50mm, 85mm jaký? (Canon)

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pota 10. 9. 2012 18:39

Zdravím,
moje pevná 50mm 1,8 se dnes definitivně odporoučela, když jsem ji musel násilím "rozebrat", aby šla sundat z foťáku. Byla věrným služebníkem a můj první objektiv, co jsem si koupil. Slza ukápla, ale musí se jít dál.
Hledám tedy náhradu. Takže požadavky - samozřejmě světelnost, to je jasné (1,4-2,0), dále pěkně ostrý alespoň na 2,8 (fotoaparát Canon 7D) a perfektně ostrý na 5,6, prostě jako 1,8. Ocením také pevnější tělo, aby také neskončil rozervaný na stole. Ostření nemusí být nějak extra rychlé, jako záklaďák mám Sigmu 18-55 2,8 a nic pomalejšího asi neexistuje.
Přemýšlím, jestli jít do Canonu 50mm 1,4, Sigmě 50mm 1,4 a nebo trochu delšího C 85mm 1,8. Ohnisko 50mm je pro mne na jednu stranu moc krátké a na druhou moc dlouhé :D.
Využití - portréty s krutopřísnou hloubkou ostrosti a fotky všeho, co vypadá krásně jen díky DOF. Teoreticky taky na produktovou fotografii větších výrobků (od vel. mikrovlnky po troubu), ale tam by jsme asi narazily na DOF nebo difrakci.

Takže to shrneme - který z těch tří má nejlepší obraz? Jde mi především o ostrost na mém foťáku, aberaci vem čert, záklaďák mi aberuje jako dítě s kýblem barvy. Teoreticky jsem byl rozhodnutý vzít prachy a jít pro C 50 1,4, ale raději se zeptám, aby to nebyla chyba.

Děkuji všem za názory a ještě jedna fotka, co zbylo z 1,8.

Obrázek
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 10. 9. 2012 19:12

No, chlapi tu do nebe vynášeli Sigmu 50/1,4 a podle čísel fakt nevypadá zle... Koukni na photozone.de na tabulky rozlišení, vypadá, že na plnou díru má lepší ostrost krajů
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 10. 9. 2012 19:30

Na photozone jsem koukal jako první. Bohužel se v tabulkách moc nevyznám a raději ocením reálné fotografie. Ty jsem našel na megapixelu a vypadalo to skutečně dobře.
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 9. 2012 19:44

Mě by k rozhodnutí bohatě stačilo tohle : http://www.pbase.com/lightrules/50f14ex
a http://the-digital-picture.com/Reviews/ ... &APIComp=0
Prej si Sigma a Canon nemají v přesnosti ostření co vyčítat.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 9. 2012 19:45

Pokud se vyzivas v male DOF, tak predpokladam, ze dokazes ocenit kremovy bokeh, ktery z tech jmenovanych padesatek nabizi jen Sigma. Na FF ma sve mouchy, ale na cropu, zejmena pak pro Canon, je bez vyhrad. Canon 85/1.8 ma bokeh rovnez celkem pekny (byt ne az tak kremovy jako Sigma), ale je to uz jina perspektiva a take o neco malo vetsi hloubka ostrosti oproti 1.4 objektivum. Cili zalezi na tobe, ktere ohnisko je pro tve ucely vhodnejsi.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 10. 9. 2012 19:52

ggrand píše:Mě by k rozhodnutí bohatě stačilo tohle : http://www.pbase.com/lightrules/50f14ex
a http://the-digital-picture.com/Reviews/ ... &APIComp=0
Prej si Sigma a Canon nemají v přesnosti ostření co vyčítat.


Koukám, snad správně, že Sigma je ostrá na plnou díru, ale pak pomalu vyhrává Canon.
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 10. 9. 2012 21:26

...no a taky je tam vidět velký rozdíl v aberaci a bokehu ve prospěch Sigmy
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 10. 9. 2012 21:44

Jo to taky. Hm hm, teď to bude tězké. Pro Canon mluví cena a ostrost, pro Sigmu celková kvalita obrazu, nevýhodou je sice příjemný, ale rychle poškrabatelný povrch a lehce cena, ale to vem čert.
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 9. 2012 21:51

Co myslis tim povrchem? Sigma uz u novych objektivu nedela ten matny nastrik, co mel tendenci se casem loupat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 11. 9. 2012 07:07

Nedělá? Áha :D. Já myslel že jo...
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 9. 2012 09:06

Proti Canon 50/1,4 hovori hlavne bokeh. Ostrost na f1,4 je prijatelna iba v strede (co velmi nevadi), alebo az od f1,8 celoplosne...
Sigma je trocha ostrejsia, no hlavne vie pekne rozmazat pozadie (to jej ide vyborne). Zaostrovanie je u oboch skiel dost naladove, nie velmi spolahlive. Obcas sa chytia, no az prilis casto su mimo a sledovanie cohokolvek v miernom pohybe im robi problem...
Ja som vymenil Canon 50/1,4 za Canon 85/1,8 - fotim viac sport a reportaze, takze som potreboval rychly objektiv, ktory dokaze aj nieco odsledovat. 85tka od Canonu ma rychlost ako 70-200/2,8 takze je pre mna univerzalnejsi. Ostrost je od f1,8 excelentna, no priblizne do f2,5 sa prejavuje aberacia na kontrastnych hranach (typicka pre vsetky svetelne skla). Bokeh ma tiez vyrazne krajsi (asi hlavne vdaka dlhsiemu ohnisku). Perspektiva 50tky mi vsak trocha chyba...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 9. 2012 19:11

pota píše:Nedělá? Áha :D. Já myslel že jo...


U nove vyrobenych objektivu uz od toho nastesti upustili. Cili i starsi objektivy, ktere se drive delaly s matnym nastrikem, se dnes jiz prodavaji "hole", coz je pripad i zminene padesatky:
Obrázek

a sledovanie cohokolvek v miernom pohybe im robi problem...


Zas tak dramaticky bych to nevidel. Psy s tim sice nechytim, ale clovek napr. pri volejbalu neni zadny problem, alespon tedy na Nikonackym tele a to i pres polarizak :)
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 9. 2012 19:50

Petr Luňák: Nikon není Canon, takže naprosto zbytečný koment o ostření.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 11. 9. 2012 20:06

Jako ze se Sigmacky HSM chova jinak dle nasazeneho tela? 7D snad sam o sobe neni spatny telo, co se ostreni tyce, nebo...?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 12. 9. 2012 00:46

Petr Luňák : Tím jsem myslel to, že obecně lze vyčíst Sigma+Canon = větší problémy s AF než kombinace Sigma+Nikon.
Že nám Sigma 50/1,4 na Nikonech funguje dobře je pro Canonistu informace s nulovou vypovýdající hodnotou, bohužel.
ggrand
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků