Foťák do 12.000Kč nebo 500 dolarů (kompakt vs. ILC?)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod M1CH4L 26. 8. 2012 15:16

Nevím, jaký je u Panasonicu pancake, ale u Samsungu je špičkový. Pokud nebereme v potaz čip, vadí mi na Panasocicu, že má LCD display s horším rozlišením, nemá panorama. Výhodou je naopak blesk a dotykový display. Bavíme se o GX1. Co se kvality fotek týče, bude na tom oproti Samsungu asi hůř.

Ovšem jsem začátečník a počítám, že minimálně než si přečtu o focení nějakou knížku, budu fotit na automatiku, takže dobrá automatika je také požadavek.

Proč některý výrobce nemůže udělat prostě fotoaparát, který by splňoval všechny výhody? :D Byl by to bestseller.
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rattus rattus 26. 8. 2012 15:26

dotykový display neberu jako výhodu. Ale já s ním neměl problém. Měl jsem krátce Canon 310
Rattus rattus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 26. 8. 2012 15:29

Panasonic pancake je minimálně stejně dobrý jako Samsung a s novým snímačem 16mpix bude i kvalita výstupu lepší než z NX200 - jen je to drahá hračka
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 26. 8. 2012 15:35

Výborně, takže mám opět zůžený výběr na 4 modely: :D
Samsung NX200 a NX11
Panasonic GX1 a G3

Asi vyberu podle ceny, protože mě to porovnávání už fakt nebaví :-D Sám nepoznám, který je pro mé požadavky vhodnější, protože se v tom nevyznám, ale očividně se s každým dají pořídit pěkné fotky a jsou poměrně malé. Teď se jen rozhodnout, zda-li preferovat velikost a nebo hledáček...
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 8. 2012 20:09

vzhledem k tomu, že zřejmě - naštěstí - počítáš s pancakem, tak asi nej je ta nabídka za 15k - Samsung NX200+18-55+30/2. U Panasonicu překročíš 20k.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 26. 8. 2012 23:12

Okej, takže se shodneme, že pro mě je jako pro začátečníka s mými požadavky v této ceně nejlepší bezzrcadlovka s kvalitním pancake objektivem v této cenové relaci NX200?

Ptal jsem se ještě na automatiku, jak to s ní u NX200 je? Protože ne vždy je čas něco nastavovat.
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 8. 2012 23:45

M1CH4L píše:Jen ten čip je prostě o 60% menší.
nie o 60%, ale zabera 60% z APS-C (teda je o 40% mensi):
- Four Thirds (17.3 x 13 mm)
- APS-C (23.5 x 15.7 mm)
Mozno si si to pomylil s porovnanim FF a APS-C, tam to priblizne sedi:
- Full frame (35.9 x 24 mm)

Neviem ako je to s automatikou u NX200, ale u tych prvych modelov bola dost kritizovana: napriklad volila maximalne ISO 800, takze bola vacsia sanca rozmazanych zaberov.

No ak ti zalezi na cene tak NX200 ma jednoznacne najlepsi pomer cena/vykon.
Jediny problem bude mozno len ten "twin lens kit" zohnat (uz som dlho nekontroloval, ale istu dobu nebol na skladoch).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M1CH4L 26. 8. 2012 23:50

Kdybych se ale nakonec rozhodl pro preferenci hledáčku nad velikostí (protože v Los Angeles 340 dní ročně svítí sluníčko), doporučili byste mi (s tím, že chci vzít v budoucnu i pancake) NX11, G3 nebo dokonce něco jiného?

edit: u NX11 mě znepokojuje, že nemá recenzi ani na dpreview :/
edit: ale prdím na to. Pokud chci co největší čip, nezbývá mi nic než Sony a Samsung. A jelikož má Samsung mnohem lepší objektivy, zbývá NX11 a NX200. A pokud oželím ten hledáček, získám navíc lepší video, velikost kompaktu, panorama (skvělá funkce btw). Až na to pomalé ukládání do rawu je to podle mě perfektní foťák pro mě.
edit: líbí se mi, že na dpreview píší, že NX200 je vhodný i pro point-and-shooters díky skvělému uživatelskému rozhraní. To Panasonic také nenabídne (včetně menších čipů).

-- 27. 8. 2012 01:17 --

Btw v čem je tak super ten Fuji X10? Má malinký čip, kde je tedy schovaná jeho výhoda, že jsme ho tu porovnávali i s foťáky s čipem jako NX200?

Hrozně se mi líbí, že Samsung objektivy mají (včetně seťáku, takže není fórový jak to tu někdo psal!) oba 2 ocenění trefa:
http://www.digimanie.cz/art_doc-BFD3CE6 ... 7A6E4.html
http://www.digimanie.cz/art_doc-8EBC44F ... F17B0.html
navíc jde dokoupit i toto a makro bude u pancake taky super http://www.digimanie.cz/art_doc-C152E5E ... 6B598.html
jediný problém stále zůstává u té pomalosti a DR. Dá se problém s HDR nějak vyřešit?

_______

Napsal by mi někdo hlavní rozdíly, podle kterých by se rozhodl mezi NX11 a NX200? NX11 má při horší čip, ale prý se to vyrovná opřením hledáčku o čelo. Navíc velikost je jen o něco málo větší. Video také není špatné, jen mě rozčarovává absence recenze na dpreview. Co vy na to?

Přemýšlím, že na aukci, která dnes končí bych přihazoval do 400 dolarů:
http://www.ebay.com/itm/SAMSUNG-NX200-2 ... 562wt_1651
Nebo tady buy now NX11 za 420:
http://www.ebay.com/itm/SAMSUNG-NX11-DI ... 330wt_1156
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2012 02:20

Fuji X10:
-kvalitni provedeni, velky a svetly hledacek, rychle ostreni a minimalni prodleva pri foceni mezi porizovanim snimku
-vsechny stezejni ovladaci prvky primo dostupne na tele (AF,WB,ISO,cas,clona)
-objektiv!!!, tzn. vytecna kresba (az do kraju), zanedbatelna aberace, nadprumerna svetelnost
-obrazovy vystup! Na nizsi iso nepoznas rozdil mezi X10 a FF Nikonem D700 s profi sklem. To je slusny score, nebo ne?
-je maly a lehky
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 02:22

A jak je to vše možné s tak malým čipem? Dá se to kvalitou srovnávat s NX200 s pancake?

A co si myslíte na názor NX11 vs NX200 jak jsem psal výše?

___


HAHA! Tady je porovnání velikostí NX11 a NX200. A vyjde to skoro nastejno!!! http://camerasize.com/compact/#286.100,149,ha,t (na NX11 je už pancake)

Takže tedy - který fotoaparát fotí kvalitněji? Vyrovná hledáčkem NX11 kvalitu NX200, který má lepší čip? Ha, tak teď se ukažte, rádci :P :)
PS: A já už jdu spát, protože mi z toho porovnávání už slušně hrabě. 4:28AM
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2012 06:20

Do zkriplenejch (to neni mysleno hanlive) fotaku nevidim, pro me to neni ani ryba ani rak, nechtel bych to. Vesmes se to blbe drzi, blbe se to ovlada, kdyz na tom neni palacinka, tak je to oproti kompaktu neohrabane velky, na DSLR se to zase nechyta ostrenim...Ale pokud nekdo touzi chovat kockopsa, asi vi proc.
Pokud se opticky NX200 s palacinkou vyrovna FF D700, tak se vyrovna i X10 :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 07:31

Petr: von to sice nenapsal přímo, ale přijde mi, že mu jde tak trochu o crop nejen kvůli kvalitě výstupu, ale i kvůli prostoru, nevím, do hlavy mu nevidím. S pancakem je to pecka, na nižší ISO co se kvality týká je to dělo ostré na plnou díru a s parádním kontrastem, uspokojí opravdu každého.

Michal: i když hledáček je parádní věc, vzal bych NX200 minimálně kvůli tomu, že je novější a tudíž i bazarový má toho za sebou mnohem méně. Co se plastu na seťáku týká - kup a uvidíš :-) trefa byla za optiku, ale ta se třeba na pancake kvalitou nečape ani z řebříku.
automatika: problém je, že Ganec zná jenom tu jednu, ideální automatiku tady popisoval nedávno Petr Luňák - "M" s pevně nastavenou clonou a časem a ISO auto a máš to tam kde chceš a bez práce.
Kvalita výstupu NX200 jpeg - nutno vypnout funkci "smart range" která sice zvyšuje dynamický rozsah, ale neskutečně przní obraz. Tím máš i odpověď na otázku HDR u Samsungu :-(
ISO800 u NX100, 10, 11 - automatika má v tomto případě rozum, protože nad ISO800 se ze snímku celkem vytrácí barvy, u NX200 se v tomto situace velmi zlepšila, ISO1600 není problém. Jinak ale samozřejmě platí výše napsané- manuál a iso auto.
Video - v tomto případě jednoznačně NX200.
ebay: uvidíš, kam to poleze - v mém odkazu na paladix to máš v přepočtu za 428$, ten NX11 je vzhledem ke stáří dost draze
taky přemýšlej o tomto: za bazar dáš 9000 + bazarový pancake za minimálně 4000 - není lepší u toho Škody koupit nový set za 15000?
další věc - na street za super émerického sluníčka bych bral toto http://www.ebay.co.uk/itm/SAMSUNG-NX100 ... 6rk%3D1%26 jednak si s cenou jinde, jednak je ten objektiv jen o cenťák delší než pancake a hlavně opticky je mnohem lepší, než stabilizovaný seťák. Je to superbytelný stroj, baterka vydrží jak ruská žena, tělo snese bez újmy lecjaký pád. Na rozdíl od NX200 k tomu můžeš koupit hledáček http://www.ebay.co.uk/itm/SAMSUNG-Elect ... 1c212c7886
Fuji - najdi si na netu, co to je a jak funguje EXR

Ganec: čekal jsem trochu rozbor toho, co se momentálně z m4/3 vyplatí a proč, šetříš síly na zrcadlovkáře?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 8. 2012 08:03

X10 je naozaj porovnatelne na nizke ISO z D700: ma nizky AA filter a kvalitny objektiv
oba su pod difrakcnym limitom a limituje ich teda len (rovnaky) pocet megapixlov => opticky sa vyrovnaju. Na nizsie ISO samzrejme.

M1CH4L píše:Dá se to kvalitou srovnávat s NX200 s pancake?
na nizke ISO ako vidis nie, ale na tie vyssie sa urcite da zrovnavat so setakom.
V EXR rezime je asi porovnatelna aj s pancakom, len vtedy porovnavas 6 megapixlov voci 20-tim.
samsungy_vs_D700.jpg
Porovnanie ostrosti na zakladne ISO
samsungy_vs_D700.jpg (91.19 ) Zobrazeno 873 krát


reign píše:automatika: problém je, že Ganec zná jenom tu jednu, ideální automatiku
na automatiku NX10 si mozes precitat staznost napriklad tu:
On Vacation with the Olympus E-PL1 and Samsung NX10 by Jonathan Wong
Je tam aj opisana nevyhoda absencie stabilizacie.

reign píše:čekal jsem trochu rozbor toho, co se momentálně z m4/3 vyplatí a proč
aj mna napadlo ze vlastne najlacnejsie riesenie objektivu s pancakom je kupit si najlacnejsi PEN a k tomu od niekoho 17mm F2.8 pancake objektiv (ten svoj nepouzivam, takze by som ho mohol predat), no kedze to chce kupit v amerike tak to nie je aktualne

No problem je ze ten pancake nie je az taky kvalitny ako pancake od Samsungu alebo Panasonicu, no tato kombinacia ma svoje vyhody:
- vdaka mensiemu chipu, sirsiemu uhlu zaberu a vyssej clone sa hodi na fotenie viacerych ludi (vacsia HO znamena ze vacsia cast zabery zostane ostra)
- stabilizacia v chipe dokaze (v statickych scenach) vykompenzovat slabsi chip a svetelnost
No kedze vacsine sa pacia zabery s viac rozmazanym pozadim, tato kombinacia nie je az taka univerzalna. A zvycajne nenavrhujem take riesenia ktore sa nehodia.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 08:13

kdybych nelpěl na cropu, dnes bych koupil Oly E-PM1 se seťákem + Panáček 20/1,7 a jsem cca na 16k... A klidně ať Petr dští síru, to jak to ostří je neskutečné a teda nevím, která dostupná zrcadlovka umí to samé- samozřejmě vyjma CAF.

add automatika - nepoužívám, je to jak jsem popsal výše, jsem diktátor a nedovolím foťáku, aby si dělal co chce :-) takže po rozdělení rolí jsme si s NX100 velmi dobře rozuměli :-D
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 15:22

Rádcové, rádcové...to jste mi zase zamotali hlavu. Nejen, že u poloviny pojmů přesně nevím, co znamenají (a z pouček to číst je na prd, já něco pořádně pochopím, až si to vyzkouším), ale navíc přidáváte stále nové a nové modely a já už si vybíral mezi 2! :D Takže abychom si udělali pořádek - co a proč odpadá:

- Panasonic G3 a GX1 - vysoká cena s pancakem
- Fuji X10 - z fotek sice fotí dobře, ale nedají se koupit další objektivy a není zde potenciál pro rozšíření do budoucna a i přesto, že je to kompakt, je o dost větší než NX200 a dokonce i NX11. Pořád nemůžu taky pochopit, že fotí tak dobře i přes 7x menší sensor než NX200 a NX11. Nemůžu zapřít ani to, že značka Fujifilm mě prostě nezaujala svým designem, sorry.

A teď zase NX11 vs NX200. To, že je starší, mi na NX11 nevadí. Když bude v dobrém stavu, proč ne. Mě hlavně zajímá to, jestli dokáže hledáček dorovnat to, že je na fotoaparátu starší a horší čip. Dozvěděl jsem se, že u NX11 JE panorama a blesk, takže další bod navíc. Jen mě stále zaráží chybějící recenze na DPreview. NX10 tam nadopadla moc dobře http://www.dpreview.com/reviews/samsungnx10/29 což hraje pro NX11 zase směrem dolů :(
Jinak dá se nějak funkce HDR nějak nahradit manuálním nastavením?
U Škody to koupit nemůžu, ve čtvrtek odlétám, takže jedině US.
A jak je to se stabilizací a automatickým zaostřováním u NX200? Nikdo na to přímo nenadával, ale říkáte, že se to nerovná jiným modelům. U NX11 počítám, že zaostřování pomůže hledáček.

Každopádně dnes bych se měl rozhodnout kvůli přihazování do aukce a pořád nevím zda vybrat NX11 a NX200. Jak říkám, hledáček se mi fakt líbí, ale ta absence recenze mě zaráží + video, starší čip... kdo tento souboj už konečně rozsekne? :

Mimochodem, doporučili byste mi některou anglickou/českou knížku o tom, jak se naučit fotit a umět fotoaparát správně nastavit?
M1CH4L
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků