Změna kvality při jemném otáčení snímku

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lucky-x 10. 3. 2013 18:33

Ahoj, stává se mi že vyfotím fotku a nemám ji uplně rovnou. (někam padá doleva/doprava) Když ji narovnám tak se mi sníží kvalita fotky, ztratí se ostrost kterou už ničím donastavit nedovedu.

Používám ViewNX 2, fotku zpracovávám z RAW .. tedy ještě před převodem do JPEGu.

Nechápu proč se to tak děje v takové míře. Přeci ten ViewNX mi ty pixely má jenom přemístit a zbytek ořezat, nic jiného... jasně ty pixely jsou čtvercový a prostě musí dojít k přepočítání na nový místo a tím pádem vzniknou nový pixely který tam vlastně nebyly, ale i tak mi nejde do hlavy že je to tolik vidět. Zkoušel jsem to otáčet v Zoneru po exportu do JPEGu a výsledek byl stejný - což bych chápal.

Nějaké nápady jak fotky otáčet bezbolestně? (Jasně snažit se o to při expozici, ale občas jsem rád že stisknu spoušť včas natož 5sekund řešit horizont.
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 10. 3. 2013 19:17

Co zkusit ještě jinej konvertor (třeba LR) pro případ, že by od sebe programátoři obou zmíněných programů vzájemně opisovali?
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 3. 2013 19:21

Napada me jedine, proc se tak deje. Pokud fotku narovnas a ona se automaticky orizne, tak ji asi program automaticky sam upsampluje zpet na puvodni rozliseni, cimz jakoby dojde k zhorseni kresby pri stoprocentnim zvetseni. Nicmene ze by se takto nejaky program skutecne choval, o tom bych slysel poprve. Pouzivam NX2 a k zadnemu zhorseni nedochazi, stejne tak nedochazi k zhorseni ani v lightroomu. Oba programy fotku automaticky po srovnani oriznou, k upsamplu na puvodni rozliseni ale nedojde.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 10. 3. 2013 19:53

Tak jsem zkusil ViewNX2 ver. 2.7.1 a to co popisuješ rozhodně nedělá.
Fotka s náklonem, původní rozlišení 4928*3264, po srovnání náklonu (položka Straighten) se automaticky fotka ořízne na menší rozlišení, a to jak v náhledu, tak při exportu do JPG. Určitá neostrost se objeví jedině ve zmenšeném náhledu, a také při zobrazení 1:1 pak trvá vykreslování podstatně déle.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lucky-x 10. 3. 2013 20:02

Tak se schvalne podivejte, fotka je v obou pripadech oriznuta. V jednom je narovnana... a je rozmazana. Druha neni a je ostra. Nereste tu fotku, vzal jsem prvni co jsem nasel.
Přílohy
Pena30let2013_DSC_3086_028.JPG
srovnane
Pena30let2013_DSC_3086_022.JPG
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 3. 2013 21:34

Tak s tim jsem se jeste nesetkal. Bohuzel nedokazu rict, kde muze byt chyba.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucky-x 10. 3. 2013 21:42

Schvalne si tu fotku zkusim vzit do prace a zkusim to zpracovat na jinem hardware a pak budu zkouset dal. Protoze tohle mi celkem dost stezuje zivot, ja uz jsem si toho vsiml driv. Nekdy se to natoceni skoro neprojevi, ale jindy je to docela brutus. :(
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 10. 3. 2013 21:45

To asi nejsou výřezy 1:1? Nebyly oba snímky před uložením sem ještě zmenšeny? Zkus někam uložit nějaký originál NEF. V hardware chybu nehledej.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 10. 3. 2013 23:22

Má to blbej algoritmus pro otáčení prostě, nic víc.

Když se obraz otáčí, tak se musí přepočítávat, jak moc kvalitní bude výsledek záleží na použitém algoritmu.

Jeden z nejlepších má Capture One, prakticky sem nezaznamenal ztrátu. Zbytek plus mínus stejný, no a ještě PhotoShop to umí hodně slušně i s opravdu jemnou úpravou v řádu 0,00°.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daf 11. 3. 2013 11:06

Natočením, nebo změnou velikost běžně dochází k určitému rozostření snímku. Není to ale nic, co by nezpravilo následné softwarové doostření. Důležité je, aby doostření následovalo až po tom přepočtu. Nevím ale, jestli View NX aplikuje ostrost před, nebo po natočení, resp. zda je možné aby doostření bylo na konci úprav.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lucky-x 11. 3. 2013 11:37

Abych odpověděl na všechno. Výřezy 1:1 to nejsou, snímky jsou zmenšeny samotným uložením do JPEG pomocí ViewNX 2. Zkusím jak vypadají snímky 1:1.

Chápu že k nějakému rozostření dojde, ale přijde mi že je to více zničené než bych čekal. Zkusím to bezeztrátově vyexportovat a pak doostřit, to je dobrý nápad. Skutečně to vypadá tak jakoby ViewNX 2 nejdříve doostřoval a pak otáčel.
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 3. 2013 13:02

Tak to ja teda naopak nechapu, proc by melo k jakemukoliv rozostreni pri zmene naklonu dojit. Tady je proste neco nekde spatne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucky-x 12. 3. 2013 07:28

http://leteckaposta.cz/221622088

Zkuste prosím někdo tu fotku otočit. Já otáčím o 0.8°doprava a prostě mi ji to rozmaže tak že už to moc nezachrání ani doostřování, resp. bych řekl že doosřování ji ještě více degraduje.

Já jsem to zkoušel na 2verzích ViewNX2 i na různém HW a prostě to dává pořád stejné výsledky.

dík
Beyerdynamic DT 990, Audinst HUD mx1, wasapi, foobar2000

Sám Chaplin se inkognito účastnil soutěže o svého nejlepšího dvojníka a skončil až třetí.
Lucky-x
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 12. 3. 2013 08:13

ViewNX v 2.7.2 64bit. Rozdíl je minimální. Rozhodně ne jako v tom tvém náhledu.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mogen 12. 3. 2013 08:32

ZPS 15, taky jsem si nevšiml nějakých markantních změn.
Mogen
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků