Dilema jménem FF

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod OceanBoy 21. 10. 2012 21:34

Již delší dobu koketuji s myšlenkou pořídit si starší fullframe. Ale nějak se nemůžu rozhodnout.

Pracuji jako profesionální fotograf - svatby, reportáž, sport a tak nějak co je potřeba. Kombinaci Canon 7D + Canon 70 - 200 L, do té bych nezasahoval, tu mám rád. Ale to druhé tělo co mám Canon 40D + Sigma 18-50 f/2.8 popř 50mm já nevím mi přijde taková všední a fádní.

Zvažujiu dvě varianty:
1) prodat ten základní objektiv a koupit nějakej širokáč - uvažuju o Tokině 12-24, nebo Tokině 11-16. U toho širokého ohniska vidím šance na zvýšení atraktivity širokého ohniska zejména svatby a sport.

2) koupit starší fullframe Canon 5D, nebo Canon 1Ds mark II. A pak samozřejmě prodat tu sigmu a koupit asi to jediné v cenové hladině, ve které chci investovat a to Canon 17-40 f/4

Může mi poradit někdo s praktickými zkušenostmi s výše jmenovanými těly a objektivy?

Díky, snad mi to pomůže při rozhodování
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2012 04:49

Pokud ti nevadí systém zaostřit a překomponovat tak je 5D ok. Jinak 1DsMK2 má značně lepší AF, ale zase má poněkud neobvyklejší ovládání na které si většina lidí musí zvyknout.

Co se obrazu týká je to plus mínus stejné. Hledáček ti oproti 7D přijde jednoznačně lepší v obou případech. 5D nemá komplet pokrytí, ale nikdy mi to nepřišlo jako nějak zásadní problém.

1DsMK2 váží docela hodně plus používá ještě NiMH baterie, takže ta váha je fakt slušná. 5D používá novější Li-On a je to asi jedna z nejlehčích FF.

Jinak obecně jsou 1DsMK2 tak o 10-15.000 CZK dražší než 5D, což může taky dost rozhodovat..

Co se vad týká, vím akorát že u 5D může upadnout zrcátko, pokud není už opravené Canon servisem. 1DsMK2 by měla být bez potíží většinu času, maximálně může chtít vyměnit závěrka.

Vim o lidech co se tím živí a používají obojí dodneška, ač by si většina z nich mohla bez problémů dovolit to nejnovější co dnes je, takže bych řekl, že zrovna na těhle dvou kouskách od Canonu něco bude. :)

Osobně bych se rozhodoval asi podle důležitosti AF a podle toho jak těžkej foťák se ti chce tahat.


Co se širokoúhlých objektivů týká ti moc neporadím.. Jen to, že na té FF jsou značně lepší. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Baki 24. 10. 2012 22:29

Ještě jedna věc a to je šum. A pro svatebního fotografa nesmírně důležitá věc. V této oblasti si myslím, že 5D MKII za tu cenu vede :).
Baki
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 10. 2012 00:07

Drž se svého kopyta. Skutečnost je bohužel taková, že tak kvalitní širokáče jakou jsou např. T11-16,C10-22,S8-16 na FF nejsou. Spíš si kup pořádný záklaďák C17-55 a klidně Sigmu 85/1,4.
Pořád jakýsi šum, naprosto přeceňovaná záležitost, 95% zákazníků nepozná nic.
Modely foťáků,cos vyjmenoval, jsou už holt stařenky, které nezachrání ani FF čip.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 25. 10. 2012 04:24

O 5D a 1DsMK2 prohlásit, že jsou to stařenky mi přijde dost úsměvné. Obzvlášť u té 1DsMK2. :D Od té doby Canon udělal jen přesně jeden lepší foťák..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 10. 2012 08:58

1Ds3, 5D3... a vzhladom k rozliseniu aj 1DX... vsetky su ale drahsie. Vysoke ISO zvlada vyborne - problem je v tom, ze fotenie iba do ISO3200 nemusi vzdy stacit...
Ja tiez premyslam, cim nahradit 40D, no asi si pockam na to, ci nieco zmenili u 6D alebo je to podobne ako starsie snimace (jediny skutocne novy a dobry snimac je asi len u 1Dx)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 10. 2012 11:54

Stojím si za svým, foťák z roku 2004 je dnes po 8 letech morálně zastaralý.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 25. 10. 2012 16:56

Morálně zastaralé..

No předpokládám, že to tak je. Ale jaký to má vliv na funkci? Budu mít méně exponované fotky? Zmenší se mi sensor? Budu mít horší fotky? Asi ne..

Když si odmyslim AF a LV/video tak "stará" 1DsMK2 není o nic horší než prakticky cokoliv dneska od Canonu. A původní 5D mi přijde čistě z hlediska výstupu lepší než všichni nástupci.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jankrahulec 25. 10. 2012 18:01

Také jsem měl podobné dilema, měl jsem mít původně za výhodných podmínek D800, ale nakonec z toho sešlo a tak jsem začal studovat, zda si mám koupit D800 za standardní peníze nebo D7000. Dlouho jsem přemítal, s oběma foťákama si hrál, studoval test šumu apod. Nakonec jsem zůstal u D7000, protože za větší hledáček, trochu méně šumu (který pozná blázen v diskuzích, ale klient ne) a zkrácení dostřelu bez cropu dávat téměř třikrát více peněz se mi nechtělo. K tomu mám grip na baterku, takže držení perfektní, výdrž úžasná, dva sloty na paměťovky (standard+záloha), mám za sebou pár svateb a sportu na ISO 1600, všichni spokojení. Takže za mě: pokud nejde o vnitřní pocit (morální zastarání apod.), zůstal bych na DX (objektivy atd. je třeba také započítat).
jankrahulec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 10. 2012 22:25

Daemonius: Horší fotky mít může, zrovna o expozici by se totiž dalo dost mluvit, přece jenom novější modely mají lepší čipy a algoritmy měření. 2"/235k displej taky není pro posouzení ostrosti to pravé. Novější modely mají často už použitelné autoISO, víc tlačítek. Zkrátka foťák není jen o snímacím čipu.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OceanBoy 29. 10. 2012 09:59

Takže se to tu celkem rozdělilo na dvě poloviny. Skoro jako u mě.

Vyvstává tady otázka, jestli obrazový výstup z Canon 5D I + 17-40 f/4.0 bude o tolik lepší při reportážní a sportovní činnosti než z dám příklad Canon 50D a Tokina 12-24 DX i/II f/4.0.

A to nemluvím o tom, jak si Tokina poradí s rychlostí AF 7D

Kéž by tu na to někdo dokázal odpovědět :-)
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 29. 10. 2012 14:03

50D se radši vyhni. Udělal sem si soukromej test kvality výstupu a je to děs. Na reportáž to fakt neni. 40D by měla být ok.

50D byla asi zaměřená na krajinky, jinak ten úděsnej šum co vyleze při minimálním PP nejde vysvětlit.

http://www.photographyblog.com/reviews_canon_eos_50d_3.php

Doporučuju stáhnout RAW s tím barákem našikmo odraženým ve skle a pak se na něj podívat třeba LR..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod OceanBoy 29. 10. 2012 14:05

Jenže 40D má obdobně použitelný ISO400 a to je pro objektiv f/4.0 zatraceně málo :hm
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 29. 10. 2012 19:06

5D.. ten s tim moc problém nemá. Nebo bys musel změnit značku..
Daemonius
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků