Je koupě Tamron SP 17-50 mm F 2,8 XR Di II VC dobrá volba?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hamk 26. 3. 2012 08:45

Tak jsem o víkendu Tamrona testoval a mohu říci, že po prvotním rozčarování, se možná vše v dobré obrátí. Testoval jsem jak venku na různé clony a ohniska, tak poté i v interiéru s nasazeným SB-700. Co se špatného ostření týká, tak objektiv má na širokém ohnisku 17mm FF/BF. Na dlouhém konci 50ti mm má drobný FF/BF. To vše je v pohodě a nechám si toto seřídit na záruku v servisu.
Jen problém s indikací správného zaostření, kdy zaostřeno není a fotka je komplet rozostřená, jsem zjistil, že se mi děje pouze na ihnisku 50mm. Navíc na tomto ohnisku např. při fotografování ve stínu, při ostření na nějaký předmět, tak autofocus přejiždí pořád v okolí 50ti mm dopředu a dozadu. Zkrátka jako kdyby nemohl zaostřit, či se chytnou nějakého kontrastu, či hrany. Poté se zastaví, fotoaparát pípne, že je vše zaostřeno, ale ono není a nastane problém s rozostřením... Při detailnějším pohledu, je špatné zaostření vidět již v hledáčku... Ovšem při malém odzoomování už např., na 48mm a níže je vše v pořádku a na ten samý předmět objektiv zaostří v pořádku a ihned. Jen na oněch 500 se špatně chytá ve stínu a slabším světle. Toto ale možná bude závada... Zkusím se o tom taktéž povavit v servisu...

Co se týče fotografování s bleskem, tak na vyšší clony jsou fotografie ostré. Zpozoroval jsem trochu větší chybovost v zaostření na fotografiích v interiéru. Většinou jsem fotil na středový ostřící bod a pak rekompozice. Clony od f3.2 - f4. Ale vcelku spokojenost.

Shrnutí: V poměru cena/výkon super !! Pro lepší kresbu nutno zaclonit alespoň o jednu clonu nad f2.8, ikdyž již na clonu f2.8 je objektiv ostrý (podmínkou je správné zaostření.. :-) ). Budu s ním fotit i nadále a trošku čase ukáže, zda-li si na něho zvyknu a jak to vše dopadne. Zatím je to na dobré cestě. Když se ví, co objektiv umí a co ne a počítá se stím, tak objektiv podá super výkon.

Přikládám pár testovacích fotografií a dva výřezy 1:1, pro porovnání kresby na f2.8 a f5.0.

-- 26. 3. 2012 09:46 --



-- 26. 3. 2012 09:46 --



-- 26. 3. 2012 09:49 --



-- 26. 3. 2012 09:52 --

Přiložené fotky jsou tak, jak vylezly z foťáku. Tedy neupravené, nedoostřené. Všechny jsou jen zmenšené bez doostření. Tedy možná trošku počítat se ztrátou kvality, tedy plné rozlišení bude ještě o kousek lepší, než zmenšené fotky tu :-)
Přílohy
f2.8 36mm.jpg
f2.8 36mm
DSC_0069.jpg
DSC_0067.jpg
DSC_0059.jpg
DSC_0051.jpg
DSC_0048.jpg
DSC_0043.jpg
f5 38mm-výřez 1ku1.jpg
F5.0 1:1
f2.8 38mm-výřez 1ku1.jpg
f2.8 1:1
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 29. 3. 2012 07:14

Tak jsem dal Tamrona na seřízení BF/FF a prověření autofocusu na ohnisku 50mm do servisu. Druhý den byl hotový s popisem závady: Výměna zoomových tubusů, oprava zoomového jezdce, výměna zoomového pozičního kontaktu, oprava AF, seřízení FF/BF. Po prvotní zkoušece to již vypadá, že AF na ohnisku 50mm je již OK. Snad se již špatná indikace správného zaostření taktéž neprojeví. Vše se asi v dobré obrátilo :)
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 29. 3. 2012 07:52

A v kterém servisu jsi byl?
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 29. 3. 2012 08:20

V oficiálním autorizovaném v Praze. Viz: http://www.tamron-objektivy.cz/default. ... edisko.htm

Jou i oficiální sběrné místo servisu NIKON.
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod assaywolf 5. 5. 2012 07:33

Včera jsem si přinesl Tamron 17-50 f2,8 VC domů a teprve ho zkouším, na http://www.digineff.cz byl hodnocen kladně, i jinde bylo hodnocení velmi kladné, a to že je ostření víc slyšet, někomu to vadí, mě ne.
Fotky někam umístím a hodím odkaz...
Ondra

-- 5. 5. 2012 08:38 --

foto:

http://assaywolf.rajce.idnes.cz/objekti ... 50_f2,8_VC

fotky stejné jsou foceny pokaždé s jinou clonou, časem,...
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod assaywolf 5. 5. 2012 19:16

Hamk: vypadá to, že mám stejný problém, po dnešním testování venku je vše asi v pořádku, ale uvnitř v místnostech ne, fotil jsem děti jak sedí za sebou, zaostřil na první a co je za ním aby bylo nezaostřené, a výsledná fotka byla uplně naopak, první dítě rozostřené a druhé ostré, i když jsem to chtěl naopak :-( Mám to jít reklamovat ? Koupeno v ALZA.CZ, tak mám jít tam, nebo to poslat do www.tamron-objektivy.cz ?
Děkuji,
Ondra
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 5. 5. 2012 19:50

Jsem s tímto objektivem hodně spokojený. Tedy rychlost ostření by mohla být samozřejmě lepší, ale za tu cenu mi to přijde jako výborna koupě...zvlášť když to cenově porovnám s modelem od Canonu :)

Tamrona mám někdy od února (koupil jsem ho zároveň s Canonem 60D) a průběžně píšu dojmy a publikuju fotky s ním focené na svém blogu http://www.fototipy.cz/blogy/dadajax
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod assaywolf 5. 5. 2012 20:33

zrovna porovnávám kvalitu fotek se základním objektivem Nikon 18-55 3,5-5,6 VR a připadá mi, že ten Nikon má v 1:1 lepší kresbu, a to je to objektiv který stojí polovinu než tento Tamron, čekal jsem lepší kvalitu v 1:1, nebo mám něco blbě...
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 5. 5. 2012 20:40

Vyhodou Tamronu je konstantni svetelnost, naprosto nenahraditelna pri reportazi zejmena s bleskem, napr. plesy, svatby apod. Na krajinu muze byt klidne opticky lepsi lacinej Nikkor, na reportaz ci portret naopak jednoznacne Tamron.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod assaywolf 5. 5. 2012 20:43

Jen se zeptám, zda-li máte někdo zkušenost se seřízením Tamronu od e-shopu ALZA.CZ ? Kam to posílají a jak dlouho to trvá ? Jen zkušenost, protože potřebuji objektiv na konci května, a nerad bych čekal 30 dní na vyřízení "reklamace"...

-- 5. 5. 2012 21:47 --

dadajax: fotky máš opravdu krásné, ani se mi nechce věřit, že je to focené tímto Tamronem 17-50 f2,8 VC ... opravdu krásný a čistý fotky.
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 5. 5. 2012 21:21

Tak ho proste vrat, nebo si ho nech vymenit. Na nejake serizovani bych se vyprdnul.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod assaywolf 5. 5. 2012 22:11

ted jsem zkoušel ze stránek fotoradce.cz udělat si svůj test FF/BF a liší se ostření při vzdálenostech, je to jinde u 17mm a u 50mm je to ostré. Tady jsou fotky:
http://assaywolf.rajce.idnes.cz/objekti ... C_1327.jpg

http://assaywolf.rajce.idnes.cz/objekti ... C_1328.jpg

-- 5. 5. 2012 23:12 --

Teda, někdy je to ostré, někdy ne, dělá si to asi co chce :-(
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ivaneck 5. 5. 2012 22:14

Pridam svoji nemilou zkusenost. Odhodlal jsem se dat seridit 17-50/2.8 bez VC od Tamronu. Domluvil jsem si v Pente (autor. servis Tamronu), ze mi to udelaji na pockani, kdyz to privezu rano, nejsem z Prahy.

Nejprve to vypadalo vsechno nadejne, ale kdyz jsem predlozil zarucak, tak mi rekli, ze to neni koupeny pres oficialniho distributora (Penta), a tudiz to musim reklamovat u prodejce.

Koupil jsem to v Oehlingu v Klatovech. Pochopil bych, jestli to vozi z Nemecka, ale proc mi ty paka daji ceskej zarucak, kterej je mi k nicemu, na kterym je napsano, ze to mam servisovat v Penta CZ s.r.o.?

Tak pozor na to, abyste tam taky nejeli zbytecne...
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod assaywolf 6. 5. 2012 07:57

mrknu co mám na záručním listu...

Takže je tam: záruční servis firma Penta, Antala Staška, Praha ... www.tamron.cz
assaywolf
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ivaneck 6. 5. 2012 12:11

To tam mam taky, ale bohuzel to neznamena nic. Na zarucaku navic nemam datum prodeje, ackoli je tam razitko prodejce, a na fakture nemam uvedeno seriove cislo objektivu
ivaneck
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků