Je koupě Tamron SP 17-50 mm F 2,8 XR Di II VC dobrá volba?

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl 15. 3. 2012 22:18

a tak to som si teda teraz dal,aby som isiel toho tamrona pozicat a urobit test zo stativu na jednom tele :D. dufam,ze bude uz slnko svietit...
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 21. 3. 2012 15:24

No nic. Tak jsem dnes koupil mírně použitý, ale zánovní Tamron bez VC (aktuální model s vlastním motorkem). Tak budu testovat. Snad jej o víkendu otestuji trošku více. Pak podám refernci
A zřejmě budu prodávat svůj dosavadní setov objektiv 18-105 VR. Snad si na tuto změnu ohnisek zvyknu

Díky uživateli lennyl ohledně podrobných info o Sigmě 17-50. Nakonec jsem popřemýšlel a zaplatit o tolik více peněz za Sigmu, by pro mé využití bylo zbytečné.

Ostrost od F2.8 super. FF/BF se snad nekoná. To jsem zatím zjišťoval z ruky. Doma asi vyzkouším na měřící tabulce ze stativu.

Co mě ale překvapilo je to, že zoomovací prstenec je blíže fotoaparátu a při zoomování levou rukou při protočení celého ohniska, se mi zaseknou prsty o prsty druhé (pravé) ruky, která drží foťák za grip. Musím tedy zazoomovat nadvakrát s přeložením prstů, nebo najednou, ale to je za cenu vykloubení ruky... Snad se na to dá zvyknout...

A také poměrně tužší chod při zoomování. U 18-105 to jde o mnoho lehčeji...
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 21. 3. 2012 15:42

Super, dobrá volba. Jen mě opravdu nenapadá, jak to držíš. Já to nadvakrát nezoomuju :-) Nemáš náhodou malej foťák? 50D a místa ještě pro nohy mám :)
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 21. 3. 2012 18:12

Tez to nejak s tim uchopem nepobiram. Tamron ma sice zoom u tela, ale je dostatecne siroky (neni treba jej drzet az na uplne konci, blizko bajonetu). Zato takovy Nikkor 17-55 ma skutecne zoomovaci prstenec uzky a tam prsty druhe ruky pri zoomu opravdu vadi.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 21. 3. 2012 18:26

To samé jako 24-70L, jsem z toho objektivu unešen, ale co mi fakt nedává smysl, tak úzkej zoomovací prstenec.
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hamk 21. 3. 2012 21:22

Pravda je, že jsem zvyklý držet zoomovací prstenec spíše blíže bajonetu, což u 18-105 nevadí, má jej širší a dále od bajonetu. Foťák mám D90. Ale u Tamronu je to o zvyku,takže myslím, že to bude v pohodě. Odpoledne jsem jej vzal na prvotní otestování ven a docela mě překvapilo, že docela často se stalo (v porovnání s jinými skly co mám), že objektiv a foťák se tvářili, že je zaostřeno, ale výsledek byl opačný - rozostřený. Tím objektiv samozřejmě nehaním, jen by mě zajímalo, zda-li je to vlastnost, nebo nějaká chybka. Jak šlape vám spolehlivost zaostření ?

Jináč F2.8 super. Mohu potvrdit, že je ostrý již od F2.8 !
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 22. 3. 2012 01:45

Me slape bez chyby, ale ja mam prvni verzi. Na tu s vlastnim ostrenim neni kritika vyjimecna, alespon tady na foru.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 22. 3. 2012 07:41

Mě taky ostří poněkud "podle plotu". A je dost slabý v protisvětle - viz třeba http://galerie.digiarena.e15.cz/showphoto.php?photo=145045&ppuser=2320 jak rozptyluje světlo z těch oken vzadu.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 22. 3. 2012 08:39

Tak jsem ještě prohlédl fotky ze včera a opravdu to s tou přesností zaostření není nic závratného. Dalo by se říci, že každá 5 fotka nebyla správně zaostřená. A to na různé cloy a ohniska. Zatím jsem z toho trochu rozčarovaný. Ale jestli tohle má být můj hlavní setový zoom objektiv, tak to teda nevím, nevím. To má původní 18-105 tento problém vůbec neměla a mohl jsem se na ní 100% spolehnout. Jestli má být toto běžná vlastnost, tak to si raději ponechám 18-105 a tento "nový" Tamron půjde do světa... Neumím si představit, že s ním něco půjdu fotit a budu se bát že každá 3 fotka, nedejbože zrovna důležitý okamžik, bude rozostřená... :hm
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 22. 3. 2012 11:16

Zkus si vyfotit testovaci zaostrovaci obrazec (viz Google "focus chart") a zjisti, jestli to neostri systematicky spatne - front focus nebo back focus. Mne to ostri spravne jen na 50mm, jinak systematicky za..
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 22. 3. 2012 11:31

Navečer zkusím. Ale co jsem zkoušel zatím z ruky, za dobrých světelných podmínek, tak na různá ohniska f2.8 to vypadalo že to bude v pohodě... Na netu v zahraničních forech je docela dost diskuzí o tom, že tento Tamron indikuje správné zaostření, ale fotka je celá rozostřená. Kdyby měl FF/BF, tak bude alespoň část fotky ostrá (např. ne oči, na které ostřím, ale nos, či uši...).
Hamk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 22. 3. 2012 12:04

skusal som tu svoju sigmu v obchode pri kupe na 2.8 clonu pri 17mm a 50mm ohnisku, zaostrene bolo spravne (podla LCD a 1:1). potom som bol fotit na Slavine a ejha, objektiv na stredne dlhe vzdialenosti robil vyrazny Back Focus. Skorigoval som to vo fotaku v menu microadjustment na +10 (stupnica je od -10 cez 0 az po +10) a ostri OK. Zaujimave je,ze som doma takto nastavoval sigmu na terciku zo stativu a tam mi vychadzal microadjustment na +5.

Nikon D90 ma moznost korigovat objektivy v menu fotaku,ci treba ist s tym do servisu?

Pridam par foto z tej sigmy, zatial spokojnost, 2.8 clona ostra, kontrast dobry, protisvetlo neznizuje drasticky kontrast ale odlesky sa daju lahko chytit, staci mierne zmenit uhol dopadu slnka na objektiv a daju sa odlesky eliminovat. K drzaniu, Sigma 17-50/2.8 ma zoomovaci prstenec siroky akurat,ale je dost blizko bajonetu, tak ked na malom tele Pentax K5 menim ohnisko a mam zapnuty AF, tak mi prsty vbehnu aj na AF prstenec, co nie je moc dobre, lebo to sklo nema priebezne doostrovanie.
Přílohy
IMGP6924_resize_DA.jpg
17mm a 2.8, po korekcii vo fotaku microadjust. na +10 ostri presne. Bokeh pekny, ziadne CA
IMGP7059_resize_DA.jpg
protisvetlo vo vecernych hodinach
IMGP7207_resize_DA.jpg
296sekund, odsumovanie vo fotaku vypnute
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 22. 3. 2012 12:14

Hamk...

Záleží jak jsi ostřil. Ale faktem je, že toto je vlastnost prakticky všech objektivů výrobců třetích stran. I můj Tamron 17-50mm DiII se tak občas chová, a netrpí na FF/BF. Hodně se to dá eliminovat ostřením na středový bod a rekompozicí... Bohužel i tak to někdy ulítne. Foťák pípne, že je zaostřeno, ale zaostřeno zcela není.

Pro běžné focení to problém není. Zvykl jsem si na to. Přesto sem tam nějaká fotka jde prostě do koše. Tamron je zkrátka výborný objektiv na příležitostné focení, kdy je na vše čas - krajinka, rodina, výlety, dovolená... Reportáž, nebo svatbu bych s ním opravdu nedoporučil fotit (přestože jsem jednu svatbu s ním odfotil).

Origo objektivy jsou prostě origo objektivy. Zaostříš a máš to tam, to je jejich hlavní výhoda...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 22. 3. 2012 12:18

este spresnim to nastavenie microadjust. : ma sa to nastavovat zo stativu na tercik pri najkratsej zaostrovacej vzialenosti objektivu. tam som to nastavil na +5. Ale pri realnom foteni vonku na stredne vzdialenosti (cca od 1m az po 10m odhadom) musela byt korekcia vo fotaku na +10. Sigma ostri presne a nejdem tvrdit ze na 100% vzdy zaostri,tak dlho ju zasa nemam,ale toto je tiez "vyhoda" oproti Tamronu, ze sa mozem na to sklo spolahnut.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 22. 3. 2012 12:56

D90 nemá micro adjustment. Vždy, se musí dát pro seřízení FF/BF do servisu. Ikdyž se to vždy seřizuje v objektivu a mé tělo v servisu slouží jako referenční. Do focusu v těle se při seřizování BF/FF nezasahuje.

To kelav: No a právě v tom je ten háček. V létě mě čeká jedna svatba, tak jelikož jsem asi půl roku přemýšlel nad výměnou stávajícího 18-105, se kterým jsem až na světelnost spokojen, jsem tedy koupil 17-50 f2.8, že jej využiju i při té svatbě. Ale právě jak to tak vidím, tak asi nééé. To bych si byl jistější s tou 18-105. Stejně bych s ní fotil asi jen přímo obřad v síni. Na ostatní pevná skla a tele 70-200.

Zjišťoval jsem v Tamron servisu jak je to s ostřením tohoto Tamronu a s touto závadou, že by objektiv a foťák indikovaly správné zaostření a po vyfocení byla fotka rozostřená se ještě nesetkali. Oprav a seřízení FF/BF měli spousty, ale tuto vadu prý ještě né. No nic, tak pořádně vyzkouším, a popř. to tam zanesu na seřízení a prověření v záruce. Viděl bych , zda-li se to zlepší... :hm
Hamk
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků