Jak nafotit zubní ordinaci?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2012 08:56

Pěkný den, příští týden budu fotit zubní ordinaci kamarádky kvůli vytváření webových stránek a rád bych se zeptal s jakými nastaveními fotoaparátu bych měl pěkné výsledky? K dispozici mám fotoaparát Kodak Z990 MAX s f2.8 až f5.6, 28-840mm (35mm eq) s módy jako na DSLR (M, P, A, S, HDR, atd.). Dále mám k dispozici 2x stativ a 1x externí blesk (odpalovaný integrovaným bleskem). Fotit se bude večer (dřív to obě strany bohužel nestíhají), v ordinaci je klasické zářivkové osvětlení dle norem. Celá ordinace má fialovo-bílý motiv (nábytek, křeslo atd.).

Fotit se budou následující scény:
- dospělý komparzista v křesle, pravděpodobně s nějakým zubařským toolem v ústech (ze střední vzdálenosti + zblízka portréty s malou hloubkou ostrosti)
- dětský komparzista ve stejné situaci jako předešlý
- dětský komparzista s paní zubařkou (jak si přebírá kartičku s obrázkem nebo něco podobného)
- foto interiéru (něco podél zdí aby to zabralo vybavení ordinace mimo křeslo), pak možná křeslo, pak nějaké detaily nástrojů s malou hloubkou ostrosti
- foto "z vrchu" (fotograf na židli, fotoaparát v natažených rukou s focením těsně od stropu směrem dolů a do stran)

Vzhledem k tomu, že má tento ultrazoom docela malý senzor, rád bych se držel rozumných ISO (125-400).

Specifikace fotoaparátu jsou tady:
http://store.kodak.com/store/ekconsus/en_US/pd/ThemeID.3925700/MAX_Camera/productID.221644300

Uvítám jakékoliv rady a doporučení. Díky.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hamk 7. 11. 2012 09:27

Ok. Tak zprvu budou fotky na webové stránky, takže budou všechny do malých rozměrů. Takže šumu bych se tolik nebál. Jestliže máš blesk, tak detailní motivy, bych fotil s odrazem světla z blesku o nejbližší bílou stěnu. pakliže nemáš deštník, nebo softbox.. :) Vyvaruj se blesku napřímo !!
Jinak principy asi znáš, takže detaily na nejnižší clonové číslo a fotky s komparzisty přiclonit...
Jinak všechno bych fotil, pakliže bude venku již tma, na manuální nastavení fotoaparátu. Čas bych nechal napevno v rozmezí 1/125 - 1/200 (dle zvoleného ohniska - mysli na crop 1,5x a nejdelší udržitelný čas z ruky) a clonu bych volil dle potřeby od f2.8 - f8.

Nějakou inspiraci můžeš nabrat zde u typických stock fotografií: http://www.dreamstime.com/photos-images/dentist.html
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod adalv 7. 11. 2012 09:37

Sorry, nechci být rejpavý, ale pokud se ptáš na tolik otázek a detailů ..
Nebylo by snažší to nechat nafotit nekoho jiného ? :-D A nebo Ty nejsi dostatečně kreativní, že se ptáš na takové kraviny? Já vím, posbírat infomace, kde se dá je třeba, ohledně techniky ano, zbytek je jen na Tobě... koukám, vidím-nevidím, nastavuji, komponuji a je to, nebo není, přeci :-D Do krátkého článku se nedá napsat návod, jak na to :-D Já používám jednoduchou poučku: fotím, co vidím, snažím se najít správné úhly pohledu, naodrážím si světlo, denní nebo odrazem o zdi z blesků...jak si nastavím foťák je druhá věc, to se musí naučit jako jízda na kole.. :-D Sám to neumím ani po letech :-D
Naposledy upravil adalv dne 7. 11. 2012 16:36, celkově upraveno 1
adalv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2012 10:44

Hamk: díky za ty stocky ;-)
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 11. 2012 13:44

Hamk: prosim te co to povidas? :)
-Sumu se bat skutecne nemusi, fotak ho rozmydli opravdu dokonale :D
-Jak ma asi s internim bleskem fotit odrazem o strop, muzes mi to vysvetlit?
-Clonit s fotakem s pidi snimacem jako ma tenhle Kodak nema absolutne zadny smysl, naopak muze byt kresba diky difrakci horsi!
-Cas 1/125-1/200s? Tak to jsem fakt zvedavej, jak takoveho casu pri rozumne (cti iso100) citlivosti v tech svetelnych podminkach asi tak dosahne :roll:
-Jakej "crop 1,5"???

Moje typy:
-Pouzij stativ. Vyhnes se tak nutnosti pouzit vysoke citlivosti.
-Nepouzivej blesk. Vyuzij takove svetlo, jake v ordinaci je. To aby se pak zakaznici nahodou nedivili, kde je to uzasne "studiove nasviceni", ktere videli na fotografiich.
-Volil bych obecne sirsi uhy zaberu, vice vtahnou divaka do deje.

A rada na zaver, kterou slyset asi nechce: zajdi do vetsiho foto-obchodu a pujc si zrcadlovku s kvalitnim objektivem (pan stomatolog jiste neni zadny chudak, takze to rad zaplati). To, co leze z toho Kodaku, je i na iso125 otresne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hamk 7. 11. 2012 14:15

-Sumu se bat skutecne nemusi, fotak ho rozmydli opravdu dokonale :D
OK. To ano. Myslel jsem, že na menších obrázkách na webovkách šum tolik vidět nebude. Ale zase nevím, jak moc tento foťák šumí...

-Jak ma asi s internim bleskem fotit odrazem o strop, muzes mi to vysvetlit?
Píše, že má externí, který je tím interním jen odpálený...

-Clonit s fotakem s pidi snimacem jako ma tenhle Kodak nema absolutne zadny smysl, naopak muze byt kresba diky difrakci horsi!
Toť pravda, opět nemám zkušenost s tímto foťákem... :)

-Cas 1/125-1/200s? Tak to jsem fakt zvedavej, jak takoveho casu pri rozumne (cti iso100) citlivosti v tech svetelnych podminkach asi tak dosahne :roll:
Nedosáhne. Počítal jsem s tím, že půjde ISO zvýšit :)

-Jakej "crop 1,5"???
Blbost...

A takhle to dopadá, když radí někdo ve spěchu, jako třeba já... Alespoň, že ti pomohl ten odkza, co jsem ti sem hodil.. :)
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2012 14:54

Kdybych tiskl plakát, tak bych se na to vykašlal, ale s web foto vs. šum zřejmě nebude na těch ISO 125 - 400 žádný problém. Tady je pár samplů, co z toho foťáku leze (po PP RAWu). Druhý portrét kočky je právě s tím externím bleskem.

http://www.imagehosting.cz/?v=felis1.png (1/13s, f5.6, 322mm, ISO 125)
http://www.imagehosting.cz/?v=felis2.png (1/50s, f4, 33mm, ISO 125)
Naposledy upravil PalmTungsten dne 7. 11. 2012 15:03, celkově upraveno 1
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 11. 2012 15:02

Ano, sum tam opravdu neni. Stejne tak bohuzel i drobnokresba.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2012 15:04

Tu myslím potenciální pacient stejně hledat nebude ;-)
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 7. 11. 2012 22:03

Jen poznámka - i s interním bleskem se dá fotit odrazem o strop. V nouzi stačí i vizitka položená na těle pod úhlem cca 30° oproti ose objektivu.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 7. 11. 2012 22:21

když to nacvakáš mobilem, ušetříš si spousty starostí a výsledek bude podobný jako s Kodakem.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 26. 11. 2012 10:32

Foto z vrchu bych určitě na interiérovou fotografii nedoporučoval (stejně tak vypouklá panorama či rybí oka). Náštěvník ordinace nikdy nepoleze na židli a nebude koukat na interiér z tohoto úhlu, akrofobikům se může dokonce udělat z podobné fotografe nevolno :-) Zkuste raději pravidlo třetin a fotit z rohu do rohu. Jak na kompozici v interérové fotografii se můžete podívat na http://obr-fotograf.cz/interierova-fotografie/. Pokud je to možné, zolte si také v obrazu nějaké popředí.
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků