Problém s Sigma 70-200 mm F2.8 II EX APO DG MACRO HSM

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hamk 28. 5. 2012 20:11

Ahoj,

při nedávném focení, jsem zjistil, že u mého objektivu Sigma 70-200 mm F2.8 II EX APO DG MACRO HSM, který používám na mém Nikonu D90, při ostření a indikaci zaostření vyfotografuji snímek, ale rovina ostření je posunutá. Např. když fotím celou postavu na výšku, tak při ostření na oči (krajním ostřícím bodem, kvůli HO) nejsou oči ostré, ale při pečlivém prohlédnutí fotky, je ostrá oblast jinde. Doma jsem tento objektiv vyzkoušel ze stativu na různé clony a ohniksa na FF/BF a objektiv ostří přesně na střed (měl jsem jej také na seřízení v záruce v AWH). Na fotkách to pak vypadá divně, když si fotografii přibléžím 1:1, je vidět, jak má fotografovaná osoba oči neostré...

Ještě jsem si říkal, jestli není lepší fotit na středový bod a po zaostření překomponovat a domáčknout. Že středový bod ze všech ostatních bude určitě nejcitlivější... Jestli ty boční, či krajové, nemají menší citlivost na ostření a ohou se často mýlit...

Nemáte někdo zkušenost s tímto problémem ??

Jako příklad přikládám dva malé výřezy 1:1 z téže fotky. Exif: 1/800; f4,5; ISO:200; 145mm
Fotografováno za jsného dne venku.
Přílohy
pas 1_1.jpg
oči 1_1.jpg
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 28. 5. 2012 21:11

Já myslím, že to je tím, že jediný křížový bod je u D90 středový. Takže zkus ostřit jenom ním a překomponovat. S HO by to moc pohnout na APS-C nemělo.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 28. 5. 2012 21:15

Zkus zaostrit pres LiveView, jestli to pomuze. Krajni bod je citlivy na hranu jen v jednom smeru, zatimco krizovy v obou navzajem kolmych smerech, to muze byt taky problem.
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 28. 5. 2012 21:27

Ty krajní ostřící body na D90 nejsou moc přesné. Jednoduše to může být i tím, že mezi zaostřením a expozicí byla prodleva při které jsi pohnul fotoaparátem, nebo se pohnula slečna.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 28. 5. 2012 21:39

Na tomto objektivu, mám taky nasazený B+W UV ochraný filtr, tak jestli to také nemůže bý tím ??

A myslíte tedy, že např. na f2.8 při ostrření na středový bod a překompozici, se HO nepohne natolik, že to nebude na fotce znát ? Vždy jsem raději použil krajní body při kompozici, abych se vyvaroval následné překompozici a tím mírné změně HO.. :hm

-- 28. 5. 2012 22:48 --

Daf píše:Ty krajní ostřící body na D90 nejsou moc přesné. Jednoduše to může být i tím, že mezi zaostřením a expozicí byla prodleva při které jsi pohnul fotoaparátem, nebo se pohnula slečna.


Když to asi ne, prtože jsem tento problém měl na vícero fotkách a taky na fotkách z ještě minulého focení... :!:

-- 28. 5. 2012 22:49 --

ivaneck píše:Zkus zaostrit pres LiveView, jestli to pomuze. Krajni bod je citlivy na hranu jen v jednom smeru, zatimco krizovy v obou navzajem kolmych smerech, to muze byt taky problem.


Ale když jsem poté fotil sd Tamronem 17-50 f2.8, na krajní ostřící bod (při focení na výšku), tak zde problém nebyl a fotky byly ostré jak nikdy. Vždy jsem to měl jen s touto Sigmou. Dokonce ikdyž nasadím macro objektiv starší Nikkor 60mm f2.8, tak taky ostří na krajní body v pohodě...
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 29. 5. 2012 20:32

Sundej z objektivu filtry a kolmo vyfoť (s manuálním zaostřením, předsklopením zrcátka a samospouští, na F4) něco strukturovaného (pro kontrolu kresby v celé ploše snímku). Je možné, že máš vyosený nějaký optický člen, což se projevuje neostrostí v některým místě. To se může stát uvolněním nebo např. po pádu. Tuto závadu zjistíš ve stejné části na každém snímku.

Také sem byl někde a někdy poučen, že rovina ostření není vlastně rovina ale kružnice (či tak nějak). Prostě si představte, že stojíte uprostřed kružnice a koukáte z ní ven, skrze objektiv (určitým výřezem). A to je rovina zaostření (krajní body jsou blíže, než střed). Jen si nemyslím, že by se to mohlo takhle rapidně projevit. = vyzkoušet přicloněním. Ale také nechci šířit bláboly, dyštak mě někdo opravte. :-)
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 29. 5. 2012 22:44

OK. Děkuji za radu. Hned zítra vyzkouším ! Dám vědět ! ;-)
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 29. 5. 2012 23:11

zzalesak.foto: To, co popisuješ se nazývá zklenutí roviny ostrosti. Jde o to, že rovina ostrosti nemusí být tenká,kolmá, plochá rovina, ale může mít tvar koule. Tímto trpí širokoúhlé objektivy, velmi vyjímečně teleobjektivy. Takže si myslím, že tímto Sigma 70-200II netrpí, ani sám jsem si nikdy u tohoto objektivu ničeho podobného nevšimnul.
Obrázek
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 29. 5. 2012 23:27

ggrande - výborně, objasněno :-) Já sem problém Hamka nesrovnával s tímto jevem, jen jsem ho zmínil - pro upřesnění.
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 29. 5. 2012 23:58

Teď jsem ještě prohlížel nedávné fotky pořízené touto Sigmou a na hodně fotkách, kdy jsem fotil osobu, má např. oči rozostřené a pas, či nohy (boty) ostré... A to vždy mířím na oči a a většinou po zaostření ještě mírně rekomponuji. Clona většinou kolem f4.0. A mě fakt nezajímají ostré polobotky, když ostřím na oči ... :grr:

A přitom focená tabulka na FF/BF ukázková, na vechny možná ohniska a clony... Dokonce i na 70mm i na 200mm. Začíná mě to hlodat, že objektiv snad odnesu do AWH na prověření..
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 30. 5. 2012 00:02

Pokud ma osoba ostre boty, zkus ji vyfotit obracene - vzhuru nohama
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 30. 5. 2012 06:46

:)

Dnes jedu zrovna na Žižkov poblíž AWH, tak se tam asi zastavím, uvidím co mi řeknou.
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzinulanek 30. 5. 2012 06:50

já bych problém viděl při rekompozici - přece jen při F4 pokud zaostřím a pak objektiv nakloním, tak už to jde poznat hned. Ideálně FF, velký hledáček a doostřit ručně.
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 30. 5. 2012 06:57

No dobře, ale jak mám tedy fotit s tímto tele ? Když použiji boční ostřící bod, právě abych nemusel poté až tolik fotoaparát přesunout kvůli rekompozici, tak zase krajní body nejsou tak citlivé a AF se může mýlit. Když použiji střední bod, tak ten je přesný, ale zase musím poměrně dost překomponovat. To bych musel fotit všechno na střed a středovou kompozici... :pozor

Raději si fotku "zarámuju" už při focení. Nebo jak fotíte vy, co máte tele zoom 70-200, nebo třeba 80-200, nebo 70-300 ??

Např. před časem jsem měl laciný plsatový Tamron 70-300 za 3500 kč a při focení jsem tyto problémy neměl. A mohl jsem v klídku kompozici po zaostření měnit... Tak myslím, že toto by problém být nemusel..
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 30. 5. 2012 09:15

No nevím, ale podle ukázek bych řekl, že nejde o neostrost způsobenou posunutím HO při rekompozici. Spíš bych to viděl jako neostrost způsobenou vyosenou optickou soustavou. Když fotím celou postavu, nikdy tam nebude tak malá HO, aby dělala na clonu 4 takovou paseku při rekompozici.
ggrand
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků