Foťák do 12.000Kč nebo 500 dolarů (kompakt vs. ILC?)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 8. 2012 20:02

MICHAL: řekl bych, že to zbytečně moc řešíš, vyber si 3-4 vážné adepty a vyzkoušej si je na prodejně, jinak můžeš přebírat až do alelůja a nevybereš si. Uvidíš co Ti sedne do ruky a co naopak třeba ne. Mezi těma foťáka nejsou při běžném používání tak obrovské rozdíly, aby byl některý z nich zcela nepoužitelný, obzvlášť pokud pořízené snímky půjdou do domácího alba, či na web v nějakém běžném rozlišení. ;-]
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 8. 2012 20:08

reign píše:člověče, teď jsem hledal v NX200 to HDR a nenašel jsem
ani mne to nedalo, lebo viem ze EX1 to ma:
- v anglických manuáloch ani zmienka o HDR (pozrel som NX200, NX210 a NX20)
- no v slovenskom manuáli ku EX1 som to našiel pod názvom "Smart range":
Fotoaparát vytvorí dve snímky s rôznou expozíciou a potom zloží svetlé oblasti z podexponovanej snímky a tmavé oblasti z preexponovanej snímky.
- aj v ostatných modeloch sa nachádza "Smart range", no nikde o tom nepíšu detaily (len v EX1)

T-Lama, na prvy pohlad to znie ako dobry napad, no v praxi je malo realizovatelny: ked som bol naposledy v NAY ze si cosi takeho vyskusam, tak tam mali len lowendy Canonu, Nikonu a zo Sony ako jediny NEX-5n. Neviem si ani len predstavit v ktorej predajni by mohli mat napriklad GX1...

-- 27. 8. 2012 21:23 --

A k tomu HDR ešte dodám že Panasonic ho má implementovaný len v v G5 (ktorá sa bude predávať len v septembri).

Skus to takto: ak najdes NX200 s dvoma objektivmi na sklade, tak ho ber hned. Urcite nebudes lutovat.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 28. 8. 2012 04:36

jak funguje smart range nevím, ale obraz przní, to už je lepší expoziční bracketing s velkým krokem
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 28. 8. 2012 10:31

Hele a jaký je ten powerzoom u GX1? Je to 14-42 a oproti seťáku je to o dost menší. To znamená, že by odpadla nutnost kupování pancake objektivu a měl byh v tom i zoom a perfektní video. Ale jen ta cena za nový kus.... Hele, co jsem ale našel:
Tady za 517 dolarů i s powerzoomem (tady v čr za 19000Kč). Bohužel tam budou asi nějaký škrábanečky: http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... ition=used
A tady refurbished, tedy jako nový za 629.
http://www.amazon.com/gp/offer-listing/ ... efurbished

Musím uznat, že GX1 je mi pro pročtení recenzí více sympatický jako NX200. Váš názor?

Podívejte se třeba tady na tu fotku (obvzlášť na tu část v pravém horním rohu s těmi hnědými třapanci nebo jak bych to nazval. Neskutečný rozdíl http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcgx1/20)

a taky: na ebay je okolo GX1 mnohem více aukcí, je očividně populárnější

fíha! za 519 dolarů s Pancake http://www.ebay.com/itm/NEW-PANASONIC-L ... 064wt_1180
nebo tady za 600 s powerzoomem (nový!) http://www.ebay.com/itm/Panasonic-LUMIX ... 500wt_1413

Jak je to u GX1 se "zrcadlovskou" hloubkou ostrosti? Dá se docílit rozmazaného pozadí i přes menší čip?
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 8. 2012 11:56

Na obranu NX200 v dpreview recenzii môžem povedať že je možné že je zaostrené na iné miesto ako u iných foťákov (teda že to trošku odflákli) a neostrosť je spôsobená tým že záber je už mimo HO (čomu sa u veľkých chipov nevyhneš). No možno je to spôsobené niečím iným...

U GX1 s pancakom sa jedná o ten lacnejší pancake. Je síce novší (rýchlejší), ale nie je až taký svetelný ako pevná 20-ka, takže nie je až taký obľúbený.

Čo sa týka rozdielov v HO a rozmazania pozadia, tak voľným okom asi nerozoznáš GX1 od APS-C modelov (no určite mnohí áno). Na jednej stránke bolo pekné porovnanie na portréte, ale neviem to v rýchlosti nájsť.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M1CH4L 28. 8. 2012 12:08

Ganec: a ty bys bral jaký? Mně přijde GX1 lepší už i proto, že tady v čr se prodává o dost dráž, kdežto Samsunga bych tu sehnal kolikrát i levněji...a když už jedu do té Emériky :)

Ale co se týká výsledných fotografií, vážně nevím. Oba dva fotí velmi dobře, takže nevím, podle čeho se rozhodnout. Možná podle toho, se kterým je lepší se učit? Protože nejlepší fotoaparát v mém životě byl iPhone 4S, takže ve skutečnosti ani žádné zkušenosti nemám, i když focení mě baví i s tím mobilem...
edit: k designu, i když je GX1 tak trošku v retro designu, tento styl se mi líbí narozdíl třeba od Fujifilmu. Samsung ja zase moc "moderní".
edit: je zajímavé, jak člověk začne uvažovat o bazarové LX5 za 5000Kč a skončí u foťáku, který se v ČR prodává za 19000Kč :D
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 28. 8. 2012 15:28

jednoznačně lepší volba je Panasonic-nebude tě trápit jpeg a předpokládám i o něco lepší výstup v RAWu. Rozdíl na portréty jistě je, cca jako mezi APS-C a full frame, ale na street to asi moc nevadí. Osobně bych si vzal set s powerzoomem a časem pancake 20/1,7 na horší světlo
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 28. 8. 2012 16:35

reign: O powerzoomu se píše, že se moc nepovedl. Není tam nějaký jiný měnší objektiv, se kterým by to fungovalo (kromě pancake?)
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 28. 8. 2012 16:54

Ganec píše:T-Lama, na prvy pohlad to znie ako dobry napad, no v praxi je malo realizovatelny: ked som bol naposledy v NAY ze si cosi takeho vyskusam, tak tam mali len lowendy Canonu, Nikonu a zo Sony ako jediny NEX-5n. Neviem si ani len predstavit v ktorej predajni by mohli mat napriklad GX1...


Pro vyzkoušení ILC nebo zrcadlovky už musíš do fotošopu - megapixel, aaron, atd

Porovnával jsem 3 foťáky, fotil jsem jak v prodejně, tak i před prodejnou.
Třeba ve fotoantik v Brně sice mají taky hromadu foťáků ale prodavač se vymlouval, že fotit s tím nemůžu, protože by to šlo poznat na číslování snímků a že by ten foťák pak nemohli prodat jako nový za plnou cenu :-)) že existuje reset foťáku asi nevěděl nebo kecal. :-) tak jsem se otočil a šel do toho aaronu a megapixelu. :-))
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 28. 8. 2012 17:04

MICHAL: v tom případě bych vzal normální set, případně kdyby byl k mání nějak výhodně s 14-45 který je prý lepší - anebo rovnou ostrou verzi, tzn. samostatně tělo + ten pancake 20/1,7
poměrně dost foťáků mají ve fotolabu
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 28. 8. 2012 18:37

reign: No, konkrétně o powerzoomu píší toto:
There is an issue with this lens when used at the 1/160 or 1/200 shutter speed setting, hand-holding a camera; images produced seem to have an induced blurriness to them, with or without image stabilization employed. This blurriness does not occur when the camera is locked down to a tripod.

Panasonic has taken an innovative step with this lens, perhaps gambling that point-and-shoot owners who are looking to upgrade to a small SLR-style camera might like a lens that operates in a manner they're familiar with. If you can look past the 1/160 & 1/200 shutter speed issue, the lens offers excellent performance, and provides a very small package in the process. Unless you're hooked on zoom and focus rings, there's not much to argue about with this lens.


Tzn., že je problém u 1/160 or 1/200 shutter speed. Já ale zase nevím, co to znamená a jestli se tomu v praxi dá nějak vyhnout :) Jinak se mi ten objektiv ale líbí tím, že je skladný.

reign: jaké má GX1 jako pro uživatele NX200 výhody, pro které bys ho vzal raději?
edit: neznáte kromě amazonu a ebay nějaké stránky, kde by se daly sehnat lepší cenové nabídky?

-- 28. 8. 2012 20:23 --

Hele, co je lepší kombo?

Powerzoom + GX1 = 600 dolarů
http://www.ebay.com/itm/Panasonic-LUMIX ... 500wt_1413
20mm pancake + GX1 = 600 dolarů
http://www.ebay.com/itm/NEW-PANASONIC-L ... 050wt_1180
http://www.ebay.com/itm/Panasonic-Lumix ... 500wt_1413

U pancaku by mi chyběl zoom a nevím, jaký natáčí video a jak je to se stabilizací, ale všichni jste ho tu chválili.
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 28. 8. 2012 19:45

U toho powerzoomu bys musel volit časy závěrky vyjma těch problémovejch.... Co je lepší kombo pro tebe ti nepovím, já bych bral tělo + pancake 20/1,7 Add video - ano, palačinka je bez stabilizace a tudíž to video bude trošku roztřesené, na druhou stranu při švenkování ti stabilizace nepotrhá obraz (nevím jak Panák, ale Sony se stabilizací švenkuje s přískokama). Výhodou je nekompromisní optická kvalita a vynikající světelnost, dobré fotky ti budou padat tak nějak samy a to i v plnem rozlišení - zoom je potom v porovnání s pevňáky rozčarováním.

ještě k tomu Panák vs Sam - kdybys držel oba v ruce, hned by tě trklo, jaký rozdíl je ve zpracování, né žeby byl Sam odfláknutej, ale Panáček je prostě luxusní.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 28. 8. 2012 20:51

Chlape já ti povím jedno. Kup si slušný profikompakt. To je strojek, kterej se ti bude hodit bez ohledu na to jestli si následně (až se naučíš fotit a zjistíš, co by ti dál nejvíce vyhovovalo) koupíš cokoli z vyšší kategorie.
Získáš foťák v dané ceně s bezkonkurenční světelností, velikostí a schopností fotit makro, navíc s bleskem. Seš začínající závodník, chceš přeskočit motokáry a řešíš motor do formule. Tímto se nechci nikoho dotknout jen mi to selský rozum vnuknul. Nedávno jsem měl podobné dilema a tato myšlenka mě přišla jako logická...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 28. 8. 2012 21:14

myslím, že mu radíš obtížnější cestu, kompakt (byť profi)=omezené možnosti, tudíž větší nároky na expozici, u solidního CSC se o moc starat nemusí. Jediný kompakt který je podobně "bezstarostný" je Fuji X-10
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 28. 8. 2012 21:26

reign: tak jsem se rozhodl, půjdu do GX1 s pancake, foťák i objektiv luxusní, solidní video, který ani stabilizaci nepotřebuje :) Vím, jak jsme si tady stěžovali, že to takto nikdo nenabízí a mě se teď nabízí fotoaparát, který bych zde v ČR koupil za 13000 a objektiv za 9000 za celkovou cenu v přepočtu 12000 za nový kus. No neber to :) Samsung by se mi ani zdaleka tak nevyplatil. U GX1 mi přijde, že si na něj lidi vůbec nestěžují, u Samsungu se vždy něco najde. Přečetl jsem si recenzi 20mm pancaku na digimanii a absence stabilizace při kratších expozičních časech ani nevadí :) Fotografie mají skvělou kresbu a fotoaparát se vleze do kapsy. Myslím si, že jsem se rozhodl dobře. Za 12000 z toho budu mít pravděpodobně minimálně srovnatelný fotky jako např. z entry DSLR 3100 :)

-- 28. 8. 2012 22:54 --

Jaký byste mimochodem doporučili koupit časem objektiv, který by se s pancakem skvěle doplňoval a vyplňoval tak jeho nedostatky? Nějaký teleobjektiv nebo klasický typu seťák?
M1CH4L
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků