Použití blesku...

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotonista 24. 5. 2012 12:42

Ahojte, koupil jsem si zrcadlovku a začínám fotit. Zkouším integrovaný blesk a hodně mne překvapilo že když jsem v režimu priority clony tak když zapnu blesk tak to vyklopení blesku nemá žádný vliv na čas který nastavuje fotoaparát.

Jak v takovém případě počítat s tím světlem které přisvětlí blesk?

dík

Jarda
fotonista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 24. 5. 2012 13:05

Automatika si v tomto případě správnou expozici řídí silou záblesku.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 24. 5. 2012 14:07

TTL automatika se postará o vše. Tudíž fotoaparát se bude snažit bleskem vykrýt a osvětlit ústřední bod zájmu. V menu fotoaparátu máš navíc napevno nastavený čas expozice s bleskem a troufnu si říci, že to je 1/60. V případě, že budeš fotografovat např u okna s dením světlem, může ti v prioritě clony jít čas až na 1/250 (pokud nemáš aktivovanou funkci Auto FP).
Vem to ale tak, když v tmavé místnosti vydotíš postavu, tak ti vznine "bubák" ve skříni. Postava bude v pohodě, ale všude okolo tma.. To je dané tou 1/60. Foťák v tu chvílí zachytí pouze světlo blesku a ambientní světlo v místnosti zachytit nestihne, navíc dosah blesku klesá se vzdáleností...
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 5. 2012 14:27

Priorita clony není pro focení s bleskem právě ideální, jako lepší se mi jeví fotit v manuálním režimu s bleskem nastaveným na TTL + kompenzace.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 24. 5. 2012 14:40

To jo, ale pro začátečníka to asi moc ideální není. Fotit hned v manuálním režimu ;)
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tinkao 24. 5. 2012 16:53

Vykašli se na integrovaný blesk a foť radši na prioritu clony s vyšším ISO.
tinkao
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 24. 5. 2012 17:04

A k tomu nějaký pevný f1.8 objektiv. ...
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotonista 25. 5. 2012 10:38

Díky!

Já mám zatím setový objektiv. Další příslušenství(blesk/objektivy) budu řešit časem... Každopádně co tedy doporučíte na focení plesů a plesových vystoupení? Jasně co nejvíce světelný objektiv...

Uvažoval jsem nad nějakým pevným objektivem někde kolem 25 - 35mm, ty jsou za rozumné peníze a světelnost je výborná. A fotky z nich jsou podle mne opravdu pěkné. Dá se tím odfotit celý ples v kombinaci s tím seťákem? Nebo stejně budu muset řešit nějaký světelný širokoúhlý zoom?

díky za tipy
fotonista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hamk 25. 5. 2012 10:51

No, odfotit se dá, což o to. Ale jde o to jaký bude výstup. Při focení takovýchto akci je syst. blesk nutností. Jestli máš jenom obyč. setový objektiv, tak nevím, nevím. Ideální by byla kombinace syst. blesku se světelným sklem. U pevného tak minimálně 50mm f1.8, nebo zoom 17-50 f2.8 nebo nějaký větší rozsah 24-75 mm f2.8. Když budeš mít syst. blesk a k tomu seťák, bude to lepší, než seťák a bez blesku...
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 25. 5. 2012 12:17

Hlavně napiš, co máš za přístroj a jestli jsi schopen uvolnit nějaké finance. :-)
Jinak není ples jako ples, vesnická tancovačka bude jinak nasvícená, než městský kulturák (ale nikde to asi nebude slavné :D), se seťákem bych tam nelezl. Taky záleží na nároky na výstup - pro only webovou prezentaci můžeš udělat velké kompromisy, pokud budeš chtít vše tisknout tak se nedají moc dělat ústupky... :)
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotonista 27. 5. 2012 15:17

Rozhodně jsem nechtěl jít na ples se setakek a bez blesku. Jde mi o to jaké ohnisko použít. Uvažuji o pevném skle někde kolem těch 25-35mm aby to odpovídalo po přepočtu té 50. Bude to stačit nebo stejně bude lepší mít ještě světelný sirokouhly zoom? Do toho se mi moc nechce kvůli. ceně, vytahnul bych to sklo opravdu párkrát do roka.
Jinak mam 18-105 s D7000.
Nechci žádné profi sklo jen bych občas rád takovou akci odfotil.

Co mne ted pálí je promoce. Tam bohužel půjdu s tím co mam. Objektiv a blesk budu řešit na podzim. Ted jsem se vybavil na dovolené. :-)
fotonista
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků