele objektiv kterej s tim crop faktorem nikonu bude zabijáckej :-)

koukni na tohle ve full hd http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... U_hfo_FyUY
xbox1, x360, wii, 2x sega saturn, sega dreamcast, gp2x F200
Z-5450, LE40A786, Nikon 1j1, HP elitebook 8570w (250GB ssd), Nexus 7 2012 3G
Glory and Rock and Roll with Smart F2, 0,8 CDI & Fiat Punto 1.2 8V (2004)
Panzer.Dragon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 9. 5. 2013 08:37

Hlavní devíza Nikonu1, to čím převyšuje konkurenční mirorless je slušný EVF v těle. U tohoto systému může o bezhledáčkové variantě uvažovat jen člověk v hmotné nouzi nebo oběť prodavače z elektromarketu...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 5. 2013 10:08

rousini píše:Hlavní devíza Nikonu1, to čím převyšuje konkurenční mirorless je slušný EVF v těle. U tohoto systému může o bezhledáčkové variantě uvažovat jen člověk v hmotné nouzi nebo oběť prodavače z elektromarketu...


On je Nikon jako jediný s hledáčkem? To budu muset Panáky zkontrolovat, jestli mi přes noc nezmutovaly. Úvaha o sociálním zařazení majitelů beznosorožců jen na základě přítomnosti EVF je opravdu vyčerpávající a nepochybně podložena bezvadně provedenou studií.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 5. 2013 10:19

Nikon 1 J1-3 hledáček nemá. U V1 V2 se za to patřičně připlácí.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Panzer.Dragon 9. 5. 2013 11:41

pro mě osobně je vhodnější 1j1, přes hledáček jsem nikdy nefotil a ani to neplánuju, naopak oceňuju blesk, design a i tu nižší cenu (ne z důvodu, že bych na to neměl ale chci držet pro případ krádeže, rozbití cenu tak nějak níž :-) )

zas tak extrémní mi to připlácení za v1 nepřijde, pokud to někdo ocení tak mi rozdíl nepřijde nijak markantní

rousini píše:Hlavní devíza Nikonu1, to čím převyšuje konkurenční mirorless je slušný EVF v těle. U tohoto systému může o bezhledáčkové variantě uvažovat jen člověk v hmotné nouzi nebo oběť prodavače z elektromarketu...


co sem viděl nějaký recenze tak z toho vycházel nikon1 ve spoustě věcí jako vítěz, video, barvy ještě nějaký kravinky, takže bych řek že má více výhod + teď v posledních dvou měsících krásnou cenu ;-]
Naposledy upravil Panzer.Dragon dne 9. 5. 2013 12:16, celkově upraveno 1
xbox1, x360, wii, 2x sega saturn, sega dreamcast, gp2x F200
Z-5450, LE40A786, Nikon 1j1, HP elitebook 8570w (250GB ssd), Nexus 7 2012 3G
Glory and Rock and Roll with Smart F2, 0,8 CDI & Fiat Punto 1.2 8V (2004)
Panzer.Dragon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 9. 5. 2013 11:43

Grimjaur píše:On je Nikon jako jediný s hledáčkem? To budu muset Panáky zkontrolovat, jestli mi přes noc nezmutovaly.


I u Sony by k tomu dokázali ledacos říci, Olympus taky nemá všechno bez hledáčku a myslím, že se támhle vzadu hlásí i Fujifilm?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Panzer.Dragon 9. 5. 2013 12:27

a jaká je nejlevnější bezzrcadlovka s evf?
xbox1, x360, wii, 2x sega saturn, sega dreamcast, gp2x F200
Z-5450, LE40A786, Nikon 1j1, HP elitebook 8570w (250GB ssd), Nexus 7 2012 3G
Glory and Rock and Roll with Smart F2, 0,8 CDI & Fiat Punto 1.2 8V (2004)
Panzer.Dragon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 9. 5. 2013 12:39

asi Samsung NX20
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků